Sondaż CBOS: PiS ma poparcie większe niż PO i Nowoczesna razem wzięte

10.03.2016 15:45
Sejm

Sejm (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

1. Wg sondażu CBOS PiS cieszy się poparciem 37 proc. wyborców
2. Na kolejnych miejscach: PO i Nowoczesna - 18 i 17 proc.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

37 proc. badanych deklarujących udział w wyborach, oddałoby w marcu głos na PiS, 18 proc. na PO, a 17 proc. na Nowoczesną. Do Sejmu weszłaby także formacja Kukiz'15 z poparciem 8 proc. Tak wynika z marcowego sondażu CBOS.

Pozostałe partie znalazłyby się poza Sejmem, w tym PSL (3 proc), którego posłowie obecnie w nim zasiadają.

PiS (wraz z Polską Razem i Solidarną Polską) zyskało 3 punkty procentowe w porównaniu do badania z lutego. Poparcie dla PO wzrosło o 4 proc. Notowania Nowoczesnej pogorszyły się o 2 punkty proc., a Kukiz'15 o 3 proc. w porównaniu z poprzednim sondażem.

W marcu zamiar głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało 64 proc. badanych. To 3 proc. mniej o w porównaniu z lutowym badaniem.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 2-9 marca na liczącej 1034 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

A TERAZ ZOBACZ: Rząd PiS sam poprosił Komisję Wenecką o opinię. A teraz Kaczyński mówi "to wielki atak na nasz rząd"Czy wysoki wynik PiS w sondażu zaskakuje?
Komentarze (880)
Sondaż CBOS: PiS ma poparcie większe niż PO i Nowoczesna razem wzięte
Zaloguj się
 • bandziorek02

  Oceniono 1 raz -1

  W tym sondażu brakuje podstawowej danej, mianowicie, jaki procent badanych poszedłby do urn wyborczych. Tylko na takim tle można oceniać wynik poszczególnych partii, a liczba tych, którzy poszliby do wyborów może się w poszczególnych badaniach zmieniać. Tak więc podana informacja jest niepełna, a zatem i nierzetelna. Pewnie, że ci, którzy pobiorą w kwietniu po 500 zł na drugie i kolejne dziecko, zostali kupieni. Jasne jest też, że żelazny elektorat PiS ślepo wierzy w swoich wybrańców i żadna głoszona przez nich bzdura ani żadne chamstwo ich nie zrazi. Dopiero odkrycie czarciego ogona u Kaczyńskiego lub Dudy mogłoby posiać wśród nich nieco grozy... Ale zamach na demokrację? Co ich to obchodzi, czym to się je, tę demokrację? Uderzenie po kieszeni - tak, to by ich może nieco ostudziło, ale i to nie jest pewne, bo to ludzie o jakiejś innej konstrukcji mózgów... Jeśli w sondażu procent tych, którzy poszliby do urn jest mniej więcej taki sam jak w wyborach (50%), oznacza to, że poparcie dla PiS utrzymuje się od czasu wyborów na niezmiennym poziomie. Reakcje ludzi na to co się dzieje - ale ja mieszkam w Warszawie, który PiS-u nigdy nie kochał! - wskazują na to, że są już mocno oburzeni i zdesperowani. Słychać, że na prowincji i na wsi ludzie też zaczynają mieć dość nowych porządków, że nawet zwolennicy PiS podpisywali się pod petycjami broniącymi wyrzucanych prezesów stadnin w Janowie Podlaskim i w Michałowie. Rolnicy nie są zadowoleni z PiS-owskiej ustawy o obrocie ziemią... Czy w takiej sytuacji wynik tego sandażu nie jest podrasowany?

 • krusnik02

  Oceniono 2 razy 2

  Nie ma się czemu dziwić - im bardziej w mediach niesie się kwik odrywanych od koryta PO i PSL i pohukiwania wesołej kompanii alimenciarza z KOD, tym bardziej ludzie przekonują się do tego, że nowa władza zrobi porządek...

 • antypo12

  Oceniono 5 razy 1

  Michnik przeproś kibiców już

 • tomaszko777

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekaw jestem ilu ankietowanych z grupy 1034 losowo wybranych osób odróżnia "Polskę Razem" od "Partii Razem", a przynajmniej jest świadoma wyboru?

 • paulhandyman

  Oceniono 2 razy 0

  CBOS pod rządami PISS kłamie lepiej, niż KGB i Putin razem wzięci

 • starszy-65

  Oceniono 2 razy 0

  Polacy kochają jak się komuś w imię patriotyzmu przyłoży ale ja nigdy nie wierzyłem w dane CBOS bo zawsze mi czymś śmierdziały?, jakąś państwowością, jakimiś danymi statystycznymi z Grecji gdzie też było zawsze cacy a jest jak jest.

 • lk10

  Oceniono 3 razy -1

  Ciekawe to bardzo bo ja nie znam nikogo kto by na PIS głosował i popierał tę sektę. Kto zatem ich popiera? chyba wiocha i menele bo dostali 500+???

 • siekieraaxe

  0

  A mozeby jakies wybory?
  tak zmamiast trzech namiotów pod URM

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje