Ziobro wstrzymał wykonanie kary za naruszenie nietykalności policjanta. Na proteście przeciwko rządowi

22.03.2016 07:06
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (PRZEMEK WIERZCHOWSKI)

1. Falkowskiego skazano za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta
2. W obronę mężczyzny zaangażowali się członkowie Ruchu Narodowego
3. Teraz prokurator generalny Zbigniew Ziobro wstrzymał wykonanie kary

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Marcin Falkowski został skazany przez sąd pierwszej instancji na pół roku pozbawienia wolności. Powód? Mężczyzna miał naruszyć nietykalność cielesną policjanta podczas antyrządowego protestu w Warszawie w czerwcu 2014 r.

W obronę Falkowskiego zaangażowało się środowisko związane z Ruchem Narodowym - jego członkowie również brali udział w manifestacji, którą policja uznała za nielegalną. Oni też zostali zatrzymani za naruszenie nietykalności policjanta.

"W związku z licznymi protestami obywateli..."

Falkowski zwrócił się o ułaskawienie do prezydenta Andrzeja Dudy; teraz na przeciw jego prośbie wyszło Ministerstwo Sprawiedliwości.

"W związku z licznymi pytaniami oraz protestami obywateli dotyczącymi Marcina F. - skazanego w związku ze swoim udziałem w proteście przeciwko rządowi w kontekście tzw. afery taśmowej, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zdecydował z urzędu wstrzymać wykonanie kary pozbawienia wolności do czasu zbadania zasadności złożenia wniosku o ułaskawienie. W tym celu wystąpił do właściwego sądu o przekazanie akt sprawy" - czytamy w komunikacie.

Ruch Narodowy broni Falkowskiego

Wśród zatrzymanych podczas protestu był także Robert Winnicki. Poseł Kukiz'15 mówił w czwartek w Polskim Radiu, że jeśli Falkowski "nie zostanie ułaskawiony przez prezydenta, to 23 marca zacznie odsiadywać wyrok za polityczną manifestację".

Zadowolenie z decyzji Ziobry wyraził także Marcin Bosak z Ruchu Narodowego. - On brał udział w manifestacji, w pewnym momencie postanowili zatrzymać ją policjanci; zaczęli spychać uczestników, w pewnym momencie bić pałkami. Marcin nawet się specjalnie nie bronił, a ponoć kopał w brzuch, za co został oskarżony o naruszenie nietykalności - mówił Bosak.

Według niego, prowadzący sprawę sędzia był nieobiektywny, jak mówił, "uprzedzony" był też sąd drugiej instancji, który miał wskazywać na to, że mężczyzna był już skazany za znieważenie funkcjonariuszy w 2002 i 2008 r. Zdaniem Bosaka kara dla Falkowskiego była zbyt surowa w stosunku do zarzucanego mu czynu, a "okoliczności zdarzenia, agresywna postawa policji wobec demonstrantów i brak konfliktu z prawem od wielu lat" powinny przemawiać na jego korzyść i "skłonić sąd do zastosowania mniej uciążliwej kary".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (289)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 168 razy 160

  To znak dla "prawdziwych polaków" i kiboli , jeśli będziecie popierać pisiorów to nawet za napaść na policjanta nic wam nie grozi

 • leszek.30

  Oceniono 123 razy 115

  Ziobro dał "Zieloną kartę" bandytom wszelkiej maści..."Możecie napadać, tłuc, zabijać tych z opozycji {np. tych z KOD} Policja was wspomoże, A PiS was ochroni..!!!

 • 1pirat2

  Oceniono 109 razy 103

  To znaczy, że minister sprawiedliwości i prokurator generalny uważa, że w imię dobrej sprawy, wolno bić policjantów.

 • fakiba

  Oceniono 85 razy 81

  Ziobro szybszy od Dudy , zawody który pierwszy nie dopuści do odsiadki robi dobra zmiana przestępców i bandytów , zaraz na ulicę strach będzie wyjść

 • acide94

  Oceniono 81 razy 73

  Niedługo pan zbyszek będzie wsadzał do więzień za używanie liczby 0 nawet na lekcjach matematyki.

 • do_podziwu

  Oceniono 76 razy 72

  Ja pi.....e co te "glupki"robia z prawa- wspolczuje policji ,wojsku itd -TO SIE ZLE SKONCZY , granica miedzy "akceptowaniem" a czynnym "oporem" jest bardzo blisko -:(((

 • gravediggaz71

  Oceniono 75 razy 69

  brak słów... gość nie został skazany za "polityczną manifestację" ale za czynną napaść na policjanta i to nie pierwszy ani nie drugi raz. czy to ten "lepszy sort" i wolno im więcej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje