Dokument MON tak kuriozalny, że trudno uwierzyć, że to nie jest żart. Uwaga - NIE JEST

10.03.2016 20:49
Treść dokumentu MON

Treść dokumentu MON (Fot. Przemysław Wierzchowski/ Agencja Gazeta)

- To jest materiał kompromitujący was zupełnie. Mam nadzieję, że Polacy was obśmieją - komentowali słuchający treści dokumentu politycy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W czwartek w Sejmie obradowała Komisja Obrony Narodowej. Przedstawiciele kierowanego przez Antoniego Macierewicza resortu przedstawiali posłom stan przygotowań do powołania Wojsk Obrony Terytorialnej oraz koncepcję ich funkcjonowania.

W trakcie referowania ministerialnego dokumentu przez Grzegorza Kwaśniaka padały m.in. słowa o wspieraniu patriotyzmu żołnierzy oraz nawiązywaniu przez siły zbrojne do tradycji Żołnierzy Wyklętych. Jednak najwięcej emocji wzbudziły zapisy, o które pytali posłowie PO - Cezary Tomczyk i Czesław Mroczek - od 2011 do 2015 roku sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Co tak bardzo zaintrygowało posłów?

Wiara najlepszą obroną?

Tomczyk zacytował fragment dokumentu, w którym mowa jest o tym, że jednym z celów zmian w armii "powinno być wzmocnienie chrześcijańskich fundamentów naszego systemu obronnego oraz sił zbrojnych" oraz przytoczył stwierdzenie, że "wiara polskich żołnierzy będzie najlepszym gwarantem naszego bezpieczeństwa" .

- Ja jestem katolikiem, natomiast nawet dla mnie ten zapis wydaje się, delikatnie rzecz ujmując, dość kuriozalny. Rozumiem, że nie chodzi o to, że zamiast pistoletów, czy zamiast karabinów, będzie teraz... Chciałbym, żeby pan to zdanie rozwinął, bo naprawdę myślę, że to będzie bardzo ciekawe - mówił zakłopotany poseł PO do przedstawiciela MON.

Tomczykowi wtórował Mroczek: - Mam do państwa wielką prośbę, żebyście zarzucili te pomysły. To jest jakiś koszmar po prostu, co wy tutaj przedstawiacie. Brak słów, żeby to w ogóle opisać. (...) To jest materiał kompromitujący was zupełnie. Ten materiał będzie analizowany całymi tygodniami. Mam nadzieję, że Polacy was obśmieją - mówił.

Kwaśniak: to nie jest ostateczny wariant dokumentu

Odpowiadając posłom PO Grzegorz Kwaśniak, ministerialny pełnomocnik ds. stworzenia Obrony Terytorialnej, mówił m.in. że "to nie jest ostateczny wariant" dokumentu, a także, że wciąż trwają konsultacje, a ministerstwo jest "otwarte na wskazówki". - Dobry żołnierz musi być patriotą, dobry policjant musi być patriotą - dodawał, uzasadniając fragmenty dotyczące tradycji i patriotyzmu.

Z kolei Arkadiusz Czartoryski z PiS powiedział, że uwagi posłów PO świadczą o niezrozumieniu, że "tylko naród, który jest zakorzeniony w wartościach, ma spójną wspólnotę, może się skutecznie bronić". - Przykładów aż nadto mamy rozpadu państw, które miały dużo czołgów i samolotów, ale nie stanowiły wspólnoty - powiedział.

Jak brzmi kontrowersyjny fragment?

Choć omawiany dokument nie jest dostępny na sejmowych stronach, jego niewielką część opublikował serwis 300Polityka. Fragment, który cytowali posłowie, PO w całości brzmi:

"Celem WOT powinno być wzmocnienie patriotycznych i chrześcijańskich fundamentów naszego systemu obronnego oraz sił zbrojnych - tak, aby patriotyzm oraz wiara polskich żołnierzy były najlepszym gwarantem naszego bezpieczeństwa i umożliwiły skuteczną realizację programu odbudowy siły militarnej Polski".

Jak dodaje 300polityka, wedle założeń MON celem Obrony Terytorialnej powinno być także "zwielokrotnienie potencjału odstraszania Sił Zbrojnych RP, a także uzyskanie przez WOT zdolności do samodzielnego prowadzenia działań antykryzysowych, antydywersyjnych, antyterrorystycznych oraz antydezinformacyjnych".

A TERAZ ZOBACZ: Czy PiS wywiązał się z obietnic wyborczych? Sprawdziliśmy.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (888)
Zaloguj się
 • zoob2

  Oceniono 309 razy 295

  Od razu poczułem się bezpieczniejszy. To działa. Teraz trzeba tylko zamiast Caracali kupić tira z rozancami z drzewa oliwnego. Pan Dziwisz ma układy w Watykanie a PAN Tadeusz zajmie się logistyką.

 • chasingcars

  Oceniono 269 razy 253

  Wiara? Ale w co? W zamach smoleński? Uczciwość ojca Rydzyka? Niezależność prezydenta? Praworządność premiera? Spisek żydowskich bankierów? Knucie europejskich lewaków, liberałów i masonów? Szkodliwość wegetarianizmu i antypolonizm cyklistów?

 • lodzermensz1

  Oceniono 201 razy 189

  Czyli ateista, muzułmanin lub nie daj Boże żyd, nie może być polskim żołnierzem?
  A z tymi chrześcijanami to jak? Protestanci i prawosławni się mieszczą, czy nie?

 • fakiba

  Oceniono 189 razy 177

  Mają być jak żołnierze wyklęci , czyli partyzantka w wydaniu świra Macierewicza

 • ziaburek

  Oceniono 149 razy 143

  No to będziemy się bronić - wiarom i godnościom osobistom... Pod światłym kierownictwem o.Rydzyka i tego Antoniego.

 • chasingcars

  Oceniono 139 razy 135

  Komendy "naprzód" i "za mną" zastąpią niedługo wezwaniem "Alleluja i do przodu!"

 • Julian Arden

  Oceniono 121 razy 113

  Może być z tym problem, bo Korpus Kapelanów już jest. Będzie konflikt kompetencyjny.

 • pub

  Oceniono 103 razy 93

  Miotacze hostii i ciężkie kropidła bojowe. Oto przyszłość polskiej armii. Gratulacje????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje