Niemiecka prasa o sporze wokół TK: KE będzie musiała nałożyć na Warszawę sankcje, a dalej obciąć środki

10.03.2016 11:05
Rząd Beaty Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński w Sejmie

Rząd Beaty Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński w Sejmie (Adam Stępień)

1. Największe niemieckie dzienniki piszą o "poważnym kryzysie państwa"
2. "KE będzie musiała wkrótce nałożyć na Warszawę sankcje. Później obciąć środki"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Orzeczenie ogłoszone przez TK w Warszawie jest "jednoznaczne" - pisze warszawski korespondent "Sueddeutsche Zeitung" Florian Hassel zaznaczając, że Trybunał Konstytucyjny uznał nowelizację ustawy o TK za sprzeczną z konstytucją.

"Sueddeutsche Zeitung": Kaczyński i PiS zmierzają do autorytarnego

"Rzeczywisty władca Polski Jarosław Kaczyński i jego rząd nie chcą jednak opublikować orzeczenia TK z powodu rzekomego braku prawomocności. Chcą zignorować je tak jak orzeczenie z grudnia stanowiące, że prezydent Polski musi zaprzysiąc trzech sędziów wybranych przez poprzedni rząd" - czytamy w wydawanej w Monachium opiniotwórczej gazecie.

"Kaczyński i jego partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) chcą, jak każda władza zmierzająca do autorytarnego panowania, faktycznie zlikwidować centralną zasadę nowoczesnego państwa prawa: to, że rząd i jego większość w parlamencie podporządkowane są kontroli niezależnych sędziów" - ocenia Hassel.

"Komisja Europejska będzie musiała wkrótce nałożyć na Warszawę"

"Co może uczynić Europa?" - pyta niemiecki publicysta. "Zbliżająca się wezwanie ze strony Komisji Weneckiej do powrotu do państwa prawa jest tylko zaleceniem, chociaż posiada symboliczną wymowę. Nawet rząd USA wspiera zalecenia Komisji i napomniał Warszawę, by zastosowała się do nich" - czytamy w "SZ". Według Hassela Jarosław Kaczyński zdecydowany jest pomimo tego na "przeforsowanie wbrew wszystkim demontażu TK". "Jeżeli tak się stanie, Komisja Europejska będzie musiała wkrótce nałożyć na Warszawę sankcje, a w dalszej perspektywie obciąć środki finansowe" - uważa autor komentarza.

Hassel zastrzega, że w czasie, gdy Bruksela zabiega o względy Turcji ze względu na jej centralną rolę w kryzysie uchodźczym, "podjęcie zdecydowanych kroków przeciwko tym, którzy grzeszą przeciwko demokracji w samej UE, jest mało prawdopodobne". "Bezprecedensowe w swojej radykalności postępowanie polskiego rządu zagraża zwartości UE jako stowarzyszenia krajów demokratycznych. Jednak, podobnie jak w kryzysie uchodźczym, i w tym przypadku nie widać skutecznych rozwiązań" - ubolewa warszawski korespondent "SZ".

"FAZ": Rząd Polski na kursie konfrontacyjnym

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" zatytułował komentarz o wydarzeniach w Polsce "Na kursie konfrontacyjnym". "Taką sytuację nazywa się konfliktem konstytucyjnym. Czy też chodzi raczej o politykę siły? Widownią jest Warszawa. W centrum konfliktu znajdują się narodowo-konserwatywny rząd Polski i Trybunał Konstytucyjny" - czytamy w komentarzu.

Jego autor zaznacza, że rząd PiS opiera się na szerokiej większości w parlamencie i bez wątpienia dysponuje demokratycznym mandatem. "Jednak działania tego rządu w dziedzinie podziału władz i wolności prasy doprowadziły do interwencji Rady Europy i KE i nie ma to nic wspólnego z polityczną zemstą, jak przedstawia to rząd; choć być może sam w to wierzy" - pisze publicysta.

Dokąd ma prowadzić to dążenie do hegemonii?

"Rząd jest najwyraźniej przepojony pasją, aby tak ukształtować system polityczny, by jego polityczno-kulturowy porządek pozostał niepodważalny" - pisze "FAZ". "Dokąd ma prowadzić to dążenie do hegemonii?" - pyta komentator.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (367)
Zaloguj się
 • bogucjusz

  Oceniono 157 razy 119

  I o to gnomowi chodzi - wojna z Unia, sankcje. Wtedy na Unię da się wszystko zwalić - wycofanie się z obietnic, krach gospodarczy, zamordyzm. Wicie, rozumicie, chcieliśmy dobrze, ale ta zdradziecka Unia nam kłody pod nogi rzuca. Naród głupi, naród kupi...

 • 635csi

  Oceniono 104 razy 84

  to nie ma większego znaczenia. dopiero jak rynki finansowe uznają, że miarka się przebrała zrobi się gorąco. No cóż, trochę za te wybryki wyborcze zapłacimy

 • walek7003

  Oceniono 105 razy 79

  Ha, tylko czekać jak "wiadomości" pokażą materiał o stonce.....

 • czechy11

  Oceniono 96 razy 70

  Szkodniki Polski: Duda, Kaczynski, Szydło, Ziobro, Wasczykowski. Cała ta czereda szkodników bedzie musiał odpowiedzieć za przestepstwa konstytucyjne oraz straty jakie ponosi Polska przed Trybunałem Stanu.

 • chi-neng

  Oceniono 87 razy 51

  Rodacy!
  Elito akademicka nie bladzaca w mgle smolenskiej...
  Prawnicy calej Polski - ’nie spadkowi’ po Lechu i nie zaprzedani dusza i cialem PiS-owi... Opozycjo!

  Zapomnijcie o wlasnych ideologiach, o wlasnych wymogach, bo KRAJ WAS POTRZEBUJE! Zespalajcie sie!
  W przeciwnym wypadku grozi Wam totalna utrata wolnosci i demokracji!
  Nad Waszymi glowami wisi od wyboru ’habemus prezidentem’, a jeszcze bardziej od wygranych wyborow przez PiS, absolutum dominium.
  Na co macie ‘studzienne’ dowody kazdego dnia, kazdej nocy, kazdej godziny, od przejecia wladzy przez nich.

 • crueltruth

  Oceniono 53 razy 45

  Mnie najbardziej ciekawi, czy gdy ludzie od Obamy, z komisji europejskiej lub europarlamentu beda sie domagac rozwiazania problemu TK to pisd.iel.e znowu po chamsku ich beda obrazac mowiac, ze sa niedoinformowani lub czegos nie rozumieja. Tak wlasnie ta chamka pasztetowa obrazala europoslow. Prymitywy z pisu mysla, ze na zachodzie ktokolwiek bedzie sluchal ich prostackiej propagandy i bezczelnych klamstw.
  Najsmutniejsze jest to, ze sprowadzili miedzynarodowa pozycje Polski do zera. Nikt, absolutnie nikt nie traktuje nas juz powaznie. Punkt pierwszy pislamskiego programu "Polska w ruinie" osiagniety w kilka miesiecy.

 • helena1481949

  Oceniono 63 razy 43

  i niech się tak stanie. Zobaczymy co będzie z 500 i resztą obietnic. Z gospodarką też bo p.Morawiecki w swoich planach uwzględniał środki unijne.

 • leszek.30

  Oceniono 56 razy 42

  J.Kaczyński obiecał Polakom "" Polskę w ruinie i zgliszczach "" i jak widać , udaje mu się spełnić obiętnicę..!

 • zgryz3

  Oceniono 42 razy 36

  Panowie oficerowie, co wy na to? Tak sobie stoicie, kiedy psychopaci rozwalają kraj?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje