TK sprawdzi, jak doszło do wycieku wyroku. Rzepliński: To był projekt sprzed 10 dni

09.03.2016 16:28
1. Prezes TK: zleciłem przeprowadzenie postępowania sprawdzającego
2. Chodzi o projektu wyroku opublikowany przez prawicowy portal
3. Andrzej Rzepliński: to był stary projekt. Uzasadnienie jest inne

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Portal wpolityce.pl opublikował w środę rano dokument, który - jak napisano - jest projektem środowego orzeczenia TK. Według portalu, dokument "już od dwóch tygodni niektórzy politycy Platformy Obywatelskiej i inni przedstawiciele establishmentu III RP wzajemnie przesyłają sobie, poprawiają i komentują".

Politycy PiS, odnosząc się to tych doniesień, uznali, że gdyby potwierdziło się, że TK konsultował z posłami PO projekt środowego orzeczenia, "to może być to jeden z największych skandali w historii Trybunału".

PO zawiadamia w tej sprawie prokuraturę - CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

Rzepliński: To wojna hrybrydowa

Sędziowie TK byli pytani w czwartek przez dziennikarzy o wyciek projektu wyroku. Podkreślili, że takie sytuacje są wyjątkiem.

- W 1997 r. okazało się, że projekt jednego wyroku został wyniesiony przez pracownika - i ten pracownik przestał pracować w TK. W przypadku gdyby się okazało, że dokonał tego sędzia - najpierw byłaby moja z nim rozmowa, a potem zapewne postępowanie dyscyplinarne - powiedział prezes Andrzej Rzepliński.

Odnosząc się do samego wycieku Rzepliński dodał, że "ten fakt jest elementem bardzo agresywnej kampanii przeciw TK - jeden z profesorów nazywa to wojną hybrydową. Trudno zakładać, żeby jakiś sędzia był uczestnikiem takiej wojny".

Prezesi TK podkreślili, że ujawniony dokument to były tylko "przybliżenia". Nad wyrokiem pracuje się do samego końca, aż do podpisu. Wczoraj narada była do 22.00 i dzisiaj od rana.

- Z tego, co sekretariat mi wydrukował wynika, że był to projekt sprzed 10 dni. Uzasadnienie wyroku jest mocno inne. Z naszego punktu widzenia dla jakości orzeczenia to nie ma żadnego znaczenia. To dla nas przykry psychologicznie fakt, że coś takiego się zdarzyło. (...) TK nie prowadzi ze sobą wojny. W ramach takiej wojny strzela się na oślep, byle było głośno i byle opowiadać - w tym wypadku dziennikarzom - niestworzone rzeczy - dodał prezes Trybunału.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (221)
Zaloguj się
 • fervex.adult

  Oceniono 78 razy 56

  Jest oczywiscie ze to nowi sedziowie TK nominowani przez PiS sa odpowiedzialni za przeciek.
  Niech udowodnia ze nie.

 • tryndyrynda

  Oceniono 67 razy 51

  Około 18 % uprawnionych głosowało na PiS. Taki sam % sędziów TK (2/12) miało zdanie odrębne od rzeczowego i logicznie uzasadnionego wyroku TK. Są zatem niekwestionowaną emanacją narodu.

 • kruk6666

  Oceniono 57 razy 47

  To proste tam jest w składzie dwoje sędziów mianowanych przez PiS, którzy są ta po to by sabotować jego pracę.

 • sailor2016

  Oceniono 46 razy 38

  Przecież to jasne jak słońce. Dopuścili do składu dwóch kaczych agentów to wynieśli projekt. Typowa zagrywka piSSu. Teraz złodziej będzie najgłośniej krzyczał łapać złodzieja.

 • zyks

  Oceniono 43 razy 35

  Jesli obieg dokumentów jest dobrze zorganizowany, to Rzepliński znajdzie pislamskiego kreta. Byłaby ładna heca :))

 • wkoz1

  Oceniono 42 razy 34

  pisiory w tk już dzialaja

 • adamjh

  Oceniono 40 razy 30

  Pani Premier moze sie juz cmoknac w broszke! Wyrok zostal opublikowany na stronie internetowej Trybunalu!

 • 99gr

  Oceniono 40 razy 30

  Dlaczego PISowcy, którzy rzekomo są katolikami, wyzywają innych od Żydów, do których się modlą? Matka Jezusa jest nawet patronką ich ulubionego radia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje