Widzieliśmy zwiastun "Smoleńska". Spisek goni spisek, a Jerzy Zelnik jako agent wywiadu czai się w krzakach

09.03.2016 12:00
Budzący kontrowersje film Antoniego Krauzego wejdzie do kin 15 kwietnia. Dystrybutor wypuścił już zwiastun filmu, ale teraz zapowiedział, że materiał wymaga poprawy. Nam udało się zobaczyć trailer - jest pełen teorii spiskowych dotyczących katastrofy smoleńskiej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Widzowie jeszcze nie wiedzą, czego dokładnie mogą spodziewać się po filmie "Smoleńsk" Antoniego Krauzego. Na razie w kinach mogliśmy zobaczyć zwiastun produkcji, której oficjalną premierę zaplanowano na 15 kwietnia.

I trzeba przyznać, że tych kilka krótkich fragmentów robi wrażenie. Przede wszystkim zawierają wyraźną sugestię, że za katastrofą stoi spisek. Naszej redakcji udało się obejrzeć zwiastun przed jednym z kinowych seansów.

"Prawda może nas przerazić"

Film traktuje o dziennikarskim śledztwie w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu. Nina - grana przez Beatę Fido dziennikarka pracująca dla dużej, komercyjnej stacji telewizyjnej - próbuje dowiedzieć się, jakie były jej przyczyny. Ale z trailera w zasadzie jednoznacznie wynika, że przyczyny katastrofy były inne, niż te ustalone w trakcie śledztwa rządowej komisji.

Zwiastun otwierają dokumentalne zdjęcia m.in. spod Pałacu Prezydenckiego i z przejazdu trumny z Lechem Kaczyńskim Krakowskim Przedmieściem. Następnie oglądamy już fragmenty właściwego filmu - m.in. sceny z kostnicy podczas identyfikacji zwłok przez rodziny ofiar. W zwiastunie pokazano krótką rekonstrukcję ostatnich chwil pasażerów prezydenckiego samolotu - kamera "przejeżdża" szybko wzdłuż pokładu tupolewa, filmując przestraszone twarze.

Zwiastun filmu "Smoleńsk". Reż. Antoni Krauze/ Kinoświat

Zwiastun filmu "Smoleńsk". Reż. Antoni Krauze/ Kinoświat

To, co najciekawsze, następuje jednak później. - Samolot uderzył w pancerną brzozę. Obrócił się na wysokości mniejszej niż długość własnego skrzydła. Taki jest wynik śledztwa - opowiada jeden z bohaterów Ninie, a w oczach aktorki widać przerażenie. - Naprawdę wierzy pani w te brednie? Panią nie interesuje, że przywieźli trumny zaplombowane? - mówi grana przez Aldonę Struzik wdowa po generale Błasiku, a w tle oglądamy scenę plombowania trumien. Ubrani na czarno mężczyźni zabijają wieka gwoździami. - po kryjomu, bez światła, z latarkami.

Zwiastun filmu "Smoleńsk". Reż. Antoni Krauze/ Kinoświat

Insynuacji i spiskowych teorii jest tutaj więcej. - Operator TVP, który jako pierwszy nagrał materiał na miejscu katastrofy, zmarł w Moskwie, a materiał nigdy nie został pokazany - mówi bohater grany przez Andrzeja Mastalerza. Pod jego wypowiedź podłożono scenę, w której czyjaś dłoń gwałtownie łapie kamerzystę. W pobliskich krzakach czai się Jerzy Zelnik jako Tomasz Turowski - oficer wywiadu PRL i III RP. To wyraźna sugestia, że za tuszowaniem "prawdy" o katastrofie stały polskie służby specjalne.

Zwiastun filmu "Smoleńsk". Reż. Antoni Krauze/ Kinoświat

Zwiastun filmu "Smoleńsk". Reż. Antoni Krauze/ Kinoświat

W trailerze pojawia się także wątek samobójstwa Dariusza Szpineta - instruktora pilotażu i zawodowego pilota, który wypowiadał się o katastrofie smoleńskiej, kwestionując oficjalne ustalenia. A także sprawa przecięcia przewodów hamulcowych w samochodzie Artura Wosztyla, pilota Jaka-40. Porucznik Wosztyl lądował 10 kwietnia w Smoleńsku.

- Zaraz po tym, kiedy znaleziono ciało, prokuratura ogłasza, że to było samobójstwo. Które to już w tej sprawie? - pyta retorycznie głos z offu, komentując kolejne doniesienia filmowych mediów. Pojawia się także wypowiedź zagranicznego eksperta. A ten zastanawia się, jak Polacy mogą wierzyć, że "brzoza rozbiła taki wielki samolot".

Zwiastun filmu "Smoleńsk". Reż. Antoni Krauze/ Kinoświat

Zwiastun filmu "Smoleńsk". Reż. Antoni Krauze/ Kinoświat

Zwiastun kończy znamienna scena: dłoń w białych rękawiczkach pakuje do czarnego worka różne przedmioty z pokoju hotelowego. - Prawdę znają tylko Amerykanie i służby innych krajów. Fakt, że teraz milczą, musi oznaczać, że prawda może nas przerazić - mówi w wywiadzie z Niną jeden z bohaterów-ekspertów. - Kiedyś baliśmy się pytać o to, co się stało w Katyniu, a teraz, co się stało w Smoleńsku - dodaje inna postać.

Zwiastun filmu "Smoleńsk". Reż. Antoni Krauze/ Kinoświat

Zwiastun filmu "Smoleńsk". Reż. Antoni Krauze/ Kinoświat

Dystrybutor poprawia zwiastun

Dystrybutorem filmu jest Kinoświat. Na razie zwiastun nie będzie pokazywany mediom - bo jak się dowiedzieliśmy - są do niego wprowadzane zmiany. Chodzi o kwestie techniczne fragmentów archiwalnych zamieszczonych w zwiastunie. Trzeba je poprawić.Jak katastrofa w Smoleńsku zmieniła Polskę? Przeczytaj w wywiadach Teresy Torańskiej >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (572)
Zaloguj się
 • zabobonny.bokononista

  Oceniono 170 razy 158

  Należy rozważyć hipotezę, że celem sPiSku był Przemysław Gosiewski, a śmierć prezydenta miała jedynie odwrócić uwagę. Motywem mogła być zemsta mieszkańców Woli Kuczkowskiej za peron w pobliskiej Włoszczowie.

 • fakiba

  Oceniono 150 razy 136

  Lud moherowo smoleński będzie zachwycony , a Antek sceny z filmu jako dowody na zamach będzie pokazywał , nareszcie są nagrania z miejsca zamachu

 • fakiba

  Oceniono 122 razy 110

  Zelnikowi musiały się dawne czasy przypomnieć jak szpiegował dla SB , młodość Krauze mu przypomniał

 • frywolnym_truchtem

  Oceniono 112 razy 106

  Wieszczę temu "dziełu" katastrofę porównywalną z tą pod Smoleńskiem.

 • leszek.zalewski

  Oceniono 99 razy 99

  No pacz Pan.. a zwykła latarnia uliczna w Detroit obcieła skrzydło MD 82 Northwestu (nawet to samo co Tu154)... i Pacz Pan zrobił nawet bęczkę na plecy na 18 m....

  I amerykańscy eksperci jakoś sie nie dziwili jak to taka zwykła latarnia rozbiła tak wielki samolot.. i zabiła wszystkich poza jednym dzieckiem...

 • antropoid

  Oceniono 100 razy 92

  Zelnik i tak się czai - na kolegów aktorów, a ostatnio okazało się, że i w starych teczkach :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje