Dziennikarz dopytuje o wycinkę Białowieży. A ministrowi Szyszce puszczają nerwy [POSŁUCHAJ]

Jedno pytanie dziennikarza wystarczyło, by minister środowiska stracił cierpliwość. - Zrobimy specjalne szkolenia dla dziennikarzy, żeby wiedzieli w jaki sposób zadawać pytania - zapowiedział.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Na konferencji prasowej Jan Szyszko przedstawił decyzję o rozpoczęciu działań ws. Puszczy Białowieskiej. Minister posługiwał się specjalistycznym językiem i chętnie używał zwrotów takich jak "zahamowanie procesu destrukcji siedlisk priorytetowych".

W pewnym momencie jeden z dziennikarzy postanowił dopytać o plany wobec Puszczy. - Czy w tych dwóch trzecich nadleśnictw wytniecie wszystko w pień? - chciał wiedzieć. To pytanie - choć faktycznie sformułowane w dość niefortunny sposób - zdenerwowało Jan Szyszkę.

- Ja bym proponował, żeby nie zadawać tego rodzaju pytań, bo one są troszeczkę prowokujące i nie na miejscu. Ja bym poprosił, żeby pan się zgodził i przyjechał, w ciągu trzech tygodni zrobimy specjalne szkolenia dla dziennikarzy, żeby wiedzieli w jaki sposób zadawać pytania i żeby wiedzieli o czym mówimy - pouczał.

Minister zapowiedział też: - Ja przeszkolę dziennikarzy po to, żeby państwo byli dobrze wprowadzeni w ten problem.

Wcześniej Szyszko ogłosił, że jedna trzecia nadleśnictw zagospodarowanych w Puszczy Białowieskiej pozostanie bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Jak dodał, na pozostałej części trzeba "jak najszybciej zahamować proces destrukcji siedlisk priorytetowych i równocześnie chronić gatunki charakterystyczne dla tych siedlisk".

Więcej drewna z Białowieży

Zamieszanie wokół puszczy wywołał zeszłoroczny aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) w nadleśnictwie Białowieża, który zakłada zwiększenie pozyskania drewna w tym nadleśnictwie z obecnych 63,4 tys. metrów sześciennych (na 10 lat) do 188 tys. metrów sześciennych. Leśnicy uzasadniają tę decyzję gradacją kornika drukarza. Jednak środowiska naukowe oraz ekolodzy apelują o pozostawienie puszczańskiej przyrody bez ingerencji człowieka. Obecnie dokument znajduje się w dyrekcji generalnej Lasów Państwowych.

W ub.r. w puszczańskich nadleśnictwach zinwentaryzowano ok. 200 tys. świerków zasiedlonych przez korniki. Łączna masa tego drewna to 260 tys. metrów sześć, a rozpad drzewostanów z udziałem świerka, wskutek gradacji korników, nastąpił na łącznej powierzchni ok. 4 tys. ha.

A TERAZ ZOBACZ: Morze Bałtyckie odkryło puszczę sprzed tysięcy lat. Wygląda naprawdę niesamowicie

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy Puszczę Białowieską należy chronić?
Więcej o:
Komentarze (401)
Dziennikarz dopytuje o wycinkę Białowieży. A ministrowi Szyszce puszczają nerwy [POSŁUCHAJ]
Zaloguj się
 • slimslider

  0

  Arogancki bolszewik zrobi specjalne szkolenia..., jak za Stalina na Syberii???

 • edwitek

  0

  Czy ja mogę zaproponować szkolenie dla pana ministra, a może dla całego rządu, jak odpowiadać na pytania dziennikarzy przeszkolonych i nieprzeszkolonych?

 • biegran

  0

  Najlepiej przyjedźcie do Białowieży i popatrzcie co się dzieje z puszczą, a dopiero potem się wypowiadajcie. Tu nie chodzi o PiS tylko o las z DRZEWAMI!

 • biegran

  0

  "PYTANIE Czy Puszczę Białowieską należy chronić?"-----A na czym ta ochrona ma polegać, na obserwacji destrukcji puszczy, czy na wycince chorych drzew?

 • dokowski

  0

  Dlaczego najsłynniejszy niszczyciel polskiej przyrody ponownie został ministrem środowiska? Podejrzewam, że Kaczor mści się na Polakach za przegraną batalię o Dolinę Rospudy. Wciąż czuje się upokorzony tamtą kompromitacją i wstydem, więc chce z zemsty zniszczyć lasy, żeby ukarać Polaków za nieposłuszeństwo. Inaczej nie wziąłby na ministra człowieka skompromitowanego. Chyba że ktoś ma inne wytłumaczenie...

 • neko-dearu

  Oceniono 1 raz 1

  bez ścieżek zdrowia się nie obejdzie, jak sądzę. daliście jarkaczowi władzę, a on was urządzi.

 • jo_2811

  Oceniono 1 raz 1

  Boże! Oni sie w ogóle się na niczym nie znają

 • jo_2811

  Oceniono 1 raz 1

  No to jesteśmy państwem wyznaniowym. Za każdym ministrem stoi ksiądz!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX