Świdnik wyprodukował największy, bezzałogowy śmigłowiec w Europie

21.03.2016 06:39
Pokaz śmigłowca SW-4 w wersji dla wojska

Pokaz śmigłowca SW-4 w wersji dla wojska (Iwona Burdzanowska/AG)

1. Bezzałogowy śmigłowiec będzie mógł przenosić precyzyjne rakiety
2. Sprawdzi się też w rozpoznaniu, czy zwalczaniu jednostek podwodnych
3. Został zbudowany na bazie całkowicie polskiego helikoptera SW-4

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Świdnicki superdron pionowego startu SW-4Solo RUAS, który współtworzą także Włosi i Brytyjczycy, zbudowany został na bazie skonstruowanego w PZL-Świdnik helikoptera SW-4. Jego układ zdalnego kierowania doskonalą polscy i włoscy inżynierowie i programiści z grupy Finmeccanica Helicopters - czytamy w "Rz".

Eksperci nie mają wątpliwości: to największy bezzałogowy śmigłowiec w Europie, a program jego rozwoju należy do najambitniejszych w branży.Opis niektórych możliwości bezzałogowca. Fot. PZL-Świdnik/Augusta Westland

Helikopter SW-4 to całkowicie polski projekt - ostatnia rodzima konstrukcja Świdnika przed przejęciem firmy przez włosko-brytyjski koncern AgustaWestland.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (134)
Zaloguj się
 • antey

  Oceniono 15 razy 7

  Trend jest znany - na świecie tak się robi z samolotami i śmigłowcami, w tym w USA. Pozbycie się załogi daje więcej miejsca na paliwo i sprzęt, płatowiec silnik i reszta już sa sprawdzone i zintegrowane z resztą wyposażenia. Nie ma co wyważać otwartych drzwi.

  Rzecz w tym, że z SW-4 Świdnik spóźnił się o kilkanaście lat a polskie regulacje odnośnie bezpilotowców to kuriozum na skalę Europy.

 • adriani75

  Oceniono 9 razy 3

  Info sprzed 4 lat. Zupełnie jak Pani Domu z nowymi przepisami na szarlotkę z jabłkami. Czemu służy ten artykuł? Że niby potrafimy? Ależ potrafimy. ILX-27 z WZ1 z Łodzi to jest POLSKI helikopter bezzałogowy. WB Electronics też robi POLSKIE lepsze drony na świecie

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 2 razy 2

  Nie wróżę mu przyszłości.
  Choćby dlatego, że powstał za PO.
  Więc za πc musi skończyć, jak dawniej np. beskid

 • jeziorak.pl

  Oceniono 6 razy 2

  Nie sztuka wyprodukować, sztuka sprzedać. Uwierzę, że maszyna jest dobra, jak ktoś będzie chciał to kupić. Poza tym, jakby co, to do nadzoru nad projektem wyślą jakiegoś partyjnego aparatczyka, partyjnego, czyli tępego i wiadomo jak to się skończy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje