Nie interesujesz się polityką? I tak dziś usłyszysz o Komisji Weneckiej. Co to jest?

Komisja Wenecka oceni działania PiS w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

Komisja Wenecka oceni działania PiS w sprawie Trybunału Konstytucyjnego (Marta Kondrusik/Gazeta.pl)

Czy PiS w sprawie Trybunału Konstytucyjnego złamał prawo? Jeśli Komisja Wenecka uzna dziś, że złamał, to czy nasz kraj spotka jakaś kara? Co Komisja może zrobić Polsce - wyjaśniamy.

Komisja Wenecka wyda opinię na temat uchwalonej w grudniu ubiegłego roku nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. O tę opinię zwrócił się minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Projekt opinii, ostro krytykujący działania władz wobec Trybunału, został wysłany do polskiego MSZ. Teraz w Wenecji, po dyskusji z przedstawicielami polskich władz, Komisja wyda ostateczną opinię w tej sprawie.

1. Czym jest Komisja Wenecka?

Pełna nazwa Komisji Weneckiej to Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo. I nazwa ta wskazuje, czym się Komisja zajmuje: chroni prawa człowieka i sprawdza, czy demokracja nie jest łamana. Jest to organ doradczy Rady Europy - związku 47 państw, utworzonego w 1949 roku. Komisja nie jest zatem organem Unii Europejskiej!

Komisja ocenia akty prawne poszczególnych państw: przepisy konstytucji, ustawy dotyczące trybu wyborów, niezależności sędziów. Wskazuje luki w prawie lub niezgodności z europejskimi standardami prawnymi. Z wnioskiem o opinię do Komisji może zwrócić się  państwo, które jest jej członkiem, Rada Europy, organizacje międzynarodowe (np. Unia Europejska). Komisja wydała dotychczas ponad 500 opinii na temat aktów prawnych w ponad 50 krajach.

2. Jaki jest jej skład?

W skład Komisji wchodzi ponad sto osób. Są to specjaliści w dziedzinie prawa, zwłaszcza konstytucyjnego i międzynarodowego. Głównie sędziowie i prezesi sądów konstytucyjnych z poszczególnych krajów. Na czele Komisji od 2009 roku stoi włoski prawnik Gianni Buquicchio. Wiceprzewodniczącą jest była premier RP, Hanna Suchocka. W skład Komisji wchodzą przedstawiciele 60 państw, nie tylko europejskich, ale i np. USA, Korei Południowej, Brazylii.

3. Jaką moc prawną ma opinia Komisji?

Opinia nie ma żadnej mocy prawnej. Komisja nie może nałożyć sankcji ani ukarać państwa, które jej zdaniem narusza europejskie standardy prawne.  „Opinia nie ma dla nikogo charakteru wiążącego” - tłumaczy przewodniczący Komisji. I przyznaje, że "istnieje odpowiedzialność moralna, by stosować się do opinii, nie ma zaś odpowiedzialności prawnej, by ją wcielić w życie”.

4. Co opinia Komisji może oznaczać dla Polski?

W styczniu Komisja Europejska - organ Unii Europejskiej, odpowiedzialny za bieżącą politykę Unii - zdecydowała o wszczęciu procedury przyglądania się praworządności w Polsce. I postanowiła wrócić do tej sprawy w połowie  marca.

Jeśli opinia Komisji Weneckiej będzie krytyczna, Komisja Europejska na pewno weźmie ją pod uwagę. Następnie może wprowadzić kolejne etapy procedury nadzorowania prawa w Polsce. Efektem może być nawet pozbawienie naszego rządu głosu w Radzie Europejskiej. To instytucja wyznaczająca kierunki rozwoju polityki całej Unii.

Podstawowe fakty o Trybunale Konstytucyjnym, które każdy obywatel powinien znać [QUIZ]
1/9Kto powołuje Prezesa Trybunału Konstytucyjnego?
Komentarze (247)
Nie interesujesz się polityką? I tak dziś usłyszysz o Komisji Weneckiej. Co to jest?
Zaloguj się
 • pery0407

  0

  Weź bo się udławisz tym PO.A co Oni zrobili....kraj rozsprzedali....machlojek narobili.Z dwojga złego wole PIS.Bynajmniej cos robią.Dajmy im czas.Jaki margines....??? Postawili się wreszcie uni.I bardzo dobrze bo jako rzekomo równy z innymi kraj unijny najlepiej jak byliśmy cicho i na wszystko godziliśmy się.A jak chcemy pewne rzeczy poukładać po swojemu nie pod dyktando to już źle.Unia nagle zdziwiona.Za PO miałbyś tu już potencjalnych terrorystów na głowie.To takie fajne....??? Tacy jesteśmy bogaci żeby darmozjadów jeszcze przyjmować....?!?!? A o Nato się nie martw.To inna historia.Wiec wyluzuj troche i patrz bardziej obiektywnie.

 • velziuta

  0

  Sytuacja wokół Trybunału jest reakcją Czwartej władzy ,czyli mediów wspierających przez dziesięć lat Tuska, na wynik wyborczy .Kraj biedniał,a media się pasły .Wniosek ,odejście Rzeplińskiego bardzo by poprawiło sytuację w Polsce

 • 0

  Abstrahując od konstrukcji i struktury państwa, które – na miarę okresu, w którym żyli jego pradziadkowie - Janusz Korwin-Mikke nietrafnie wieszczył wojnę domową. Albowiem nie WRON (Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego), lecz Komisja Wenecka wieszczy POGROM. I nic ponadto.

 • 0

  Pod warunkiem uprzedniej zmiany Konstytucji RP, która polegałaby na dodaniu do treści art. 87 ust. 1 Konstytucji RP zdania ostatniego w brzmieniu: „ A ponadto opinie Komisji Weneckiej.” i dodaniu do treści art. 13 Konstytucji RP zdania pierwszego w brzmieniu: „Wyjąwszy wszelkie formy syjonizmu żydowskiego.”, dopiero PiS złamałby powszechnie obowiązujące prawo Rzeczypospolitej Polskiej (ex arg. art. 8 ust. 1 i ust. 2 i art. 243 Konstytucji RP).

 • tupolew71

  Oceniono 1 raz 1

  co to za twór- komisja wenecka? Powstała chyba dla zatrudnienia jakichś biurokratycznych leni. OLAĆ JĄ !!

 • notremak

  Oceniono 2 razy 0

  Za chwilę dowiemy się, że Komisję zaprosił do Polski Tusk z Putinem.

 • Donald Szechter

  Oceniono 5 razy -3

  Co innego opinia Rady Mędrów UE z Wałęsą TW Bolkiem w składzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje