Kaczyński i Macierewicz w TVP Info. "Może była bomba, może w inny sposób doprowadzono..." [CYTATY]

1. Prezes PiS przekonywał, że premier nie mogła opublikować wyroku TK
2. Szef MON po raz kolejny odniósł się zaś do katastrofy w Smoleńsku

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Głównym tematem rozmowy z Antonim Macierewiczem były jego niedawne słowa, w których przekonywał, że Polska po katastrofie w Smoleńsku stała się "pierwszą wielką ofiarą współczesnego terroryzmu". W programie "24 minuty" TVP Info szef ministerstwa obrony nie chciał jednak w jasny sposób odnieść się do tej tezy.- Może była bomba, może w inny sposób doprowadzono do tego, że samolot rozpadł się nad ziemią. To jest sprawa, którą bada uczciwy zespół - stwierdził szef MON.

I dodał: - Polskie organa władzy wcześniej zostały wciągnięte w scenariusz dezinformacji opinii polskiej i międzynarodowej. To jest wprowadzanie w błąd, sprawianie, żeby czarne wydawało się białe. Wciągnięto w to media - przekonywał.Minister obrony sugerował również, że nie wszystkim zależy na wyjaśnieniu przyczyn katastrofy. - Niektóre środowiska żywią się nienawiścią do prezydenta i do wszystkich, którzy chcą wyjaśnić kwestię smoleńską - stwierdził.

W trakcie rozmowy poruszono także kwestię wojny w Syrii i problemu migracji. Macierewicz stwierdził, że "inwazja rosyjska dramatycznie skomplikowała sytuację i wyzwoliła siły, które dziś zagrażają całej Europie".Na koniec wywiadu podniesiono jeszcze sprawy związane z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. - Wolałbym uniknąć próby generalizacji, ale nie mogę się pozbyć jednego zdziwienia. W sposób oczywisty została złamana konstytucja. Sponiewierano ją - stwierdził Macierewicz, oceniając ostatni wyrok TK.

I dodał: - Czy można takie działanie aprobować, a rozstrzygnięcie traktować jako orzeczenie? Nie można.

Pół godziny po zakończeniu wywiadu z szefem MON, w studiu TVP Info pojawił się Jarosław Kaczyński. Również w tym wywiadzie wiele mówiono o Trybunale, a prezes PiS powtarzał to, do czego wcześniej przekonywał m.in. Zbigniew Ziobro - że wydrukowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, byłoby niezgodne z konstytucją.- Nie można mówić, że jest orzeczenie. Nie można niczego publikować. To jest stanowisko prywatne pewnej grupy osób - mówił Kaczyński i dodawał, że "gdyby premier opublikowała decyzję pewnej części sędziów jako orzeczenie, złamałaby prawo, i to nawet prawo karne".

A jak PiS zamierza zareagować na krytyczną opinię Komisji Weneckiej ws. zmian w ustawie o TK? - Premier przekazała już sprawę do Sejmu. Marszałek ma powołać komisję ekspertów. Trzeba rozważyć wszystkie aspekty tej sprawy, wszystko musi być wzięte pod uwagę. Komisja przedłoży swoje wnioski, a Sejm szanując to, co powiedziała Komisja Wenecka, będzie musiał podjąć decyzje - ocenił Kaczyński.Prezes PiS wyklucza spełnienie warunków, które opozycja postawiła jako punkt wyjścia do ewentualnych rozmów ws. rozwiązania kryzysu. - Wszystko byłoby tak, jak chce opozycja. A opozycja rozpoczęła ten spór ze złą wolą, przyznała to nawet Komisja Wenecka. Trybunał w jakimś sensie jest polityczny, ale opozycja chciała, żeby był partyjny - stwierdził.

Kaczyński odniósł się też do ostatnich protestów KOD i Nowoczesnej, stwierdzając że jego ugrupowanie "nie traktuje poważnie odruchów anarchistycznych". Później zaś apelował do PO, żeby "wróciła do pierwszych lat istnienia, kiedy była partią poważniejszą i bardziej konstruktywną".W rozmowie Kaczyński odniósł się jeszcze do sprawy artykułów w niemieckiej prasie, sugerujących, że szczyt NATO powinien zostać przeniesiony z Polski do jednej ze stolic krajów bałtyckich. - W 1945 roku pewne gazety przekonywały, że Polskę trzeba włączyć do Związku Radzieckiego. Gazety piszą różne rzeczy - spuentował prezes PiS.

A TERAZ ZOBACZ: Doradcy Macierewicza przedstawili kuriozalny projekt MON. "Mam nadzieję, że Polacy was obśmieją"Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWięcej o:
Komentarze (387)
Kaczyński i Macierewicz w TVP Info. "Może była bomba, może w inny sposób doprowadzono..." [CYTATY]
Zaloguj się
 • pela_46

  Oceniono 1 raz 1

  to ja pierdłem i wybuchło , tak mi przykro ajm sorrrry....

 • artur702

  Oceniono 1 raz 1

  Nie rozumiem skąd te nowe dywagacje eksperta nad ekspertami. Przecież Antoni Macierewicz już ustalił, że ruski Tupolew słabiutki, rozleciał się w powietrzu na skutek wybuchu pękających parówek grzanych w bufecie dla Najważniejszego. A może coś pochrzaniłem i były to te puszki po piwie, czy cóś? W każdym razie przyczyny katastrofy są już daaaaawno znaaaaane, a ustalił je sam ekspert nad ekspertami od badania katastrof lotniczych Antoni Macierewicz. Leciał przecież nie raz pasażerskim samolotem i oglądał kiwające się skrzydła, to wie najlepiej.

 • artur702

  Oceniono 1 raz 1

  Widać, znowu odstawili leki. A przy paranoi ważna jest ciągłość leczenia!

 • obidient1

  Oceniono 2 razy 2

  Pan Macierewicz powinien się leczyć psychiatrycznie. a nie być ministrem w Polskim rządzie to kompletna kompromitacja

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Ministrze Macierewicz, w przedmiocie katastrofy smoleńskiej i całkowicie sine ira et studio: przed wybuchem o którym Pan mówi - w jego przeczuciu, nieszczęsna załoga Tupolewa zaczęła rzucać tymi k...ami - nieprawdaż?

 • kukunapniu

  Oceniono 2 razy 2

  Jak to to jeszcze nie wiadomo co się tam stało?
  Kto jak kto ale Macierewicz powinien mieć już dokładne wyniki.

 • felekstankiewicz

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystko co ma poczatek,ma rowniez i kres.A ta cala blazenada skonczy sie tak,ze UE po prostu ograniczy pieniazki.Rolnicy nie dostana dotacjii,wsiada w ciagniki,przyjada do Stolicy i rozgonia to cale talatajstwo

 • lob1

  Oceniono 3 razy 3

  A może to bomba,a może to w inny sposób doprowadzono do upadku,a może to zwykła pomyłka lotnicza,dlaczego nie chcecie wziąć to pod uwagę a nie zatruwać cały kraj oszczerstwami.Ile to zdrowia i pieniędzy kosztuje,żeby jednak stwierdzić,że to awaria albo pomyłka lotników.

 • blue911

  Oceniono 3 razy 3

  A moze by sie tak tych dwoch zbokow do jakiejs pozytecznej pracy wzielo ,a nie tylko dyrdymaly opowiadac na koszt podatnika??? Dwoch zbrodniarzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX