Trybunał Konstytucyjny wraca do pracy. Dwie ważne sprawy

08.03.2016 08:34
Prezes TK Andrzej Rzepliński

Prezes TK Andrzej Rzepliński (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

1. O 9.00 Trybunał Konstytucyjny zacznie dwudniowe posiedzenie
2. Zajmie się wnioskiem Zbigniewa Ziobry o odłożenie posiedzenia
3. Ma zbadać też nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Trybunał Konstytucyjny rozpocznie dziś badanie nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia 2015 r. Została ona zaskarżona przez posłów PO, PSL i Nowoczesnej, I prezes Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Krajową Radę Sądownictwa. Rozprawę zaplanowano na dwa dni.

Poprzednik Zbigniewa Ziobry na funkcji prokuratora generalnego Andrzej Seremet w przedstawionej w lutym opinii dla TK uznał, że nowelizacja jest niekonstytucyjna w kilkunastu punktach. Ziobro wycofał z TK tę opinię i wniósł o odroczenie posiedzenia TK. TK rozpozna wniosek na początku dzisiejszej rozprawy.

Kontrowersyjna nowelizacja

Nowelę Sejm uchwalił - przy sprzeciwie opozycji - 22 grudnia 2015 r. Senat nie wniósł do niej poprawek.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ją 28 grudnia. Jeszcze tego samego dnia ustawę opublikowano i - z uwagi na brak vacatio legis - tym samym weszła ona w życie.

Stanowi m.in., że TK co do zasady orzeka o konstytucyjności aktów normatywnych w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej dziewięciu sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej - zwykłą. Terminy rozpatrywania wniosków mają być wyznaczane w TK według kolejności wpływu.

Ziobro: TK łamie prawo

W styczniu TK uznał, że zbada nowelę na rozprawie w 12-osobowym składzie. Zdania odrębne do tej decyzji złożyło dwoje sędziów TK wybranych w grudniu 2015 r.: Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski. Wskazywali, że postępowanie w sprawie nowelizacji zostało wszczęte już po dniu jej wejścia w życie, więc orzekanie powinno odbywać się w składzie co najmniej 13 sędziów.

Ziobro w poniedziałek wieczorem w piśmie do TK podkreślił, że wyznaczenie składu orzekającego z pogwałceniem obowiązującej ustawy o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z dnia 22 grudnia 2015 roku jest naruszeniem zasady legalizmu. Zastrzegł, że tekst zawierający istotne błędy lub pochodzący od niewłaściwego składu albo wydany bez przestrzegania norm proceduralnych nie może być publikowany do czasu usunięcia wad.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (122)
Trybunał Konstytucyjny wraca do pracy. Dwie ważne sprawy
Zaloguj się
 • unamatita

  0

  Wyrok podobno zapadł już miesiąc temu!

  "Już od dwóch tygodni niektórzy politycy Platformy Obywatelskiej i inni przedstawiciele establishmentu III RP wzajemnie przesyłają sobie, poprawiają i komentują projekt orzeczenia jaki ma wydać Trybunał Konstytucyjny - ustalił portal wPolityce.pl."

  No to mamy qrwa demokrację i praworząność!
  u.

 • pyffello114

  0

  Takie traktowanie Trybunału Konstytucyjnego przez PiS obserwuje Unia Europejska i USA.
  Te wyczyny PiS-u sprawiają, że o lipcowym szczycie NATO w Warszawie możemy już zapomnieć.

 • nirelle

  Oceniono 2 razy 0

  Panie profesorze prawa. Nie ma oskarżonych, nie ma obrońców a wyrok był już dzień wcześniej. Czy Panu nie wstyd. Ma Pan już swój wiek i nie decyzje polityczne a prawo w Pana profesji powinno zwyciężać. Pan prof. Rzepliński ośmiesza siebie, prawo i TK.
  Zlikwidować TK i zaoszczędzone pieniądze przekazać na nowe opony do samochodów vip-owskich lub zabezpieczenie Prezydenta przed snajperem?Dziwnie się ta opona rozleciała.

 • nirelle

  Oceniono 2 razy 0

  TK powinien być zlikwidowany. Wystarczy Sąd Najwyższy.To jest miejsce rozgrywki osobistej prof Rzeplińskiego z panem Zbyszkiem. Wstyd profesorze. Szanuję ludzi starszych ale sądzę, że wiek wymaga zostania na emeryturze.
  Rozprawa dzisiejsza TK jest niezgodna z prawem. Powoływanie się na Konstytucję to przykrywka do walki z tym rządem. W Konstytucji jest służba zdrowia, szkolnictwo za darmo. Ponieważ tu jest łamanie Konstytucji i nie słyszałam, żeby TK i prf. Rzepliński buntował się w tej sprawie kolejnym rządom.
  Jestem za likwidacją TK i uchwaleniem w Sejmie zmian w Konstytucji RP.
  Na marginesie, co ma Fundacja Helsińska, Fundacja Batorego z Sarosem do naszego prawodawstwa.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 2 razy 2

  Bardzo mi się spodobało uzasadnienie TK o odrzuceniu wniosku nowego PG w sprawie odroczenia posiedzenia Trybunału, jako bezsasadnwgo w świetle zasady ciągłości Państwa.

  Idąc za ciosem można dywagować, że ciągłość Państwa mamy od 1795 roku, bo abdykacja Stanisława Augusta na rzecz Rosji była nielegalna. W przypadku abdykacji dyspozytariuszem Korony zostaje zgodnie z prawem zostaje Interrex.

  A kto jest Interrexem to już chyba każdy wie.

 • junkamm

  Oceniono 1 raz 1

  gdy głod nedza zginie w polsce nikt nie bedzie nawet zauważał trybunału żadnego ludzi nie bedzie obchodziła polityka bo bedzie im dobrze a napewno bedą za tymi co im polepszyło zycie . wtedy opozycjia musi sie wycować . jeszcze trzy lata waszej działalnosci a jak bedzie lepiej ludziom sie żyło poprą własnie was prawo i sprawiedliwosc i prezydenta dude . ale to od ws zależy.jeżeli dalej bedziecie tkwili waszej upartosci i bedzie nedza głód szybko stracicie poparcie i po was nawet nikt nie bedzie czekał do kolejnych wyborów pieniądze są na to w kasie i nie upierajcie sie . ale co najgorsze może wybuchnąc co na reke opozycji i oni są wstanie to zrobic rewolucjie w polsce juz takie słuchy wsród polaków chodzą . a wiecie prawo i sprawiedliwosc i prezydencie duda . wszyscy wtedy poprą opozycjie .

 • junkamm

  Oceniono 4 razy -2

  musicie zrozumiec prezydencie duda i premierze szydło że bieda wyraża agresjie . nakrmcie biednych schorowanych głodnych a agresja szybko minie . w wobec rządu pisowskiego. nie tak jak waloryzacjia w 2016 r 2 zł brutto . tym nie zdobeciecie serca polaków. polacy są głodni i nie dziwcie sie że wraz z kodem bedą demonstrowac . gdy ich nakarmicie agresja spadnie do zera a komitet obrony demokracji nie bedzie miał z kim demonstrowac . tu chodzi tylko o pieniądze i godne życie . na to są pieniądze w kasie . czemu nie chcecie zgody. podwyzki i to od razu bo zakorzeni sie w polsce o ile juz tego nie ma wsiekłosci i determinacji polaków. narazie macie troche przewagi pisowcy ale sie to zmienia i to szybko . coraz wiecej polaków jest zdeterminowanych głodnych wsiekłych a to grozi ogromnych wybuchem i to juz nie długo . stracicie władze i sie dopiero zacznie . np prezydent duda pod trybunal stanu premier szydło pod trybunał stanu a kaczynski wiele straci nie iddzcie tą drogą. głód narodu polskiego jest najgorszym co mogło spotkac człowieka . tym razem nikt wam nie popósci bo obiecaliscie szybko wykonac swoje zobowiązania wyborcze .jak chcecie wasz wybór . ale opozycjia wam nie popósci to napewno a jak dalej w polsce bedzie nedza głód to bedzie jeszcze gorzej gdy choc troche sytuacjia sie poprawi np seniorom rencistom matkom dzieciom i ludzi pracy opozycjia prawie nic nie bedzie miała do powiedzenia bo ich nikt nie poprze bo ludzie zauważą lepszy byt życiowy . zastanówcie sie . pieniądze są w polsce na to .

 • grosz-ek

  Oceniono 4 razy 2

  Nowela ustawy o TK została zaskarżona do TK. We wnioskach skarżących wnioskodawcy wnieśli o niestosowanie przepisów zaskarżonej noweli do jej badania. TK na posiedzeniu w dniu 14 stycznia przychylił się do tego stanowiska.
  Tyle i aż tyle. Dziwi mnie, że jako prawnik, nie dostrzegasz tych subtelność. Trybunał - jak każdy sąd - jest instytucją dość bierną. Z własnej inicjatywy TK niewiele może zrobić, mniej niż zwykły sąd rejonowy. Może podejmować tylko takie działania, o które strony postępowania wnioskują. W tym kontekście, istotne znaczenie ma więc postawa stron. Ewidentnie widać, że szeroko rozumiana opozycja bardzo sprawnie postępuje przed trybunałem, a strona rządowa - nie. Szczególnie jakość uchwalanych po nocach ustaw woła o pomstę do nieba. Po prostu, gniot gniota gniotem pogania. Skala zaskarżeń pokazuje, że praktycznie każdy uchwalony przepis jest w jakimś stopniu na bakier z konstytucją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje