Macierewicz i Kaczyński w TVP. "Problemy osobowościowe rzutują na postrzeganie Polski"

14.03.2016 22:04
1. Eksperci komentują rozmowy A. Macierewicza i J. Kaczyńskiego
3. Brejza: Macierewicz prowadzi Polskę ku destabilizacji
3. Maliszewski: PiS wybrało strategię "z nami albo przeciwko nam"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W TVP Info w odstępie kilkudziesięciu minut wystąpił szef MON Antoni Macierewicz i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ten ostatni przekonywał, że premier nie mogła opublikować wyroku TK, z kolei minister obrony narodowej odnosił się do katastrofu w Smoleńsku.

"Może była bomba, może w inny sposób..." [SZEŚĆ CYTATÓW] >>>

O komentarz do obu rozmów poprosiliśmy posła Krzysztofa Brejzę i politologa Norberta Maliszewskiego.

Krzysztof Brejza, poseł PO

O wystąpieniu Macierewicza i Kaczyńskiego jednego dnia: Widać bałagan komunikacyjny i brak spójności. Eurodeputowany Kazimierz Ujazdowski wraca i szarżuje ze swoją wypowiedzią o kompromisie, niektórzy posłowie sugerują, by skończyć kryzys, bo większość Polaków tego oczekuje. Sugerują też, że to szkodzi Prawu i Sprawiedliwości... Wydaje mi się, że Jarosław Kaczyński chce w twardy sposób przeciąć tę sytuację. Próbuje opanować pożar.

O ostrych wypowiedziach Macierewicza: Jesteśmy na kilka miesięcy przed szczytem NATO, który ma być miejscem wypracowania wspólnej doktryny dla całego Paktu na najbliższe lata. Organizowane jest w państwie położonym obok konfliktu ukraińskiego, państwie, które stabilizowało sytuację w całym regionie. Macierewicz takimi wypowiedziami prowadzi Polskę ku destabilizacji. Nie jesteśmy już punktem oparcia dla NATO.

Macierewicz ze swoją osobowością nie jest partnerem wiarygodnym do przekazywania informacji niejawnych, prowadzenia współpracy wywiadowczej, jest osobą mało poważną, żeby podejmować z nim poważne rozmowy.

Problemy osobowościowe rzutują na postrzeganie Polski jako partnera w gronie państw NATO.

Norbert Maliszewski, politolog

O wystąpieniu Macierewicza i Kaczyńskiego jednego dnia: Dzisiaj ustalana jest strategia na długotrwały kryzys. Stąd pojawienie się Antoniego Macierewicza i Jarosława Kaczyńskiego, polityków twardej linii. Ta strategia to "z nami albo przeciwko nam".

Prezes narzuca obowiązującą narrację, że Trybunał łamie Konstytucję, jego wyrok z 9 marca jest bezprawny i nie może być opublikowany. Partia zwiera szyki, wątpiący politycy mogą zostać zmarginalizowani, a elektorat PiS przetrwa kryzys w "oblężonej twierdzy", z przekonaniem o konieczności obrony suwerenności, którą ograniczałyby np. instytucje unijne, krytykujące rząd premier Szydło za działania wobec TK.

Ale retoryka, jak na Macierewicza i Kaczyńskiego, i tak była koncyliacyjna. Wcześniej była twarda - były m.in. ataki na KOD. Dziś chodzi o to, aby winnym kryzysu uczynić opozycję, bo to ona nie szuka kompromisu. Również jeśli szczyt NATO okaże się fiaskiem, jego ranga zostanie obniżona, ustalenia nie będą istotne, winą zostanie obarczona opozycja. Ugodowość Kaczyńskiego jest tylko retoryczna

Prezes mówi o kompromisie, natomiast po kolei odrzuca różnego rodzaju pomysły. Jest to taka gra, gdzie twarda linia zostaje przypudrowana retoryką koncyliacyjną i troską o reputację Polski.

O długotrwałym kryzysie: Komisja Europejska będzie kontynuować kroki mechanizmu kontroli praworządności, pozycja przetargowa Polski będzie dużo słabsza. Mamy do czynienia z podręcznikowym rozłamem społecznym, politycznym i prawnym. Będą dwa porządki prawne - rząd będzie miał swoją wykładnię, TK będzie miał swoją, część społeczeństwa będzie uznawała orzeczenia TK a część nie. Ten kryzys musi zostać rozwiązany, ale nie widać woli.

O problemie Macierewicza: Warto zauważyć, że Antoni Macierewicz na słowa prowadzącego program, że powodem katastrofy smoleńskiej była bomba, stwierdził "to pan powiedział". Macierewicz znajduje się w dosyć trudnej sytuacji - między młotem, czyli koniecznością dyplomatycznych wypowiedzi, a kowadłem czyli twardym elektoratem.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (210)
Zaloguj się
 • zoob2

  Oceniono 88 razy 74

  Pokrętne tłumaczenia. Świat to widzi inaczej: w Polsce do władzy doszedł sprytny szaman i stado ograniczonych janczarów. I żadne tam problemy osobościowe. To zwykły kretynizm.

 • buffalo69

  Oceniono 83 razy 67

  Panie Prezesie Kaczyński, już najwyższy czas przyznać, że Antoni Macierewicz jest ciężko chory. Chyba, że Pan też.

 • ramzes-ra

  Oceniono 63 razy 53

  A ja chcę żyć w demokratycznym wolnym kraju przestrzegającym konstytucji ale i wolności i praw człowieka, I nie chcę aby mnie władza która ma rządzić w imieniu obywateli okłamywała i oszukiwała bo to w dobie internetu i poziomu intelektualnego obecnego społeczeństwa jest na dłuższą metę niemożliwe.Czy żądam za dużo ? Nie należę i nie będę należał do żadnej partii politycznej ale będę każdym rządzącym patrzał na ręce i rozliczał z ich obietnic wyborczych.

 • jdkonrad

  Oceniono 59 razy 47

  a nie mógłby jeden występować w tvp historia a drugi w tvp rozrywka?
  bo tvp poruta i tvp tragedia jeszcze chyba nie weszły...
  może po tvp smoleńsk i tvp brzoza, choć może przed tvp dobra zmiana...

 • sylvek100

  Oceniono 50 razy 40

  K...wa była bomba czy nie!!! Karmiono naród bełkotem o Tusku który ma krew na rekach. W ohydny sposób zaszczuto człowieka a teraz co nie było bomby. Bomba była ale aby wygrać wybory by dokonać "dobrej zmiany".

 • signum_t

  Oceniono 42 razy 36

  Ja mam tylko nadzieję, że wśród posłów PiS znajdzie się kilku porządnych, którzy nie będą chcieli uczestniczyć w tym, co wyprawia Kaczyński, Macierewicz i ich akolici i opuszczą PiS, który w ten sposób straci większość w sejmie.

 • amorvertical

  Oceniono 34 razy 30

  Ten biedny naród wybrał sobie na najważniejsze osoby w państwie regularnego wariata i totalnego kabotyna o przerośniętym ego. To się nie może dobrze skończyć.

 • japka_putina

  Oceniono 31 razy 27

  Wyrok TK nazwać stanowiskiem pewnej grupy sędziów mógł tylko jakiś stalinowski sku...syn, cyniczny i masochistyczny Jerzy Urban, albo chory na głowę Jarosław Kaczyński.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje