Podejrzewany o współpracę z obcym wywiadem, teraz pokieruje zespołem prokuratorów ws. Smoleńska

20.03.2016 09:20
Marek Pasionek

Marek Pasionek (Fot. Alina Gajdamowicz / Agencja Gazeta)

1. W poniedziałek zacznie pracę zespół prokuratorów ds. śledztwa smoleńskiego
2. Na jego czele stanie zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek
3. Prok. Pasionek jesienią 2010 r. miał kontaktować się z obcym wywiadem

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Zadaniem zespołu będzie całościowe, kompleksowe przeanalizowanie wszystkich materiałów związanych z tragedią smoleńską, zarówno głównych wątków, jak również wątków pobocznych i następnie kontynuowanie tego śledztwa w ramach możliwości dowodowych - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

Ziobro zaznaczył, że w poniedziałek zostanie wydane zarządzenie o powołaniu zespołu i podany zostanie do wiadomości publicznej jego skład.

"Prok. Pasionek ma osobisty motyw żeby tę sprawę wyjaśnić"

- Zespołem bezpośrednio będzie kierował pan prokurator Pasionek, mój zastępca, zastępca prokuratora generalnego, również bardzo doświadczony prokurator, w swoim czasie też bliski współpracownik, zaufany człowiek śp. pana prokuratora Zbigniewa Wassermanna. To on, można powiedzieć, był jego prawą ręką w czasach poprzednich rządów 2005-2007. I też ma taki osobisty motyw, żeby tę sprawę do końca bezwzględnie wyjaśnić na tyle, ile będzie to możliwe - mówił Ziobro.

"Zrobimy wszystko, aby prawda wyszła na jaw"

Podkreślił, że Pasionek wybrał do zespołu bardzo doświadczonych prokuratorów z całego kraju.

- Upływ czasu jest zawsze największym wrogiem każdego prokuratora i śledczego. (...) Na ile będziemy mogli poznać prawdę, to czas pokaże, ale zrobimy wszystko, aby ta prawda wyszła na jaw, znaczy ci prokuratorzy to zrobią pod nadzorem pana prokuratora Pasionka. Jestem przekonany, że nie zlekceważą żadnego dowodu i wykażą inicjatywę w każdym możliwym przypadku, gdzie to tylko będzie jeszcze osiągalne - mówił Ziobro.

"I słowa dotrzymamy"

Zapewnił, że "będą profesjonalne działania ze strony profesjonalnych prokuratorów". - Nie wiem, czy ktoś mógł zakładać, że sprawa śledztwa związanego z tą wielką tragedią będzie ukryta czy pozostawiona sobie. My mówiliśmy jasno, że ta sprawa będzie przez nas wnikliwie zbadana i zrobimy wszystko, żeby ją do końca wyjaśnić. I słowa dotrzymujemy - dodał Ziobro.

Złamanie kariery prok. Pasionka

W czerwcu 2011 roku przeciwko Markowi Pasionkowi Naczelna Prokuratura Wojskowa wszczęła postępowanie dyscyplinarne z powodu podejrzenia o ''oczywiste i rażące naruszenie prawa i uchybienie godności urzędu prokuratorskiego''. Prokurator został także ''zawieszony w czynnościach''.

Wówczas prok. Pasionek był zastępcą naczelnika wydziału przestępczości zorganizowanej w NPW i jednym z prokuratorów nadzorujących śledztwo smoleńskie.

"GW": Pasionek kontaktował się z obcym wywiadem

Co było powodem tak zdecydowanych kroków? ''Gazeta Wyborcza'' ujawniła, że Pasionek za plecami swojego szefa i prokuratorów prowadzących smoleńskie śledztwo spotkał się z byłymi szefami ABW z okresu rządów PiS, rezydentami FBI i CIA w Polsce, telefonował też do siedziby PiS, kontaktował się z dziennikarzami.

Śledztwo ws. prok. Pasionka prowadziła prokuratura wojskowa. Później, ze względu na to, że Pasionek jest cywilem, przejęła je prokuratura okręgowa w Warszawie. Ostatecznie śledztwo zostało umorzone.

W 2012 roku prokurator generalny Andrzej Seremet oświadczył, że nadzór nad śledztwem smoleńskim wykonywany przez prok. Marka Pasionka ''nie był nadzorem, który w ocenie jego i naczelnego prokuratora wojskowego mógłby zostać uznany za właściwy''.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (315)
Podejrzewany o współpracę z obcym wywiadem, teraz pokieruje zespołem prokuratorów ws. Smoleńska
Zaloguj się
 • taktojahhh

  Oceniono 1 raz 1

  Nie ma znaczenia czy nowy szef speckomisji prowadzącej śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej jest agentem obcego wywiadu czy nie, ważne tylko żeby wynik śledztwa pokrywał się z oczekiwaniami politycznymi.

 • aluksz

  Oceniono 3 razy 3

  szoieg na czele komisji!!! Orwell kłania się!!!!!!

 • langston

  Oceniono 2 razy -2

  Pasionek kotaktował się z "obcym wywiadem" czyli CIA, FBI choc podobn USA nienawidzą PIS i jest to zarzu:)
  ...Praulski, Szeląg i inne WSIoki podpisały umowę z putinowską FSB bez widzy i zgody Tuska i jest to POCHWAŁA:)

  ...no i jak tu nie wierzyć, że w GWnie geny przenoszą drogą polityczną od KKP:)

 • ferryboat

  Oceniono 4 razy 4

  Prezes, który przed wyborami domagał się powołania międzynarodowej komisji, zaraz po wygranych wyborach zmienił front i głośno wyraził "opinię" skierowaną do PIS, że katastrofę trzeba wyjaśnić własnymi siłami (z udziałem zagranicznych ale wybranych sprawdzonych "ekspertów").
  Cóż za cynizm - wiedział doskonale, że bezstronna komisja fachowców od lotnictwa obali tezę o zamachu bardzo szybko i cała misternie budowana religia i ideologia smoleńska runie jak domek z kart a z nią cały PIS.
  A tak, będą tym grać do wyborów i jeszcze dłużej.

 • maria18

  Oceniono 5 razy 5

  Ponowne śledztwo jest hańbą dla polaków, wstyd,że wydawane będą nie potrzebnie ciężkie pieniądze podczas jak twierdzi PIS DZIECI GŁODUJĄ W POLSCE.(tak szydło mówiła w U E)

 • kotmiki

  Oceniono 5 razy 5

  Kabaretowy rząd zajmujący się mitami i kitami wzbudzi swoimi Pacynkami, sterowanymi przez skrzeczącego dziada, jeszcze nieraz dużo śmiechu i radości !!!!

 • kotmiki

  Oceniono 1 raz 1

  no i ustalą,ze to był zamach zamach bratobójczy Jarek kazał zabić Lecha

 • danpol2

  Oceniono 1 raz 1

  No cóż się dziwić, właściwy człowiek na właściwym miejscu o właściwej porze. To jest cały PISuar śmierdzący guanem.

 • antymilo92

  Oceniono 4 razy 4

  Licze, ze wyjasnia dlaczego naczelny wodz sil lotniczych Blasik zameldowal prezydentowi maszyne gotowa do lotu wiedzac, ze za sterami siedza jego podwladni bez uprawnien.
  I druga rzecz - gdzie sie podziala i jak brzmi ostatnia rozmowa telefoniczna Kaczynskich?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje