Prezydent Duda zdania nie zmienia: Trybunał funkcjonuje fatalnie, kilkukrotnie złamał prawo

23.03.2016 12:33
Andrzej Duda

Andrzej Duda (Łukasz Krajewski)

1. Andrzej Duda udzielił wywiadu dla TV Trwam i Radia Maryja
2. Prezydent sytuację wokół Trybunału ocenił jako "patową"
3. Jego zdaniem, opozycja "stawia sprzeczne z prawem warunki brzegowe"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- W tej chwili ten spór jest sensu stricto prawnie nierozwiązywalny, ze względu na luki istniejące w polskim prawie i złamania prawa, do których już doszło, a których naprawić się już nie da. Jeżeli istnieje jakiekolwiek rozwiązanie tego sporu, to dzisiaj trzeba rozwiązań na drodze politycznej - powiedział Andrzej Duda.

Duża rola prezesa TK. Według Dudy, opowiada się po jednej ze stron

Podkreślił, że opozycja "stawia kompletnie nierealne i sprzeczne z prawem warunki brzegowe". - Jest sytuacja patowa. Niestety dużą rolę żeby do tej sytuacji doprowadzić odegrał Trybunał Konstytucyjny, także jego prezes, który, niestety, w ewidentny sposób ustawia się po jednej stronie sceny politycznej - powiedział prezydent.

Sejm zdecydował o nieważności wyboru trzech sędziów. I koniec

Duda podkreślił, że nie może dokonać zaprzysiężenia trzech sędziów, wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, o co zabiegają m.in. politycy opozycji. Przypomniał, że Sejm obecnej kadencji zdecydował o nieważności wcześniejszego wyboru i powołał nowych sędziów.

- Jako prezydent dokonałem zaprzysiężenia pięciu sędziów wybranych przez parlament. W istocie dzisiaj w TK jest 15 sędziów. Oczekiwanie, że zaprzysięgnę teraz trzech sędziów, a więc będzie teraz de facto w Trybunale 18 sędziów, co byłoby ewidentnie sprzeczne z bezpośrednio brzmiącym artykułem konstytucji, jest po prostu absurdem. Ci wszyscy, którzy dzisiaj podnoszą takie postulaty, mówią krótko: niech prezydent w czytelny sposób złamie konstytucję. Takiej zgody z mojej strony nie będzie - zaznaczył.

- Nie widzę żadnych podstaw prawnych, i nie ma takich podstaw, dla których dzisiaj prezes Rzepliński może mówić: ci sędziowie mają prawo orzekania, a tamci nie mają, zwłaszcza że wszystkim sędziom wypłaca uposażenie sędziowskie, które jest wyższe niż uposażenie prezydenta RP, wyznaczył im miejsca pracy w Trybunale Konstytucyjnym - argumentował Duda.

Ostatnie obrady TK "przebiegały w kuriozalnej sytuacji"

Podkreślił, że ostatnie obrady TK "przebiegały w kuriozalnej sytuacji", gdy w mediach był publikowany projekt wyroku. - To sytuacja dla mnie jako prezydenta szokująca - ocenił. - Mam nadzieję, że ta sprawa zostanie wyjaśniona - jak to się stało, że dochodzi do takiej sytuacji, podważającej wiarygodność wymiaru sprawiedliwości w Polsce - dodał.

Trybunał kilkukrotnie złamał prawo?

- Dla mnie jako prezydenta to kolejny dowód, że Trybunał funkcjonuje fatalnie. Do tego sytuacja, w której prezes Trybunału włącza się w polityczny spór po jednej z jego stron, choć powinien zachować bezstronność (...) Mało, okazuje się, że Trybunał kilkukrotnie łamie prawo, najpierw wzywając Sejm, żeby zaprzestał pracy (...) później prezes Trybunału dokonuje zmiany składu orzekającego, jeszcze w dodatku w konieczności stosuje procedurę cywilną, a taka zmiana jest ewidentnym naruszeniem przepisów procedury cywilnej - mówił.

Duda zaznaczył, że TK powinien stosować art. 7 konstytucji. Brzmi on: "Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa". - Tymczasem Trybunał nie stosuje ustawy, która została uchwalona przez polski parlament i weszła w życie, a więc jest obowiązującym prawem - powiedział prezydent.

- Mnie, jako prezydentowi, zależy na jednym - chcę mieć w Polsce uczciwy, pluralistyczny, rzetelny Trybunał Konstytucyjny, który będzie faktycznie oceniał zgodność z rozwiązań konstytucją, (...) który będzie działał i prospołecznie i propaństwowo - mówił Duda.

TK jak "rękawica bokserska" wymierzona w nową władzę?

Jego zdaniem TK nie powinien stawać się "rękawicą bokserską", używaną wobec zwycięzców wyborów parlamentarnych, z czym "poprzednio rządzący nie chcą się pogodzić".

TK orzekł 9 marca w 12-osobowym składzie, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany. Komisja Wenecka, która badała nowelizację, zarekomendowała opublikowanie orzeczenia.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (478)
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 215 razy 205

  Cimoszewicz ostatnio nazwał Dudę dość eufemistycznie, niedouczonym prawnikiem a jego doktorat uznał za nieporozumienie...
  trudno się z taka opinią nie zgodzić w 100 procentach

 • fakiba

  Oceniono 163 razy 157

  Jak już ktoś kilkukrotnie złamał prawo , a konstytucję ma w d... , to na pewno jest to Duda a nie TK

 • tom_aszek

  Oceniono 127 razy 123

  "chcę mieć w Polsce uczciwy, pluralistyczny, rzetelny Trybunał Konstytucyjny, który będzie faktycznie oceniał zgodność z rozwiązań konstytucją, (...) który będzie działał i prospołecznie i propaństwowo - mówił Duda."

  Nie, panie prezydencie. Panu (a właściwie pana prezesowi) zależy na Trybunale _prorządowym_ , a nie propaństwowym. W Polsce, od czasu ostatnich wyborów prezydenckich i parlamentarnych, to nie jest to samo.

 • fakiba

  Oceniono 118 razy 114

  Duda pędzi wprost pod TS , dla niego już ratunku nie ma a nawet tłumaczenie , że tylko polecenia szefa bandy zwnego dla zmyłki preziem wykonywał nic mu nie pomoże

 • puuchatek

  Oceniono 111 razy 107

  "W tej chwili ten spór jest sensu stricto prawnie nierozwiązywalny, ze względu na luki istniejące w polskim prawie i złamania prawa, do których już doszło, a których naprawić się już nie da."

  Tu ma Pan rację, Panie prezydencie - tyle, że to właśnie Pan dokonał tego "złamania prawa, do którego już doszło" nie przyjmując ślubowania trzech sędziów wybranych przez poprzedni parlament zgodnie z prawem, za to przyjmując ślubowanie całej piątki "nowych" (czyli, siłą rzeczy, trójki wybranych NIEZGODNIE z prawem).

  "Duda podkreślił, że nie może dokonać zaprzysiężenia trzech sędziów, wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji".

  A tu z kolei Pan się myli, Panie prezydencie. Zgodnie z polskim prawem i Konstytucją nie może Pan właśnie NIE dokonać zaprzysiężenia tych trzech sędziów. Konstytucja nie daje Panu w tej sprawie jakiegokolwiek pola manewru - te decyzja nie należy do Pana, Pan jest jedynie "wykonawcą" tego zaprzysiężenia, jego "odbiorcą" jako najwyższy urzędnik w państwie.

  A ponieważ nie wierzę w to, że Pan, jako prawnik, nie jest tego świadom - dlatego z całą odpowiedzialnością mówię: Panie prezydencie, jest Pan kłamcą.

 • sqlap72

  Oceniono 96 razy 96

  Oszust zawsze twierdzi, że ma rację, wiec przekonywanie lub dyskusja z ludźmi pokroju Dudy, Ziobry, czy Macierewicza, działającymi z premedytacją w złej wierze, mija się z celem. .

 • abm1

  Oceniono 95 razy 91

  Maliniak rżnie głupa. Takie kretyństwa możesz opowiadać dla ludzi tępych i niedouczonych, takich jak ty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje