Nadia Sawczenko jest w stanie krytycznym. Nie dopuszcza do siebie rosyjskich lekarzy

11.03.2016 10:33
Nadia Sawczenko w moskiewskim sądzie

Nadia Sawczenko w moskiewskim sądzie (Maxim Chernavsky / AP (AP Photo/Maxim Chernavsky, File))

1. W ostatnich dniach stan ukraińskiej lotniczki bardzo się pogorszył
2. Nadia Sawczenko przerwała głodówkę i przyjmuje płyny
3. Mimo to jej adwokat ostrzega, że stan więźniarki jest krytyczny

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Sawczenko odmawia pomocy od rosyjskichlekarzy, zaś władze aresztu, w którym przebywa nie zgadzają się, by zbadali ją będący na miejscu lekarze z Ukrainy. "Sytuacja jest krytyczna, a czas płynie" - napisał na Facebooku adwokat lotniczki, Nikołaj Połozow.

Wczoraj Sawczenko złagodziła prowadzoną od ubiegłego tygodnia głodówkę, w ramach której nie przyjmowała ani jedzenia, ani napojów. Teraz pije już wodę, jednak jej stan z dnia na dzień się pogarsza.

"Wczoraj zwracała wodę, którą starała się pić (...). Powracają stare problemy z kamieniami nerkowymi, które pojawiły się w związku ze stresem wywołanym przez głodówkę. Wysoka temperatura, która utrzymuje się od kilku dni świadczy o poważnym zapaleniu organów wewnętrznych" - dodaje Połozow.

Prokuratura chce dla Sawczenko 23 lat więzienia

34-letnia Sawczenko jest oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy w czasie walk w Donbasie w 2014 roku. Ukrainka, która została wówczas bezprawnie wywieziona do Rosji, nie przyznaje się do winy i twierdzi, że dowody w jej sprawie zostały sfałszowane.

Rosyjska prokuratura zażądała dla Sawczenko kary 23 lat pozbawienia wolności. Ogłaszanie wyroku w jej sprawie rozpocznie się 21 marca i potrwa dwa dni. Proces lotniczki trwa w Doniecku w obwodzie rostowskim na południu Rosji.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (181)
Zaloguj się
 • jdkonrad

  Oceniono 100 razy 36

  kolejna porażka ruskiego reżimu...
  tym razem wizerunkowa.
  3M się Nadia! wszyscy jesteśmy z Tobą!

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 89 razy 21

  Ruskie trolle ukazują nam dobitnie prawdziwe oblicze swych mocodawców, których są małymi sługusami: cynicznych morderców, bawiących się ludzkim życiem (zresztą nie tylko w Rosji i na Ukrainie; przypomnijmy Afganistan, Czeczenię, Gruzję, Syrię...). Hańba im i ich małym upodlonym sługusom, szalejącym na forum! Ale dzięki ich ohydnym, cynicznym wpisom rośnie świadomość, co nam grozi ze strony Rosji - i to jest dobra strona ich żałosnej działalności.

  Jak jednak widać z tych nikczemnych wpisów, mocodawcy trolli bardzo się boją efektów bohaterskiej postawy Nadii Sawczenko - i stąd nadaktywność ich lokajów. Zabrnęli przez swą butę w sytuację, która będzie ich drogo kosztować, bo ona jednoznacznie pokazała światu, czym jest obecny ludobójczy reżim panujący w Rosji, stosujący na co dzień azjatyckie metody z czasów Dżingis Chana. Ostatecznie stracili dusze Ukraińców, w których zasiali nienawiść na pokolenia. Stracili resztki szacunku w oczach świata (jeżeli jeszcze w ogóle go mieli). Ostrzegli wszystkich myślących ludzi w krajach sąsiadujących z Rosją, że istnieje realne zagrożenie z jej strony. Poruszyli zdrowe odruchy w NATO... Sawczenko zostanie narodową (i międzynarodową) męczennicą i bohaterką, a Putin i jego klika (łącznie z trollami) ściągnęli na siebie wieczną hańbę, której nic nie zmyje. Mogą się kumplować już tylko z Kim Dzong Unem i Baszszarem al Assadem - są siebie warci.

  Nadia, sercem jesteśmy z Tobą! Ruska propaganda tego nie zmieni.

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 72 razy 20

  @31.februarius @18261826www @mark6 @Jan Kowalski i inni wam podobni

  Zarobiliście już na flaszkę? Chyba nie - aż tak dobrze wam nie płacą, bo inaczej już byście się za swą judaszową dolę urżnęli i przestali tu smrodzić.

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 59 razy 13

  Wysyp nowych, nieznanych wcześniej ksywek, jak muchomorów po deszczu. Siedzi taki jeden pod nadzorem w łagrze, zakłada co chwilę nowe konto, puszcza smród (myśląc, że to gazy bojowe) i w kółko od nowa. Za to dostanie dziś dodatkową łyżkę zupy z nadgniłej brukwi, aby mógł smrodzić jeszcze intensywniej.

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 64 razy 10

  Brawo, Putin! Dokonałeś cudu, nawet polski parlament przemówił jednym głosem. Świat się jednoczy przeciw tobie, a twój upadek będzie równie wielki, jak haniebny.

 • 1pirat2

  Oceniono 41 razy 7

  Julka też tak miała, juz była na wykończeniu, nawet na Majdan przyjechała na wózku, a jak nawet Ukraincy jej nie uwieżyli, to zaraz wyzdrowiała.

 • vomitorium1

  Oceniono 17 razy 7

  "Nadia Sawczenko przerwała głodówkę i przyjmuje płyny"
  a ja nawet wiem
  dlaczego to zrobiła
  (bo dostała list od poroszenki
  który miał się okazać fałszywką
  (jak mówi jej adwokat mark fajgin)
  rusy podejrzewają
  że zrobili to dwaj komicy
  (władimir kuzniecow i alieksiej stojanow
  ci sami
  którzy zrobili w konia eltona johna
  podszywając się pod putina
  w rozmowie telefonicznej o homoseksualistach)
  natomiast ukraina uważa
  że to robota rosyjskiej bezpieki
  (prawdą jest
  że poroszenko zaproponował wymianę nadii
  za dwóch rosjan wziętych do niewoli))

 • pumpernik

  Oceniono 22 razy 6

  Co w tej sytuacji spożywa rotacyjnie głodujący Boni?

 • pegaz751

  Oceniono 20 razy 6

  Lotniczki ?? Pilota albo pilotki było by chyba poprawniej. Zwolniliście całą korektę i nie macie edytora tekstów czy aż tak jesteście leniwi? Bo błędy na gazeta.pl to dramat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje