TVN24 sprawdził "wybitnych konstytucjonalistów" z listy Ziobry. I co? Niektórzy nawet nie są konstytucjonalistami

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

1. Ziobro ws. TK powoływał się m.in. na opinię eksperta, która nie istnieje
2. "Konstytucjonalistami" minister nazwał m.in. osoby, które nimi nie są

Polub i bądź na bieżąco!

- Sędziowie usiłowali nieudolnie wydać orzeczenie, którego wydać nie mogli, ponieważ działali z naruszeniem ustawy o TK, która reguluje działanie Trybunału, oraz działali z naruszeniem konstytucji - mówił na konferencji prasowej 9 marca minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.Wspólnie z wiceministrem Marcinem Warchołem wymachiwali przed dziennikarzami plikiem kartek, które miały być opiniami aż "ośmiu wybitnych konstytucjonalistów" potwierdzających ich zdanie. Padły nazwiska ekspertów i fragmenty ich opinii. Kim są i co dokładnie mówią? Dziennikarze programu TVN24 "Czarno na białym" postanowili to sprawdzić.

Żadnej opinii nie było

Większość z wymienianych przez MS ekspertów nie chciała rozmawiać z dziennikarzami. Zgodził się prof. Lech Garlicki, były sędzia TK, który zaznaczył, że... żadnej opinii dla ministerstwa nie przygotowywał. - To (wymienienie jego nazwiska - red.) było zrobione po to, żeby zamiast 7 nazwisk, mieć 8 - powiedział w rozmowie z TVN24.

Według informacji na stronie MS, na nazwisko Garlickiego miał się powoływać w swojej opinii dla rządu inny ekspert, ale, jak zaznacza profesor, powołał się on na komentarz do konstytucji sprzed... 11 lat.

Co na to ministerstwo? Pytany o sprawę wiceminister Warchoł lekceważącym tonem zwrócił się przed kamerą TVN24 do Garlickiego: - Panie profesorze, nie jest pan traktowany jako ekspert, który pisze opinie, co wyraźnie wynika z opinii publikowanych na stronie...

- Czyli wykreślamy pana profesora z listy? - dopytał dziennikarz, na co wiceminister odparł tonem, jakby pytanie było absurdalne: - Ale nikt go nie powoływał (na listę - red.)!

Ekspert ds. bezpieczeństwa jak konstytucjonalista

To jednak nie koniec odkryć dziennikarzy TVN24. Ustalili oni, że Ziobro konstytucjonalistami na konferencji nazwał osoby, które zajmują zupełnie innymi dziedzinami prawa: jak np. prof. Mirosław Karpiuk - prawem dot. bezpieczeństwa.

Zdaniem Warchoła to jednak żaden problem, bo każdy prawnik zna się na konstytucji. - Daje się tytuł profesora p r a w a. Nie prawa X, prawa Y... Profesora prawa. Zajmując się prawem konstytucyjnym, zajmujemy się niejako różnymi gałęziami prawa- cywilnym, karnym, pracy, itd. - przekonywał wiceminister.

A sam prof. Mirosław Karpiuk, pytany o to, dlaczego opinię dla ministerstwa napisał, stwierdził: - Bo to też jest związane z bezpieczeństwem prawnym. Moim zdaniem kwestia tej opinii wiąże się bezpośrednio z zakresem moich zainteresowań.

O ocenę dziennikarze poprosili konstytucjonalistę prof. Marka Chmaja. - Każdy prawnik może pisać tego typu wytwory swojej aktywności intelektualnej, ale najlepiej jeśli dana osoba sporządza opinie i ekspertyzy w tej dziedzinie, na której zna się najlepiej. Wtedy możemy mówić o przymiocie bycia ekspertem. Ci autorzy, którzy nie byli konstytucjonalistami, nie podszywali się pod konstytucjonalistów, tylko dokonano manipulacji. W wypowiedzi ministra Ziobry wskazano, że to są konstytucjonaliści, tymczasem te osoby za takich się nie podają - ocenił profesor.

To nie koniec manipulacji...

Także inny z "ekspertów Ziobry", prof. Genowefa Grabowska, nie jest konstytucjonalistą - zajmuje się prawem europejskim i międzynarodowym. W rozmowie z TVN24 mówi ponadto, że nie przekazywała ministerstwu żadnej pisemnej opinii. - Nie było żadnej pisemnej opinii - powiedziała. Co zatem Warchoł cytował na konferencji 9 marca? Wiceminister upiera się, że właśnie opinię, którą resortowi przekazała profesor. Na stronie ministerstwa jeszcze jej nie opublikowano, bo - przekonywał w TVN24 - ekspertka chciała coś do niej dopisać.

Kiedy dziennikarz skonfrontował go ze słowami prof. Grabowskiej, polityk z niewzruszoną miną zapewnił, że opinia istnieje, ale w wersji roboczej.

- W wersji roboczej pani taką opinię do ministerstwa wysyłała? - dopytał ekspertkę reporter. - Nie. Nie ma jeszcze mojej opinii - usłyszał.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Podstawowe fakty o Trybunale Konstytucyjnym, które każdy obywatel powinien znać [QUIZ]

Kto powołuje Prezesa Trybunału Konstytucyjnego?
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ


Zobacz także
 • Patrycja Kotecka Żona Ziobry dostała posadę w spółce PZU. Nepotyzm? "Zawdzięczam to wyłącznie własnej pracy"
 • Robert B. w trakcie konferencji prasowej prokuratury w Lublinie w 2007 roku W zespole smoleńskim Ziobry prokurator z wyrokiem. Skazano go za zgubienie broni
Komentarze (522)
TVN24 sprawdził "wybitnych konstytucjonalistów" z listy Ziobry. I co? Niektórzy nawet nie są konstytucjonalistami
Zaloguj się
 • Mtm Marek Wrona

  0

  Gdzie jest moj komentarz pisowskie ku... ?? Slugusy arabskich zabojcow pocalujcie mnie w fdupie i tam was posle w dupe !!!

 • Mtm Marek Wrona

  0

  Ziobro to Zydowska Ku... z Krynicy i ciul Pisowski !!! My polska Brac sramy na ta sprzedajna kurwe !!!! Niech Zyje Polska !!!

 • dubitus

  0

  Przypomnę światłym / nie mylić z panem Światło/ wyznawcom GW i prawdy inszej czcigodnego redaktora Adama Michnika. Proszę pamiętać,że pan Marek Safjan też nie był konstytucjonalistą/przypomnę ,to były Prezes TK/ a cywilistą,pan Zoll Andrzej to karnista/ także były Prezes Tk/ w końcu pan Jerzy Stępień /również były Prezes TK jest administratywistą,specjalistą od prawa samorządowego/.Wielu zasiadających w Trybunale Konstytucyjnym teraz i obecnie to w zdecydowanej większości nie są konstytucjonaliści,np. pani profesor Sławomira Wronkowska Jaśkiewicz przecież jest teoretykiem prawa,a nie konstytucjonalistką. W waszych mediach Zoll,Stępień czy Safjan uchodzą zawybitnych konstytucjonalistów. Wasza krytyka Gawędziarze Wieczni ma się tak do prawdy i rzetelności jak dżem do śledzia w occie. No cóż kiedy nienawiść połączona jest z niewiedzą/ właściwie rażącą niewiedzą/ staje się groźna jak komunizm i faszyzm w jednym .Więcej czytać,mniej nienawidzić o to przesłanie dla WAS KOD-owcy ,byli Ubowcy ,esbecy i wszelkiej maści polskojęzyczni obywatele . Wesołych Świąt , niech ofiara Jezusa nie pójdzie na darmo / On umarł także za Was małowierni vel niewierni/.

 • scarletscarab

  Oceniono 1 raz 1

  Warchol. I to wystarczy za komentarz

 • arguitar

  Oceniono 2 razy 2

  Czy my nadal utrzymujemy tego kłamcę?

 • magnusg

  Oceniono 3 razy -3

  Wybitny jest oczywiscie Pan Rzeplinski,ktory sam byl obecny jak w Sejmie PO przygptowywala sprzeczna z Konstytucja ustawe i organizowala skok na TK.A to wszystko za aprobata tego pana,ktory nijak nie protestowal.

 • krokodylek77

  Oceniono 3 razy 3

  Zero zawsze bedzie zerem,a jeszcze zostanie cw...em ,jak go wreszcie jakis rzad z jajami posadzi w wiezieniu.PO za to ,ze nie potrafilo posadzic ziobry i kaminskiego,powinno sie rozwiazac

 • alef.omega

  Oceniono 3 razy 3

  Pytanie do Radia Erewań:
  Co to takiego:
  Wyszedł z du..py Komendanta, jest obły, śliski i brzydko pachnie
  Odpowiedź:
  Andrzej D.

 • krissey

  Oceniono 1 raz -1

  "Ma m do ść słuc hania rasistowskieg o bełkot u o ciapatyc h i brudasac h". W y te ż? [LIS T CZY TELNIKA]

  Nie. Ale nie moge, tego rozwinac, bo furum jest zablokowane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje