Trybunał Konstytucyjny wraca do pracy. Dwie ważne sprawy

08.03.2016 08:34
Prezes TK Andrzej Rzepliński

Prezes TK Andrzej Rzepliński (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

1. O 9.00 Trybunał Konstytucyjny zacznie dwudniowe posiedzenie
2. Zajmie się wnioskiem Zbigniewa Ziobry o odłożenie posiedzenia
3. Ma zbadać też nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Trybunał Konstytucyjny rozpocznie dziś badanie nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia 2015 r. Została ona zaskarżona przez posłów PO, PSL i Nowoczesnej, I prezes Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Krajową Radę Sądownictwa. Rozprawę zaplanowano na dwa dni.

Poprzednik Zbigniewa Ziobry na funkcji prokuratora generalnego Andrzej Seremet w przedstawionej w lutym opinii dla TK uznał, że nowelizacja jest niekonstytucyjna w kilkunastu punktach. Ziobro wycofał z TK tę opinię i wniósł o odroczenie posiedzenia TK. TK rozpozna wniosek na początku dzisiejszej rozprawy.

Kontrowersyjna nowelizacja

Nowelę Sejm uchwalił - przy sprzeciwie opozycji - 22 grudnia 2015 r. Senat nie wniósł do niej poprawek.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ją 28 grudnia. Jeszcze tego samego dnia ustawę opublikowano i - z uwagi na brak vacatio legis - tym samym weszła ona w życie.

Stanowi m.in., że TK co do zasady orzeka o konstytucyjności aktów normatywnych w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej dziewięciu sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej - zwykłą. Terminy rozpatrywania wniosków mają być wyznaczane w TK według kolejności wpływu.

Ziobro: TK łamie prawo

W styczniu TK uznał, że zbada nowelę na rozprawie w 12-osobowym składzie. Zdania odrębne do tej decyzji złożyło dwoje sędziów TK wybranych w grudniu 2015 r.: Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski. Wskazywali, że postępowanie w sprawie nowelizacji zostało wszczęte już po dniu jej wejścia w życie, więc orzekanie powinno odbywać się w składzie co najmniej 13 sędziów.

Ziobro w poniedziałek wieczorem w piśmie do TK podkreślił, że wyznaczenie składu orzekającego z pogwałceniem obowiązującej ustawy o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z dnia 22 grudnia 2015 roku jest naruszeniem zasady legalizmu. Zastrzegł, że tekst zawierający istotne błędy lub pochodzący od niewłaściwego składu albo wydany bez przestrzegania norm proceduralnych nie może być publikowany do czasu usunięcia wad.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (122)
Zaloguj się
 • pysio62

  Oceniono 53 razy 41

  Ziobro powinien byc juz dawno temu osadzony przez TS. To, ze jest szefem MS i Prokuratorem Generalnym jest niebywalym skandalem i hanba dla Polski i Polakow. Kaczynski, Duda i PIS zrobia wszystko, zeby sparalizowac dzialalnosc TK, ktory moze byc wazna przeszkoda we wprowadzeniu w Polsce dyktatury.

 • fakiba

  Oceniono 36 razy 24

  Pisiory zrobili swój własny trybunał w którym zasiadają takie tuzy prawa jak Piotrowicz , Kempa , Krycha Pawłowicz a tajnie wszystko konsultuje Kryże , i tylko ich wyroki są dla nich ważne

 • jurek4491

  Oceniono 32 razy 22

  Jeżeli decyzja Komisji Weneckiej będzie podobna jak " przeciek " który wyszedł z rządu to będzie oznaczało że brunatne koszule i brunatne majtki zostały rozjechane jak samochód rozjeżdża g...o na drodze , to będzie masakra .

 • tygrys102

  Oceniono 31 razy 21

  posły i senatkowie z pis - kiedy się ockniecie iz rozumiecie, że wasz "adolf" chce unicestwienia Polaków ? jeżeli tego nie zrozumiecie, to i po was sięgniemy, a wasze majątki zabiorą komornicy na odbudowę kraju z ruin

 • antipatico

  Oceniono 25 razy 15

  Ziobro "TK łamie prawo" - niewątpliwie w tej kwestii ten pan wie, co mówi. Jest ekspertem.

 • fakiba

  Oceniono 21 razy 15

  Pisiory już ogłosili . że wyroków TK przestrzegać nawet nie mają zamiaru , w ramach dobrej zmiany wyrokuje teraz Piotrowicz z Kempą

 • refuze

  Oceniono 16 razy 14

  PIS stworzył własne państwo, które z Polską ma niewiele wspólnego. Od kilku miesięcy mamy Polskę i PIS, czyli dwa różne byty państwowe. Polska należy do Polaków. Polacy mają Trybunał Konstytucyjny, a PIS ma tylko Kaczyńskiego i Ojca Dyrektora. Polacy są za Polską i Europą, a PIS jest tylko za PIs-em. Dlatego to co zamierza PIS, a dokładniej ten plugawy pisowski motłoch chciałby zrobić z Trybunałem, nie ma znaczenia, ponieważ on nie należy do PIS-u. PIS jest za mały na nasze państwo. PIS co najwyżej to może sobie ustanowić ale tylko wewnętrzny Trybunał Prawdy np. u Ojca Dyrektora.

 • jurek4491

  Oceniono 23 razy 13

  Bardzo gorąco zrobiło się koło DUPENCJI rządu i prezydenta .
  Nocne wyścigi Formuły F1 z wybieraniem sędziów " nocników " i nocne ślubowanie w obecności strażnika konstytucji to BLAMAŻ na skalę europejską .
  Buta , arogancja i podłość tej formacji politycznej przekracza wszelkie granice , cały czas idą w ZAPARTE że oni dotrzymali wszelkich standardów .
  Minister Sprawiedliwości rżnie głupa i chce odroczenia rozprawy posiedzenia TK a jednocześnie stwierdza że posiedzenie trybunału nie będzie miało żadnego znaczenia .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje