Podejrzewany o współpracę z obcym wywiadem, teraz pokieruje zespołem prokuratorów ws. Smoleńska

20.03.2016 09:20
Marek Pasionek

Marek Pasionek (Fot. Alina Gajdamowicz / Agencja Gazeta)

1. W poniedziałek zacznie pracę zespół prokuratorów ds. śledztwa smoleńskiego
2. Na jego czele stanie zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek
3. Prok. Pasionek jesienią 2010 r. miał kontaktować się z obcym wywiadem

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Zadaniem zespołu będzie całościowe, kompleksowe przeanalizowanie wszystkich materiałów związanych z tragedią smoleńską, zarówno głównych wątków, jak również wątków pobocznych i następnie kontynuowanie tego śledztwa w ramach możliwości dowodowych - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

Ziobro zaznaczył, że w poniedziałek zostanie wydane zarządzenie o powołaniu zespołu i podany zostanie do wiadomości publicznej jego skład.

"Prok. Pasionek ma osobisty motyw żeby tę sprawę wyjaśnić"

- Zespołem bezpośrednio będzie kierował pan prokurator Pasionek, mój zastępca, zastępca prokuratora generalnego, również bardzo doświadczony prokurator, w swoim czasie też bliski współpracownik, zaufany człowiek śp. pana prokuratora Zbigniewa Wassermanna. To on, można powiedzieć, był jego prawą ręką w czasach poprzednich rządów 2005-2007. I też ma taki osobisty motyw, żeby tę sprawę do końca bezwzględnie wyjaśnić na tyle, ile będzie to możliwe - mówił Ziobro.

"Zrobimy wszystko, aby prawda wyszła na jaw"

Podkreślił, że Pasionek wybrał do zespołu bardzo doświadczonych prokuratorów z całego kraju.

- Upływ czasu jest zawsze największym wrogiem każdego prokuratora i śledczego. (...) Na ile będziemy mogli poznać prawdę, to czas pokaże, ale zrobimy wszystko, aby ta prawda wyszła na jaw, znaczy ci prokuratorzy to zrobią pod nadzorem pana prokuratora Pasionka. Jestem przekonany, że nie zlekceważą żadnego dowodu i wykażą inicjatywę w każdym możliwym przypadku, gdzie to tylko będzie jeszcze osiągalne - mówił Ziobro.

"I słowa dotrzymamy"

Zapewnił, że "będą profesjonalne działania ze strony profesjonalnych prokuratorów". - Nie wiem, czy ktoś mógł zakładać, że sprawa śledztwa związanego z tą wielką tragedią będzie ukryta czy pozostawiona sobie. My mówiliśmy jasno, że ta sprawa będzie przez nas wnikliwie zbadana i zrobimy wszystko, żeby ją do końca wyjaśnić. I słowa dotrzymujemy - dodał Ziobro.

Złamanie kariery prok. Pasionka

W czerwcu 2011 roku przeciwko Markowi Pasionkowi Naczelna Prokuratura Wojskowa wszczęła postępowanie dyscyplinarne z powodu podejrzenia o ''oczywiste i rażące naruszenie prawa i uchybienie godności urzędu prokuratorskiego''. Prokurator został także ''zawieszony w czynnościach''.

Wówczas prok. Pasionek był zastępcą naczelnika wydziału przestępczości zorganizowanej w NPW i jednym z prokuratorów nadzorujących śledztwo smoleńskie.

"GW": Pasionek kontaktował się z obcym wywiadem

Co było powodem tak zdecydowanych kroków? ''Gazeta Wyborcza'' ujawniła, że Pasionek za plecami swojego szefa i prokuratorów prowadzących smoleńskie śledztwo spotkał się z byłymi szefami ABW z okresu rządów PiS, rezydentami FBI i CIA w Polsce, telefonował też do siedziby PiS, kontaktował się z dziennikarzami.

Śledztwo ws. prok. Pasionka prowadziła prokuratura wojskowa. Później, ze względu na to, że Pasionek jest cywilem, przejęła je prokuratura okręgowa w Warszawie. Ostatecznie śledztwo zostało umorzone.

W 2012 roku prokurator generalny Andrzej Seremet oświadczył, że nadzór nad śledztwem smoleńskim wykonywany przez prok. Marka Pasionka ''nie był nadzorem, który w ocenie jego i naczelnego prokuratora wojskowego mógłby zostać uznany za właściwy''.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (315)
Zaloguj się
 • kapitan_rzbik

  Oceniono 196 razy 180

  ekipa kóra poleciała na obchody mordu katyńskiego poleciała tam sie bawić. W samolocie panowała zabawowa atmosfera. Był alkohol i śmiechy , a pojechali przecież upamietnić ofiary mordu. Teraz tym ludziom stawia sie pomniki.
  Za katstrofe odpowiadają piloci którzy lądowali we mgle mimo ostrzeżeń kontrolerów ze smoleńska. W drugim rzędzie za katastrofe odpowiada gen błasik króry sie nawalił i naciskał na pilotów aby lądowali. W trzcim rzędzie za katastrofe odpoiwada Kaczyński bo naciskał na Błasika.
  Piszę te oczywista oczywistość bo obecna władza chce zmieniać historie.
  Na dodatek dzialają na rzecz rosji rozpieprzając jednośc UE

 • apw1964

  Oceniono 157 razy 147

  KOMISJA MILLERA:

  =====================================

  Liczba osób w komisji: 34

  Wśród nich: 16 inżynierów lotniczych

  9 pilotów

  2 meteorologów

  2 patomorfologów

  1 kontroler lotu

  1 psycholog lotniczy

  Większość tych osób badała dziesiątki katastrof lotniczych

  W dniu tragedii 18 z nich było na miejscu katastrofy w Smoleńsku.  KOMISJA MACIEREWICZA:

  ========================================

  Liczba osób w komisji : 105

  Wśród nich

  0 inżynierów lotniczych

  0 pilotów

  0 meteorologów

  0 patomorfologów

  2 osoby pracuja w dziedzinach związanych z lotnictwem

  Żaden z jej członków nie badał wcześniej katastrof lotniczych

  W dniu tragedii na miejscu katastrofy nie było nikogo z członków komisji ( ani nigdy potem)  .Co bardzo ważne, wśród członków komisji Millera były osoby, które

  w 1983 roku NIE zgodziły się na dyrektywę sowiecką winiącą

  pilotów Ił 62, który rozbił się w Lesie Kabackim,

  orzekli wadę konstrukcyjną silnika jako przyczynę.

  To była odwaga.

 • senior2244

  Oceniono 95 razy 87

  Jaka będzie wasza prawda to od dawna wiadomo.Skupisko kretynów w jednym miejscu.

 • marudna.maruda

  Oceniono 91 razy 85

  "Na ile będziemy mogli poznać prawdę," "gdzie to tylko będzie jeszcze osiągalne"- jakieś wątpliwości targają ministrem sprawiedliwości? Przecież jest oczywiste, że prawdę już ustaliliście, najprawdziwszą, bo zgodną z linią prezesa.

 • andy999kkk

  Oceniono 71 razy 69

  Polska , kraj w ktorym w dalszym ciagu obowiazuje bylejakosc , lenistwo , olewatorstwo i zaklamanie . Lamanie procedur wszyscy maja we krwi. Polacy mistrzowie gdybologi. Gdyby , gdyby , gdyby i tak do usranej smierci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje