Ziobro o wyroku TK: Nieważny. "To było spotkanie sędziów, którzy usiłowali nieudolnie..."

09.03.2016 17:33
1. Minister sprawiedliwości: Sędziowie TK działali z naruszeniem konstytucji
2. Zdaniem Zbigniewa Ziobry dzisiejszy wyrok to "bezprawne orzeczenie"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Trybunał Konstytucyjny wydał dziś wyrok. Stwierdził, że nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS jest niezgodna z konstytucją.

Publikujemy wyrok TK. Zobacz >>>

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas popołudniowego briefingu stwierdził, że dokument to nie wyrok a "bezprawne orzeczenie".

- Działania grupy sędziów były bezprawne, orzeczenie nie ma mocy prawnej - ocenił Ziobro.

Jak dodał, według ośmiu "wybitnych konstytucjonalistów" TK nie miał prawa funkcjonować z pogwałceniem ustawy, która reguluje tryb jego działania.

- Spotkanie sędziów w TK nie było spotkaniem sądu konstytucyjnego tylko sędziów, którzy usiłowali nieudolnie wydać orzeczenie. Nie mogli go wydać, ponieważ działali z naruszeniem ustawy o TK i konstytucji - podkreślał Ziobro. Przytoczył artykuł 197 konstytucji, który stanowi, że "organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa".

Minister zaznaczył, że "gdyby premier zdecydowała się na publikację bezprawnego orzeczenia TK, narażałaby się na odpowiedzialność prawną i mogłaby stanąć przed Trybunałem Stanu".

"Kryzys konstytucyjny jest po myśli części ugrupowań"

Ziobro podkreślił, że Polska, jako "państwo prawa nie będzie akceptować działań bezprawnych". - One są ewidentnym działaniem w imię racji politycznych i eskalowaniem sporu politycznego - powiedział minister.

Jego zdaniem "kryzys konstytucyjny jest po myśli części ugrupowań opozycyjnych, które grają na konflikt". - Nie chcą porozumienia, nie chcą szanować reguł prawa - mówił.

Prokurator generalny wyraził też "zaniepokojenie" wyciekiem orzeczenia, które opublikował portal wpolityce.pl.

TK sprawdza, jak doszło do wycieku.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (604)
Ziobro o wyroku TK: Nieważny. "To było spotkanie sędziów, którzy usiłowali nieudolnie..."
Zaloguj się
 • spisu56

  Oceniono 1 raz 1

  Trybunał Konstytucyjny w zakresie stwierdzania niekonstytucyjności ma monopol. Taka jest specyfika judykatywy (władzy sądowniczej - red.). I nikt, ani parlament, ani egzekutywa, nie może tego kwestionować. Po prostu taka jest uroda podziału władz.
  Pierwszy argument, który jest ciągle obracany przez wszystkich, to ten o domniemaniu konstytucyjności. Owszem, istnieje domniemanie, że ustawa, którą wydał parlament, jest konstytucyjna. Do czasu, aż się tę konstytucyjność obali. JEDYNYM PODMIOTEM, który jest UPOWAŻNIONY DO OBALENIA KONSTYTUCYJNOŚCI USTAWY jest TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY !. W związku z tym dopóki on tego nie obali, domniemanie konstytucyjności istnieje i wszyscy muszą się stosować. Jest jednak jeden wyjątek: TK, który bada konstytucyjność ustaw, nie jest związany - i nigdy nie był - domniemaniem konstytucyjności w zakresie tego, co kontroluje - wyjaśniła. - Cała argumentacja, używana niestety również przez prawników, jest po prostu, delikatnie nazwawszy, nietrafiona - dodała. Prof. Łętowska skomentowała też zarzut, że Trybunał badał ustawę, która dotyczy jego samego. - Nie szkodzi. Takie rzeczy bywają na świecie. Tak samo kontrolował ustawę dotyczącą sędziów Trybunał Konstytucyjny w Niemczech - tłumaczyła ( prof.Łętowska )

 • razb1947

  Oceniono 1 raz -1

  Minister Ziobro ma 100% racji.

 • Oceniono 1 raz 1

  "Ziobro o wyroku TK: Nieważny. "To było spotkanie sędziów, którzy usiłowali nieudolnie..."
  Tako rzecze gebelsoid, prymus kursu na czekistę.
  "Ziobro - ponieważ ja jestem uczciwy, to oni mnie niszczą, zwalczają (cytat jest niedokładny, lecz dobrze wyraża sens zdania). Ziobro dobrze wie, że cechy osobowe takie jak uczciwość, mądrość, dobroć, patriotyzm określają inni ludzie, ale też wie, że lud tego nie wie i swoją niechęć skieruje na onych złych i ulituje się nad biednym, spostponowanym, uczciwym Ziobrem. Innym razem - Palikot niszczy wartości chrześcijańskie, co jest zamierzonym kłamstwem, ponieważ, Palikot dąży do rozdziału Kościoła od Państwa, a to nie jest to samo."
  "Kaczyzm jest tworem FSB"
  Wszystkie wartości, które szanuję, zostały zdeptane, sprofanowane, zdegradowane. Również ludzie godni poważania.

 • jr43

  Oceniono 1 raz 1

  Podejrzewam, że pan magister kończył tę samą uczelnię co pan prezydent.

 • vel_ociraptor

  Oceniono 1 raz 1

  Dawno temu, w podwawelskim grodzie, pewien szewczyk, imć Zbyszek, chciał na lekcji matematyki udowodnić nauczycielowi twierdzenie, że jakoby 0=1. Nauczyciel cierpliwie tłumaczył, że taka teza jest sprzeczna z aksjomatami arytmetyki. To do imć Zbyszka nijak nie przemawiało - zarzucał nauczycielowi, że do rozpatrzenia prawdziwości twierdzenia że 0=1 nie wolno korzystać z jakiś głupich aksjomatów arytmetyki czy logiki, lecz że należy to rozpatrywać przyjmując uprzednio za prawdziwe stwierdzenie że 0=1. Ponieważ nauczyciel głupio się upierał przy swoim, to po lekcjach, imć Zbyszek razem z dwoma kolesiami (jeden miał ksywę "Jakitaki", a drugi ksywę "Pietrowicz" - spuścili nauczycielowi łomot.

 • pitusz

  0

  bardzo współczuje Patrycji Koteckiej takiego męża jestem przekonany ze zasługuje na lepszego

 • hiromata

  0

  Glonojad do akwarium tam jego miejsce

 • mirarob

  Oceniono 1 raz 1

  pan ZZ ma w nosie wszelkie opinie niezgodne z jego poglądami, a przekonanie o własnej doskonałości sięga Himalajów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje