Nadia Sawczenko jest w stanie krytycznym. Nie dopuszcza do siebie rosyjskich lekarzy

11.03.2016 10:33
Nadia Sawczenko w moskiewskim sądzie

Nadia Sawczenko w moskiewskim sądzie (Maxim Chernavsky / AP (AP Photo/Maxim Chernavsky, File))

1. W ostatnich dniach stan ukraińskiej lotniczki bardzo się pogorszył
2. Nadia Sawczenko przerwała głodówkę i przyjmuje płyny
3. Mimo to jej adwokat ostrzega, że stan więźniarki jest krytyczny

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Sawczenko odmawia pomocy od rosyjskichlekarzy, zaś władze aresztu, w którym przebywa nie zgadzają się, by zbadali ją będący na miejscu lekarze z Ukrainy. "Sytuacja jest krytyczna, a czas płynie" - napisał na Facebooku adwokat lotniczki, Nikołaj Połozow.

Wczoraj Sawczenko złagodziła prowadzoną od ubiegłego tygodnia głodówkę, w ramach której nie przyjmowała ani jedzenia, ani napojów. Teraz pije już wodę, jednak jej stan z dnia na dzień się pogarsza.

"Wczoraj zwracała wodę, którą starała się pić (...). Powracają stare problemy z kamieniami nerkowymi, które pojawiły się w związku ze stresem wywołanym przez głodówkę. Wysoka temperatura, która utrzymuje się od kilku dni świadczy o poważnym zapaleniu organów wewnętrznych" - dodaje Połozow.

Prokuratura chce dla Sawczenko 23 lat więzienia

34-letnia Sawczenko jest oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy w czasie walk w Donbasie w 2014 roku. Ukrainka, która została wówczas bezprawnie wywieziona do Rosji, nie przyznaje się do winy i twierdzi, że dowody w jej sprawie zostały sfałszowane.

Rosyjska prokuratura zażądała dla Sawczenko kary 23 lat pozbawienia wolności. Ogłaszanie wyroku w jej sprawie rozpocznie się 21 marca i potrwa dwa dni. Proces lotniczki trwa w Doniecku w obwodzie rostowskim na południu Rosji.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (181)
Nadia Sawczenko jest w stanie krytycznym. Nie dopuszcza do siebie rosyjskich lekarzy
Zaloguj się
 • zarone

  Oceniono 7 razy -1

  Ukraińcy powinni z wdzięczności Rosjanom nogi całować. Dzięki Rosjanom odzyskali Zachodnią Ukrainę, Bukowinę, Ruś Zakarpacką. Dostali też Krym, lecz byli na tyle niewdzięczni, że Rosja zażądała słusznie zwrotu darowizny. Niewdzięczny naród, mają dużo szczęścia,że Rosjanie są cierpliwi i mają klasę. Po prawdzie powinni im spuścić łomot za faszystowskie zbrodnie w Donbasie

 • estra3

  Oceniono 4 razy 0

  Przypominam, ze rosja jest

  Otóż, wbrew mniemaniu wielu osób wprowadzonych w błąd nieustającą nagonką opozycji, Komisja Wenecka [KW] nie ma nic wspólnego z Unią Europejską, nie jest jej żadną emanacją, w ogóle nie ma związku! KW to poprawnie Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo – organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego.

  Czym jest Rada Europy? Otóż nie ma ona nie wspólnego z Radą Europejską, czyli organem UE, gromadzącym premierów państw.
  Rada Europy to międzynarodowa organizacja rządowa skupiająca prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza tego kontynentu. Jej głównym celem jest „osiągnięcie większej jedności między jej członkami, aby chronić i wcielać w życie ideały i zasady stanowiące ich wspólne dziedzictwo oraz aby ułatwić ich postęp ekonomiczny i społeczny” (art. 1a Statutu Rady Europy). Realizując tak określony cel organizacja ta zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji i współpracą państw członkowskich w dziedzinie kultury. * Nie rozdziela żadnych funduszy, nie wydaje aktów prawnych itp.

  Ale najciekawsze jest to, kto jest członkiem Rady Europy, wymienię kilka państw szczególnie znanych z przestrzegania praw człowieka, demokracji itp. – oto one:
  Rosja, Azerbejdżan, Armenia, Turcja, po prostu same wzory do naśladowania. Są jeszcze członkowie obserwatorzy, np. Meksyk czy Izrael, Kosowo bodajże też.

  Jednym słowem - skoro organ reprezentujący tak poważne i zaawansowane demokratycznie państwa jak chociażby Rosja twierdzi, że u nas jest niedobrze, to proponuje pójść śladem tych najbardziej demokratycznych państw, czyli:
  Jacyś przeciwnicy polityczni się buntują? Zamknąć, jak w Rosji (albo zastrzelić), a homoseksualizm zdelegalizować. Jakieś mniejszości etniczne podskakują? Wystrzelać jak Turkowie strzelają do Kurdów. Itp., itd.
  Wtedy nareszcie dostosujemy się do akceptowanego poziomu demokracji i stosowania prawa w Radzie Europy i będzie git.

 • zarone

  Oceniono 5 razy -1

  niech odmówi trzy zdrowaśki do Bandery, dwie do Suchewycza i od razu jej przejdzie. Widziałem jej wypowiedzi w rosyjskim sądzie- bezczelny, pewny siebie babsztyl. Powinna odpowiedzieć, jeśli nie za swoje czyny, to za zbrodnie ukrofaszystów bombardujących Donbas. Hała Ukrainie

 • observerpl

  Oceniono 16 razy 2

  kacapia powinna byc wykopana z ONZ, a co najmniej stracić tam prawo weta.

 • central2

  Oceniono 11 razy -3

  Złego diabli nie wezmą.

 • tenare

  Oceniono 15 razy -3

  Miała wczoraj dużo energii, gdy wymachiwała łapami w sądzie.
  Więc jeszcze trochę potrwa zanim odda życie za Stepana Banderę.

 • Oceniono 13 razy -1

  Jest ostatnie słowa przed śmiercią:
  Bandera, Szuchewycz hieroje narodu, any wojowaly za naszu swabodu

 • leonleonidas

  Oceniono 11 razy -1

  Za miesiac napisza ze jest w bardzo ale to bardzo krytycznym stanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje