To jedno zdjęcie wiele mówi o ludziach chodzących na protesty KOD

13.03.2016 12:42
Trawnik i manifestanci

Trawnik i manifestanci (Stanisław Skarżyński)

Tłum manifestujących w sobotnim marszu KOD idzie ulicami, przedziela ich trawnik, którego nikt nie depcze. To zdjęcie to jeden z symboli tego, jak można - wybaczcie górnolotny ton - rozumieć patriotyzm. Bo to nie tylko wielkie hasła, ale i szacunek do otoczenia, np. do zieleni.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Prostokąt trawy, a dookoła tłum ludzi. I nikt po niej nie depcze. To zdjęcie dobrze chyba pokazuje atmosferę i postawy osób, którzy biorą udział w demonstracjach w obronie demokracji.


Fot. Stanisław Skarżyński

Fotografię wykonał Stanisław Skarżyński, socjolog i dziennikarz. Jak pisze w portalu Res Publica, podczas manifestacji "kilkadziesiąt tysięcy ludzi bardzo pracowicie upychało się na jezdni i chodniku, żeby nie rozdeptać kawałka trawnika, którzy znalazł się na ich drodze. Ileś tam osób po trawniku oczywiście przeszło, ale były to jednostki - natomiast tłum ewidentnie rozdzielał jakiś niewidoczny nakaz poszanowania tego skrawka zieleni. Od tego momentu sprawdzałem, jak demonstranci postępują z zielenią - i tak samo zachowali się na pl. Trzech Krzyży, a potem na Rondzie de Gaulle'a".


Fot. Tomasz Golonko

Marsz przebiegał spokojnie, policja również nie miała zbyt wiele do roboty.


Fot. Tomasz Golonko

Co o wydarzeniu powiedziały "Wiadomości"? - Nad tym, by wszyscy mieli zapewnione bezpieczeństwo czuwała i policja, i straż marszowa, choć nie zawsze i nie wszędzie na przestrzeni ostatnich lat tak bywało - mówił Krzysztof Ziemiec.

- Poprzedni rząd ma na koncie m.in. akcję "Widelec", kiedy policja zatrzymała ponad 750 kibiców Legii - przypominała reporterka Ewa Bugała, która relacjonowała sobotni marsz. Jedynym niebezpiecznym narzędziem znalezionym wtedy przy kibicach był, jak mówiła, właśnie widelec. Rządowi PO wytknięto również inne przewiny: grzywny dla kibiców wznoszących okrzyki "Donald, matole, twój rząd obalą kibole", Marsz Niepodległości z policjantem kopiącym bezbronnego człowieka czy zeszłoroczne protesty górników. - Poważnych incydentów nie było na żadnym z wielu organizowanych marszów i wieców KOD - zauważyła Ewa Bugała.


Fot. Tomasz Golonko

"Wiadomości" sugerują zatem, że brak interwencji policji podczas demonstracji KOD to efekt zmiany władzy. A nie np. kultury uczestników demonstracji. Pamiętacie Marsz Niepodległości w 2013 r., gdy wrogami demonstrantów były lewackie drzewka?


Fot. youtube.com/Piotrek Żyła

Manifestantom przeszkadzała wówczas także m.in. kostka brukowa. A walkę z roślinami możecie obejrzeć na poniższym wideo od 0:47.Ile kosztowało warszawiaków pokrycie strat w infrastrukturze miasta, spowodowanych przez narodowców? Np. w 2013 roku - 120 tysięcy zł. A poniżej film z ostatniego - już o wiele spokojniejszego - Marszu Niepodległości:Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy chodzisz na marsze KOD?

Zobacz najnowsze wideo

Komentarze (692)
Zaloguj się
 • cleon

  Oceniono 217 razy 189

  A gdzie race, gdzie petardy? Eee to nie są prawdziwi patrioci!!! U nas miarą patrotyzmu jest siła pięści lub kopniaka a nie troska o Polskę

 • zoob2

  Oceniono 173 razy 153

  I dlatego że KOD nie depcze trawy PiS nie użył jeszcze do zaprowadzenia porządków policji. Bo musicie wiedzieć że nowa władza podczas debaty o puszczy białowieskiej poruszyła temat ekumenicznego charakteru przyrody. Zrobili to wybitni fachowcy - z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
  A więc pamiętajcie: nie chcesz dostać kulą gumową - dbaj o zieleń. A jak nie skosisz trawy przed domem - to przyjdą o 6.00 i przy okazji przeszukają piwnice....

 • rabingoldblatt

  Oceniono 166 razy 138

  ZAORAĆ TRAWNIKI!!

  Na zdjęciach widać, że pas zieleni jest aktywnym uczestnikiem tej antyrządowej rozróby:))

 • narwik

  Oceniono 146 razy 134

  To o tych ludziach po prawej mówi się w TVP, że chcą krwawego obalenia ustroju rzeczpospolitej?

 • izakon

  Oceniono 139 razy 117

  W TVP i tak powiedzą że to efekty specjalne i komputerowe przeróbki,a 30 % ciemnego ludu to kupi...

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 133 razy 105

  A tak wygląda ZUSowska sprawiedliwość

  Polityk po 2 kadencjach w Sejmie = 11 000 zł emerytury

  Górnik po 25 latach na Kopalni = 3 500 zł emerytury

  Nauczycielka po 35 latach pracy = 2 000 zł emerytury

  Przeciętny Polak po 45 latach pracy = 900 zł emerytury

  demotywatory.pl/4628902/ZUSowska-sprawiedliwosc

  ------

  I co ? I gucio nikogo to nie interesuje , nikt nie protestuje , wszyscy grzecznie się wypinają i dają się rżnąć uprzywilejowanym

  a teraz najlepsze

  Kwota wolna od podatku dla parlamentarzystów = 27 000 zł

  Kwota wolna od podatku dla reszty Polaków = 3000 zł

  By żyło wam się lepiej ! I to nie ważne czy za PISu czy za PO czy za Nowoczesnej czy za KODu

  Będziecie dymani w kakao jak przez ostatnie 25 lat , smutne ale prawdziwe , i dlatego zamiast płacić 1100 zł ZUSu , płace 70 zł skłądki HMRC w UK

 • yosemitesam

  Oceniono 112 razy 98

  Widać, że rządzących aż ręce świerzbią, żeby napuścić na maszerujących policję z pałami.
  A to znak, że się boją. I tak trzymać.

 • czytakczynie12

  Oceniono 101 razy 95

  Państwo prawa podeptali barbarzyńcy. Ludzie cywilizowani nie podepczą nawet trawnika. Kto jest nauczony kultury od małego ten będzie dbał o każde zasady, te małe i te znaczące. Nie podepczą nawet trawnika, a barbarzyncy podepczą i zniszczą wszystko

 • lech2011

  Oceniono 77 razy 71

  czy kwiat młodzieży pisowskiej mógłby przenieść się na fora swoich ulubionych gazet, i zniknąć z tej ohydnej Gazety ?
  Po co macie się tak męczyć czytając tego szmatławca ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje