Dobra zmiana? Wyniki tego sondażu mogą nie spodobać się rządzącym...

17.03.2016 17:45
Jarosław Kaczyński i Ryszard Terlecki

Jarosław Kaczyński i Ryszard Terlecki (SŁAWOMIR KAMIŃSKI / Agencja Gazeta)

1. Sondaż TNS: 52 proc. Polaków uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku
2. Z kierunku zmian zadowolona jest mniej niż jedna trzecia badanych

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

52 proc. badanych jest zdania, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Tylko 30 proc. - że w dobrym. 18 proc. ankietowanych nie ma na ten temat zdania - z marcowego sondażu TNS Polska.

O gospodarce

48 proc. badanych uważa, że polska gospodarka znajduje się w stanie kryzysu. To o 2 pkt. proc. mniej niż w lutowym badaniu. O lekkim kryzysie mówiło w marcu 38 proc. osób, 10 proc. uważa, że to głęboki kryzys. 10 proc. nie miało na ten temat zdania.

Na pytanie, czy polska gospodarka się rozwija, "tak" odpowiedziało 42 proc. ankietowanych. To o 3 pkt. proc. więcej niż w lutym. O dynamicznym rozwoju przekonanych jest jedynie 3 proc. badanych. Zdaniem 39 proc. jest to powolny rozwój.

O zmianie warunków materialnych

46 proc. badanych uważa, że następne 3 lata nie przyniosą zmiany, jeśli chodzi o materialne warunki życia. 5 proc. nie ma jednoznacznego zdania na ten temat, a pozostali uważają, że w ciągu najbliższych 3 lat zmiana nastąpi. 26 proc. badanych uważa, że warunki życia zmienią się na lepsze. A 23 proc. badanych, że ulegną pogorszeniu. W porównaniu do wyników sprzed miesiąca nie zaobserwowano tu istotnych zmian.

Według TNS Polska, w marcu oceny netto dwóch wskaźników: oceny kierunku zmian w kraju oraz oceny stanu gospodarki są ujemne. Oznacza to, że stan nastrojów społecznych wśród Polaków w tych dziedzinach kształtuje się bardziej negatywnie niż pozytywnie. Natomiast wskaźnik prognozy materialnych warunków życia ludzi jest dodatni, co świadczy o tym, że wśród Polaków przeważają pozytywne opinie w tej kwestii.

W porównaniu do wyników sprzed miesiąca dwa wskaźniki uległy spadkowi: wskaźnik oceny kierunku zmian w kraju spadł o 4 punkty procentowe, natomiast wskaźnik prognozy materialnych warunków życia ludzi o 1 punkt procentowy. Największa zmiana zaszła natomiast w przypadku wskaźnika oceny stanu gospodarki - wzrósł on o 5 punktów procentowych.

O szukaniu pracy

57 proc. ankietowanych uważa, że znalezienie pracy w Polsce jest trudne, bądź niemożliwe. Przeważająca część z tych osób (47 proc.) uważa, że trudno obecnie jest znaleźć jakąkolwiek pracę w naszym kraju, a 10 proc. badanych, że nie można znaleźć zatrudnienia.

Optymiści w tym temacie stanowią 38 proc. Jedynie 3 proc. sądzi, że można bez większych kłopotów znaleźć dobrą pracę, a 35 proc. jest zdania, że pracę można znaleźć, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało. Wyniki uzyskane w marcu utrzymują się na tym samym poziomie, co w lutym tego roku.

Sondaż TNS Polska został przeprowadzony w dniach 4-9 marca tego roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1011 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy zmiany w kraju idą w dobrym kierunku?
Zobacz także
Komentarze (256)
Dobra zmiana? Wyniki tego sondażu mogą nie spodobać się rządzącym...
Zaloguj się
 • Matt X

  0

  Dobra zmiana... Złupić tych, którzy pracują po 12 godzin, w weekendy i dać miliony bogatemu zakonnikowi z Torunia i dofinansować tych, którzy cierpią na nadpobudliwość rozrodczą. Może już teraz prześlę całą moją pensję na konto PiS żeby mogli rozdysponować te pieniądze lepiej ode mnie. Na przykład na smoleńskie fantasmagorie, pomniki i namnażanie patoli, którzy będą się ślinić na widok mojego telefonu i portfela, a z prawilnej frustracji rozp... przystanek autobusowy z którego jeżdżę do pracy.

 • e-mv

  Oceniono 2 razy 2

  I ja sądzę, że zmiany są tragicznie złe. Ale dlaczego 52% Polaków nie ruszyło dudy i nie poszło do wyborów. To przez ich lenistwo rządzi nami cwany rydzyk i psychol Kaczyński.

 • akysz-only

  Oceniono 1 raz 1

  Przestałam odpowiadać na pytania ankieterów zadawane przez telefon i smsy. Żadna to anonimowość. Jestem gorszym sortem, trochę już przestraszonym pogardą rządu wobec prawa i obywateli własnego państwa. Może więcej osób tak ma, stąd dziwne wyniki sondaży?

 • krzysio333

  Oceniono 2 razy 0

  POLACY to głupi naród. Im więcej najeżdża TVN i Biuletyn Partyjny GW na PIS , tym bardziej rośnie poparcie dla PISu!. No przecież to jest paranoja, jak tak można!?. Jestem zażenowany i zdegustowany.

 • tad-tad

  Oceniono 2 razy 2

  Te masowe czystki i wymiana fachowców na swoich, ma na celu utrzymanie poparcia, bo taki specjalista od niczego, jak dostanie się do koryta, to wraz z rodzina będzie chwalił. Chyba że mu koń zdechnie . Tak się dzieje od wielu lat w samorządach , w mniejszych gminach większość wyborców ma swój interes i jest zainteresowana materialnie osobiście lub rodzinnie wiedzą jak glosować. Kartoflandia w pełnym rozkwicie.

 • Marek Dyjor

  Oceniono 2 razy 0

  stare babcie i dziadki ze wsi wierzą w złego Niemca i tyle... PIS się opiera na takich matołkach.

 • arguitar

  Oceniono 4 razy 4

  Po powyższym sondażu widać jaka to DOBRA ZMIANA. Niebawem rolnicy Wam dadzą pokaz jeszcze LEPSZEJ ZMIANY

 • 2-julita

  Oceniono 5 razy -5

  nie żrą robactwa tylko solidnie pracują
  tamci mięli trociny we łbie ci są specjalistami
  za obecny rząd modli się tysiące ludzi , za tamtymi nawet psy nie szczekały

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje