Jest opinia Komisji Weneckiej ws. Polski. Druzgocąca dla PiS? Minister zdradza

11.03.2016 13:23
Komisja Wenecka wydała opinię ws. noweli ustawy dot. Trybunału Konstytucyjnego

Komisja Wenecka wydała opinię ws. noweli ustawy dot. Trybunału Konstytucyjnego (Gazeta.pl)

1. Opinia różni się częściowo od projektu. Poznamy ją o 16.00
2. Wiceszef MSZ: Kluczowe tezy pozostały jednak takie, jakie były

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo przyjęła dziś swoją opinię na temat nowelizacji ustawy dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego autorstwa PiS.

Na razie wiadomo jedynie, że zawiera ona pewne poprawki w stosunku do wstępnej wersji, ale prawdopodobnie nie są one znaczące. - Opinia komisji różni się trochę od wcześniejszego projektu - stwierdził po obradach szef Komisji Weneckiej.

O braku istotnych różnic między oficjalną opinią a wstępnym projektem może świadczyć mina wiceszefa MSZ, który z budynku obrad wyszedł wyraźnie zdenerwowany. - Udało się załagodzić język opinii w wielu kwestiach - powiedział najpierw Konrad Szymański. Ale później dodał: - To jednak nie zmienia naszej oceny, bo te kluczowe tezy pozostały takie, jakie były. To jest w naszym przekonaniu kontrowersyjna opinia.

"Komisja straciła swoją szansę"

Mimo to stwierdził, że rząd weźmie pod uwagę wszelkie zastrzeżenia KW. - Będą one przedmiotem prac parlamentarnych i istotnym punktem odniesienia w stosunku do tego, co się stanie w przyszłości jeśli chodzi o sprawy sądownicze - zapewnił.- W założeniu Komisja Wenecka mogła odegrać rolę ułatwiającą rozwiązanie kryzysu konstytucyjnego w Polsce. Nie wykorzystała tej okazji, to jest stracona szansa, ponieważ KW powtórzyła racje, które są znane od dawna i nie posuwają tej sprawy w żaden sposób do przodu - powiedział Szymański.

- I dodał: - Ta opinia tylko utrwali przekonanie opozycji, że tę sprawę można załatwić tylko przy pomocy ingerencji i instrumentów organizacji międzynarodowych. A to nie jest dobra metoda.

Wstępny projekt

Pierwszy projekt opinii, do którego dotarła "Gazeta Wyborcza", był dla PiS druzgocący. Była w nim mowa o wielu niedociągnięciach prawnych w trakcie wprowadzania ustawy oraz niekonstytucyjności niektórych zapisów.

Zawierał również wezwanie do "przestrzegania i pełnego wdrożenia orzeczeń Trybunału" oraz apel do Sejmu "o wycofanie uchwał, które zostały przyjęte, a są sprzeczne z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego".

Waga opinii Komisji

Dzisiejsza opinia nie ma mocy prawnej. Komisja nie może nałożyć sankcji ani ukarać państwa, które jej zdaniem narusza europejskie standardy prawne. "Opinia nie ma dla nikogo charakteru wiążącego" - tłumaczył przewodniczący Komisji.

Czym jest i co nam może zrobić Komisja Wenecka? [WYJAŚNIAMY] >>>

Przyznał jednak, że "istnieje odpowiedzialność moralna, by stosować się do opinii, nie ma zaś odpowiedzialności prawnej, by ją wcielić w życie". - Będziemy dalej rozmawiać. To jest opinia, to nie jest wyrok - mówił z kolei Witold Waszczykowski.

Co na to PiS?

Rząd jeszcze przed wydaniem opinii oświadczył, że będzie polemizował z werdyktem Komisji. TVP dotarła do 13 wstępnych odpowiedzi PiS, które już czekają na publikację. Ministrowie Szydło zarzucają KW m.in. brak obiektywności, wyjście poza zakres wniosku szefa polskiej dyplomacji i polityczny charakter niektórych wypowiedzi członków Komisji.

- Raport Komisji jest upolityczniony i jest skrajnie jednostronny. Będziemy z nim polemizować. Cechują go też błędy faktograficzne - przekonywał Witold Waszczykowski, szef MSZ.Konsekwencje dla Polski

Na opinię KW czekała Komisja Europejska - organ Unii Europejskiej, odpowiedzialny za bieżącą politykę Unii. W styczniu KE zdecydowała o wszczęciu procedury przyglądania się praworządności w Polsce. I postanowiła wrócić do tej sprawy w połowie marca.

Teraz na pewno weźmie pod uwagę opinię Komisji. Jeżeli uzna, że istnieją ku temu odpowiednie powody, może wprowadzić kolejne etapy procedury nadzorowania prawa w Polsce. Efektem może być nawet pozbawienie naszego rządu głosu w Radzie Europejskiej. To instytucja wyznaczająca kierunki rozwoju polityki całej Unii.

Prośba Waszczykowskiego

O wydanie opinii na temat ustawy z 22 grudnia 2015 roku - w związku z kontrowersjami w trakcie prac nad ustawą i po jej uchwaleniu - zwrócił się do Komisji minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Do Wenecji przyjechała dziś polska delegacja, w składzie której znalazło się dwóch wiceministrów spraw zagranicznych: Konrad Szymański i Aleksander Stępkowski, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, a także m.in. senator Michał Seweryński i poseł Stanisław Piotrowicz.

Protesty pod Kancelarią Premiera

Tymczasem sędziowie TK uznali nowelizację PiS za niekonstytucyjną. Beata Szydło jednak już wcześniej zapowiadała, że wyroku Trybunału nie opublikuje. Z takim działaniem rządu nie zgadzają się protestujący pod KPRM członkowie Partii Razem oraz środowisk związanych z KOD.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Podstawowe fakty o Trybunale Konstytucyjnym, które każdy obywatel powinien znać [QUIZ]
1/9Kto powołuje Prezesa Trybunału Konstytucyjnego?
Zobacz także
Komentarze (401)
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. Polski. Druzgocąca dla PiS? Minister zdradza
Zaloguj się
 • almagus

  Oceniono 1 raz 1

  Narciarz jazdy na gó wnie.
  Wymazać gó-wnem umie.
  Lecz na skutek zmiany.
  Sam gó wnem wymazany!

 • dpalac

  0

  podejrzewam ze nie trzeba bedzie nawet sankcji nakladac. Wystarczy wstrzymac wszelkie dotacje do odwolania, panstwo totalnie zbiednieje tzn. my, pareset tysiecy mlodych ludzi ubedzie z kraju, reszty dokona spoleczenstwo i wywiezie to sredniowieczne towarzystwo na taczkach, a pana 1,50 w kapeluszu mam nadzieje ze do brata bo tam jest jego miejsce

 • almagus

  Oceniono 1 raz 1

  Podstaw znane osoby do demokracji żałoby!

  Wartość głupoty rośnie, nienawiść płynie radośnie.

  W przekazie nienawiści.
  Odnajduję wspólnotę.
  W mojej bożej misji.
  Ubogaceniem w miernotę.

  Już nie tylko do Wisły.
  To przeszło aż do Odry.
  Żaden rozumek ścisły.
  „Tera ja jezde mondry”.

  Nienawiść przynosi miliony.
  Skoro płacą, to chętni.
  Bóg ojciec wzbogacony.
  Również my majętni.

  Lepszy sort doktoratów.
  Ty mnie, a ja tobie.
  Jakiś bełkot zaświatów.
  Realne to jest w grobie.

  Żeby coś wynaleźli.
  Lepszy sort twojej woli.
  Na stertę śmieci wleźli.
  Każdy ci „przy pier doli”.

  Nienawiść i androny.
  Jestem matoł wypasiony!

  2016-03-12 almagus

 • representation1

  Oceniono 2 razy 0

  ,Czy w Polsce potrzebny jest TK?
  -----------------------------------------
  Nie. Konstytucja jest tak jasno napisana, że zwykły sąd może zbadać naruszenie jej zapisów.

 • jakub53

  Oceniono 2 razy 0

  Kaczydlo i Jarek K. (ten od je..ia kotka i mamci Jadzi) zaczynaja trzasc doopka? Ale nowe:)

 • zyks

  Oceniono 1 raz 1

  To nie pislam stracił swoją szansę. To komisja "straciła swoją szansę". I jaka zadowolona minka u żałosnego palanta.. Wiecej chamstwa, kłamstwa i bezczelności czy normalnej głupoty? Ciężko powiedzieć...:))

 • gadojan

  Oceniono 4 razy -2

  Tak sie zastanawiam skad w nas Polakach tyle nienawisci do "innosci", dlaczego ciagle wierzymy w "przewodnia sile narodu" i nikomu wiecej nie zaufamy ...Na calym swiecie co jakichs czas sa wybory zmieniaja sie partie rzadzace, zmieniaja sie przywodcy i jakos nikomu nie przychodzi do glowy zeby biegac po ulicach, bo co ??? Murzynow zabijaja???Ciagle jakby ta cholerna komuna w nas tkwi! W Niemczech forumowicze jak najbardziej popieraja nasz nowy rzad, chwala nawet Waszczykowskiego, chetnie zamieniliby Merkel na nasza premier - szok prawda? A my w Polsce???... Nawet jesli nam pluna w twarz robieniem Amerykanom lodow, jesli stwierdza ze jestesmy tylko na papierze, ze teraz to ch. d. i kamieni kupa to walimy na oslep na lewo i prawo, zeby tylko zniszczyc to o czym ktos mysli inaczej

 • bilinski53

  Oceniono 3 razy 1

  Postubecki Trybunał chce zniszczyć demokrację w Polsce. Ustanowiony w latach 80 miał właśnie temu służyć.......niedopuścić do rządów Polaków bo ubecja raz zdobytej władzy nie odda nigdy nawet po okrągłym stole w 89 roku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje