"TK wydał decyzję, łamiąc przepisy" - "Wiadomości" mówią, jak jest

09.03.2016 21:07
Michał Adamczyk

Michał Adamczyk (wiadomosci.tvp.pl)

1. Rząd uznał, że dzisiejszy wyrok TK jest niezgodny z prawem
2. "Wiadomości": Decyzję dot. nowelizacji TK wydał, łamiąc jej zapisy

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Głównym tematem środowego wydania "Wiadomości" był spór o wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Co powiedziano w najważniejszym programie informacyjnym publicznej telewizji?

TK uznał w środę, że nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS jest niezgodna z konstytucją. Jednak orzeczenia nie chce uznać premier Beata Szydło.

Jak TVP przedstawiło sprawę? - Są poważne wątpliwości, czy orzeczenie zostało wydane zgodnie z prawem - zapowiadał materiał prowadzący Michał Adamczyk. - Decyzja sędziów nie była jednogłośna, ale nie to budzi sprzeciw rządu, niektórych prawników i polityków. Swoją decyzję dotyczącą nowelizacji ustawy o Trybunale TK wydał, łamiąc zapisy tej nowelizacji - mówi prezenter.

Potem też było dobrze. W materiale Jarosława Olechowskiego dominujące były komentarze autora. - Zdaniem obserwatorów to, co już wydarzyło się w TK, podważa jego wiarygodność - mówił reporter. Kto był zapowiadanym obserwatorem? Prawicowy publicysta Marcin Makowski z "Do Rzeczy". W materiale występuje też - jako komentujący - inny prawicowy publicysta Michał Karnowski. Nowe "Wiadomości" są zdominowane przez ludzi z prawicowych mediów.

Wiadomości o sporze "prawników": Ziobro, Mularczyk, Wassermann

Poruszony został także temat "wycieku" orzeczenia do mediów. Pokazano wypowiedź Andrzeja Rzeplińskiego. - Do rozstrzygnięcia nie wiedziałem, jaki będzie wyrok - mówił prezes TK. Co na to Olechowski? - To zaskakujące tłumaczenie, bo ogłoszony dzisiaj wyrok jest niemal identyczny z tekstem opublikowanym w internecie wczoraj wieczorem.

Pojawiały się też komentarze w rodzaju "nie brak opinii, że sędziowie powinni zastosować się do nowelizacji ustawy o Trybunale". Według "Wiadomości" istnieje też "spór prawników" co do TK. Padają po tym wypowiedzi polityków PiS-u - posła Arkadiusz Mularczyka, rzecznika rządu Rafała Bochenka, ministra Zbigniewa Ziobry i posłanki Małgorzaty Wassermann

Spór o TK trwa

Trybunał Konstytucyjny wydał dziś wyrok ws. nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Co miała ona zmienić? Czytaj tutaj.

Z wyrokiem nie zgodził się rząd i zapowiedział, że go nie opublikuje. Swoje zdanie wyraził też minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (510)
Zaloguj się
 • chasingcars

  Oceniono 205 razy 185

  Jak tak dalej pójdzie to pani Krysia z mięsnego będzie wykładać historię na uniwersytecie, a pan weterynarz Antoni zostanie ordynatorem na oddziale kardiochirurgi. Ważne, że oboje są z PISu i namaszczeni przez Prezesa. Wiedza i kompetencje są nieistotne w kraju, gdzie wola Prezesa jest najwyższym prawem.

 • jurek4491

  Oceniono 158 razy 130

  Jak był przeciek projektu orzeczenia Komisji Weneckiej to cały PiS i prawicowi niepokorni grzmieli że ukazało się to w " WROGIEJ " gazecie .
  Dzisiejszy przeciek w wPolityce.pl ukazał się w PiSowskich MAJSTREMACH i o wrogości ani słowa .
  Nie trzeba daleko szukać bo zapewne przecieku dokonali PiSowskie szpicle i wiadomo o kogo chodzi .
  Najważniejsze jest to że TK rozjechał rządzących jak samochód g....o na drodze - POLEGLI .

 • chasingcars

  Oceniono 119 razy 105

  Za chwilę kodeksy będą nam pisać szwaczki i hydraulicy, a wyroki w apelacji badać Naczelna Izba Lekarska do spółki z Polskim Związkiem Działkowców. Taka "dobra zmiana".

 • chi-neng

  Oceniono 118 razy 96

  "Wyrok TK zgodny z prawem?"
  -----
  Wg mnie, wyrok TK jest zgodny z prawem.

  Natomiast uwazam, ze to co jest niezgodne z prawem, to lamanie prawa, Konstytucji przez prezydenta Polski oraz nowowybrane wladze, od pierwszych momentow przejecia wladzy przez owych. W tym sa konsekwentni.

  Konsekwenti tez sa we wszelkich innych dzialaniach jak:

  - Nigdy nie konczace sie splacanie dlugow wdziecznosci za glosy wyborcze
  - Obsadzanie najwyzszych stanowisk wiernymi smolenszczyznie i PiS-owi
  - Zajmowaniu sie wszystkim innym tylko nie gospodarka kraju, ktora rujnuja
  - Czy ktos jeszcze z tych wladz pamieta wlasne obiecanki-cacanki, za wyjatkiem hasla:
  "dobre zmiany" ?
  - Tematy zastepcze nie schodza z agendy; smolenszczyzna, tworzenie nowej historii Polski etc
  - Czolowym jednak jest 'parcie' parowcem do totalitaryzmu; do ujarzmienia, spralizowania totalnego TK.

  Lada moment TK, TS, PKW beda zawlaszczone calkowicie przez PiS.

  I wtedy to wreszcie, nadejdzie czas zemsty miernej postaci, prezesa partii, ktory trzesie przezydentem i marionetkowym rzadem, wg jego upodoban.
  Czas zemsty na calej Polsce, za jego porazki polityczne i inne.

 • wolktm

  Oceniono 105 razy 91

  Nie trzeba być prawnikiem żeby zobaczyć ze PIS łamie konstytucje śmiejąc nam się w twarz. Przypominajmy znajomym którzy popierają PIS że łamanie konstytucji jest działaniem antypolskim, niegodnym patrioty.

  Konstytucja RP - www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/8.htm

  Art. 190.
  1. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne.
  2. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym(...)
  3. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego zapadają większością głosów.

  Art. 194.
  1. Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm na 9 lat(...)

  Art. 195.
  1. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji.

  Czytajmy i stosujmy Konstytucje RP.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 79 razy 65

  Jeśli władza ustawodawcza i wykonawcza dąży do bezprawnego podporządkowania sobie również władzy sądowniczej i władzy nad mediami, mając za przystawkę również Kościół i nazistowskie b0jówki, to podobieństwo do czasów hitlerowskich jest łudzące, a zabetonowanie sceny politycznej całkowite i na wiele lat. Władza absolutna działając w sposób przestępczy degeneruje się absolutnie i walczy z wszelką opozycją przy pomocy całej potęgi aparatu państwowego, bo wie że w przypadku utraty władzy stanie przed sądem za zdradę stanu, natomiast po eliminacji opozycji, pod dowolnym pretekstem ( korupcja, lustracja, fałszywe zeznania "świadków koronnych, prowokacja, podłożenie "dowodów", zamach w Smoleńsku), przy pomocy "usłużnych" politycznych neostalinowskich prokuratorów i sędziów, może już być całkowicie bezkarna, a wybory (jeśli w ogóle będą) mogą być tylko na PiSowski Front Jedności Narodu. Zmierzamy krótką drogą do standardów Korei Północnej, a w najlepszym przypadku PRL-u. Również gospodarka rządzona centralnie przez kompletnie niekompetentnych popaprańców mających bolszewickie pomysły, padnie na pewno, jak to było zawsze w wypadku takich rządów.

 • tanczacy.z.myslami

  Oceniono 71 razy 59

  "Według "Wiadomości" istnieje też "spór prawników" co do TK. Padają po tym wypowiedzi polityków PiS-u - posła Arkadiusz Mularczyka, rzecznika rządu Rafała Bochenka, ministra Zbigniewa Ziobry i posłanki Małgorzaty Wassermann"

  Zaraz, ale które z nich właściwie jest prawnikiem? I czy w ogóle?

 • tet233

  Oceniono 74 razy 56

  Czy konstytucja jeszcze obowiązuje, czy już została zawieszona? Bo po dzisiejszych deklaracjach rządu mam wątpliwości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje