Byli dziennikarze TVP szczerzy do bólu. Było polecenie: "Pokazać, jak KOD hejtuje zwykłych ludzi"

17.03.2016 17:42
Jacek Kurski

Jacek Kurski (Fot. Marcin Stępień/ Agencja Gazeta)

1. Dziennikarze zwolnieni z TVP wystosowali mocne oświadczenie
2. Wyjaśniają dosadnie, dlaczego odmówili wykonania poleceń kierownictwa
3. "TVP łamie zasady obiektywizmu" - czytamy w piśmie. Oto jego treść

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zwolnieni w ostatnich dniach dziennikarze TVP postanowili wyjaśnić okoliczności wyrzucenia ich z pracy. Podpisani pod oświadczeniem Izabela Leśkiewicz, Magdalena Siemiątkowska, Małgorzata Serafin, Agata Całkowska, Łukasz Kowalski i Patryk Zalesiński szczegółowo odpowiedzieli też na zarzuty kierownictwa stacji.

Zwolnieni podczas czystki w TVP. Co robią teraz?


Kurski chciał konferencji Episkopatu

"12 marca na kolegium redakcyjnym Izabela Leśkiewicz i Magdalena Siemiątkowska zostały poinformowane przez szefa newsroomu, że TVP Info nie pokaże na żywo przemówień podczas marszu (przeciwko nieopublikowaniu wyroku TK - przyp. red.)" - czytamy w oświadczeniu dziennikarzy.

Dalej byli pracownicy TVP wyjaśniają okoliczności decyzji ich przełożonych: "Według szefa newsroomu takie ustalenia zapadły poprzedniego dnia na spotkaniu kierownictwa TAI (Telewizyjna Agencja Informacyjna - przyp. red.) z prezesem TVP S.A (Jackiem Kurskim - przyp. red.). W odpowiedzi na sprzeciw wydawcy usłyszeli, że w tym czasie TVP Info ma transmitować konferencję Episkopatu Polski".

Z relacji dziennikarzy wynika, że wydawcy zaproponowali, by odwrócić kolejność transmisji, ale na to nie zgodził się dyrektor TAI Mariusz Pilis. "Dostali również polecenie, aby zlecić dziennikarzom realizację dwóch materiałów: o tym, jak KOD-owcy hejtują zwykłych ludzi oraz o tym, jak za rządów Platformy Obywatelskiej w czasie manifestacji strzelano do ludzi z broni gładkolufowej" - piszą dziennikarze.

Odejście od obiektywizmu

W oświadczeniu czytamy też, że TVP zadecydowała o odwołaniu bez wiedzy wydawców jednego z gości, który miał komentować wydarzenia na marszu KOD - Jerzego Domańskiego. Razem z nim w studiu miał się znaleźć Rafał Ziemkiewicz. "Było to złamanie zasady pokazywania zdania dwóch stron, co do tej pory obowiązywało w TVP Info" - piszą dziennikarze.

Największe wpadki "Wiadomości" TVP. "Manipulacja się leje" [GALERIA]Zaproponowali alternatywne rozwiązania

Zdaniem zwolnionych pracowników, nieprawdą jest, że wydawcy nie zaproponowali "alternatywnych rozwiązań programowych". Byli oni zdania, że "jeśli podczas manifestacji dojdzie do zamieszek, demolowania miasta lub użycia jakiejkolwiek broni, niezwłocznie należy przypomnieć widzom inne tego typu wydarzenia z poprzednich lat".

Materiał z tezą w "Wiadomościach"

"Mimo że do żadnych zamieszek nie doszło, materiał z tezą o strzelaniu do demonstrantów zrealizowały Wiadomości TVP. Następnego dnia jego emisji odmówiła Małgorzata Serafin, twierdząc, że jest on jednostronny i nierzetelny" - napisali dziennikarze. Dzień później Serafin pożegnała się z pracą.

To zdjęcie wiele mówi o ludziach na protestach KOD. A w "Wiadomościach"?Podpisani pod listem nie zgadzają się też z tym, że ich zachowanie zagrażało ciągłości emisji. "Na dyżurze nadal pozostawali wydawcy pasma porannego" - twierdzą dziennikarze i dodają: "Mariusz Pilis polecił sprowadzenie do pracy innych wydawców, którzy wykonają takie polecenia".

"Zapraszam do sekretariatu"

Dwa dni później Pilis w obecności zespołu miał oświadczyć: "To jest ostatni moment, kiedy w Telewizji Publicznej panuje jakakolwiek ideologia. Tych, którzy zamierzają poprzeć te panie, zapraszam do sekretariatu." Na te słowa zareagowało troje dziennikarzy: Agata Całkowska, Łukasz Kowalski i Patryk Zalasiński.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (465)
Zaloguj się
 • demetria11

  Oceniono 309 razy 285

  Jest mi bardzo przykro, że ci ludzie stracili pracę, ale przyznam się, że bardzo podnosi na duchu taka wiadomość o ludziach, którzy potrafią zachować się przyzwoicie wiedząc, czym ryzykują, którzy woleli pozostać dziennikarzami niż stać się sługusami. Dziękuję Państwu.

 • ter5919

  Oceniono 261 razy 235

  Sekretarz kurdupla d/s propagandy nadal wierzy ze ciemny lud to kupi.

 • czytakczynie12

  Oceniono 207 razy 185

  Marsze KOD przebiegają w atmosferze bez nienawiści. Jest troska ludzi o kraj, o przyszłość naszą, dzieci i wnuków. Nie ma hejtu, jest merytoryczna krytyka poczynań władz. Marsze PiS, które przez lata obserwujemy przebiegają w zgoła innej atmosferze. Dominowała złość, nienawiść, przerażające plakaty, duszna, ponura atmosfera. Na marszu KOD, gdy zauważono nienawistny transparent zaraz poproszono jego o usunięcie. Gdy to zrobiono rozległo się: DZIĘKUJEMY.
  "..Ale chroń mnie Panie od pogardy.
  Od nienawiści strzeż mnie Boże..".- Modlitwa o wschodzie słońca

 • fakiba

  Oceniono 204 razy 170

  Jacek Kurski dostał poleceni z episkopatu potwierdzone przez prezia i żeby miał całą ekipę zwolnić to musiał wykonać

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 180 razy 152

  z komunistycznej TV i ich "wiadomości" wszyscy się śmiali... nie wiem na co liczy PiS i jego propagandziści, na zbiorowa lobotomie Polaków?

 • jdkonrad

  Oceniono 177 razy 151

  każda morda sfotografowana z kurskim ma do końca życia przesrane.

 • ter5919

  Oceniono 148 razy 128

  Cala prawde o TVPis pokazuje zdjecie Holeckiej w koreanskim stroju .Kaczo-pis-tunga tez juz mamy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje