Dobra zmiana? Wyniki tego sondażu mogą nie spodobać się rządzącym...

17.03.2016 17:45
Jarosław Kaczyński i Ryszard Terlecki

Jarosław Kaczyński i Ryszard Terlecki (SŁAWOMIR KAMIŃSKI / Agencja Gazeta)

1. Sondaż TNS: 52 proc. Polaków uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku
2. Z kierunku zmian zadowolona jest mniej niż jedna trzecia badanych

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

52 proc. badanych jest zdania, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Tylko 30 proc. - że w dobrym. 18 proc. ankietowanych nie ma na ten temat zdania - z marcowego sondażu TNS Polska.

O gospodarce

48 proc. badanych uważa, że polska gospodarka znajduje się w stanie kryzysu. To o 2 pkt. proc. mniej niż w lutowym badaniu. O lekkim kryzysie mówiło w marcu 38 proc. osób, 10 proc. uważa, że to głęboki kryzys. 10 proc. nie miało na ten temat zdania.

Na pytanie, czy polska gospodarka się rozwija, "tak" odpowiedziało 42 proc. ankietowanych. To o 3 pkt. proc. więcej niż w lutym. O dynamicznym rozwoju przekonanych jest jedynie 3 proc. badanych. Zdaniem 39 proc. jest to powolny rozwój.

O zmianie warunków materialnych

46 proc. badanych uważa, że następne 3 lata nie przyniosą zmiany, jeśli chodzi o materialne warunki życia. 5 proc. nie ma jednoznacznego zdania na ten temat, a pozostali uważają, że w ciągu najbliższych 3 lat zmiana nastąpi. 26 proc. badanych uważa, że warunki życia zmienią się na lepsze. A 23 proc. badanych, że ulegną pogorszeniu. W porównaniu do wyników sprzed miesiąca nie zaobserwowano tu istotnych zmian.

Według TNS Polska, w marcu oceny netto dwóch wskaźników: oceny kierunku zmian w kraju oraz oceny stanu gospodarki są ujemne. Oznacza to, że stan nastrojów społecznych wśród Polaków w tych dziedzinach kształtuje się bardziej negatywnie niż pozytywnie. Natomiast wskaźnik prognozy materialnych warunków życia ludzi jest dodatni, co świadczy o tym, że wśród Polaków przeważają pozytywne opinie w tej kwestii.

W porównaniu do wyników sprzed miesiąca dwa wskaźniki uległy spadkowi: wskaźnik oceny kierunku zmian w kraju spadł o 4 punkty procentowe, natomiast wskaźnik prognozy materialnych warunków życia ludzi o 1 punkt procentowy. Największa zmiana zaszła natomiast w przypadku wskaźnika oceny stanu gospodarki - wzrósł on o 5 punktów procentowych.

O szukaniu pracy

57 proc. ankietowanych uważa, że znalezienie pracy w Polsce jest trudne, bądź niemożliwe. Przeważająca część z tych osób (47 proc.) uważa, że trudno obecnie jest znaleźć jakąkolwiek pracę w naszym kraju, a 10 proc. badanych, że nie można znaleźć zatrudnienia.

Optymiści w tym temacie stanowią 38 proc. Jedynie 3 proc. sądzi, że można bez większych kłopotów znaleźć dobrą pracę, a 35 proc. jest zdania, że pracę można znaleźć, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało. Wyniki uzyskane w marcu utrzymują się na tym samym poziomie, co w lutym tego roku.

Sondaż TNS Polska został przeprowadzony w dniach 4-9 marca tego roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1011 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy zmiany w kraju idą w dobrym kierunku?
Zobacz także
Komentarze (256)
Zaloguj się
 • ter5919

  Oceniono 179 razy 153

  Dobra zmiana w wykonaniu PiS to tak jakby odwrocic obsrane gacie kurdupla na druga strone i wmawiac wszystkim ze teraz sa czyste chociaz dookola smierdzi.

 • e-komentarz

  Oceniono 155 razy 137

  Gospodarka jeszcze leci rozpędem, jeszcze nie odczuła złych skutków "dobrej zmiany", a tu już coraz gorsze sondaże? A co będzie jak ankietowani zaczną odczuwać w swoich kieszeniach te skutki? Kopnie rządzących w mięsień który był wymieniony po imieniu Andrzej?

 • oloros11

  Oceniono 125 razy 109

  większość Polaków to zwykle biedne durnie - za pincet sprzedali własny kraj i dalej myślą ze będzie im dobrze
  i nic im nie wytłumaczy
  -tylko wtedy kiedy im brakni e na talerzu albo/i w butelce
  i jedno tylko jest niejasne - jak to wszystko pie..nie to kto będzie winien - kto bedzie grał "Zyda"
  teraz Niemiec?

 • zoob2

  Oceniono 118 razy 102

  Zadowoleni z rozwoju sytuacji w kraju to rodziny PiSowskiej nomenklatury uwłaszczanej na państwowych posadach na masową skalę. Ciemny lud dalej w slamsach biedę klepie po podwyżce emerytury o 3 złote. Jest booosko. Kurski, Ziobro i Krystyna. Wybrańcy dostaną po pincet w celu uduszenia. Frankowcy - trenujcie spanie w kartonach. Maliniak w przerwie pomiędzy wypadanie na narty coś wam podrzucił. Ale to gniot. A wy nie dość że łykneliscie kredyty we frankach to jeszcze jego obietnice. Pelikany razy dwa. Jest booosko. Antoni, Kempa i Tadzio....

 • m8ts

  Oceniono 118 razy 96

  30% lepszego sortu... kartofli.

 • fakiba

  Oceniono 109 razy 87

  Zaraz wypełznie niedorzecznik i ogłosi że ten sondaż jest nierzetelny i zmanipulowany , bo on widział u Szydło lepszy i prawdziwszy

 • varissa

  Oceniono 96 razy 78

  To sfałszowany wynik musi być!!
  109,5% Wolaków uważa, że "dobra zmiana" jest coraz lepsza.
  TNS Polska?
  ZDRADA, biją nas!

 • esmeras

  Oceniono 86 razy 70

  Oby tylko pisowcy nie odeszli za wcześnie, muszą uzbierać na poważniejsze wyroki, żeby był z nimi spokój po "dobrej" zmianie.

  No i kto by nas bawił?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje