Wypadek Andrzeja Dudy. "Rz": BOR miał komplet nowych opon do prezydenckiej limuzyny

Wszystko zaczęło się od pękniętej opony w limuzynie, którą jechał prezydent Andrzej Duda

Wszystko zaczęło się od pękniętej opony w limuzynie, którą jechał prezydent Andrzej Duda (MARIUSZ MATERLIK)

1. BOR dysponował kompletem nowych opon do prezydenckiej limuzyny
2. Jak ustaliła "Rz", już w lutym sprowadził je na zamówienie BOR diler BMW
3. Jednak zamiast do pancernego auta, założono je do innego samochodu

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W piątek "Rzeczpospolita" napisała, że nowe informacje o wypadku na A4 z udziałem prezydenckiego samochodu wskazują, iż "w BOR świadomie narażano prezydenta na niebezpieczeństwo", a w dniu zdarzenia "popełniano też błąd za błędem". Według "Rz" "w limuzynie Andrzeja Dudy założono oponę wycofaną z użycia, bo nowych w magazynie nie było".

Jednak z najnowszych ustaleń "Rz" wynika, że BOR jednak dysponował kompletem nowych opon. "Sprowadziło je od Bawaria Motors z Warszawy, dilera, z którym od sierpnia 2015 r. ma podpisaną umowę na dostarczanie pełnego asortymentu oryginalnych części do BMW" - czytamy w dzienniku.

Dlaczego więc, zamiast nowego ogumienia założono stare, sparciałe opony przeznaczone do utylizacji? Na to pytanie BOR nie odpowiedział.

Byli szefowie BOR mieli rację: potwierdzają to zalecenia BMW

Co ciekawe, dziennikarze "Rz" ustalili również, że zalecenia BMW w sprawie użytkowania opon pokrywają się z przepisami wprowadzonymi przez byłych szefów BOR - Klimka i Janickiego.

Przypomnijmy, że to właśnie płk. Krzysztofa Klimka oraz gen. Mariana Janickiego obecne kierownictwo Biura publicznie oskarżyło o wprowadzenie zmian w instrukcji użytkowania opon, które to zmiany miały być niezgodne z normami bezpieczeństwa przewidzianymi przez BMW.

Obecny szef BOR płk Andrzej Pawlikowski 16 marca złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Prokuratura wydłużyła termin biegłym

Prokuratura Okręgowa w Opolu, która prowadzi śledztwo ws. wypadku, do 25 marca przedłuży biegłym termin do wydania opinii z zakresu badania wypadków drogowych oraz mechanoskopii.

Prokurator Lidia Sieradzka wyjaśniła, że termin sporządzenia opinii zostanie wydłużony do 25 marca "w związku z przesłaniem w zeszłym tygodniu biegłym kolejnych materiałów ze śledztwa". - W skład tych materiałów wchodzą przesłuchania nowych świadków oraz dowody z dokumentów - podała i zaznaczyła, że w związku z tym "należy spodziewać się, że prokuratura otrzyma obydwie opinie nie wcześniej niż po 28 marca".

Na początku marca w samochodzie, którym podróżował prezydent autostradą A4, doszło do uszkodzenia opony tylnego koła, w wyniku czego auto wpadło w poślizg i zsunęło się do rowu. Nikomu nic się nie stało.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Wszystko zaczęło się od pękniętej opony w limuzynie, którą jechał prezydent Andrzej Duda "Rz" ujawnia prawdziwe przyczyny wypadku Dudy: BOR świadomie naraził prezydenta
 • Oficer BOR Ppłk Kaczyński: Życie prezydenta mogło zostać świadomie narażone
 • Amatorskie nagranie z przejazdu prezydenckiej kolumny Tuż przed wypadkiem auto Dudy pędzi jak szalone. Inne auta uciekają w popłochu [WIDEO]
Komentarze (459)
Wypadek Andrzeja Dudy. "Rz": BOR miał komplet nowych opon do prezydenckiej limuzyny
Zaloguj się
 • flymen22

  0

  Taki prezydent, że szkoda nowych opon, czy był kupiec?

 • dzaga41

  0

  To nie ma nic do rzeczy to i tak wina Tuska i PO.

 • marcowsky

  Oceniono 4 razy 4

  doktora dudę chca pisowcy usunąć bo jedynym godnym tego stanowiska jest najwyzszy prezes,wiadomo duda to przypadkowy prezydent.a jak zemrze to prezes wskakuje na marszałka sejmu i juz pełni obowiązki prezydenta dozywotnio bo kto mu zabroni?

 • Oceniono 4 razy 4

  PiS jak zwykle szczuje i klamie. Chca na sile udawac tych wykletych politykow gdy sa tylko wrogo do naszego kraju nastawionymi ludzmi o rusko-sowieckiej mentalnosci zza Buga, poczawszy od marksisty i Smittysty jaroslawa Kaczynskieg z jakiej rodziny to juz kazdy chyba wie.

 • pajak_tez_krzyzak

  Oceniono 3 razy 3

  Pomijając oczywistą oczywistość kłamstw prawych (?) i sprawiedliwych (?)- jeżeli nie jest to kosmiczny wręcz bałagan zaczyna to wyglądać na celową robotę.Spowodować wypadek, a oskarżyć o niego poprzedników.

 • 1975mandy

  Oceniono 1 raz 1

  i tak dlugo wzielo BOR z PISem aby to stwierdzic??? Parodia. Najpierw to, drugie cos innego., ale przypomina mi Smolensk. Kieroca winny-pilot winny!

 • krzyzak1516

  Oceniono 1 raz 1

  Prowizorka i Szkalowanie.

 • stuj_halina

  0

  sąsiad mówił że jak miał pole w okolicy tej A4 to co zbronował granaty to układał je w miejscu gdzie teraz droga przebiega. No ale to było 30 lat temu
  Prawie został bohaterem mimo woli....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje