Spadek Polski w prestiżowym rankingu stanu demokracji "The Economist". Nasz kraj za Jamajką oraz Trynidadem i Tobago

08.03.2016 11:39
Polska we Wskaźniku Demokracji 2015 spadła na 48 miejsce

Polska we Wskaźniku Demokracji 2015 spadła na 48 miejsce (Fot. Yabiladi.com/Gazeta.pl)

1. Tygodnik "The Economist" opublikował Wskaźnik Demokracji za 2015 rok
2. Według prestiżowego badania, Polska spadła o osiem pozycji na 48 miejsce
3. Wyprzedzają nas tak egzotyczne kraje, jak RPA, Jamajka czy Trynidad i Tobago

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak zauważa tygodnik, czasy, w których obecnie żyjemy, nie sprzyjają przestrzeganiu demokratycznych standardów, czy rozszerzaniu demokracji na świecie. Nieprzypadkowo zresztą "The Economist" zatytułował raport "Wskaźnik demokracji 2015: Demokracja w czasach niepokoju".

Niespokojny rok 2015: wojny, terroryzm i migracje

Świat - w tym Polska - w 2015 roku stanął w obliczu wojen, terroryzmu, czy migracji na niespotykaną skalę. W tej sytuacji wolność i prawa jednostki są pierwsza ofiarą niepokojów - pisze tygodnik.

We Wskaźniku Demokracji za 2015 rok, Polska znalazła się na dalekim 48 miejscu wśród krajów o "wadliwej demokracji". To spadek o osiem pozycji w stosunku do badania z 2014 rok.

Polska podąża za Węgrami

Po wygranych przez największa partię opozycyjną podwójnych wyborach w 2015 roku, rząd Polski wydaje się podążać za przykładem Węgier - czytamy w raporcie. Zespół ekspertów z Economist Intelligence Unit, jednostki, która opracowuje badanie, zwraca uwagę, że obserwatorzy z Unii Europejskiej sa wstrząśnięci prędkością z jaką PiS przeprowadza zmiany w mediach publicznych i Trybunale Konstytucyjnym, w imię wprowadzenia moralnego i społecznego tradycjonalizmu .

Rząd PiS nieprzychylny Unii i uchodźcom

W raporcie czytamy też o niewygodnych z punktu widzenia polityki nowego rządu relacjach Polski z UE i Niemcami. Zdaniem autorów opracowania, przyczyny takiego stanu rzeczy należy szukać w nieprzychylnej postawie PiS do integracji europejskiej, unijnym ustaleniom ws. przyjmowania uchodźców i ogólnej koncepcji państwa, dla którego najważniejszy jest interes narodowy.

To wszystko - jak piszą eksperci "The Economist", rządy Prawa i Sprawiedliwości doprowadziły do protestów i głębokich podziałów między tymi, którzy akceptują system polityczny powstały po obaleniu systemu komunistycznego w 1989 roku, a tymi, którzy go odrzucają.

Wskaźnik Demokracji tygodnika "The Economist" to coroczny raport na temat stanu demokracji na świecie. Badanie, które od 2006 roku opracowuje dla tygodnika zespół specjalistów, opiera się na kilkudziesięciu wskaźnikach pogrupowanych w pięciu różnych kategoriach. Jak przypomina Wikipedia, są to m.in. : swobody obywatelskie, proces wyborczy i pluralizm oraz funkcjonowanie administracji publicznej.

Raport "Wskaźnik Demokracji 2015: Demokracja w czasach niepokoju" jest darmowy i można go pobrać ze strony "The Economist".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy polski rząd powinien przejmować się zachodnimi rankingami?
Zobacz także
Komentarze (382)
Zaloguj się
 • chasingcars

  Oceniono 179 razy 155

  Brawo Kaczyński! Czekam na kolejny ranking, w którym Polska uplasuje się za Koreą Północną (pod względem demokracji), Zimbabwe (pod względem hiperinflacji) i Laosem (pod względem gospodarczym). To dopiero dobra zmiana!

 • alex1w

  Oceniono 171 razy 137

  To że mały człowiek srra mi na głowę, to jakoś przeżyję. Ale, że wali na Polskę to będzie mu zapamiętane..

 • alex1w

  Oceniono 142 razy 118

  Coraz mniej demokracji a coraz więcej autorytaryzmu i dyktatury. A to niestety dopiero początek tego co PiS proponuje i wdraża.
  Ci ludzie są niebezpieczni nie tylko dla Polski, ale i dla stabilności i spokojnego życia w Europie.

 • antylitania_chwili

  Oceniono 105 razy 95

  Paraliż TK, ustawa totalnie-inwigilacyjna, Kamiński - skazany za nadużycia władzy - znów kieruje służbami, w TVPiS propaganda do obłędu, obsadzanie 'swoimi' wszystkiego co państwowe, upolitycznienie prokuratury i SC, już planowany atak na niezawisłości sędziów przez rządowe kontrole, prowokacje wobec niewygodnych dziennikarzy i sędziów, a na forach hordy płatnych partyjnych trolli. Oto stan Polski i naszej demokracji A.D. 2016... ale póki gospodarka nie zacznie się widocznie zwijać - macie to gdzieś, drodzy wyborcy pisu - co, nie?

 • leszek.30

  Oceniono 96 razy 86

  Kaczyński i jego banda obiecali nam "" Polska w ruinach i zgliszczach "" i starają sie jak mogą, by słowo ciałem się stało..!!!

 • alex1w

  Oceniono 95 razy 85

  Polska za Grecją, Panamą i Bułgarią!
  'Brawa' dla prezesa, jego odźwiernych i wyborców!
  'Gratulacje' dla inteligentnych inaczej i miłujących tego który nienawidzi.

 • vlllv

  Oceniono 87 razy 73

  Obecna sytuacja w Polsce to element ogólnego rozwoju, który można obserwować od upadku "żelaznej kurtyny". Jeśli nie uda się powstrzymać tych wszystkich ziober, dud, kwaczyńskich i innych szydeł, to Polska znajdzie się niestety tam, gdzie znajduje się Rosja i kraje muzułmańskie – po przeciwnej stronie Zachodu.

  Do czasu upadku "żelaznej kurtyny" i długi czas potem zachodni model demokracji i państwa prawa uchodził wszędzie za najwyższy ideał. W krajach Afryki Pólnocnej i na Bliskim Wschodzie poparcie dla modelu zachodniej demokracji było o wiele większe niż w krajach Europy Zachodniej i w USA. W Rosji w 1991 to sami Rosjanie poparli Jelcyna kierującego kraj ku temu modelowi, przeciwko komunistom, którzy chcieli wtedy ratować ZSRR. Nie inaczej było w byłych "demoludach".
  Po kilkunastu latach okazało się jednak, że zarówno Muzułmanie jak i Rosjanie nie są w stanie przejąć tego "idealnego" zachodniego modelu bo na drodze do niego stoją nie do pokonania przeszkody w postaci ich własnych "DEMONÓW", elementów własnej kultury, których nie potrafią się wyzbyć a z którymi nie sposób stworzyć demokratyczne państwo PRAWA. W krajach muzułmańskich to głównie Islam, w Rosji niewolnicza mentalność i kult siły i bezprawia.

  Długo byłem przekonany, że Polsce (jak Czechom, Węgrom) to się jednak udało, że jesteśmy już po drugiej stronie, że należymy wreszcie do Zachodu, na co wskazywała bolesna ale skuteczna transformacja i sukcesy gospodarcze.

  Ale tak niestety nie jest. Polsce grozi teraz taki sam odwrót od modelu zachodniego państwa prawa jak w przypadku Rosji albo krajów muzułmańskich. Wszystkie te Dudy, Ziobra i inne Szydła ten model właśnie skutecznie demontują oddalając Polskę coraz bardziej od Zachodu I prowadząc ją na konfrontację z nim. Główne instytucje stojące na straży tego porzadku zostały już sparaliżowane. Stare orientalne DEMONY w postaci bezprawia, prywaty, braku poszanowania prawa, które już raz doprowadziły Polskę do upadku znalazły nowych popleczników i Polska jest ponownie na najlepszej drodze do wykatapultowania się z Europy na jej wschodnie obrzeża, z roli "prymusa" Europy do starej roli pariasa.

 • chi-neng

  Oceniono 64 razy 52

  Skutek, rezultat, konsekwencje "dobrych zmian"!

  Wprost doskonalych, nie tylko "dobrych"!

  Mysle ze faktor 'studzienny' (tej bez dna...) tez odegral swoja role:).
  Chyba zaden kraj takiego tempa "dobrych zmian" jeszcze nie doswiadczyl:).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje