Turcja prosi UE o dodatkowe 3 mld euro na pomoc dla uchodźców. Wcześniej UE obiecała już 3 mld

07.03.2016 22:16
Turcja prosi UE o dodatkowe 3 mld euro na pomoc dla uchodźców

Turcja prosi UE o dodatkowe 3 mld euro na pomoc dla uchodźców (MARKO DJURICA/REUTERS)

1. Turcja zwróciła się do UE o dodatkowe 3 mld euro na uchodźców
2. Taką informacje przekazał szef PE po spotkaniu z premierem Turcji
3. Wiceszef MSZ: Polska jest w stanie spełnić oczekiwania Turcji

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zgromadzeni na szczycie UE szefowie państw i rządów dyskutują nad propozycją Ankary, która oznacza podwojenie obiecanego już w listopadzie ubiegłego roku przez Unię wsparcia dla uchodźców syryjskich, chroniących się w Turcji. UE chce przekonać Turcję do zahamowania fali migracyjnej.

- Turcja złożyła kilka ciekawych propozycji: dotyczącą bezpośrednio ochrony granic, współpracy Grecji i Turcji oraz prośbę o dodatkowe 3 mld euro na uchodźców, którzy są w Turcji, i potrzebują wsparcia (...), potrzebują szkół dla swoich dzieci, dostępu do służby zdrowia dla swoich rodzin i dostępu do rynku pracy. To jest omawiane - powiedział Schulz na konferencji prasowej.

Według niego dodatkowe środki miałyby zostać przekazane Turcji do 2018 r.

"Polska jest w stanie spełnić oczekiwania Turcji"

Wiceszef MSZ Konrad Szymański powiedział, że "Polska jest w stanie spełnić oczekiwania Turcji". Tym samym zasygnalizował możliwą akceptację żądań Turcji, m.in. w sprawie dodatkowych 3 mld euro od UE, w zamian za co Ankara miałaby powstrzymać napływ migrantów.

Jak mówił Szymański, w negocjacjach prowadzonych na nadzwyczajnym szczycie UE-Turcja w tej chwili chodzi o "wyważenie tego, co otrzymujemy za polityczną zgodę, za wstępną promesę udzielania dalszego wsparcia finansowego dla Turcji".

Wiceszef MSZ określił oczekiwania Turcji jako "symetryczne i uzasadnione".

Podkreślił, że "Unia Europejska musi pogodzić się z tym, że skoro sama nie jest w stanie chronić granicy zewnętrznej, to współpraca z krajem trzecim jest konieczna".

Plan ten - jak podkreślił Szymański - wydłuża rozmowy, by "wszyscy mieli jasność, do czego Turcja się zobowiązuje w tej sprawie".

Plan przesiedlania uchodźców bezpośredniego z Turcji do UE

Wśród propozycji Turcji znalazł się postulat przesiedlenia uchodźców bezpośrednio z Turcji do UE tak, aby ich liczba odpowiadała liczbie nielegalnych imigrantów odsyłanych z Grecji do Turcji.

Nie ma mowy o nowych zobowiązaniach Polski

Pytany, czy Polska jest gotowa przyjmować uchodźców, Szymański odpowiedział, że zupełnie jasne jest, iż dzisiaj nie może być mowy o jakichkolwiek nowych zobowiązaniach w zakresie przesiedleń. - Apel o to, by ten proces szedł szybciej, jest uzasadniony, biorąc pod uwagę to, w jakim stanie jest dzisiaj - mówił wiceszef MSZ. Jak jednak podkreślił, proces ten nie może się odbywać "kosztem bezpieczeństwa i krajowej polityki uchodźczej". Mówił, że na dzisiaj nie ma mowy o nowych zobowiązaniach.

Kraje członkowskie zgodziły się na relokację 160 tys. uchodźców, głównie z Grecji i Włoch. Polska na początek miałaby przyjąć 7 tys. osób.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (151)
Turcja prosi UE o dodatkowe 3 mld euro na pomoc dla uchodźców. Wcześniej UE obiecała już 3 mld
Zaloguj się
 • Waldek Jules

  0

  Turcja bedzie kasowac miliardy i gó... zrobi. Przeciesz im na tym zalezy rzeby bylo wjecej brudasów w europie. Oni pomagaja w islamizacji swiata i IS tez pomagaja, ale nasza cholernie tolerantna pie...na UE z "politycznej poprawnosci" tego nie chce widziec. Rosja tak dziwnie sie nie zachowuje i dlatego z nimi chca konflikt i go maja. Równoczesnie kurdów pala w Cizre. Niech Turcja nie prosi UE o nic, niech bedzie wdzieczna ze mordujemy ich migrantów, jak narazie.

 • xan-ti

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystko pięknie, tyle, że Turcja nie jest państwem, z którym można wchodzić w układy.
  Erdogan widzi naiwną dojną krowę, więc słusznie łupi z kasy ile wejdzie a kasy, co już widać, będzie mu ciągle mało, wtedy będzie odkręcał kurek z "uchodźcami" i pompował islam milionami.
  Tak się ta "współpraca" skończy.
  Za te pieniądze można było spokojnie zabezpieczyć granice UE łącznie z morską.

  Płacenie haraczu bandycie,to zły pomysł.

 • baby1

  Oceniono 1 raz 1

  UE przypomina Cesarstwo Rzymskie tuż przed upadkiem. Najmowanie obcych wojsk do rozwiązywania problemów wewnętrznych i zewnętrznych, niekontrolowany napływ obcych kulturowo ludzi i polityka chowania głowy w piasek.

 • doni72

  Oceniono 4 razy 4

  Arogancja i bezczelnosc Ankary jest rzczywiscie zastanawiajaca,tak samo jak naiwnosc Brukseli.

 • uzdek98

  Oceniono 2 razy 2

  deal 1000-lecia... turasy wezma kase i beda masowo dawac swoje paszporty wszystkim chloirom i menelom ... a za kazdego odeslanego menela, przesla innego menela ... Samuel Lee Jackon z "Negocjatora" sie chowa....

 • kaszpir2

  Oceniono 1 raz 1

  Etam ...

  Niech ząda że 6mld a od razu 100mld a co ma się szczypać ...

  I tak UE zapłaci , bo nikt w UE nie ma jaj aby zając się przyczynami wielkiej migracji i to w większości zarobkowej ...
  Ci imigranci gnają przez kilka (naście) krajów nie ze względu na bezpieczeństwo a tylko i wyłącznie po socjal ...
  Ci którzy dbają o życie własne i rodzin pozostają w najbliższym kraju gdzie nie ma wojny ...

  UE sama mogla by bardzo szybko i ZA DARMO zając się nielegalnym napływem imigrantów ekonomicznych.

  W jaki sposób ? We wszystkich krajach UE ograniczyc do minimum socjal i tylko dla tych co mieszkają w danym kraju od kilku lat i mają obywatelstwo danego kraju ..

  A dla reszty ? Zapewnic miejsca w jakiś dużych noclegowniach + jedzenie + naukę języka i tyle. Ci co będą chcieli pracować zostaną , Ci któzy przyjechali do zasiłki wrócą ...

  No i wykorzystać wojsko i na morzu zabierać ludzi na łodzie i ich dostarczać w miejsce z którego wypłynęli a łódż jaką przypłynęli zniszczyć ..

  Dopóki każdy w UE będzie mógł liczyć na olbrzymią kasę za nie robienie niczego dopóki będą się pchali ...

 • kermit.dolomit

  Oceniono 5 razy -1

  Nieudactwo Greków w obronie własnych granic kosztuje Europe kolejne kilka miliardów i wpuszczenie Turków bez wiz

 • glon4

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo dobrze - niech "zdrenuje " UE to tak na dobry początek . Niech wiedzą kto w końcu rozdaje karty ,a będzie i tak jak on zechce i zdecyduje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje