Ziobro zmienia opinię Seremeta ws. TK i wnosi o odroczenie rozprawy. Rzepliński odmawia

07.03.2016 10:10
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (PRZEMEK WIERZCHOWSKI)

1. Ziobro chce odroczenia wtorkowej rozprawy TK o 14 dni
2. Ziobro wycofał też opinię swojego poprzednika - Andrzeja Seremeta ws. TK
3. Wg Seremeta pisowska ustawa ws. TK jest w wielu punktach niekonstytucyjna

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zbigniew Ziobro od piątku jest nie tylko ministrem sprawiedliwości, ale i prokuratorem generalnym. Jedną z jego pierwszych decyzji na tym stanowisko była zmiana oficjalnej opinii, jaką ws. nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS wydał Andrzej Seremet - były prokurator generalny.

Seremet w swoim dokumencie stwierdzał, że pisowska nowelizacja ustawy jest niekonstytucyjna w 16 punktach - wymieniał m.in. zapis o tym, że TK musi orzekać w pełnym składzie 13 z 15 sędziów oraz rozpatrywać sprawy według kolejności ich wpływu do TK (poza prokuratorem generalnym swoje opinie ws. TK wydali także m.in. Prezes Sądu Najwyższego i Naczelna Rada Adwokacka)

Zbigniew Ziobro poza wycofaniem tej krytycznej opinii wniósł także o odroczenie planowanej na wtorek i środę rozprawy o dwa tygodnie. TK miał podczas niej badać zgodność nowelizacji autorstwa PiS z konstytucją. Jak poinformował rzecznik prasowy resortu Sebastian Kaleta, wniosek o odroczenie uzasadniony jest "czasem potrzebnym do zajęcia stanowiska w tej sprawie".

Jednak prezes TK Andrzej Rzepliński stwierdził, że "postanowił nie odraczać rozprawy". Tymczasem Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapowiedział, że jeśli wtorkowa rozprawa się odbędzie, przedstawiciel Sejmu nie weźmie w niej udziału.Ujazdowski proponuje kompromis ws. TK

W tym samym czasie, kiedy Ziobro informował o swoich decyzjach, europoseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski zaproponował nowy kompromis ws. TK: chodzi o dopuszczenie do orzekania trzech sędziów powołanych przez obecny Sejm i zadeklarowanie przez strony konfliktu, że sędziowie wybrani jesienią ub. roku obejmą wakaty po tych, którzy kończą kadencję w najbliższym czasie.

Ujazdowski w TVN24 poinformował, że przedstawił swoją propozycję prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu w miniony piątek i - jak mówił - ma wrażenie, że prezes PiS "też myśli o rozwiązaniu kompromisowym i ma dobrą wolę". Europoseł zaznaczył jednak, że w żadnym razie nie może rozwijać tego wątku, bo nie jest do tego upoważniony.

Jak dodał, dopełnieniem jego propozycji miałaby być zgodna praca nad nową ustawą o TK.

Podkreślił, że nie działa w imieniu PiS, ale dla dobra Polski. - Każdy z partnerów musi zmienić stanowisko, by dojść do kompromisu - zaznaczył.

Ustawa ws. TK wg PiS

Przygotowana przez PiS ustawa ws. TK stanowi m.in., że Trybunał co do zasady orzeka ws. konstytucyjności w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej dziewięciu sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej - zwykłą.

Ponadto przyjęto, że Zgromadzenie Ogólne TK nie będzie już stwierdzać wygaśnięcia mandatu sędziego, lecz przygotowywać dla Sejmu wniosek o jego złożenie "w szczególnie rażących

przypadkach"; postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego TK można będzie wszczynać także na wniosek prezydenta lub ministra sprawiedliwości, którzy wcześniej nie mieli takiego prawa.

Kontrowersje wokół ustawy i TK

Ponieważ badana przez TK ustawa dotyczy funkcjonowania Trybunału, spór budzi sposób jej rozpatrzenia na rozprawie. Chodzi o kwestię ewentualnego zastosowania przepisów nowelizacji ustawy o TK podczas wyrokowania Trybunału w tej sprawie.

Prezes TK Andrzej Rzepliński pytany w styczniu o rozstrzyganie tej sprawy nie odpowiedział wprost, czy nowelizację zbada na podstawie wyłącznie konstytucji, czy też z uwzględnieniem tej nowelizacji. Powołał się na artykuł konstytucji, że sędziowie TK "w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

A TERAZ ZOBACZ: Czy PiS wywiązał się z obietnic wyborczych? Sprawdziliśmy.

Zobacz także
Komentarze (466)
Zaloguj się
 • jdkonrad

  Oceniono 226 razy 208

  ..i to wszystko w majestacie prawa i mandatu wyborczego. nie chcę być członkiem tego narodu. sorry... wśród tępaków trudno się żyje.
  prymitywność potwierdzili mieszkańcy Podlasia głosując na andersową...
  w tym kraju nie ma szans na normalność.
  jakkolwiek ruch zera wścieknie jedynie KE, PE, RE i USA jeszcze bardziej. widać sekta ma to gdzieś!

 • jerjar

  Oceniono 207 razy 193

  Odłóżcie rozprawę, a my w wolnym czasie pogwałcimy sobie jeszcze Konstytucję.

 • tymon99

  Oceniono 178 razy 162

  ale po chvj ma zajmować stanowisko w tej sprawie? konstytucja jest wystarczająco jasna, żaden bełkot ziobry, niedouczonego kauzyperdy, nie jest potrzebny.

 • pyss_na_pis

  Oceniono 152 razy 142

  Dlaczego TK ma poczekać na rzetelną inaczej opinię prokuratora pana Znyszka?, rzetelna już była podpisana przez p. Seremeta

 • ksiadz_ale_pedofill

  Oceniono 135 razy 127

  pan Zbyszek kolejny raz udowodnił, że jest debilem.
  wycofał wniosek Seremeta ws. TK ale musi się dwa tygodnie zastanawiać dlaczego?

 • just4f

  Oceniono 138 razy 124

  Ziobro, ty pocałuj pimpka w pimpek....

 • jdkonrad

  Oceniono 121 razy 109

  seremetowi brakowało kompetencji. to fakt. ale zero jest jeszcze bezczelnym przestępcą. na szczęście jest RPO i partie opozycyjne.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 108 razy 98

  TKM ciąg dalszy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje