Seniorzy powyżej 75 lat z prawem do darmowych leków z tzw. listy "S"

18.03.2016 13:39
Seniorzy powyżej 75 lat z prawem do darmowych leków z tzw. listy

Seniorzy powyżej 75 lat z prawem do darmowych leków z tzw. listy "S" (JAROSŁAW KUBALSKI)

1. Sejm uchwalił ustawę o bezpłatnych lekach dla seniorów
2. Z przywileju skorzysta każdy, bez względu na status materialny
3. Pierwszy wykaz leków minister ma ustalić najpóźniej do 1 września

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Za ustawą, której projekt przygotował rząd, głosowało 297 posłów, 3 było przeciw, 139 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z ustawą osoby po 75. roku życia będą miały prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. Pierwszy taki wykaz minister zdrowia ma ustalić najpóźniej do 1 września br.

Przede wszystkim leki chorób wieku podeszłego

W wykazie tym mają znaleźć się w szczególności medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Minister, kwalifikując produkty do wykazu, będzie kierował się m.in. dostępnością i bezpieczeństwem ich stosowania oraz rocznym limitem wydatków przewidzianych na ten cel w budżecie.

Kto będzie mógł przepisywać bezpłatne leki?

Bezpłatne leki będą mogli pacjentowi przepisywać: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (wskazany w deklaracji wyboru) oraz niektóre pielęgniarki POZ. Przepisywać je będą też mogli lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania zawodu i wystawili receptę dla siebie lub członków najbliższej rodziny.

Akceptacji większości posłów nie znalazły w czasie głosowań poprawki dotyczące m.in. rozszerzenia kręgu osób uprawnionych do wypisywania recept na darmowe leki.

Założono, że w latach 2016-2025 maksymalny limit wydatków z budżetu państwa, będących konsekwencją wejścia ustawy w życie, wyniesie prawie 8,3 mld zł. W 2016 r. koszt funkcjonowania ustawy określono na 125 mln zł.

A TERAZ ZOBACZ: Czy PiS wywiązał się z obietnic wyborczych? Sprawdziliśmy.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • mariuszet

  Oceniono 10 razy 8

  sejm jak zwykle się popisał- posłowie głosowali nad ustawą z której nic nie wynika, bo nie znana jest lista leków która będzie za darmo. Jak można głosować w ciemno ?

 • lanou

  Oceniono 18 razy 8

  Tak, ale będzie to na każdego DRUGIEGO seniora w rodzinie, w dodatku jeżeli którykolwiek inny senior z rodziny ma PONIŻEJ 75 lat to przywilej nie przysługuje,

 • fakiba

  Oceniono 16 razy 8

  Na poprawę pamięci żadnego środka na liście na pewno nie będzie , bo by sobie emeryci mogli przypomnieć jakie cuda im pisiory obiecywali , za to maść na odciski dostaną , żeby mogli znowu iść na nich głosować

 • dziadekjam

  Oceniono 11 razy 7

  " Pierwszy wykaz leków minister ma ustalić najpóźniej do 1 września"
  ===================================================
  Ministrowi sprawiedliwości Zbyniowi Ziobro wcielanie ustaw w życie idzie o wiele sprawniej...

 • lipaca

  Oceniono 6 razy 6

  Wykaz lekow????? W czasie kampanii nikt nie mowil,ze beda to tylko niektore leki. Byla mowa w ogole o bezplatnych lekach dla osob 75+. Zaczelo sie mydlenie oczu, ze jednak obietnice spelnia, a ze tylko czesciowo, to insza inszosc.

 • medalik111

  Oceniono 10 razy 6

  A może tak wypowiedzą się fachowcy na temat tej listy a nie płatni hejterzy?
  Jako zagorzały przeciwnik PIS-u chciałbym jednak zobaczyć listę i wtedy się wypowiedzieć, bo na razie to widzę wpisy płatnych matołów, którzy piszą bo piszą, wiedząc gów..o w sprawie merytorycznej na dany temat.

 • zoob2

  Oceniono 10 razy 6

  Średnio 2 złote na emeryta miesięcznie. Za dwa złote - 2 plasterki. Jeden na usta żeby nie kląć a drugi - do odbytu że się w d...p ze szczęścia nie poprzewracało.

  To opinia pewnej emerytki....

 • fakiba

  Oceniono 9 razy 5

  Za 13 złotych to sobie emeryt za dużo ty leków nie nakupi , jakąś aspirynkę i to wszystko

 • re_x

  Oceniono 6 razy 4

  dlaczego nie ma kryterium dochodowego?wielu emerytów ma takie dochody , że młoda rodzina gdzie pracują dwie osoby może o takich tylko pomarzyć!skoro kogoś stać na wszystko , to dlaczego biedni mają im to refundować??to jest niesprawiedliwe!np. emeryci mają ulgowe bilety - dlaczego??pomóżcie biednym emerytom , których nie stać na leki , ale dlaczego bogaci mają nie płacić ? chociażby tacy z emeryturą generalską 8 tys zł?od kiedy wiek jest kryterium?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje