Spadek Polski w prestiżowym rankingu stanu demokracji "The Economist". Nasz kraj za Jamajką oraz Trynidadem i Tobago

Polska we Wskaźniku Demokracji 2015 spadła na 48 miejsce

Polska we Wskaźniku Demokracji 2015 spadła na 48 miejsce (Fot. Yabiladi.com/Gazeta.pl)

1. Tygodnik "The Economist" opublikował Wskaźnik Demokracji za 2015 rok
2. Według prestiżowego badania, Polska spadła o osiem pozycji na 48 miejsce
3. Wyprzedzają nas tak egzotyczne kraje, jak RPA, Jamajka czy Trynidad i Tobago

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak zauważa tygodnik, czasy, w których obecnie żyjemy, nie sprzyjają przestrzeganiu demokratycznych standardów, czy rozszerzaniu demokracji na świecie. Nieprzypadkowo zresztą "The Economist" zatytułował raport "Wskaźnik demokracji 2015: Demokracja w czasach niepokoju".

Niespokojny rok 2015: wojny, terroryzm i migracje

Świat - w tym Polska - w 2015 roku stanął w obliczu wojen, terroryzmu, czy migracji na niespotykaną skalę. W tej sytuacji wolność i prawa jednostki są pierwsza ofiarą niepokojów - pisze tygodnik.

We Wskaźniku Demokracji za 2015 rok, Polska znalazła się na dalekim 48 miejscu wśród krajów o "wadliwej demokracji". To spadek o osiem pozycji w stosunku do badania z 2014 rok.

Polska podąża za Węgrami

Po wygranych przez największa partię opozycyjną podwójnych wyborach w 2015 roku, rząd Polski wydaje się podążać za przykładem Węgier - czytamy w raporcie. Zespół ekspertów z Economist Intelligence Unit, jednostki, która opracowuje badanie, zwraca uwagę, że obserwatorzy z Unii Europejskiej sa wstrząśnięci prędkością z jaką PiS przeprowadza zmiany w mediach publicznych i Trybunale Konstytucyjnym, w imię wprowadzenia moralnego i społecznego tradycjonalizmu .

Rząd PiS nieprzychylny Unii i uchodźcom

W raporcie czytamy też o niewygodnych z punktu widzenia polityki nowego rządu relacjach Polski z UE i Niemcami. Zdaniem autorów opracowania, przyczyny takiego stanu rzeczy należy szukać w nieprzychylnej postawie PiS do integracji europejskiej, unijnym ustaleniom ws. przyjmowania uchodźców i ogólnej koncepcji państwa, dla którego najważniejszy jest interes narodowy.

To wszystko - jak piszą eksperci "The Economist", rządy Prawa i Sprawiedliwości doprowadziły do protestów i głębokich podziałów między tymi, którzy akceptują system polityczny powstały po obaleniu systemu komunistycznego w 1989 roku, a tymi, którzy go odrzucają.

Wskaźnik Demokracji tygodnika "The Economist" to coroczny raport na temat stanu demokracji na świecie. Badanie, które od 2006 roku opracowuje dla tygodnika zespół specjalistów, opiera się na kilkudziesięciu wskaźnikach pogrupowanych w pięciu różnych kategoriach. Jak przypomina Wikipedia, są to m.in. : swobody obywatelskie, proces wyborczy i pluralizm oraz funkcjonowanie administracji publicznej.

Raport "Wskaźnik Demokracji 2015: Demokracja w czasach niepokoju" jest darmowy i można go pobrać ze strony "The Economist".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy polski rząd powinien przejmować się zachodnimi rankingami?
Zobacz także
 • Jarosław Kaczyński w Zambrowie Kaczyński: Projekt opinii Komisji Weneckiej to absurd z punktu widzenia prawa
 • Witold Waszczykowski Komisja Wenecka odrzuciła wniosek polskiego MSZ. Ostateczna opinia w przyszłym tygodniu
Komentarze (382)
Spadek Polski w prestiżowym rankingu stanu demokracji "The Economist". Nasz kraj za Jamajką oraz Trynidadem i Tobago
Zaloguj się
 • sai_mon

  0

  Dla równowagi powinni podać jakąś listę z pozytywnym rankingiem. Na przykład liczba odklepanych zdrowasiek na mieszkańca.

 • pawel2571

  0

  Jezusiemaryjo! The Economist nas skarcil. Jaka linia redakcyjna tam jest wiedza ci, ktorzy czytaja. Podpowiadam: nie sugerowac sie tytulem

 • bilinek

  0

  Wiecie co ludziska tak pokretnego narodu jak my niewidziałem. Do kogo te bule raz na cztery lata trzeba zagłosować i dopiro zabierać głos. Wiecie jak to wyglada zboku ten cały zgiełk mroźna przyr?wnac do sfory szczekającej za ogrodzeniem nimogądzej nas ugryśc .
  Natomiast nie znoszę sąsiadów wcipskich wpieprzajacych się w moje sprawy, lepij by zobaczyli swoje podwórko i tam zrobili porządek i ja im nie dyktuje co powinni robic i dlatego wara.
  Dlatego wszystki partje powinni wnosic projekty konstruktywne a nie destrukcyjne negujące wszystko w czambuł.
  Ludziska opamiętajcie się i nie dawjcie się wkrecic w zawieruche ludzi maluczkich myslących o słupkach poparcia nie umiejących przegrywać z godnością.

 • l.i.l.a.b.a.j.ona

  0

  To sie czuje nawet bez rankingow choc mieszkam poza granicami kraju gdzie mam wieksze porownanie na tle innych krajow wysokorozwinietych.
  Nawet BBC przerywa transmisje z Polski, ot chocby ta z obchodow rocznicy oswobodzenia Auschwitz, gdy tylko jakis tepak z Polski spiker co nieco kumajacy po angielsku zaczyna niemal krzyczec na przybylych gosci informujac ich o czyms.
  Za granica wiekszosci kojarzymy sie z dzicza. W Polsce partie polityczne mysla, ze sa panami Europy i swiata tylko dlatego, ze Polska nie lezy odosobniona gdzies na Marsie.

 • adds01

  0

  Może dożyję czasów, gdy politycy za działanie na szkodę kraju będą trafiali do ciężkich robót, i nie pomogą ułaskawienia, immunitety i zaświadczenia o niepoczytalności..

 • anias54

  0

  Czytanie ze zrozumieniem sie klania! Dane za rok 2015!!!

 • Jerzy Wład

  Oceniono 1 raz 1

  jednak zakompleksiony, sfrustrowany zakłamany, , kieszonkowy przygłup tego już się nie leczy.POLAKÓW OBRAŻA A TYM SAMYM POLSKĘ.

 • mushasi

  Oceniono 2 razy 2

  Czy ktoś już wie kiedy uruchomią obozy dla internowanych ?????

 • andrzej.rokosz

  0

  Nie nasz kraj, tylko aktualne, zawłaszczone przez POPiS państwo. Od 10 lat rządzenie w Polsce polega na wzajemnym pluciu sobie do miski. Tak, tak kundle. Przepraszam te prawdziwe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje