Belgijskie media: Zidentyfikowano zamachowców z lotniska w Brukseli

23.03.2016 08:59
Kadr z lotniska chwilę po zamachu z belgijskiej TV RTL. Podróżni leżą na podłodze w chmurze pyłu po eksplozji

Kadr z lotniska chwilę po zamachu z belgijskiej TV RTL. Podróżni leżą na podłodze w chmurze pyłu po eksplozji (RTL via AP)

1. Policja wie, kim byli zamachowcy, którzy zdetonowali ładunki na lotnisku 2. Belgijska TV podaje, że jednym z nich był Brahim El Bakraoui" 3. Wciąż nie udało się zatrzymać trzeciego z terrorystów

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Belgijska telewizja RTBF, powołując się na źródła w policji podała, że udało się zidentyfikować dwóch domniemanych zamachowców, którzy we wtorek przeprowadzili zamach na brukselskim lotnisku. Terrorystą samobójcą był jeden z bracia El Bakraoui - Brahim. Drugi, Khalid, zdetonował ładunek w metrze.

Policja nadal poszukuje trzeciego ze sprawców ataków.

Według mediów bracia El Bakraoui mieszkali w Brukseli i byli znani policji jako przestępcy, ale nie z powodu zaangażowania w działalność terrorystyczną. W ostatnich latach obaj odsiadywali wyroki.

Khalid miał pod fałszywym nazwiskiem wynajmować mieszkanie w brukselskiej dzielnicy Forest (Vorst), gdzie niedawno doszło do strzelaniny z policją w trakcie obławy na domniemanego koordynatora ubiegłorocznych zamachów w Paryżu Salaha Abdeslama; został on pojmany w piątek.

Zatrzymano nie tego mężczyznę

Zaledwie po kilkudziesięciu minutach od informacji o zatrzymaniu trzeciego z podejrzanych, belgijskie media zaprzeczyły tym doniesieniom. Trzeci z domniemanych zamachowców z lotniska - Najim Laachraoui, jest wciąż poszukiwany.

W policyjne akcji w Anderlechcie zatrzymano nie tego mężczyznę.

Laachraoui jest podejrzany także o współudział w zamachach w Paryżu z listopada 2015 roku; jego DNA znaleziono na materiałach wybuchowych, które miały być użyte w tych atakach - podaje " La Derniere Heure".Według gazety w 2013 roku Laachraoui miał przebywać w Syrii, a na początku września zeszłego roku został zarejestrowany pod fałszywym nazwiskiem na granicy węgiersko-austriackiej. Jego poszukiwania trwają od 4 grudnia ubiegłego roku.

Zdjęcia trzech domniemanych terrorystów

We wtorek policja opublikowała zdjęcie tych trzech mężczyzn, pochodzące z kamery monitoringu w hali odlotów brukselskiego lotniska, gdzie doszło do pierwszego z dwóch zamachów. W wyniku podwójnej eksplozji na lotnisku zginęło - według wstępnych danych - 14 osób. W drugim zamachu w metrze zginęło 20 osób.

Media publikują w środę pierwsze nieoficjalne informacje na temat śledztwa po zamachach oraz na temat ofiar śmiertelnych. Według RTBF wśród ofiar jest obywatelka Peru i kilkoro Marokańczyków.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także

Najnowsze informacje