Seniorzy powyżej 75 lat z prawem do darmowych leków z tzw. listy "S"

18.03.2016 13:39
Kolejka do lekarza internisty w Kielcach

Kolejka do lekarza internisty w Kielcach (JAROSŁAW KUBALSKI)

1. Sejm uchwalił ustawę o bezpłatnych lekach dla seniorów
2. Z przywileju skorzysta każdy, bez względu na status materialny
3. Pierwszy wykaz leków minister ma ustalić najpóźniej do 1 września

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Za ustawą, której projekt przygotował rząd, głosowało 297 posłów, 3 było przeciw, 139 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z ustawą osoby po 75. roku życia będą miały prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. Pierwszy taki wykaz minister zdrowia ma ustalić najpóźniej do 1 września br.

Przede wszystkim leki chorób wieku podeszłego

W wykazie tym mają znaleźć się w szczególności medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Minister, kwalifikując produkty do wykazu, będzie kierował się m.in. dostępnością i bezpieczeństwem ich stosowania oraz rocznym limitem wydatków przewidzianych na ten cel w budżecie.

Kto będzie mógł przepisywać bezpłatne leki?

Bezpłatne leki będą mogli pacjentowi przepisywać: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (wskazany w deklaracji wyboru) oraz niektóre pielęgniarki POZ. Przepisywać je będą też mogli lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania zawodu i wystawili receptę dla siebie lub członków najbliższej rodziny.

Akceptacji większości posłów nie znalazły w czasie głosowań poprawki dotyczące m.in. rozszerzenia kręgu osób uprawnionych do wypisywania recept na darmowe leki.

Założono, że w latach 2016-2025 maksymalny limit wydatków z budżetu państwa, będących konsekwencją wejścia ustawy w życie, wyniesie prawie 8,3 mld zł. W 2016 r. koszt funkcjonowania ustawy określono na 125 mln zł.

A TERAZ ZOBACZ: Czy PiS wywiązał się z obietnic wyborczych? Sprawdziliśmy.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (61)
Seniorzy powyżej 75 lat z prawem do darmowych leków z tzw. listy "S"
Zaloguj się
 • magdaalena.90

  0

  O tak, mogli ustanowić wiek na 90+, wtedy mieliby pewność, że niewielu seniorów dożyje do prawa do darmowych leków. Oczywiście pomijając fakt, że średnia długość życia mężczyzny to 73 lata. Dlatego z tego miejsca ŻĄDAM, aby na każdego trzeciego seniora w rodzinie wprowadzić program 500+, a darmowe leki dla każdego drugiego seniora powyżej 90. roku życia!
  A tak na poważnie, na stronie Aegera znajduje się fajny artykuł na temat darmowych leków.

 • tojasz

  Oceniono 3 razy 3

  ...prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia...

  Jestem ciekaw opinii o Pisokatolibanie,tych którzy na nich głosowali z obiecanki-niespełnianki,po ogłoszeniu listy. Wtedy stańcie przed lustrem i spytajcie się,czy warto było poświęcić Kraj i Jego dobra dla,oraz własne życie dla oszołomstwa.

 • m949

  Oceniono 2 razy 0

  Pierwszy projekt który przewiduje i ogranicza złodziejstwo, kombinatorstwo, cwaniactwo, ........
  A co z przywilejami, kilometrówkami wybrańców narodu, ......... czekam na ich ograniczenia, likwidację, .....

 • jkal

  Oceniono 1 raz 1

  a którzy to posłowie byli przeciw lub się wstrzymali?

 • stan.live

  Oceniono 3 razy -3

  A teraz w trosce o budzet Panstwa PO zlozy wniosek do TK a ci pseudoprawnicy uznaja ze ustawa jest niezgodna z Konstytucja bo powinni dostawac leki bezplatnie wszyscy Polcy a pozniej KOD z meska dziwka Kijowskim wyjdzie na ulice w obrobie budzetu panstwa

 • razb1947

  Oceniono 3 razy 3

  Darmowe leki powinni dostawać ci biedni emeryci i niepełnosprawni bez ograniczenia wieku bo to najsłapsza grupa w Polsce których dochody są najniższe a na kupno leków ich nie stać.

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 2 razy 2

  Załóżmy, że będąc schorowanym osiemdziesięcioletnim inwalidą-emerytem, zagłosowałem na p. Dude I na PiS ze względu na ich obietnice wyborcza darmowych leków dla osoby takiej jak ja - na czym zaoszczędziłbym z niewysokiej emerytury ponad dwieście złotych
  miesięcznie.
  A teraz okazuje się, że faktycznie darują mi na leki konieczne dla utrzymania przy życiu:
  - na serce: Beto, Amlopin, Klopidogrel, Acard, Furosemid, Torvacard, Pradaxa,
  - na nerki: Żurawit, woda Jurajska,
  - na cukier: paski do glukometru (insuliny jeszcze nie biore!),
  - ogólnie: Agastin, multivitaminum, magnez -
  ogółem kilkanaście złotych!
  To przecież OSZUSTWO WYBORCZE, które jest karalne!
  Bo ja PiS-u nie cierpię I nie głosowałbym na jego ludfzi - gdyby nie ta JEDNA PiS-owska obietnica wyborcza!

 • kiakon

  Oceniono 5 razy 1

  Babcie dostana za darmo tabletkę ,,dzień po", dziadkowie olej rycynowy co by się żwawiej ruszali.Ci co nie będą dosyć szybcy w formie pocieszenia pieluchomajtki.Wskazane byłoby również dopisanie tabletek,zresztą już dostępnych aby każdy tetryk czy babuszka mogli sobie dobrać swój indywidualny zapach bździn.

 • lipaca

  Oceniono 6 razy 6

  Wykaz lekow????? W czasie kampanii nikt nie mowil,ze beda to tylko niektore leki. Byla mowa w ogole o bezplatnych lekach dla osob 75+. Zaczelo sie mydlenie oczu, ze jednak obietnice spelnia, a ze tylko czesciowo, to insza inszosc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje