"Wall Street Journal": USA naciskają w sprawie Trybunału, polski rząd "zirytowany"

06.03.2016 10:36
Amerykański dziennik o TK

Amerykański dziennik o TK (Adam Stępień / Agencja Gazeta; The Wall Street Journal)

1. "USA nalegają na Polskę, by zakończyła spór konstytucyjny" - pisze dziennik
2. Dyplomaci rozmawiają też o "jakości demokracji" w Polsce

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dyplomaci USA zwrócili się do polskiego rządu "by Warszawa wycofała swe najnowsze posunięcia ograniczające uprawnienia najwyższego sądu tego kraju" - pisze amerykański dziennik.

"WSJ" odnotowuje, że zmiany te zostały ostro skrytykowane w projekcie opinii Komisji Weneckiej, która jest organem doradczym Rady Europy. Gazeta podkreśla, że Komisja Wenecka uznała, iż zmiany w Trybunale Konstytucyjnym przeprowadzone przez obóz rządzący spowolnią działalność Trybunału, sprawiając, iż stanie się on "nieskutecznym strażnikiem Konstytucji".

"Trybunał Konstytucyjny został zablokowany". Krytyczna opinia Komisji Weneckiej >>>

"WSJ" pisze następnie, powołując się na "osobę zaznajomioną z negocjacjami", iż amerykańskie oczekiwanie wycofania się z tych zmian "zirytowało polski rząd".

"Wymiana poglądów" o demokracji w Polsce

W końcowej części artykułu "WSJ" nawiązuje do szczytu NATO, którego gospodarzem będzie w lipcu Polska oraz przypomina, że nasz kraj od lat zabiega o stałą obecność militarną NATO.

Gazeta pisze, że rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner odmówił wypowiadania się o "szczegółach rozmów dyplomatycznych z polskim rządem", ale powiedział, że USA prowadzą ze stroną polską szczerą wymianę poglądów na różnie kwestie, w tym na "charakter i jakość" demokracji w Polsce.

Zapytany, czy ta kwestia mogłaby mieć wpływ na plany militarne USA, czy NATO, Toner powiedział: - Polska jest sojusznikiem w NATO i oczekujemy pomyślnego szczytu NATO w lipcu w Warszawie.

Dodał, że oczekuje się, iż ćwiczenia wojskowe będą kontynuowane. - Jak zapowiedział ostatnio prezydent zamierzamy zwiększać nasze zaangażowanie w Europie, w tym w Polsce, a nie zmniejszać - podkreślił.

Seria upomnień

"WSJ" pisze na zakończenie, że John Kerry uznał kwestię Trybunału Konstytucyjnego za jedno z "wewnętrznych wyzwań" Polski, kiedy gościł w zeszłym miesiącu szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego.

Gazeta przytacza też wypowiedź Marka Tonera, który w grudniu zeszłego roku informował, że strona amerykańska podniosła tę kwestię w kontaktach z przedstawicielami polskich władz. Toner podkreślił wtedy, że "każda demokracja potrzebuje silnych mechanizmów kontrolnych, potrzebuje niezależności sądowej". Uznał to za kluczowe elementy "konstytucyjnej demokracji i ustanowienia rządów prawa".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (556)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 193 razy 155

  To może znaczyć tylko jedno , że wciskanie kitu Amerykanom przez dyplomatołka Waszczykowskiego nie przeszło i teraz kaczor musi kombinować co by tu nowego im nakłamać kombinuj konusie , kombinuj

 • konigin

  Oceniono 143 razy 121

  To musialo skarlalego prezesa zabolec. Amerykanie, jego idole, ktorymi milosnie wycieral sobie gebe przy kazdej okazji, zaczeli krytykowac poczynania jego autorskiego rzadu i program dzialania (czyt. zemsty za lata upokorzen). Na horyzoncie kaczego swiatka pojawil sie kolejny osobisty wrog.

 • jojo148

  Oceniono 131 razy 97

  Dowództwo NATO powinno w trybie nagłym przenieść lipcowy szczyt z Warszawy do innego Środkowo-europejskiego kraju. Nie można organizować spotkania tak ważnej instytucji wojskowej w kraju, co do którego istnieje tyle zastrzeżeń łamania demokracji.

 • iks77

  Oceniono 99 razy 89

  No, no... Popatrzcie państwo, to SB to nawet w USA potrafi manipulować. Najpierw Wałęsa, Tusk, a teraz administracja USA, senatorowie, redakcje gazet. I tylko ten Kaczyński jak opoka nie daje się złamać i zmanipulować. Santo subito!

 • fakiba

  Oceniono 113 razy 87

  Zanosi się na to , że to ostatnie podrygi dyplomatołka Waszczykowskiego , nie będzie już szkodził Polsce na arenie międzynarodowej , tylko znając kadry pisiorów posadzą na tym stołku jeszcze większą niemotę i na pewno będzie ona ze szkoły Fotygi i kursach u Rydzyka , szkoda Polski

 • neokles

  Oceniono 96 razy 74

  Podobno odnaleziono teczki w IPN z których wynika, ze Obama jest czarny, a Hilary Clinton ma męża kobieciarza, a niektórzy senatorowie i kongresmeni to Żydzi. Tak więc kontekst upomnień rzadu USA wobec rzadu polskiego to teraz kwestia nie tylko polskiej suwerenności ale nnawet obrony podstawowych wartosci europoejskich - i to właśnie Szydło i Waszczykowski będą teraz tłumaczyć niedoinformowanym politykom UE

 • dejtrejder

  Oceniono 84 razy 68

  Słuchać się Ameryki marne pis-dziaki albo za jakiś czas będziecie klęczeć przed putinem.

 • fakiba

  Oceniono 84 razy 66

  Nic dziwnego że się kaczor wkurzył , przecież Waszczykowski wcisnął mu kit taki jak ciemnemu ludowi że z Amerykanami ws\zystko załatwione po myśli prezia , a tu kicha i jak zwykle płetwa w pisuarze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje