Sondaż dla "Rz": PiS nie ma za sobą poparcia społecznego ws. Trybunału Konstytucyjnego

14.03.2016 06:55
Manifestacja w Warszawie

Manifestacja w Warszawie (KRZYSZTOF MILLER / Agencja Gazeta)

1. Nawet część wyborców PiS nie popiera polityki rządu ws. TK
2. Taki wynik przynosi sondaż ośrodka IBRiS dla "Rzeczpospolitej"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Blisko połowa, bo 45 proc. badanych uważa, że w sporze o Trybunał Konstytucyjny, rację mają sędziowie i popierająca ich opozycja, a nie PiS - czytamy w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej" .

Z kolei na pytanie: czy pana/i zdaniem wyrok TK powinien zostać opublikowany przez rząd w Dzienniku Ustaw, aż 74 proc. odpowiada, że "tak", niekorzystny dla PiS wyrok należy opublikować.

Zaledwie 25 proc. pytanych jest zdania, że to PiS ma rację w konflikcie o TK.

Jak zauważa dziennik, wyniki sondażu wskazują, że nawet część wyborców, która głosuje na Prawo i Sprawiedliwość, nie pochwala działań Jarosława Kaczyńskiego wobec Trybunału.Nowela PiS ustawy o Trybunale - niekonstytucyjna

W zeszłym tygodniu TK orzekł, że nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjna. 12-osobowy skład TK zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 3 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.

Beata Szydło poinformowała, że podległe jej Rządowe Centrum Legislacji nie opublikuje w Dzienniku Ustaw orzeczenia TK.

W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce.

Podkreśliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Zobacz też: pierwsza na rynku biografia Jarosława Kaczyńskiego >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (484)
Zaloguj się
 • pysio62

  Oceniono 213 razy 189

  Kaczynski, Duda i PIS lamia Konstytucje i prawo, a wiekszosc Narodu jest za demokracja i wolnoscia. Za opublikowaniem ostatniego wyroku TK, wedlug sondazu IBRIS opowiada sie 74% ankietowanych. Gdzie jest ta "mityczna wola Narodu", o ktorej tak chetnie mowi Kaczynski, Duda i PIS?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 184 razy 164

  Cholerka, procent Polaków drugiego sortu niebezpieczne rośnie :-)

 • fakiba

  Oceniono 153 razy 129

  E tam taki sondaż , prezio ostatnio zlecił badania najbardziej wiarygodne bo robione w sejmie w klubie pisu i nie było ani jednego głosu sprzeciwu , i tego się trzyma jak pijany płota

 • jurek4491

  Oceniono 132 razy 112

  W kwestii przywrócenia ładu konstytucyjnego Kuchciński powinien rozmawiać z prezydentem a nie z opozycją bo to prezydent i PiS doprowadzili do takiej sytuacji ( nocne wyścigi z ustawą i przyjęcie ślubowania od sędziów " nocników " ).
  Były to celowe działania żeby zdestabilizować Trybunał Konstytucyjny żeby na kilka godzin zdążyć przed wyrokiem TK , nawet drukowanie tego faktu w Dzienniku Ustaw dokonywano o czwartej nad ranem .
  Opozycja nie powinna z PiSem podejmować żadnych rozmów do momentu przyjęcia przez prezydent ślubowania od trzech prawidłowo wybranych sędziów i ogłoszenia wyroku TK w Dzienniku Ustaw .

 • fakiba

  Oceniono 135 razy 103

  Zaraz wypełznie niedorzecznik rządu i ogłosi , że ten sondaż jest nierzetelny bo oni wygrali wybory

 • chi-neng

  Oceniono 112 razy 86

  - 74 proc. odpowiada, że "tak", niekorzystny dla PiS wyrok należy opublikować

  - 45 proc. badanych uważa, że w sporze o Trybunał Konstytucyjny, rację mają sędziowie i popierająca ich opozycja, a nie PiS

  Sadze, ze % popierajacych TK jest duzy wyzszy niz 45%...

 • szlachcic

  Oceniono 100 razy 82

  ale mimo wszystko 25% społeczeństwa kraju to prymitywy które sa w stanie przyjąć ze Ziemia jest plaska i to wokół niej wszystko się kreci jeżeli tak uzna Jarek

 • jdkonrad

  Oceniono 92 razy 78

  dobrą opinię - po latach złodziejstwa w Niemczech i życia na cudzy koszt na emigracji - wyrabialiśmy sobie długo! przez ponad 25 lat. zszargał nam ją konus i plebs na niego głosujący w 3 miesiące!!!!

 • jdkonrad

  Oceniono 102 razy 78

  pozdrawiam wszystkie pisie trolle bez gimnazjum - w trudzie i znoju próbujące zarobić te swoje marne 1,5 srebrnika za bezsensowny wpis...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje