"Dni nielegalnej imigracji do Europy dobiegły końca". Oto plan rozwiązania kryzysu [6 PUNKTÓW]

08.03.2016 07:07
Turcja przedstawiła Unii Europejskiej plan rozwiązania kryzysu migracyjnego. Zakłada m.in. odsyłanie nielegalnych migrantów i miliardy euro dla Turcji na pomoc uchodźcom. O wprowadzeniu planu w życie przywódcy mają rozmawiać za tydzień.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Plan Turcji na rozwiązanie kryzysu migracyjnego zakłada, że:

1. Wszystkie osoby przeprawiające się nielegalnie z Turcji na greckie wyspy (również Syryjczycy) mają być odsyłane do Turcji;

2. Za jednego odesłanego imigranta syryjskiego z Grecji do Turcji, Unia Europejska przyjmie jednego Syryjczyka z tureckich obozów dla uchodźców.

3. Unia ma przekazać Turcji jak najszybciej 3 mld euro na pomoc uchodźcom. Po 2018 r. wypłacone mają być kolejne 3 mld euro;

4. Negocjacje w sprawie przystąpienia Turcji do UE mają być przyspieszone;

5. W czerwcu mają zostać zniesione wizy dla obywateli Turcji;

6. W ogarniętej konfliktami Syrii mają powstać bezpieczne dla ludzi strefy.

Chociaż UE jest przychylna tym rozwiązaniom, plan nie wszedł jeszcze w życie i nie wiadomo, kiedy dokładnie to się stanie. Teraz mają zostać opracowane szczegóły, a do rozmowy o nich przywódcy wrócą 17 marca.

Tusk: To przełom

- Wszyscy jesteśmy świadomi, że mamy przełom. Dni nielegalnej imigracji do Europy dobiegły końca - oświadczył szef Rady Europejskiej Donald Tusk na konferencji prasowej w nocy z poniedziałku na wtorek, po nadzwyczajnym szczycie UE-Turcja w Brukseli. - Przyjęliśmy z zadowoleniem nowe, śmiałe propozycje przedstawione dziś przez Turcję, by zaradzić kryzysowi (migracyjnemu) - dodał.Zadowolona była też polska premier.- Mamy wspólny plan działania dotyczący współpracy z Turcją. Dla mnie najważniejsze jest to, że w tym naszym wspólnym komunikacie jest zgłoszona przeze mnie poprawka, która mówi o tym, że nie będzie żadnych dodatkowych - ponad te, które były ustalone, zobowiązań państw członkowskich w zakresie relokacji i przesiedleń - mówiła dziennikarzom Beata Szydło.

Zaznaczyła też, że po szczycie jest też nadzieja na przywrócenie normalnego funkcjonowania strefy Schengen.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także

Najnowsze informacje