Sędziowie będą pracować pod kontrolą. Ministerstwo szykuje też dla nich kary finansowe

1. RMF: Resort sprawiedliwości chce nowych kar dla sędziów
2. Za przedłużające się postępowania mają zapłacić z własnej kieszeni
3. Kontrolowaniem ich pracy mieliby się zająć specjalnie wybrani ławnicy

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak informuje radio RMF, resort proponuje obniżanie pensji sędziego o 10-15 proc., "jeśli zostanie stwierdzone, że z jego winy postępowanie trwało zbyt długo". Odszkodowania z tego tytułu też mogłyby być wypłacane z kieszeni sędziów.

- Konstytucja wskazuje, że obywatel ma prawo do rozpoznania sprawy bez zbędnej zwłoki. Tymczasem Trybunał w Strasburgu wskazuje w orzeczeniu, że na wokandzie w Strasburgu jest niemal 600 spraw dotyczących przewlekłości postępowań w kraju - powiedział dla RMF wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Praca sędziów ma być kontrolowana - podaje rozgłośnia. Jak precyzuje RMF, resort uważa, że obecnie - z powodu zawodowej solidarności - dyscyplinarne postępowania wobec sędziów nie spełniają swojej roli. Dlatego chce powołania np. specjalnych ławników, którzy mieliby oceniać sędziów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy za przedłużające się sprawy sędziowie powinni płacić z własnej kieszeni?
Więcej o:
Komentarze (224)
Sędziowie będą pracować pod kontrolą. Ministerstwo szykuje też dla nich kary finansowe
Zaloguj się
 • Edward Bernatowicz

  0

  Nie wiem jak teraz jest z ławnikami, ale w latach 90 to była parodia
  Byłem ławnikiem
  Kilka razy uczestniczyłem w procedowaniu dopóki nie zacząłem mieć wątpliwości co do dowodów i zacząłem zadawać pytania przewodniczącemu składu sędziowskiego. To był koniec mego ławnikowania nie uczestniczyłem nawet w rozpoczętych razem ze mną procesach.

 • octopus_buster

  0

  Malleus maleficarum redivivus! Zresztą, najlepiej gdyby zamiast sędziów orzekali działacze PiS-u - prawi i sprawiedliwi, co nie? Podpowiem, że nadzorować sędziów powinny trójki. Może nie robotniczo-chłopskie, bo to trąci zdechłą myszą, ale na przykład duchowno-patriotyczne - czemu nie! [ironia zamierzona]

 • czechy11

  Oceniono 1 raz 1

  Specjalnie wybrani reżimowi ławnicy. Przeciez to jasna prób spływania na sędziów przez pisowkich przestępców. W tym państwie za chwile nie da sie zyc.

 • andrewpiotr

  Oceniono 1 raz -1

  Lenie mają być usuwani dyscyplinarnie z zajmowanych stanowisk sędziowskich i zwalniani z pracy. Przede wszystkim mają być pozbawieni imunitetów obecnie im przysługujących , likwidacji instytucji przejścia w stan spoczynku, a prawo przejścia na emeryturę w wieku 67lat na zasadach ogólnych. Ponadto sędziami w sądach powszechnych winni być mianowani doświadczeni prawnicy po długoletnich stażach w prokuraturze bądź adwokaturze a nie chłystki po ukończeniu studiów prawniczych. Mianowanie na stanowisko Sędziego winno być ukoronowaniem jego kariery zawodowej a nie początkiem .

 • jakub53

  Oceniono 1 raz -1

  Tak sobie patrze na wpisy ponizej. Nastepny etap hejtow-najmitow z PiSuaru? Zlikwidujemy niezawislosc sedziowska zeby Pati Koti (pardon, niejaki pan Zbyszek) obsadzali prokurature i sad w Ostrowcu. A zreszta po po co Kaczorkowi Konstytucja RP. Czytal?

 • jakub53

  0

  Myslalem ze Polacy to dobrze myslacy ludzie w srodku Europy. Zawiodlem sie i na 'panu Zbyszku' (czyli kopiacej go w d... Pati Koti) jak i na polskich cieciach:( Zreszta to to samo.

 • Bart D

  0

  Może nie zgadzam się z PiSem ale coś trzeba zrobic z tym kumoterstwem wśród zawodów (sędziowie, prawnicy, lekarze, policja etc) bo to jest lekka przesada że Ci ludzie są praktycznie bezkarni jeśli gdzieś dadzą ciała że ucierpi na tym zwykły obywatel.

 • typowy_seba2

  0

  "Czy za przedłużające się sprawy sędziowie powinni płacić z własnej kieszeni?"
  Nie! sedziowie powinni placic za bzdurne wyroki i bronienie przestepcow, przy jednoczesnym skazywaniu zwyklych obywateli za jakies pierdoly.

 • nirelle

  Oceniono 2 razy 2

  Wymiar sprawiedliwości trzeba naprawić.Doświadcza indolencji sedziów prawie hazdy kto musiał zetknąć się z sądem. Już widać mocny opór sędziów, prokuratorów przeciwko min. Ziobrze. Czy uda mu się to zadanie?
  Każdy urzędnik państwowy, lekarz, sędzia za błędne decyzje powinien płacić z własnej kieszeni. Niech się ubezpieczają od popełnienia błędu zawodowego. Skarb Państwa nie powinien za nich płacić odszkodowań.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX