Nie interesujesz się polityką? I tak dziś usłyszysz o Komisji Weneckiej. Co to jest?

10.03.2016 17:37
Komisja Wenecka oceni działania PiS w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

Komisja Wenecka oceni działania PiS w sprawie Trybunału Konstytucyjnego (Marta Kondrusik/Gazeta.pl)

Czy PiS w sprawie Trybunału Konstytucyjnego złamał prawo? Jeśli Komisja Wenecka uzna dziś, że złamał, to czy nasz kraj spotka jakaś kara? Co Komisja może zrobić Polsce - wyjaśniamy.

Komisja Wenecka wyda opinię na temat uchwalonej w grudniu ubiegłego roku nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. O tę opinię zwrócił się minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Projekt opinii, ostro krytykujący działania władz wobec Trybunału, został wysłany do polskiego MSZ. Teraz w Wenecji, po dyskusji z przedstawicielami polskich władz, Komisja wyda ostateczną opinię w tej sprawie.

1. Czym jest Komisja Wenecka?

Pełna nazwa Komisji Weneckiej to Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo. I nazwa ta wskazuje, czym się Komisja zajmuje: chroni prawa człowieka i sprawdza, czy demokracja nie jest łamana. Jest to organ doradczy Rady Europy - związku 47 państw, utworzonego w 1949 roku. Komisja nie jest zatem organem Unii Europejskiej!

Komisja ocenia akty prawne poszczególnych państw: przepisy konstytucji, ustawy dotyczące trybu wyborów, niezależności sędziów. Wskazuje luki w prawie lub niezgodności z europejskimi standardami prawnymi. Z wnioskiem o opinię do Komisji może zwrócić się  państwo, które jest jej członkiem, Rada Europy, organizacje międzynarodowe (np. Unia Europejska). Komisja wydała dotychczas ponad 500 opinii na temat aktów prawnych w ponad 50 krajach.

2. Jaki jest jej skład?

W skład Komisji wchodzi ponad sto osób. Są to specjaliści w dziedzinie prawa, zwłaszcza konstytucyjnego i międzynarodowego. Głównie sędziowie i prezesi sądów konstytucyjnych z poszczególnych krajów. Na czele Komisji od 2009 roku stoi włoski prawnik Gianni Buquicchio. Wiceprzewodniczącą jest była premier RP, Hanna Suchocka. W skład Komisji wchodzą przedstawiciele 60 państw, nie tylko europejskich, ale i np. USA, Korei Południowej, Brazylii.

3. Jaką moc prawną ma opinia Komisji?

Opinia nie ma żadnej mocy prawnej. Komisja nie może nałożyć sankcji ani ukarać państwa, które jej zdaniem narusza europejskie standardy prawne.  „Opinia nie ma dla nikogo charakteru wiążącego” - tłumaczy przewodniczący Komisji. I przyznaje, że "istnieje odpowiedzialność moralna, by stosować się do opinii, nie ma zaś odpowiedzialności prawnej, by ją wcielić w życie”.

4. Co opinia Komisji może oznaczać dla Polski?

W styczniu Komisja Europejska - organ Unii Europejskiej, odpowiedzialny za bieżącą politykę Unii - zdecydowała o wszczęciu procedury przyglądania się praworządności w Polsce. I postanowiła wrócić do tej sprawy w połowie  marca.

Jeśli opinia Komisji Weneckiej będzie krytyczna, Komisja Europejska na pewno weźmie ją pod uwagę. Następnie może wprowadzić kolejne etapy procedury nadzorowania prawa w Polsce. Efektem może być nawet pozbawienie naszego rządu głosu w Radzie Europejskiej. To instytucja wyznaczająca kierunki rozwoju polityki całej Unii.

Podstawowe fakty o Trybunale Konstytucyjnym, które każdy obywatel powinien znać [QUIZ]
1/9Kto powołuje Prezesa Trybunału Konstytucyjnego?
Komentarze (246)
Zaloguj się
 • klawo-egon-jak-cholera

  Oceniono 79 razy 57

  Jeżeli opinia będzie negatywna ( a będzie), to w świat pójdzie sygnał, że obecna władza w naszym pięknym kraju nie zasługuje, aby się z nią kontaktować, aby brać ją na poważnie, aby słuchać jej. Niestety, ale takie skutki będą tej tzw. "dobrej zmiany" i "wstawaniu z kolan". Wychodzi na to, że to jest jedno wielkie gó...wno (o którym wielu już dawno mówiło i pisało, że się stanie). Wmówiono prawie 40% wyborcom, że jest źle, a będzie lepiej, a oni uwierzyli. Nigdy nie wierzyłem PiS-orom, brzydziłem się nimi, ale teraz muszę się za nich wstydzić rozmawiając z znajomymi obcokrajowcami, i tłumaczyć im, że te debile to tylko przejściowo. Ale jaki gnój i syf po sobie zostawią to będziemy przez 25 lat sprzątać.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 60 razy 32

  Konsekwencje łamania prawa konstytucyjnego dotknie nas,zwykłych obywateli,ale nie kaczora.

 • czytakczynie12

  Oceniono 49 razy 31

  Oni przysięgali na Boga być strażnikami Konstytucji. Kto nie szanuje prawa jest barbarzyńcą. Potrafią tylko niszczyć, wszystko niszczyć i ze wszystkimi się kłócić. Całej Europie zaleźli za skórę, w Ameryce też głośno o wyczynach nowego rządu. PONIESIEMY STRASZNE KONSEKWENCJE. Ja czuję, że żyję pod okupacją. Okupant nazywa mnie gorszym sortem, naznacza jak trędowatego.

 • apolis

  Oceniono 42 razy 26

  KW personalnie może panu prezesowi skoczyć tam, gdzie wszyscy mogą pana prezesa w dudę pocałować.
  Ogólnie za sankcje i ośmieszenie kraju zapłacimy wszyscy.

 • vogon.jeltz

  Oceniono 21 razy 17

  Głupie pisiory wypisują tu teksty, że Komisja Wenecka gów.no może. No może i gów.no może. To tak jak agencje ratingowe też same w sobie gów.no mogą. Efekty widać dopiero, jak trzeba wyskoczyć z kasy na dodatkowe odsetki od obligacji.

 • feurig59

  Oceniono 23 razy 17

  Kaczyński to spełniające się marzenie Putina

 • czytakczynie12

  Oceniono 28 razy 16

  Oni nie szanują polskiego prawa, Konstytucji (fundamentu demokracji), to ja ich też nie szanuję. Traktuję ich jak okupantów, którzy mnie nienawidzą, wyzywają od gorszego sortu i chcą zniszczyć moją Ojczyznę. Skłócają nas z całym światem, narażając tym samym nasze bezpieczeństwo. Sprawiają, że nasza obecność w UE, w NATO (gwarant naszego bezpieczeństwa) jest pod znakiem zapytania. Zepchnęli nasz kraj na margines. To ludzie skrajnie nieodpowiedzialni.

 • nalesniku

  Oceniono 35 razy 15

  u nas moc prawna maja jedynie opinie jednoosobowej komisji zoliborskiej, naszego najjasniejszego naczelnika kartofla

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje