Niewykluczone odwołanie Światowych Dni Młodzieży. Polska zagrożona? "Jeśli się pomodlimy..."

23.03.2016 11:18
Zamach na lotnisku w Brukseli

Zamach na lotnisku w Brukseli (Reuters)

1. W Polsce odbędą się imprezy, na które przyjadą miliony pielgrzymów i politycy
2. Cimoszewicz: "Czy możemy czuć się bezpiecznie? Tak, jeśli się pomodlimy"
3. Szef Biura Bezpieczeństwa nie wyklucza natomiast odwołania ŚDM

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Po wczorajszych zamachach w Brukseli, w których 34 osoby zginęły, a niemal 200 zostało rannych, wrócił temat bezpieczeństwa Polski. Zwłaszcza w kontekście zbliżających się wielkimi krokami dwóch ważnych wydarzeń - szczytu NATO 7-8 lipca i Światowych Dni Młodzieży w dniach 27-31 lipca.

Polska zagrożona? "Jeśli się pomodlimy..."

Czy możemy się czuć bezpiecznie? - Jak się dobrze pomodlimy, to pewnie tak - stwierdził w rozmowie z Moniką Olejnik Włodzimierz Cimoszewicz. I dodał: - Żródeł zagrożeń nie ma w nas samych. Gdyby natomiast ocenić wartość zabezpieczeń, to po takich historiach, jak ostatnia z oponą prezydenta, kompletnie nie wierzę w jakikolwiek profesjonalizm służb.

Były premier stwierdził również, że jednym z największych problemów Polski są "ciągłe polityczne czystki w służbach". - W tej chwili występuje to w skrajnej postaci, ale nie jest to zjawisko nowe. Zbyt łatwo awansowano ludzi niedoświadczonych. Myślę tu nie tylko o warsztacie zawodowym, ale też o przetrąconych charakterach. O tym, że ludzie uczeni są konformizmu, maskowania swoich poglądów - stwierdził Cimoszewicz.

BOR do likwidacji?

Przeciwstawną opinią w rozmowie z TVN24 podzielił się Jarosław Zieliński. Poszedł nawet o krok dalej, mówiąc o... potencjalnej likwidacji Biura Ochrony Rządu. - Siatka możliwości (wobec BOR - przyp. red.) zarysowana jest począwszy od naprawy, po całkowicie skrajną możliwość zbudowania nowej instytucji - uważa wiceszef ministerstwa spraw wewnętrznych.

- Rząd nie powinien opowiadać, że zastanawia się nad rozwiązywaniem BOR albo tego typu instytucji, bo to są prezenty, które dajemy potencjalnym terrorystom - sądzi z kolei Aleksander Kwaśniewski.

ŚDM odwołane?

Czy w związku z zagrożeniami i ogromnym zainteresowaniem lipcową imprezą, w grę wchodzi odwołanie Światowych Dni Młodzieży? - Raczej się tego nie mówi, ale oczywiście niczego nie można wykluczyć. Trudno jednak założyć, że będą one odwołane - uważa Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

I dodaje: - Radykalne zmiany przed lipcowymi wydarzeniami utrudniłyby funkcjonowanie aparatu - takiego jaki mamy teraz. Musimy się po prostu godzić na to, czym dysponujemy. Poziom zagrożenia dla Polski się nie zmienił, jest bardzo niski. Oczywiście nie zwalnia to od czujności i myślenia, że to może ulec zmianie.

"Państwo Islamskie musi być zniszczone"

Cimoszewicz zwraca też uwagę na słabości unijnych instytucji. - Zawsze przy okazji takich zamachów padają mocne słowa, ale niestety nie widać jakościowych zmian. W społeczeństwach i życiu politycznym poszczególnych krajów ten zamach może mieć duże konsekwencje. Rosnące siły prawicowe i ksenofobiczne ugrupowania mają wiatr w żagle, a strach jest bardziej powszechny - ocenia senator.

Jaka jest więc recepta na narastające w Europie zagrożenie? - Jestem przekonany, że tzw. Państwo Islamskie po prostu musi być zniszczone - apeluje Cimoszewicz i dodaje: - Ale tego nie da się zrobić dobrym słowem czy przeczekaniem, trzeba użyć siły. Jeżeli będziemy bali się wysłać tam wojsko, to Państwo Islamskie przyjdzie tutaj. Już przyszło, ale przyjdzie na większą skalę.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (448)
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 227 razy 207

  Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, spęd 2 milionów młodych ludzi z kilkudziesięciu krajów, wspaniała okazja dla terrorystów - a u nas za bezpieczeństwo odpowiada beznadziejny Płaszczak, nie ma komendanta głównego policji, są za to czystki na wszystkich szczeblach, wyrzucanie fachowców i awanse pisowców, równie kompetentnych jak BOR-owcy od prezydenckiej opony. W MON szaleje psychol Macierewicz z chłopaczkiem nazwiskiem Misiewicz, wcześniej pomocnikiem aptekarza w Łomiankach; zajęci są głównie tropieniem urojonego zamachu smoleńskiego i prześladowaniem oficerów, którzy nie wierzą w zamach. Na czele tego domu wariatów stoi tępa sołtysowa Szydło, pacynka na sznurku wszechwładnego prezesa, który rozpętał awanturę z UE i USA, i w 3 miesiące zrobił z naszego kraju chorego człowieka Europy. BOŻE CHROŃ POLSKĘ!

 • blahblah69

  Oceniono 126 razy 114

  Pomodlcie sie.
  A jak pie***nie bomba powiedcie "widac bog tak chciał, miał na pewno w tym swoj plan"

 • zabobonny.bokononista

  Oceniono 104 razy 90

  Zaraz zaraz, po co? Przecież religijni fundamentaliści walczą o ustanowienie państwa wyznaniowego, a u nas im się powiodło.

 • tenmaksiu

  Oceniono 82 razy 74

  Katoliban na Wisłą. Impreza watykańska na terenie Polski. Watykańce powinni sami zapłacić za organizację i ochronę tego święto-jebliwego spędu.

 • yeah_bunny

  Oceniono 79 razy 67

  Gdyby sie cos stalo to szybko znajdą winnego i odtrąbią sukces, wszak Tusk sie nie ukrywa

 • maaac

  Oceniono 55 razy 47

  IMHO szansa jest minimalna:
  1. W Polsce właśnie doszło do "Dobrej zmiany" na zwolenników sponsora terrorystów.
  2. Fundamentaliści religijni katoliccy się zawsze bardzo dobrze dogadywali z fundamentalistami islamskimi, a Watykan z wszelkimi nacjonalistycznymi władcami Kremla.

 • ziaziul

  Oceniono 50 razy 46

  Antoni, Ziobro i paru innych chłopaków dokonuje czystek w służbach specjalnych, policji, wojsku, etc... na niebywałą skalę, przypominającą czystki Stalina w Armii Czerwonej. Stalin wymordował praktycznie wszystkich oficerów do kapitanów włącznie. Czym to skutkowało podczas wojny z Niemcami wszyscy wiemy. Awansowani podoficerowie bez żadnego doświadczenia ponosili klęski. U nas jest to samo. Na ważne stanowiska w służbach, wywiadzie, kontrwywiadzie, BOR, etc awansuje się bibliotekarzy, socjologów, historyków, etc... Panie, miej nas w swej opiece.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje