USA: Kary dyscyplinarne dla odpowiedzialnych za zbombardowanie szpitala. Zarzutów nie będzie

17.03.2016 08:03
Sekretarz Obrony USA Ash Carter i szef połączonych sztabów gen. Joseph Dunford

Sekretarz Obrony USA Ash Carter i szef połączonych sztabów gen. Joseph Dunford (YURI GRIPAS/REUTERS)

1. Ponad 12 pracowników amerykańskiej armii ukarano dyscyplinarnie
2. Odpowiedzieli oni za zbombardowanie szpitala Lekarzy bez Granic
3. Nie przedstawiono im jednak zarzutów - podał Pentagon

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Kary za błędy, które doprowadziły wówczas do śmierci 42 osób, są w dużej mierze administracyjne - pisze agencja Associated Press. Jednak w niektórych przypadkach nałożone kary są "na tyle surowe, że właściwie likwidują szanse na ewentualny awans" - komentowali urzędnicy, którzy chcieli pozostać anonimowymi.

Na liście ukaranych pracowników znaleźli się oficerowie, ale nie było na niej żadnych generałów - podaje AP. Wiadomo, że niektórych zawieszono w obowiązkach, jednak w tej kwestii nie podano więcej szczegółów.

Lekarze bez Granic nie będą komentować tych działań, dopóki Pentagon nie upubliczni swojej decyzji lub nie zakomunikuje jej bezpośrednio organizacji - powiedziała rzeczniczka MsF Sandra Murillo.

Tragicznego błędu można było uniknąć

Z raportu śledczych Pentagonu wynika, że bombardowanie - do którego doszło w nocy z 2-3 października było możliwym do uniknięcia wypadkiem, spowodowanym głównie błędami człowieka.

Jednak według MsF Amerykanie "złamali zasady wojny". Główne śledztwo prowadzone w tej sprawie przez armię USA zakończyło się w połowie listopada, jednak jego wynik nie został jeszcze podany do wiadomości publicznej - zauważa AP. Jednocześnie MsF domaga się przeprowadzenia niezależnego śledztwa.

A TERAZ ZOBACZ: Rząd USA zakazuje produkcji kosmetyków z mikrodrobinkami

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (52)
USA: Kary dyscyplinarne dla odpowiedzialnych za zbombardowanie szpitala. Zarzutów nie będzie
Zaloguj się
 • dawaj_czasy

  Oceniono 1 raz 1

  ruSSkie dokonywali nalotow na oslep skutkiem czego zniszczyi 17 obiektow szpitalnych i szkol - panial SSowiet...

 • arius9

  Oceniono 7 razy 5

  Jak to mozliwe ? Wedlug gazet i TV, wszytkie naloty na cele cywilne to wina ruskich.

 • kylax1

  Oceniono 9 razy -7

  I prawidłowo. Nie widzę powodu, dla którego mieliby zostać ukarani za coś, co Rosjanie robią bez przerwy.

 • tow.lenin.przyjaciel.czlowieka

  Oceniono 6 razy 4

  Obrazy emigrantów-terrorystów czy uchodźców-gwałcicieli pomagają zapomnieć o bezmiarze nieszczęść, jakie dotknęły tych ludzi, zignorować ich źródła. Podsycanie strachu skutecznie usprawiedliwia zastosowanie każdego rodzaju środka zaradczego, zaś o przyczynach emigracji europejscy decydenci nie chcą rozmawiać, a Europejczycy wiedzieć.

  (...) Rzesze bezbronnych ludzi szukają schronienia, UNHCR określa liczbę uchodźców spowodowaną konfliktami w Iraku i w Syrii na 13,6 mln. W marcu 2015 r. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Lekarze Przeciw Wojnie Nuklearnej, wraz z Lekarzami na Rzecz Odpowiedzialności Społecznej i Lekarzami na Rzecz Globalnego Przetrwania, publikują raport zatytułowany: „Liczba ofiar śmiertelnych. Dane liczbowe o stratach w ludziach po 10 latach wojny z terroryzmem”. Opracowanie konkluduje, że w wyniku działań prowadzonych przez USA na terenie Iraku, Afganistanu i Pakistanu zginęło ponad 1,3 mln ludzi. „Liczba ta jest około 10 razy większa niż liczba, jakiej świadoma jest opinia publiczna, eksperci i decydenci. (…) A są to tylko ostrożne szacunki. Całkowita liczba zgonów w tych trzech krajach może przekraczać 2 mln” – napisali autorzy raportu. Bilans nie obejmuje ofiar w innych krajach zaatakowanych przez amerykańskie i sojusznicze siły zbrojne, w tym Jemenu, Somalii, Libii i Syrii. – Kiedy mówimy o milionie ludzi, którzy stracili domy w ciągu dwóch miesięcy, lub o 500 tys. ludzi, którzy doświadczyli tego w ciągu jednej nocy, świat po prostu nie reaguje – mówi do dziennikarzy Amin Awad, jeden z dyrektorów Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

  całość w linku:

  mediumpubliczne.pl/2016/03/wojna-terroryzmem-gospodarczy-neokolonializm-czyli-skad-sie-biora-emigranci-uchodzcy-europie/

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 7 razy 5

  "USA: Kary dyscyplinarne dla odpowiedzialnych za zbombardowanie szpitala. Zarzutów nie będzie"

  No prosze, to moze jeszcze hitlera posmiertnie beda rehabilitowac w tym calym usa? Dostalby zaocznie kare dyscyplinarna, ale bez zarzutow?!?

 • donkiszocik

  Oceniono 6 razy 6

  Autor nie podał w jakim kraju zbombardowano ten szpital. Upadek dziennikarstwa!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje