Dziennikarz dopytuje o wycinkę Białowieży. A ministrowi Szyszce puszczają nerwy [POSŁUCHAJ]

13.03.2016 17:20
Jedno pytanie dziennikarza wystarczyło, by minister środowiska stracił cierpliwość. - Zrobimy specjalne szkolenia dla dziennikarzy, żeby wiedzieli w jaki sposób zadawać pytania - zapowiedział.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Na konferencji prasowej Jan Szyszko przedstawił decyzję o rozpoczęciu działań ws. Puszczy Białowieskiej. Minister posługiwał się specjalistycznym językiem i chętnie używał zwrotów takich jak "zahamowanie procesu destrukcji siedlisk priorytetowych".

W pewnym momencie jeden z dziennikarzy postanowił dopytać o plany wobec Puszczy. - Czy w tych dwóch trzecich nadleśnictw wytniecie wszystko w pień? - chciał wiedzieć. To pytanie - choć faktycznie sformułowane w dość niefortunny sposób - zdenerwowało Jan Szyszkę.

- Ja bym proponował, żeby nie zadawać tego rodzaju pytań, bo one są troszeczkę prowokujące i nie na miejscu. Ja bym poprosił, żeby pan się zgodził i przyjechał, w ciągu trzech tygodni zrobimy specjalne szkolenia dla dziennikarzy, żeby wiedzieli w jaki sposób zadawać pytania i żeby wiedzieli o czym mówimy - pouczał.

Minister zapowiedział też: - Ja przeszkolę dziennikarzy po to, żeby państwo byli dobrze wprowadzeni w ten problem.

Wcześniej Szyszko ogłosił, że jedna trzecia nadleśnictw zagospodarowanych w Puszczy Białowieskiej pozostanie bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Jak dodał, na pozostałej części trzeba "jak najszybciej zahamować proces destrukcji siedlisk priorytetowych i równocześnie chronić gatunki charakterystyczne dla tych siedlisk".

Więcej drewna z Białowieży

Zamieszanie wokół puszczy wywołał zeszłoroczny aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) w nadleśnictwie Białowieża, który zakłada zwiększenie pozyskania drewna w tym nadleśnictwie z obecnych 63,4 tys. metrów sześciennych (na 10 lat) do 188 tys. metrów sześciennych. Leśnicy uzasadniają tę decyzję gradacją kornika drukarza. Jednak środowiska naukowe oraz ekolodzy apelują o pozostawienie puszczańskiej przyrody bez ingerencji człowieka. Obecnie dokument znajduje się w dyrekcji generalnej Lasów Państwowych.

W ub.r. w puszczańskich nadleśnictwach zinwentaryzowano ok. 200 tys. świerków zasiedlonych przez korniki. Łączna masa tego drewna to 260 tys. metrów sześć, a rozpad drzewostanów z udziałem świerka, wskutek gradacji korników, nastąpił na łącznej powierzchni ok. 4 tys. ha.

A TERAZ ZOBACZ: Morze Bałtyckie odkryło puszczę sprzed tysięcy lat. Wygląda naprawdę niesamowicie

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy Puszczę Białowieską należy chronić?

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (401)
Zaloguj się
 • zoob2

  Oceniono 140 razy 122

  Dziennikarze bez przeszkolenia nie będą wpuszczano na konferencje polityków PiS. To dobra zmiana. Kolejną zresztą. Bo brak nam obecnie jedności. Maliniak i prezio co mogą w tym kierunku to robią ale to za mało. Media muszą pomóc. Wspólne pytania i odpowiedzi ujednolicą sposób myślenia narodu. Bo chyba o to chodzi......

 • hipis3308

  Oceniono 124 razy 106

  Wyciąć w pień powinno się PiS,które jest w tej chwili największym szkodnikiem Polski i to po ich rządach,Polska będzie w ruinie.

 • 99venus

  Oceniono 103 razy 99

  nie wiem czy zwróciliście uwagę na stającego z lewej strony głupio usmiechniętego faceta w koloratce i mundurze leśnika?to nowy obyczaj w tym ministerstwie:konferencje w asyście kapelana.
  to już przekracza granice śmieszności.a my wszyscy za dewocję ministranta Szyszki płacimy.

 • dziadekjam

  Oceniono 86 razy 78

  "Jedno pytanie dziennikarza wystarczyło, by minister środowiska stracił cierpliwość. - Zrobimy specjalne szkolenia dla dziennikarzy, żeby wiedzieli w jaki sposób zadawać pytania - zapowiedział."
  ============================================================
  Panie Szyszko! A na chvj szkolenie?! "Selekcja" tańsza i skuteczniejsza.

 • fakiba

  Oceniono 84 razy 76

  Szkolenia na pewno odbędą się w szkółce Rydzyka za wysoką obowiązkową opłatą , a prowadzić będzie he Szyszko i Pawłowicz

 • mordimer_56

  Oceniono 78 razy 68

  co za czerstwy cham... to ten sam, co ostatnim razem dał sam sobie państwowe pieniądze na wieżę obserwacyjną w Tucznie??

 • praga55

  Oceniono 60 razy 58

  Od najmlodszych lat slyszlem, ze NIE MA GLUPICH PYTAN SA TYLKO GLUPIE ODPOWIEDZI.

 • zbycho52

  Oceniono 70 razy 56

  Rydzyk potrzebuje opalu,zeby wody termiczne podgrzewac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje