Prezydent Duda zdania nie zmienia: Trybunał funkcjonuje fatalnie, kilkukrotnie złamał prawo

23.03.2016 12:33
Andrzej Duda

Andrzej Duda (Łukasz Krajewski)

1. Andrzej Duda udzielił wywiadu dla TV Trwam i Radia Maryja
2. Prezydent sytuację wokół Trybunału ocenił jako "patową"
3. Jego zdaniem, opozycja "stawia sprzeczne z prawem warunki brzegowe"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- W tej chwili ten spór jest sensu stricto prawnie nierozwiązywalny, ze względu na luki istniejące w polskim prawie i złamania prawa, do których już doszło, a których naprawić się już nie da. Jeżeli istnieje jakiekolwiek rozwiązanie tego sporu, to dzisiaj trzeba rozwiązań na drodze politycznej - powiedział Andrzej Duda.

Duża rola prezesa TK. Według Dudy, opowiada się po jednej ze stron

Podkreślił, że opozycja "stawia kompletnie nierealne i sprzeczne z prawem warunki brzegowe". - Jest sytuacja patowa. Niestety dużą rolę żeby do tej sytuacji doprowadzić odegrał Trybunał Konstytucyjny, także jego prezes, który, niestety, w ewidentny sposób ustawia się po jednej stronie sceny politycznej - powiedział prezydent.

Sejm zdecydował o nieważności wyboru trzech sędziów. I koniec

Duda podkreślił, że nie może dokonać zaprzysiężenia trzech sędziów, wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, o co zabiegają m.in. politycy opozycji. Przypomniał, że Sejm obecnej kadencji zdecydował o nieważności wcześniejszego wyboru i powołał nowych sędziów.

- Jako prezydent dokonałem zaprzysiężenia pięciu sędziów wybranych przez parlament. W istocie dzisiaj w TK jest 15 sędziów. Oczekiwanie, że zaprzysięgnę teraz trzech sędziów, a więc będzie teraz de facto w Trybunale 18 sędziów, co byłoby ewidentnie sprzeczne z bezpośrednio brzmiącym artykułem konstytucji, jest po prostu absurdem. Ci wszyscy, którzy dzisiaj podnoszą takie postulaty, mówią krótko: niech prezydent w czytelny sposób złamie konstytucję. Takiej zgody z mojej strony nie będzie - zaznaczył.

- Nie widzę żadnych podstaw prawnych, i nie ma takich podstaw, dla których dzisiaj prezes Rzepliński może mówić: ci sędziowie mają prawo orzekania, a tamci nie mają, zwłaszcza że wszystkim sędziom wypłaca uposażenie sędziowskie, które jest wyższe niż uposażenie prezydenta RP, wyznaczył im miejsca pracy w Trybunale Konstytucyjnym - argumentował Duda.

Ostatnie obrady TK "przebiegały w kuriozalnej sytuacji"

Podkreślił, że ostatnie obrady TK "przebiegały w kuriozalnej sytuacji", gdy w mediach był publikowany projekt wyroku. - To sytuacja dla mnie jako prezydenta szokująca - ocenił. - Mam nadzieję, że ta sprawa zostanie wyjaśniona - jak to się stało, że dochodzi do takiej sytuacji, podważającej wiarygodność wymiaru sprawiedliwości w Polsce - dodał.

Trybunał kilkukrotnie złamał prawo?

- Dla mnie jako prezydenta to kolejny dowód, że Trybunał funkcjonuje fatalnie. Do tego sytuacja, w której prezes Trybunału włącza się w polityczny spór po jednej z jego stron, choć powinien zachować bezstronność (...) Mało, okazuje się, że Trybunał kilkukrotnie łamie prawo, najpierw wzywając Sejm, żeby zaprzestał pracy (...) później prezes Trybunału dokonuje zmiany składu orzekającego, jeszcze w dodatku w konieczności stosuje procedurę cywilną, a taka zmiana jest ewidentnym naruszeniem przepisów procedury cywilnej - mówił.

Duda zaznaczył, że TK powinien stosować art. 7 konstytucji. Brzmi on: "Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa". - Tymczasem Trybunał nie stosuje ustawy, która została uchwalona przez polski parlament i weszła w życie, a więc jest obowiązującym prawem - powiedział prezydent.

- Mnie, jako prezydentowi, zależy na jednym - chcę mieć w Polsce uczciwy, pluralistyczny, rzetelny Trybunał Konstytucyjny, który będzie faktycznie oceniał zgodność z rozwiązań konstytucją, (...) który będzie działał i prospołecznie i propaństwowo - mówił Duda.

TK jak "rękawica bokserska" wymierzona w nową władzę?

Jego zdaniem TK nie powinien stawać się "rękawicą bokserską", używaną wobec zwycięzców wyborów parlamentarnych, z czym "poprzednio rządzący nie chcą się pogodzić".

TK orzekł 9 marca w 12-osobowym składzie, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany. Komisja Wenecka, która badała nowelizację, zarekomendowała opublikowanie orzeczenia.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (478)
Prezydent Duda zdania nie zmienia: Trybunał funkcjonuje fatalnie, kilkukrotnie złamał prawo
Zaloguj się
 • ml2403

  0

  Maliniak powtarza pewne rzeczy jak mantrę, ale nie wiem czy lud jest tak ciemny by to kupił. Otóż panie przypadkowy prezydencie w prawie stoi jak byk, że wybranego sędziego TK należy niezwłocznie zaprzysiąc i nigdzie nie jest napisane, że prezydent ma zastanawiać się czy ten sędzia został wybrany prawidłowo czy nie. Tak samo rząd ma niezwłocznie opublikować orzeczenia TK, a nie zastanawiać się czy są one prawidłowe czy nie i nigdzie nie zapisano prawa, że ma to oceniać co próbują nam sugerować różne pogodynki rządowe.

 • apm1947

  0

  Andrzej D....... już sie dostatecznie zeszmacił i nie musi zabierać więcej glosu. Wiemy juz kim jest i komu służy

 • domatorka41

  0

  Mam nadzieję, że Trybunał Stanu Dudy nie minie. Czas leci szybko a władza nie trwa wiecznie. Znajdzie sie większość, która to przeprowadzi.

 • domatorka41

  0

  A ile razy łamał Konstytucję Duda?.

 • ml2403

  Oceniono 1 raz 1

  W jednym Maliniak ma rację. Jest luka w polskim prawie, bo nikt nie przypuszczał, że znajdzie się ktoś tak bezczelny, że przy pomocy ustawy zapisze niemożność jej oceny przez TK, a następnie będzie mówił, że to obowiązujące prawo i należy się do niego stosować. Konieczne jest dopisanie do Konstytucji stwierdzenia, że każda ustawa musi mieć zagwarantowaną możliwość jej ocenienia przez TK, a jeżeli tego nie zakłada to z mocy Konstytucji jest nieważna.

 • sylwester51

  0

  Po skończeniu kadencji Duda będzie skończony. PIS się rozleci a nikt takiego fajtłapy bez godności nie weźmie do roboty.

 • sylwester51

  0

  Zdania nie zmienia bo prezes zakazał. Nie wykona polecenia prezesa to jutro będzie musiał się spakować i wynocha z etatu, nie ma zmiłuj zostanie bez pracy i Agatka też.

 • dupandrzej

  0

  Pospólstwo osmieliło się zaaaaatakować Majestat Głowy Państwa!

 • alef.omega

  Oceniono 1 raz 1

  Wygląda jak gó..wno co wylazło z du..dy Komendanta. Jest taki sam: obły, śliski i brzydko pachnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje