Ministerialna debata ws. wycinki Puszczy. Współorganizatorem... medialna szkoła Rydzyka

12.03.2016 18:37
Podsumowanie konferencji

Podsumowanie konferencji "Puszcza Białowieska - fakty, mity i przyszłość" (JACEK MARCZEWSKI)

1. W sobotę odbyła się naukowa konferencja ws. Puszczy Białowieskiej
2. Wśród uczestników był m.in. rektor uczelni o. Rydzyka
3. Jan Szyszko w niedzielę podejmie decyzję ws. przyszłości puszczy

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jan Szyszko na sobotniej konferencji prasowej mówił o przyszłości Puszczy Białowieskiej.

Stwierdził m.in., że przez "pewne polityczne decyzje", które zakazały działalności gospodarczej na terenie puszczy, doprowadzono do "zamarcia dużych ilości drewna".

- Naukowcy mówią jednoznacznie "tak". Brak użytkowania, to wzrost zagrożenia ze strony organizmów patogennych i z tego powodu uległo zamarciu ponad 3,5 mln metrów sześciennych, a w ślad za tym, jest korelacja, zginęły i gatunki, i siedliska - przekonywał Szyszko.

Okazuje się jednak, że wbrew słowom ministra, nawet na zorganizowanej przez ministerstwo debacie naukowej, nie wszyscy naukowcy byli zgodni co do tego, że większa eksploatacja puszczy jest dla niej zagrożeniem.

Konferencja współorganizowana przez... uczelnię o. Rydzyka

Co ciekawe, wspomnianą konferencję "Puszcza Białowieska - fakty, mity i przyszłość", która odbyła się w sobotę w Senacie, współorganizowała Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, w której Szyszko wykłada.

Greenpeace Polska, od dawna krytykujący politykę ministerstwa ws. Puszczy Białowieskiej, nie omieszkał zauważyć, że wszystkie instytucje i organizacje stojące za konferencją, są w jakiś sposób związane z... Janem Szyszką.

Wczoraj dowiedzieliśmy się, że przedstawiciel Komisji Europejskiej nie dostał pozwolenia na wygłoszenie referatu o...

Posted by Greenpeace Polska on Saturday, March 12, 2016


Podczas debaty eksperci zastanawiali się nad tym, czy rzeczywiście puszcza jest naturalnym lasem nietkniętym przez człowieka, czy dziedzictwem kulturowym miejscowej ludności. Jakie były ich wnioski?

"Przyroda nie jest tylko do patrzenia"

Ojciec Zdzisław Klafka, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, stwierdził, że do puszczy "nie można podchodzić tylko jak do pewnego zabytku przyrody", ponieważ związani są z nią ludzie, którzy też z niej żyją. - Przyroda nie jest tylko do patrzenia, ale jest to miejsce, które pozwala człowiekowi godnie żyć - podkreślił.

Prof. dr hab. Bogdan Brzeziecki oraz prof. dr hab. Jacek Hilszczański mówili m.in. o gradacji drzewostanów przez korniki oraz zaniku cennych siedlisk przyrodniczych.

Księża Józef Poskrobko oraz Leonid Szeszko mówili o ekumenicznym wymiarze puszczy. - Umiarkowane i zrównoważone gospodarowanie zasobami puszczy prowadzić będzie do realizacji celu związanego z zachowaniem różnorodności biologicznej, w tym siedlisk istotnych z punktu widzenia europejskiej i globalnej przyrody - powiedział Szeszko

Z kolei Poskrobko ocenił, że obecnie puszcza jest degradowana. - Całe połaci są atakowane przez pasożyty, a od kilkunastu lat gospodarka w puszczy jest ograniczana przez tzw. ruchy ekologiczne, które lansują bierną ochronę - mówił.

W trakcie debaty pojawiło się jednak także kilkanaście głosów przeciwnych.

Martwe drewno "nieocenionym skarbem"

Prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego przekonywał, że martwe drewno w puszczy jest "nieocenionym skarbem" dla przyrody. Powołując się na badania naukowe tłumaczył, że martwe drewno świerkowe ma pozytywny wpływ na procesy glebotwórcze oraz na bioróżnorodność.

Skubała ocenił też, że obecna gradacja kornika w puszczy jest naturalna.

Prof. Wiesław Walankiewicz z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach podkreślił zaś, że puszcza powinna być cała objęta parkiem narodowym.

Spór o puszczę

Zamieszanie wokół puszczy wywołał zeszłoroczny aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) w nadleśnictwie Białowieża, który zakłada zwiększenie pozyskanie drewna w tym nadleśnictwie z obecnych 63,4 tys. metrów sześciennych (na 10 lat) do 188 tys. metrów sześciennych. Leśnicy uzasadniają tę decyzję gradacją kornika drukarza. Jednak środowiska naukowe oraz ekolodzy apelują o pozostawienie puszczańskiej przyrody bez ingerencji człowieka. Obecnie dokument znajduje się w dyrekcji generalnej Lasów Państwowych.

Szyszko zapowiedział w sobotę, że w niedzielę na konferencji prasowej w Puszczy Białowieskiej poinformuje jaką podjął decyzję ws. jej przyszłości.

A TERAZ ZOBACZ: Czy PiS wywiązał się z obietnic wyborczych? Sprawdziliśmy.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (175)
Ministerialna debata ws. wycinki Puszczy. Współorganizatorem... medialna szkoła Rydzyka
Zaloguj się
 • kazek1948

  Oceniono 1 raz 1

  Jak nie dziura termalna to puszcza, byle tylko do kasssssy. Oczywiście w imię Boga.

 • lolantypopulista

  0

  wytepic puszcze to wszystko to stalowe wierzby, won won won bu ha ha ha rydzykowata

 • ksiadztezczlowiek

  0

  Ten po lewej jest ksiedzem? I rzadzi pro koscielna wladza? Bo Papiez w jednej z encyklik pisze o ochronie srodowiska. I nakazuje, aby lasy pozostawic naturze tak jak pan Bog je stworzyl. I np. biskupstwa w Niemczech zrezygnowaly z zyskow z lasow nalezacych do nich i stworzyly z ponad 10% wszystkich lasow lasy naturalne bez wycinki i zagospodarowywania. Dlaczego Pis nie stosuje sie do woli Bozej?

 • Irena Laszczyk

  Oceniono 1 raz 1

  Już przed naszą erą Puszcza Białowieska istniała .Korniki były ,są i będą. Jeden nieodpowiedzialny człowiek chce to wszystko zniszczyć. Pytam się jakim prawem!!! Czy to jest jego własność ??? Człowiek nie może ściąć drzewa na swojej prywatnej posesji bo grozi za to kara.Panie Szyszko nie jest pan Bogiem i nie pozwolimy na niszczenie naszego dobra narodowego.Jest pan złym człowiekiem !!! Puszczę wyciąć ,zwierzęta wybić ! Niech ma pana Bóg w swojej opiece przez takie makabryczne decyzje. Jest pan człowiekiem czy potworem. PROSZĘ ZOSTAWIĆ PUSZCZĘ W SPOKOJU I ZWIERZĘTA TAKŻE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • citroen-c4

  Oceniono 2 razy 2

  Ponieważ JURGIEL u tow.Rydzyka jest jakby u siebie to wkrótce oczekuję że zostanie tam wyroóżniony jako człowiek roku oraz nagrodą ekonomistów ze szkoły mediów ,WSZAK PIENIĄDZE rządowe do RYDZYKA płyną szerokim strumieniem ,kiedyś Jurgiel tylko wysyłał podwody do przewiezienia RYDZYKA z obstawą.Teraz pieniądze bo wdzięczność ministra nie zna granic w końcu nie daje swojego.

 • wan20_3

  Oceniono 1 raz 1

  Co ten Szyszko się wygłupia i występuje na każdym spotkaniu z księdzem i to raz w czarnej sukience innym razem w mundurze leśnika. On jest ministrem Środowiska a nie Wyznań.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje