Niemiecka prasa o sporze wokół TK: KE będzie musiała nałożyć na Warszawę sankcje, a dalej obciąć środki

10.03.2016 11:05
Rząd Beaty Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński w Sejmie

Rząd Beaty Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński w Sejmie (Adam Stępień)

1. Największe niemieckie dzienniki piszą o "poważnym kryzysie państwa"
2. "KE będzie musiała wkrótce nałożyć na Warszawę sankcje. Później obciąć środki"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Orzeczenie ogłoszone przez TK w Warszawie jest "jednoznaczne" - pisze warszawski korespondent "Sueddeutsche Zeitung" Florian Hassel zaznaczając, że Trybunał Konstytucyjny uznał nowelizację ustawy o TK za sprzeczną z konstytucją.

"Sueddeutsche Zeitung": Kaczyński i PiS zmierzają do autorytarnego

"Rzeczywisty władca Polski Jarosław Kaczyński i jego rząd nie chcą jednak opublikować orzeczenia TK z powodu rzekomego braku prawomocności. Chcą zignorować je tak jak orzeczenie z grudnia stanowiące, że prezydent Polski musi zaprzysiąc trzech sędziów wybranych przez poprzedni rząd" - czytamy w wydawanej w Monachium opiniotwórczej gazecie.

"Kaczyński i jego partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) chcą, jak każda władza zmierzająca do autorytarnego panowania, faktycznie zlikwidować centralną zasadę nowoczesnego państwa prawa: to, że rząd i jego większość w parlamencie podporządkowane są kontroli niezależnych sędziów" - ocenia Hassel.

"Komisja Europejska będzie musiała wkrótce nałożyć na Warszawę"

"Co może uczynić Europa?" - pyta niemiecki publicysta. "Zbliżająca się wezwanie ze strony Komisji Weneckiej do powrotu do państwa prawa jest tylko zaleceniem, chociaż posiada symboliczną wymowę. Nawet rząd USA wspiera zalecenia Komisji i napomniał Warszawę, by zastosowała się do nich" - czytamy w "SZ". Według Hassela Jarosław Kaczyński zdecydowany jest pomimo tego na "przeforsowanie wbrew wszystkim demontażu TK". "Jeżeli tak się stanie, Komisja Europejska będzie musiała wkrótce nałożyć na Warszawę sankcje, a w dalszej perspektywie obciąć środki finansowe" - uważa autor komentarza.

Hassel zastrzega, że w czasie, gdy Bruksela zabiega o względy Turcji ze względu na jej centralną rolę w kryzysie uchodźczym, "podjęcie zdecydowanych kroków przeciwko tym, którzy grzeszą przeciwko demokracji w samej UE, jest mało prawdopodobne". "Bezprecedensowe w swojej radykalności postępowanie polskiego rządu zagraża zwartości UE jako stowarzyszenia krajów demokratycznych. Jednak, podobnie jak w kryzysie uchodźczym, i w tym przypadku nie widać skutecznych rozwiązań" - ubolewa warszawski korespondent "SZ".

"FAZ": Rząd Polski na kursie konfrontacyjnym

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" zatytułował komentarz o wydarzeniach w Polsce "Na kursie konfrontacyjnym". "Taką sytuację nazywa się konfliktem konstytucyjnym. Czy też chodzi raczej o politykę siły? Widownią jest Warszawa. W centrum konfliktu znajdują się narodowo-konserwatywny rząd Polski i Trybunał Konstytucyjny" - czytamy w komentarzu.

Jego autor zaznacza, że rząd PiS opiera się na szerokiej większości w parlamencie i bez wątpienia dysponuje demokratycznym mandatem. "Jednak działania tego rządu w dziedzinie podziału władz i wolności prasy doprowadziły do interwencji Rady Europy i KE i nie ma to nic wspólnego z polityczną zemstą, jak przedstawia to rząd; choć być może sam w to wierzy" - pisze publicysta.

Dokąd ma prowadzić to dążenie do hegemonii?

"Rząd jest najwyraźniej przepojony pasją, aby tak ukształtować system polityczny, by jego polityczno-kulturowy porządek pozostał niepodważalny" - pisze "FAZ". "Dokąd ma prowadzić to dążenie do hegemonii?" - pyta komentator.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (367)
Niemiecka prasa o sporze wokół TK: KE będzie musiała nałożyć na Warszawę sankcje, a dalej obciąć środki
Zaloguj się
 • belzebut

  0

  DOBRE ZIOMKI NIEMCY tak martwią się o moje szczęście... Jestem wzruszony.

 • Henryk Tur

  Oceniono 1 raz 1

  "Niemiecka prasa o sporze wokół TK: KE będzie musiała nałożyć na Warszawę sankcje" - musi to na Rusi. Unia jest wspólnotą wielu krajów, czy niewolnikami Niemiec, które będą o wszystkim decydować?

 • 66kropek

  Oceniono 1 raz 1

  Jest , jest "niemiecka prasa" . Tęskniłam!

 • observer48

  Oceniono 4 razy 0

  PiS jak na razie spokojnie i krok po kroku obejmuje prowadzenie do spółki z partią Kukiz"15. Awantury idiotów s KODu i innych POpaprańców pracują dla PiSu. Należy się spodziewać starć podczas obchodów tak 1-go, jak 3-go maja między lewakami i patriotami, co doprowadzi do dalszego spadku popularności POpaprańców i Petru na Rubikoniu. Druga i ostatnia kadencja Rzeplińskiego jako prezesa TK wygasa w grudniu br. i to będzie prawdopodobnie data totalnej klęski POpaprańńców i LISowszczyków.

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 5 razy -1

  "Dziennikarze" z gazety piszą do cajtungów, a potem cytują sami siebie. Bardzo twórcze zajęcie.

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 5 razy -1

  @jagopa
  jagopa ma niezwykłą inwencję. Pod kolejnymi komentarzami wkleja tekst Pistroll #... i w miejsce kropek wpisuje różne numerki. Bardzo twórcze i rozwijające zajęcie. Kontynuuj dalej, może się nauczysz liczyć do 20. Bo jak na razie do twej pały nie dociera nawet tak prosty fakt, że zwykli ludzie Polsce myślą inaczej, niż hołota z KOD i ich kodtrolle.

 • wszyscyklamiecie

  Oceniono 7 razy -1

  Ach ten glupi PIS. Za rzadow PO, wystarczylo ze pani Kanclerz tylko skinela czymkolwiek a Tusek odczytywal jej rozkazy bez zastanowienia. Bylo tak pieknie, bylismy dobrze rzadzeni przez Niemcow a teraz glupi PIS mysli, ze tak poprostu bedzie robil w Polsce tzn. w GG co chce. Kaska plynela na najdrozsze Autostrady w Europie, na tysiace spoleczek i firemek kolei szynowych naszych spindolinonych, bankow naszych zniemczonych, hipermarketow nie placacych ani grosza podatku, dla wszystkich tych Grzechow, Wiechow, Zdzichow i innej mafii okradajacej ten kraj. Ryk Lisow, Olejnikow, Kraskow, Walesow, Kwasniewskich i calej tej bandy KODow, Brukseli, Niemcow i kogo tam jeszcze utwierdza tylko zwyklych szarych ludzi, ze wreszcie maja POLSKI Rzad a nie namiestnika Pani Merkel w Warschau,

 • Oceniono 6 razy 0

  Sytuacja w Polsce jest zagrożeniem da kraju podobnym do tego jakie sprowadził na Niemcy Hitler i jego NSDAP. W Polsce nie mamy żadnego zabezpieczenia by polskie sprawy nie potoczyły się w takim kierunku. Pewnego dnia rządzący zajdą tak daleko, że nie będzie już miejsca na powrót do normalności. Trybunał Konstytucyjny w wypadku lekceważenia przez władze jego wyroków zapobiegających łamaniu konstytucji powinien mieć możliwość przejęcia nadzoru nad MON i MSWiA do czasu wyników nowych wyborów do parlamentu.

 • chynek

  Oceniono 6 razy -2

  Szwabom najlepiej idzie gazowanie POlaków w komorach gazowych i strzelanie im w tył głowy. Dlatego mordercy i ich potomkowie niech zamkną swe ryje. W polskim państwie będą rządzić Polacy a nie bandyci z zachodu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje