Dokument MON tak kuriozalny, że trudno uwierzyć, że to nie jest żart. Uwaga - NIE JEST

- To jest materiał kompromitujący was zupełnie. Mam nadzieję, że Polacy was obśmieją - komentowali słuchający treści dokumentu politycy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W czwartek w Sejmie obradowała Komisja Obrony Narodowej. Przedstawiciele kierowanego przez Antoniego Macierewicza resortu przedstawiali posłom stan przygotowań do powołania Wojsk Obrony Terytorialnej oraz koncepcję ich funkcjonowania.

W trakcie referowania ministerialnego dokumentu przez Grzegorza Kwaśniaka padały m.in. słowa o wspieraniu patriotyzmu żołnierzy oraz nawiązywaniu przez siły zbrojne do tradycji Żołnierzy Wyklętych. Jednak najwięcej emocji wzbudziły zapisy, o które pytali posłowie PO - Cezary Tomczyk i Czesław Mroczek - od 2011 do 2015 roku sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Co tak bardzo zaintrygowało posłów?

Wiara najlepszą obroną?

Tomczyk zacytował fragment dokumentu, w którym mowa jest o tym, że jednym z celów zmian w armii "powinno być wzmocnienie chrześcijańskich fundamentów naszego systemu obronnego oraz sił zbrojnych" oraz przytoczył stwierdzenie, że "wiara polskich żołnierzy będzie najlepszym gwarantem naszego bezpieczeństwa" .

- Ja jestem katolikiem, natomiast nawet dla mnie ten zapis wydaje się, delikatnie rzecz ujmując, dość kuriozalny. Rozumiem, że nie chodzi o to, że zamiast pistoletów, czy zamiast karabinów, będzie teraz... Chciałbym, żeby pan to zdanie rozwinął, bo naprawdę myślę, że to będzie bardzo ciekawe - mówił zakłopotany poseł PO do przedstawiciela MON.

Tomczykowi wtórował Mroczek: - Mam do państwa wielką prośbę, żebyście zarzucili te pomysły. To jest jakiś koszmar po prostu, co wy tutaj przedstawiacie. Brak słów, żeby to w ogóle opisać. (...) To jest materiał kompromitujący was zupełnie. Ten materiał będzie analizowany całymi tygodniami. Mam nadzieję, że Polacy was obśmieją - mówił.

Kwaśniak: to nie jest ostateczny wariant dokumentu

Odpowiadając posłom PO Grzegorz Kwaśniak, ministerialny pełnomocnik ds. stworzenia Obrony Terytorialnej, mówił m.in. że "to nie jest ostateczny wariant" dokumentu, a także, że wciąż trwają konsultacje, a ministerstwo jest "otwarte na wskazówki". - Dobry żołnierz musi być patriotą, dobry policjant musi być patriotą - dodawał, uzasadniając fragmenty dotyczące tradycji i patriotyzmu.

Z kolei Arkadiusz Czartoryski z PiS powiedział, że uwagi posłów PO świadczą o niezrozumieniu, że "tylko naród, który jest zakorzeniony w wartościach, ma spójną wspólnotę, może się skutecznie bronić". - Przykładów aż nadto mamy rozpadu państw, które miały dużo czołgów i samolotów, ale nie stanowiły wspólnoty - powiedział.

Jak brzmi kontrowersyjny fragment?

Choć omawiany dokument nie jest dostępny na sejmowych stronach, jego niewielką część opublikował serwis 300Polityka. Fragment, który cytowali posłowie, PO w całości brzmi:

"Celem WOT powinno być wzmocnienie patriotycznych i chrześcijańskich fundamentów naszego systemu obronnego oraz sił zbrojnych - tak, aby patriotyzm oraz wiara polskich żołnierzy były najlepszym gwarantem naszego bezpieczeństwa i umożliwiły skuteczną realizację programu odbudowy siły militarnej Polski".

Jak dodaje 300polityka, wedle założeń MON celem Obrony Terytorialnej powinno być także "zwielokrotnienie potencjału odstraszania Sił Zbrojnych RP, a także uzyskanie przez WOT zdolności do samodzielnego prowadzenia działań antykryzysowych, antydywersyjnych, antyterrorystycznych oraz antydezinformacyjnych".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (889)
Dokument MON tak kuriozalny, że trudno uwierzyć, że to nie jest żart. Uwaga - NIE JEST
Zaloguj się
 • kukunapniu

  0

  "gwarantem naszego bezpieczeństwa" ... znaczy nikt już nie podskoczy PiSowi, wszystkie KODy, inne drugie sorty i sprzedawczyki będą rozdeptane przez PiSowkich bojówkarzy z kałasznikowami od Kukiza.

 • Marek Witkowski

  0

  WOT ma służyć do mszy i tak im dopomóż Bóg. To jest nowa doktryna wojenna św. Antoniego od brzozy.

 • czysty.harry

  0

  Ten tekst to im koledzy z Radia Maryja pisali - nie dziwcie się.

 • wnyterk

  Oceniono 1 raz 1

  Policja i Wojsko Polskie nie są dostatecznie pewne jako zbrojne ramie partii. Potrzebne są bojówki, takie coś na wzór SA. Antek Majcher coś takiego lepi. Jak ulepi to zapomnijcie o następnych wolnych wyborach.

 • aietes

  Oceniono 1 raz 1

  a czy panowie kwaśniak i czartoryski służyli kiedyś w wojsku? Barany wygadują bzdury.

 • gorzki_pl

  Oceniono 1 raz 1

  "...oraz nawiązywaniu przez siły zbrojne do tradycji Żołnierzy Wyklętych..."

  jestem geodetą - czas spieprzać z kraju.

 • Lesław Piwowarski

  Oceniono 1 raz 1

  Tylko którzy wrogowie są najgroźniejsi ? Tu powinny decydować głosy aniołów.

 • buffalo69

  Oceniono 1 raz 1

  To mógł wymyślić tylko skończony idiota. A skoro idioci opanowali MON, to zdolność obronna Polski szybko zmierza do zera.

 • myszykiszek

  Oceniono 1 raz 1

  Hmm, skrót "WOT" nie rymuje mi się z "SA", a przecież powinien... (?)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX