Kaczyński w "Rz": 80 proc. najbogatszych współpracowało z SB. A Rzepliński mógł stać za "zamachem czerwcowym"

1. Kaczyński udzielił obszernego wywiadu "Rzeczpospolitej"
2. Tematem rozmowy był spór wokół Trybunału Konstytucyjnego
3. Kaczyński: Mechanizmy TK służą kontynuacji poprzedniego systemu

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Decyzję o tym, że potrzeba nowej ustawy o Trybunale, podjąłem przed wyborami, w czerwcu, po zamachu Platformy - tak Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" odniósł się do faktu, że w programach Porozumienia Centrum, a później PiS, osłabienie TK było jednym z głównych projektów konstytucyjnych tych partii. Mianem "zamachu czerwcowego" Kaczyński określa nowelizację ustawy o TK uchwaloną przez Sejm poprzedniej kadencji, która umożliwiła PO wybór pięciu nowych sędziów Trybunału.

W obszernym wywiadzie lider partii rządzącej ostro krytykował również obecny kształt TK i zapowiedział, że wszystkie "korzystne czy niekorzystne" opinie podejmowane w akutalnym składzie, będą traktowane jako "nieistniejące".

"Mieli wyjątkowo złe cechy"

Prezes PiS powiedział "Rzeczpospolitej", że Trybunał to "mała korporacja, która ma nawet własny stystem emerytalny - co jest szkodliwe".

- Prof. Rzepliński bardzo szkodzi polskiemu życiu publicznemu - (...) nie wykluczam nawet, że to on stał za zamachem czerwcowym. Wierzy ponoć, że będzie prezydentem - ocenił Kaczyński.

Zmiany w TK są niezbędne, bo "wiele rozwiązań słuzy kontynuacji poprzedniego systemu". - To prowadzi do ogromnej skali patologii. Typowy dla quasi-okupacyjnego systemu mechanizm doboru kadr jest w nowym systemie w dużej mierze kontynuowany - powiedział. I rozwinął tezę, że "w poprzednim systemie ludzie o negatywnych cechach społecznych awansowali".

- Dziś na szczytach polskiej hierarchii zamożności są ludzie, którzy w 80 proc. byli wspólpracownikami SB - czyli mieli wyjątkowo złe cechy - stwierdził.

Zdaniem Kaczyński dotyczy to również tych pokoleń Polaków, które weszły w dorosłe życie po 1989 roku. - Mamy tu do czynienia ze zjawiskiem resortowych dzieci, które widać szczególnie wyraźnie w wymiarze sprawiedliwości - mówił prezez PiS.

"Quasi-kontrola"

Zapytany o niedawną opinię Komisji Weneckiej ws. ustawy PiS o TK, Kaczyński mówił o złej tendencji "przejmowania władzy przez korporacje prawne". - Różne trybunały, także międzynarodowe, przypisują sobie przywilej tworzenia prawa, a nie jego kontrolowania. Jestem temu przeciwny, bo to przekazuje władzę w ręce grup nacisku - ocenił lider PiS.

Według Kaczyńskiego, odmowa publikacji orzeczenia TK przez premier Szydło to rodzaj "quasi-kontroli".

- Może być stosowana w wypadkach skrajnych, ale jest. Załóżmy, że TK na czyjś wniosek wydaje orzeczenie, że jakieś województwo zostaje odłączone od Polski. Premier miałby to ogłosić? - pytał Kaczyński.

I dodał, że obecna sytuacja jest analogiczna: TK, uznając ustawę PiS za niekonstytucyjną, złamał konstytucję. - Powtarzam: premier nie może opublikować tego stanowiska sędziów - zakończył lider PiS.

Kompetencje Trybunału zapisane w konstytucji

Art. 188 Konstytucji RP jasno i wyraźnie określa sprawy, którymi zajmuje się Trybunał Konstytucyjny i kto je może zgłosić. Sędziowie orzekają o:

- zgodności ustaw i umów międzynarodowych z Konstytucją,

- zgodności ustaw z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie,

- zgodności przepisów prawa, wydawanych przez centralne organy państwowe, z Konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi i ustawami,

- zgodności z Konstytucją celów lub działalności partii politycznych.

I dalej dla przypomnienia: Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawach wymienionych w art. 188 podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony. Jeżeli akt nie był ogłoszony, orzeczenie ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

O przywódcy PiS-u przeczytasz też w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (610)
Kaczyński w "Rz": 80 proc. najbogatszych współpracowało z SB. A Rzepliński mógł stać za "zamachem czerwcowym"
Zaloguj się
 • niezalany

  Oceniono 1 raz 1

  kanalia...

 • lizabet

  Oceniono 1 raz 1

  W chorym umyśle Kaczyńskiego właśnie rodzą się takie urojenia, którym sprzyja wrodzona podłość i chorobliwa kłamliwość.

 • citroen-c4

  0

  Kaczyński ,Macierewicz,i spolegliwi idioci to podstawowe otoczenie ,żądne władzy ,przywilejów,ibenefitów płynących ze sprawowania władzy.Panie KACZYŃSKI jest pan pospolitym durniem ,szuka Pan agentów tylko dla swego partykularnego interesu,jestem od PANA STARSZY O 1 cały rok ,tyle ze ja do pracy <z pod maminei spódnicy wśród ludzi poszedłem jako 14 letni chłopiec ,najpierw 3 dni praktyki w tygodniu w firmie potem dwa dni ,potem 1 dzień ostatnie dwa lata praktyki nie było pracowałem w akordzie na ślusarni .ciężka hałaśliwa praca -i powiem CI TY TEMPY DURNIU agenci to już wtedy byli unikatami w zakładach pracy a za GIERKA jak GIEREK kazał z biur,urzędów usunąć wszystkie portrety przywódców i przekazał agenturę SB pod zarządzanie MINISTERSTWA SPRAW WEWNĘTRZNYCH i zakazał penetrowania ORGANIZACJI PARTYJNYCH tak się skończyła agentura SB i ich dominacja.
  Próby były na pewno ale to były już zupełnie inne czasy.a tak w ogóle to czym wy różnicie się PISOWCY wyróżniacie się od tamtych ciemnych np ORMOWCÓW .

 • jakub53

  0

  Macie kartki do glosowana. Taryfiarze, paprykarze i inne smieci beda glosowac na PiSuar. A ja mialem ulubiona taksowke w moim Wrocku. Chyba srebrny merc 1515 - nie pamietam. Ale starszy pan wiozl na Hale Targowa a potem na cmentarze - troche tego jest...

 • jakub53

  0

  Swolocz, jebitka kotka i mamci Jadzi. Zreszta czy on dziadyga moze? Nawet pomorska Szczypa go olala...

 • rggg

  0

  Prezio tylko umie rzucać inwektywy i obrażać ludzi....

 • rggg

  0

  To właśnie Sejm może uchwalić ustawę, że jakieś województwo zostaje odłączone od Polski (przecież Trybunał nie ma takiego prawa). I zgodnie z rozumowaniem prezesa i zasadą domniemanej konstytucyjności następnego dnia wjeżdżają tam rosyjskie czołgi - zgodnie z prawem definiowanym przez prezesa!

 • insmy

  0

  Kaczyński, jesteś polskim popier.dolońcem. Błazen polski!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX