Turcja prosi UE o dodatkowe 3 mld euro na pomoc dla uchodźców. Wcześniej UE obiecała już 3 mld

07.03.2016 22:16
Turcja prosi UE o dodatkowe 3 mld euro na pomoc dla uchodźców

Turcja prosi UE o dodatkowe 3 mld euro na pomoc dla uchodźców (MARKO DJURICA/REUTERS)

1. Turcja zwróciła się do UE o dodatkowe 3 mld euro na uchodźców
2. Taką informacje przekazał szef PE po spotkaniu z premierem Turcji
3. Wiceszef MSZ: Polska jest w stanie spełnić oczekiwania Turcji

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zgromadzeni na szczycie UE szefowie państw i rządów dyskutują nad propozycją Ankary, która oznacza podwojenie obiecanego już w listopadzie ubiegłego roku przez Unię wsparcia dla uchodźców syryjskich, chroniących się w Turcji. UE chce przekonać Turcję do zahamowania fali migracyjnej.

- Turcja złożyła kilka ciekawych propozycji: dotyczącą bezpośrednio ochrony granic, współpracy Grecji i Turcji oraz prośbę o dodatkowe 3 mld euro na uchodźców, którzy są w Turcji, i potrzebują wsparcia (...), potrzebują szkół dla swoich dzieci, dostępu do służby zdrowia dla swoich rodzin i dostępu do rynku pracy. To jest omawiane - powiedział Schulz na konferencji prasowej.

Według niego dodatkowe środki miałyby zostać przekazane Turcji do 2018 r.

"Polska jest w stanie spełnić oczekiwania Turcji"

Wiceszef MSZ Konrad Szymański powiedział, że "Polska jest w stanie spełnić oczekiwania Turcji". Tym samym zasygnalizował możliwą akceptację żądań Turcji, m.in. w sprawie dodatkowych 3 mld euro od UE, w zamian za co Ankara miałaby powstrzymać napływ migrantów.

Jak mówił Szymański, w negocjacjach prowadzonych na nadzwyczajnym szczycie UE-Turcja w tej chwili chodzi o "wyważenie tego, co otrzymujemy za polityczną zgodę, za wstępną promesę udzielania dalszego wsparcia finansowego dla Turcji".

Wiceszef MSZ określił oczekiwania Turcji jako "symetryczne i uzasadnione".

Podkreślił, że "Unia Europejska musi pogodzić się z tym, że skoro sama nie jest w stanie chronić granicy zewnętrznej, to współpraca z krajem trzecim jest konieczna".

Plan ten - jak podkreślił Szymański - wydłuża rozmowy, by "wszyscy mieli jasność, do czego Turcja się zobowiązuje w tej sprawie".

Plan przesiedlania uchodźców bezpośredniego z Turcji do UE

Wśród propozycji Turcji znalazł się postulat przesiedlenia uchodźców bezpośrednio z Turcji do UE tak, aby ich liczba odpowiadała liczbie nielegalnych imigrantów odsyłanych z Grecji do Turcji.

Nie ma mowy o nowych zobowiązaniach Polski

Pytany, czy Polska jest gotowa przyjmować uchodźców, Szymański odpowiedział, że zupełnie jasne jest, iż dzisiaj nie może być mowy o jakichkolwiek nowych zobowiązaniach w zakresie przesiedleń. - Apel o to, by ten proces szedł szybciej, jest uzasadniony, biorąc pod uwagę to, w jakim stanie jest dzisiaj - mówił wiceszef MSZ. Jak jednak podkreślił, proces ten nie może się odbywać "kosztem bezpieczeństwa i krajowej polityki uchodźczej". Mówił, że na dzisiaj nie ma mowy o nowych zobowiązaniach.

Kraje członkowskie zgodziły się na relokację 160 tys. uchodźców, głównie z Grecji i Włoch. Polska na początek miałaby przyjąć 7 tys. osób.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (151)
Zaloguj się
 • qawsedrftg

  Oceniono 29 razy 23

  Assad ma krew na rękach - niedobry.
  Erdogan ma (kurdyjską i syryjską) krew na rękach - dobry.

  Jak to jest?

 • hetmanwiechu

  Oceniono 22 razy 20

  Dlaczego Europa sama nie potrafi obronić swoich granic? Za 6mld łatwo powinno się Grekom zawracać lodzie spowrotem do Turcji. Widać w Brukseli siedzą sami skorumpowani debile..

 • z_b2

  Oceniono 24 razy 18

  To nie są UCHODŹCY!!!
  Zachodnia Europa jest już stracona, muezin będzie darł łacha z wieży Eiffla codziennie po parę razy wzywając do dżihadu. Tak kończy się sekularyzacja, ponieważ idea nie znosi próżni.

 • city-zen

  Oceniono 20 razy 16

  Turcja powinna uszczelnić najpierw granicę z Syrią, którą specjalnie trzyma otwartą, by masowo dostarczać broń siłom antykurdyjskim i kupować kradzioną przez IS i Al Kaidę/Al Nusra ropę naftową. Eksport emigrantów jest efektem kolateralnym. Żadnej kasy dla Turcji!

 • chi-neng

  Oceniono 19 razy 15

  "Turcja prosi UE o dodatkowe 3 mld euro na pomoc dla uchodźców."
  -----
  Turcja nie prosi, tylko stawia warunki. Co mozna bylo przewidziec.
  Jak mozna przewidziec cd tej historii; lada moment Turcja nie bedzie juz stawiac warunkow, tylko zacznie zadac, a zaraz potem straszyc odwetem za nie spelnienie zadan.

  Pertraktacje z Turcja byly bledem od samego poczatku, wg mnie.

 • menel13

  Oceniono 18 razy 14

  >>>Wśród propozycji Turcji znalazł się postulat przesiedlenia uchodźców bezpośrednio z Turcji do UE tak, aby ich liczba odpowiadała liczbie nielegalnych imigrantów odsyłanych z Grecji do Turcji.<<<

  Czyli że jak? Zapłacimy 3mld za to że będziemy mogli ich wozić na własny koszt?

 • ulanzalasem

  Oceniono 16 razy 14

  Turcja walczy z Kurdami, których Zachód już nie raz wystawił. Handlują z ISIS ropą, samo oraz...przepuszczają ich ropę dalej. Do tego Turcja się radykalizacje, a pieniądze z Unii i ze Stanów dziwnym przypadkiem trafiają do tych bardziej skrajnych odłamów islamistów i poszczególnych grup.
  Przypomnę, że w złej Syrii nawet Top Gear nakręciło swój program (rozrywkowy), za to obecnie jest tam pewnie lepiej ? Tak jak lepiej jest dzisiaj w Iraku ? A może poprawiło się w Libii po pozbycia się Kaddafiego ? A arabska wiosna to nie żadna demokracja tylko przewrót oddający władzę w łapska często ludzi skrajnych, w tym z domieszką fundamentalizmu religijnego. Co ciekawe Kaddafi przed wiosną arabską miewał różne okresy współpracy z Zachodem, ale nie tak dawno całkiem udane. A za gierki na szczycie, za gierki głównie paru państw w tym USA i ich sojuszników płacą zwykli ludzie, podatnicy, a ostatnio oprócz kasy...płacimy zdrowiem i życiem. Co nie oznacza, że Syria, Iran, Rosja są "cacy", że trzeba ślepo patrzeć na ich działania, ale trzeba równie realistycznie, surowo oceniać wszystkich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje