Jest opinia Komisji Weneckiej ws. Polski. Druzgocąca dla PiS? Minister zdradza

11.03.2016 13:23
Komisja Wenecka wydała opinię ws. noweli ustawy dot. Trybunału Konstytucyjnego

Komisja Wenecka wydała opinię ws. noweli ustawy dot. Trybunału Konstytucyjnego (Gazeta.pl)

1. Opinia różni się częściowo od projektu. Poznamy ją o 16.00
2. Wiceszef MSZ: Kluczowe tezy pozostały jednak takie, jakie były

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo przyjęła dziś swoją opinię na temat nowelizacji ustawy dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego autorstwa PiS.

Na razie wiadomo jedynie, że zawiera ona pewne poprawki w stosunku do wstępnej wersji, ale prawdopodobnie nie są one znaczące. - Opinia komisji różni się trochę od wcześniejszego projektu - stwierdził po obradach szef Komisji Weneckiej.

O braku istotnych różnic między oficjalną opinią a wstępnym projektem może świadczyć mina wiceszefa MSZ, który z budynku obrad wyszedł wyraźnie zdenerwowany. - Udało się załagodzić język opinii w wielu kwestiach - powiedział najpierw Konrad Szymański. Ale później dodał: - To jednak nie zmienia naszej oceny, bo te kluczowe tezy pozostały takie, jakie były. To jest w naszym przekonaniu kontrowersyjna opinia.

"Komisja straciła swoją szansę"

Mimo to stwierdził, że rząd weźmie pod uwagę wszelkie zastrzeżenia KW. - Będą one przedmiotem prac parlamentarnych i istotnym punktem odniesienia w stosunku do tego, co się stanie w przyszłości jeśli chodzi o sprawy sądownicze - zapewnił.- W założeniu Komisja Wenecka mogła odegrać rolę ułatwiającą rozwiązanie kryzysu konstytucyjnego w Polsce. Nie wykorzystała tej okazji, to jest stracona szansa, ponieważ KW powtórzyła racje, które są znane od dawna i nie posuwają tej sprawy w żaden sposób do przodu - powiedział Szymański.

- I dodał: - Ta opinia tylko utrwali przekonanie opozycji, że tę sprawę można załatwić tylko przy pomocy ingerencji i instrumentów organizacji międzynarodowych. A to nie jest dobra metoda.

Wstępny projekt

Pierwszy projekt opinii, do którego dotarła "Gazeta Wyborcza", był dla PiS druzgocący. Była w nim mowa o wielu niedociągnięciach prawnych w trakcie wprowadzania ustawy oraz niekonstytucyjności niektórych zapisów.

Zawierał również wezwanie do "przestrzegania i pełnego wdrożenia orzeczeń Trybunału" oraz apel do Sejmu "o wycofanie uchwał, które zostały przyjęte, a są sprzeczne z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego".

Waga opinii Komisji

Dzisiejsza opinia nie ma mocy prawnej. Komisja nie może nałożyć sankcji ani ukarać państwa, które jej zdaniem narusza europejskie standardy prawne. "Opinia nie ma dla nikogo charakteru wiążącego" - tłumaczył przewodniczący Komisji.

Czym jest i co nam może zrobić Komisja Wenecka? [WYJAŚNIAMY] >>>

Przyznał jednak, że "istnieje odpowiedzialność moralna, by stosować się do opinii, nie ma zaś odpowiedzialności prawnej, by ją wcielić w życie". - Będziemy dalej rozmawiać. To jest opinia, to nie jest wyrok - mówił z kolei Witold Waszczykowski.

Co na to PiS?

Rząd jeszcze przed wydaniem opinii oświadczył, że będzie polemizował z werdyktem Komisji. TVP dotarła do 13 wstępnych odpowiedzi PiS, które już czekają na publikację. Ministrowie Szydło zarzucają KW m.in. brak obiektywności, wyjście poza zakres wniosku szefa polskiej dyplomacji i polityczny charakter niektórych wypowiedzi członków Komisji.

- Raport Komisji jest upolityczniony i jest skrajnie jednostronny. Będziemy z nim polemizować. Cechują go też błędy faktograficzne - przekonywał Witold Waszczykowski, szef MSZ.Konsekwencje dla Polski

Na opinię KW czekała Komisja Europejska - organ Unii Europejskiej, odpowiedzialny za bieżącą politykę Unii. W styczniu KE zdecydowała o wszczęciu procedury przyglądania się praworządności w Polsce. I postanowiła wrócić do tej sprawy w połowie marca.

Teraz na pewno weźmie pod uwagę opinię Komisji. Jeżeli uzna, że istnieją ku temu odpowiednie powody, może wprowadzić kolejne etapy procedury nadzorowania prawa w Polsce. Efektem może być nawet pozbawienie naszego rządu głosu w Radzie Europejskiej. To instytucja wyznaczająca kierunki rozwoju polityki całej Unii.

Prośba Waszczykowskiego

O wydanie opinii na temat ustawy z 22 grudnia 2015 roku - w związku z kontrowersjami w trakcie prac nad ustawą i po jej uchwaleniu - zwrócił się do Komisji minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Do Wenecji przyjechała dziś polska delegacja, w składzie której znalazło się dwóch wiceministrów spraw zagranicznych: Konrad Szymański i Aleksander Stępkowski, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, a także m.in. senator Michał Seweryński i poseł Stanisław Piotrowicz.

Protesty pod Kancelarią Premiera

Tymczasem sędziowie TK uznali nowelizację PiS za niekonstytucyjną. Beata Szydło jednak już wcześniej zapowiadała, że wyroku Trybunału nie opublikuje. Z takim działaniem rządu nie zgadzają się protestujący pod KPRM członkowie Partii Razem oraz środowisk związanych z KOD.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (401)
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 115 razy 95

  Unia Europejska powinna wstrzymać dopłaty i wtedy niech PiSiory fikają zobaczymy jak długo .

 • levy

  Oceniono 102 razy 92

  "Komisja straciła swoją szansę"
  Mieli okazję błagać prezesa o łaskę ale teraz to już nie będzie zmiłuj. Jak się kurdupel zdenerwuje to.....

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 104 razy 88

  Europo pomóż nam pozbyć się pisowskich bandytów łamiących konstytucję i polskie prawo.

 • chasingcars

  Oceniono 91 razy 79

  Prędzej czy później PIS przestanie rządzić, a Trybunał Stanu dla ich czołowych przedstawicieli stanie się nieuniknionym.

 • fakiba

  Oceniono 81 razy 67

  Marny los pisiorów , zaczął się początek końca tej przestępczej organizacji , nikt w UE , ani na świcie z nimi zadawać się nie będzie , bo po co, tylko Polski zal

 • esmeras

  Oceniono 74 razy 62

  Najlepszy sposób na PIS to wstrzymać dopłaty z UE, takie, z których korzysta kościół katolicki.

  A pazerni biskupi natychmiast wezwą pisowców i postawią ich do pionu, bo przeciez Pieniądz Jest Najważniejszy.

  Nie ma co się szarpać z pisowcami, uderzyć kler katolicki po kieszeni czyli skrócic im smycz a ci to samo zrobią z PISem.

  I będzie spokój.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 65 razy 55

  to jasne że dla rządu łamiącego konstytucje opinia komisji weneckiej nie "będzie wiążąca"...
  ----
  niestety dla PiSu i Komisja Europejska i Kongres USA będą się ta opinia w stosunku do naszego kraju kierować i nic tu nie pomoże bajdurzenie Waszczykowskiego typu: Polacy nic się nie stało! Nikt nie będzie uważał za sojusznika państwa które nie przestrzega demokratycznych reguł gry. Dla amerykanów może to być doskonały powód żeby na szczyt NATO przysłać do Warszawy jakiegoś trzeciorzędnego podsekretarza stanu

 • fakiba

  Oceniono 63 razy 53

  Panie Waszczykowski tłumaczyć to wy będziecie się przed sądem i nie będzie to TS , tylko powszechny dla przestępców , za doprowadzenie Polski do ruiny , a pierwsze miejsce na ławie oskarżonych będzie zajmował kaczor jako szef organizacji przestępczej

 • jakub53

  Oceniono 50 razy 42

  Co na to PiSuar? Q..a no nic. Z nieba q..o leci ale krasnal Jarek K. 'musi sie przeciwstawic'. Zenada. I na takich glupow glosowales paprykarzu, taryfiarzu czy inny zlodzieju;)

  A poza tym to forka dla inteligentnych, spadaj na fronde czy salon24 dla kretynow...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX