Będzie specjalny zespół prokuratorów od śledztwa smoleńskiego. A na jego czele człowiek od "afery FBI" z 2010 roku

15.03.2016 08:37
Prokurator Marek Pasionek (pierwszy z prawej) na miejscu katastrofy podczas oględzin wraku na lotnisku Siewiernyj

Prokurator Marek Pasionek (pierwszy z prawej) na miejscu katastrofy podczas oględzin wraku na lotnisku Siewiernyj (Agencja Gazeta)

1. "Gazeta Polska": Śledztwo smoleńskie ma przejąć nowy zespół prokuratorów
2. Na jego czele stanie Marek Pasionek, odsunięty od sprawy w 2011 roku
3. Skład zespołu zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Śledztwo dotyczące katastrofy smoleńskiej zostało przedłużone do 10 października - poinformowała we wtorek Naczelna Prokuratura Wojskowa.

Jak pisała wcześniej "Gazeta Polska Codziennie", ma je przejąć specjalny zespół prokuratorów. Za jego utworzenie będzie odpowiadał zastępca prokuratora generalnego, Marek Pasionek.

Prokurator Pasionek nadzorował już postępowanie w sprawie katastrofy prezydenckiego tupoloewa, ale został od niego odsunięty w 2011 roku.

"Oddaję sprawę w dobre ręce"

Do tej pory katastrofą zajmowała się Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie, ale od kwietnia, zgodnie z nową ustawą o prokuraturze, przestanie istnieć. Postępowanie przejmie pion cywilny.

Jak pisze "GPC", decyzje personalne dotyczące zespołu zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu. Na razie wiadomo tylko tyle, że za skład zespołu będzie odpowiadał Marek Pasionek.

W TV Republika o decyzji dotyczącej Pasionka mówił Zbigniew Ziobro. - Powierzyłem mu nadzór nad postępowaniem w sprawie katastrofy smoleńskiej. To bardzo doświadczony śledczy, a poza tym przez krótki czas zajmował się już tą sprawą. To wysokiej próby karnista, oddaję sprawę w dobre ręce - ocenił minister.

Spotkanie z FBI

Ziobro nie dodał jednak, jakie były przyczyny odsunięcia Pasionka od śledztwa w 2011 roku. "Afera agenturalna", którą żyły media 6 lat temu, wybuchła w 2010 roku. Współpracownicy Pasionka z prokuratury wojskowej, w tym szef Naczelnej Prokuratury Wojskowej generał Krzysztof Parulski, podejrzewali, że informował on o przebiegu postępowania dziennikarzy i agentów służb innych państw, m.in. FBI.

Śledztwo w tej sprawie prokuratura wojskowa wszczęła w listopadzie 2010 roku. Rok później Parulski odsunął Pasionka od nadzorowania postępowania smoleńskiego.

Pasionek od początku nie ukrywał, że spotkał się z ówczesnym szefem FBI w Polsce 7 czerwca 2010 roku. Prokurator chciał uzyskać od amerykańskich służb materiały, które mogłyby stanowić dowody w śledztwie m.in. zdjęcia satelitarne i nasłuchy elektroniczne rozmów prowadzonych w kokpicie samolotu. Skończyło się na ustaleniu, że Wojskowa Prokuratura Okręgowa przekaże za pośrednictwem Prokuratury Generalnej pismo na ręce ambasadora USA w Polsce z prośba o pomoc w śledztwie smoleńskim. O sprawie pisał wtedy m.in. serwis Tvn24.pl.

Ówczesny szef NPW miał zeznać w prokuraturze, że Pasionek, kiedy chwalił się, że o śledztwie rozmawiał z agentem FBI, był "czerwony na twarzy, wyraźnie po alkoholu, z postawionym kołnierzem i turystyczną tobą wypchaną smoleńskimi aktami".

Ale ostatecznie śledztwo przejęła prokuratura cywilna, która umorzyła je w 2012 roku.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (129)
Zaloguj się
 • ter5919

  Oceniono 71 razy 59

  Winnych juz wskazali teraz szukaja paragrafow .Historia zna juz takie przypadki z mrocznych czysow Stalina.

 • leszek.30

  Oceniono 62 razy 54

  Macierewicz, Ziobro , Kempa, Kaczyński,mają dużą wprawę , dużą praktykę w rzucaniu fałszywych oskarżeń wobec ludzi, którzy nie zgadzają się na ich łajdactwa..! .. Teraz dołączyli do nich w podskokach, Duda, Jaki, Morawiecki, Pawłowicz..itd. którzy ści9gają się w czynieniu łajdactw, byleby być zauważonym i docenionym, przez J.Kaczyńskiego, ich pana..!!!

 • agent-0700

  Oceniono 59 razy 53

  Jest TEZA - BYŁ ZAMACH - teraz trzeba znaleźć ludzi, którzy to udowodnią bez względu na fakty.

 • kczyna

  Oceniono 48 razy 44

  Będzie specjalny zespół prokuratorów"
  Specjalnej troski?

 • jestem_z_pisu

  Oceniono 52 razy 44

  Sądząc po jakości "eksperta", można się spodziewać kolejnej opony lub stadniny

 • ter5919

  Oceniono 40 razy 36

  Winnym moze okazac sie rzeznik bo dowodem na zamach jest peknieta parowka.

 • dziadekjam

  Oceniono 40 razy 32

  Ówczesny szef NPW miał zeznać w prokuraturze, że Pasionek, kiedy chwalił się, że o śledztwie rozmawiał z agentem FBI, był "czerwony na twarzy, wyraźnie po alkoholu, z postawionym kołnierzem i turystyczną tobą wypchaną smoleńskimi aktami".
  ============================================================
  Nareszcie Ziobro znalazł właściwego człowieka z "Krainy Deszczowców"...

 • leszek.30

  Oceniono 30 razy 28

  A tak poważnie, to potrzebny jest zespół , konsylium Psychiatrów..!
  Na przypadku Macierewicza, Kaczyńskiego, czy Pawłowicz, wielu psychiatrów może zdobyć doktoraty i habilitacje ..!!!

 • leszek.30

  Oceniono 30 razy 26

  Podobnie było za Stalina, Gomułki przy wydajnej pomocy NKWD, STASI, UB.. i w latach wielu ludzi2005-2007, kiedy to zamordowano B.Blidę , a Ziobro fałszywie oskarżał

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje