USA odmówiły Polsce gwarancji, że nie skażą na śmierć Saudyjczyka trzymanego w Kiejkutach

18.03.2016 09:00
Stare Kiejkuty koło Szczytna . Tablica wsi Stare Kiejkuty , niedaleko której położony jest Ośrodek Szkolenia Agencji Wywiadu , gdzie prawdopodobnie CIA przetrzymywało i torturowało swoich więźniów

Stare Kiejkuty koło Szczytna . Tablica wsi Stare Kiejkuty , niedaleko której położony jest Ośrodek Szkolenia Agencji Wywiadu , gdzie prawdopodobnie CIA przetrzymywało i torturowało swoich więźniów (PRZEMYSLAW SKRZYDLO)

1. Chodzi o gwarancje dyplomatyczne, o które rząd RP poprosił USA
2. Saudyjczyk był więźniem CIA przetrzymywanym w Kiejkutach w Polsce
3. O stanowisku USA poinformowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W 2015 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburg odrzucił odwołanie Polski od wyroku z 2014 r., w którym uznał, że Polska naruszyła europejską Konwencję praw człowieka i podstawowych wolności w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce. Sędziowie uwzględnili skargi na Polskę złożone przez Palestyńczyka Abu Zubajdę i Saudyjczyka al-Nashiriego. Obaj twierdzą, że w latach 2002-2003 zostali - za przyzwoleniem polskich władz - osadzeni przez CIA w tajnym więzieniu w Polsce, gdzie CIA ich torturowała za związki z Al-Kaidą przed transferem do bazy w Guantanamo.

Komisji wojskowa USA może skazać Saudyjczyk na śmierć

W wyroku ETPC wskazał, że al-Nashiri został narażony na ryzyko skazania na karę śmierci przez komisję wojskową USA - wobec czego zobowiązania wynikające z Konwencji wymagają od Polski poszukiwania sposobów, aby to ryzyko "usunąć jak najszybciej" - przez zabiegi u władz USA, aby nie był on narażony na karę śmierci. W marcu 2015 r. rząd wystąpił do USA o gwarancje dla al-Nashiriego.

USA nie udzieli wnioskowanych gwarancji dyplomatycznych

W czwartek Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) podała, że przed posiedzeniem Komitetu Ministrów polski rząd przesłał zaktualizowany plan działań na rzecz wykonania obu orzeczeń ETPC. Wskazano w nim, że rząd USA poinformował - w odpowiedzi na polskie noty dyplomatyczne - że nie udzieli wnioskowanych gwarancji dyplomatycznych. Zdaniem rządu USA obowiązki wynikające z Konwencji i z wyroków ETPC nie są wiążące dla Stanów Zjednoczonych. - Jego zdaniem postępowanie przed komisją wojskową zapewnia szereg gwarancji procesowych, a możliwość orzeczenia kary śmierci nie jest zabroniona na gruncie prawa międzynarodowego - podała HFPC.

Jak dodała HFPC, polski rząd zadeklarował ponowienie wniosków o gwarancje dyplomatyczne.

Domniemanie, że w Polsce - i w kilku innych krajach europejskich - mogły być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu lotniska wojskowego w Szymanach na Mazurach.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • mietekkowalski

  Oceniono 15 razy 5

  USA jak chcą coś nam opchnąć, to jesteśmy partnerem. Jak my o coś prosimy, to nie wiedzą gdzie Polska leży.... Tyle odnośnie tego, że tracimy ważnego partnera przez rządzący PiS. Nieważne PiS, PO czy SLD - zawsze nas olewali, chyba, że zwietrzą interes.

 • siwywaldi

  Oceniono 12 razy 4

  To bardzo brzydko świadczy o naszych "przyjaciołach" zza oceanu.
  Ale cóż, postąpiły tak już nie pierwszy zresztą raz, z czego najpaskudniej to chyba jednak 71 lat temu w Jałcie :-)

 • szczurzec1

  Oceniono 12 razy 4

  STRASZNE :((((( Nie chcą nam zagwarantować, że nie stracą bandyty i mordercy. Chyba powinniśmy odwołać ambasadora z Waszyngtonu...

 • dziadekjam

  Oceniono 12 razy 4

  "W czwartek Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) podała, że przed posiedzeniem Komitetu Ministrów polski rząd przesłał zaktualizowany plan działań na rzecz wykonania obu orzeczeń ETPC. Wskazano w nim, że rząd USA poinformował - w odpowiedzi na polskie noty dyplomatyczne - że nie udzieli wnioskowanych gwarancji dyplomatycznych. Zdaniem rządu USA obowiązki wynikające z Konwencji i z wyroków ETPC nie są wiążące dla Stanów Zjednoczonych. - Jego zdaniem postępowanie przed komisją wojskową zapewnia szereg gwarancji procesowych, a możliwość orzeczenia kary śmierci nie jest zabroniona na gruncie prawa międzynarodowego - podała HFPC."
  =============================================================
  Fakt, że USA wpakowało Polskę w kolejne goowno nie zmienia faktu, że ETPC HFPC znowu okazały się mocne wobec Polski, a nic nieznaczące wobec USA. I Co tu pitolić o jakimś "prawie międzynarodowym", które dla maluczkich jest wiążące, a wielcy się nim podcierają.

 • ferroetigni

  Oceniono 3 razy 3

  Palestyńczyk Abu Zubajda i Saudyjczyk al-Nashiri - wystarczy wpisać te nazwiska do wyszukiwarki i już wiemy, że obaj to mordercy, mają na rękach krew wielu ludzi.
  Brawo Amerykanie, posadzić na krześle elektrycznym obu morderców!

 • 31.februarius

  Oceniono 11 razy 3

  "USA odmówiły Polsce gwarancji, że nie skażą na śmierć Saudyjczyka trzymanego w Kiejkutach"

  Eee, to bardzo brzydko postąpiły!

 • Piwo Jasne

  Oceniono 7 razy 3

  Gdyby głupota mogła unosić to latali byście jak stado gołąbków . Doktor Strosmajer w „Szpitalu na peryferiach” mówi do pielęgniarki Hunkovej: „Gdyby głupota mogła unosić, to latała by pani po pokoju, jak gołębica”. Nadal aktualne i w tej sprawie też.

 • googleon

  Oceniono 2 razy 2

  Witamy armię sojusznika na terenie kraju !

 • siwywaldi

  Oceniono 11 razy 1

  Już zapomnieliście że tych więźniów to dostaliśmy w ramach offsetu za F-16? :-))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje