PO zawiadamia prokuraturę o zatajeniu przez Ziobrę odprawy europosła. Minister: To absurd

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (PRZEMEK WIERZCHOWSKI)

1. PO: Jest możliwość, że Ziobro popełnił przestępstwo
2. Miał zataić dochody z odprawy europosła w oświadczeniu majątkowym
3. Poseł Konwiński z PO powiadomił Prokuraturę i CBA

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zbiniew Konwiński, sekretarz Klubu Parlamentarnego PO, złożył wczoraj do Prokuratury i CBA zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Zbigniewa Ziobrę. Zdaniem PO, obecny Minister Sprawiedliwości nie wpisał do oświadczenia majątkowego dochodów z 2015 roku.

Jak informował wczoraj na konferencji prasowej Konwiński, Ziobro (europoseł w latach 2009-2014) miał w styczniu 2015 r. prawo do pobrania odprawy z Parlamentu Europejskiego w wysokości ok. 26 tys. złotych, a wzmianki o tym w jego oświadczeniu za 2015 r. nie ma. Sekretarz KP PO udostępnił dzisiaj treść zawiadomienia na swoim Twitterze.

Odprawa przejściowa

W zawiadomieniu Konwiński napisał, że Ziobro "świadomie zataił" swoje dochody z tytułu odprawy i tym samym "dopuścił się naruszenia art. 233 paragraf 1 kodeksu karnego", czyli popełnił przestępstwo fałszywych zeznań.

Statut europarlamentu stanowi, że każdy poseł, który kończy kadencję i nie przechodzi do parlamentu krajowego lub na inne publiczne stanowisko, ma prawo do odprawy przejściowej.

Wypłata przysługuje nie krócej niż przez 6 miesięcy, ale nie dłużej niż przez 2 lata. Za każdy kolejny rok pracy w PE były deputowany otrzymuje równowartość miesięcznej pensji. Jeśli przepracował całą pięcioletnią kadencję, może dostać ponad 150 tys. złotych. A im dłuższy staż, tym większa odprawa. "Wszystko wskazuje na to, że Ziobro otrzymał tego typu odprawę i ją zataił" - czytamy w zawiadomieniu do Prokuratury i CBA.

"Złożyłem korektę"

Ziobro wydał już oświadczenie, w którym twierdzi, że zarzuty PO są nieprawdziwe i mają charakter pomówienia.

Odprawę w wysokości około 6000 euro miał dostać w styczniu 2015. "Wysokość oszczędności zawierających także tę kwotę podałem w rubryce dotyczącej zasobów pieniężnych w oświadczeniu majątkowym. Złożyłem je w listopadzie 2015 roku" - pisze Ziobro w piśmie cytowanym przez tvn24.pl.

Rubrykę z dochodami z tytułu zatrudnienia pozostawił jednak pustą. "To było moje niedopatrzenie. bo w tym miejscy powinienem uwzględnić kwotę odprawy. Kiedy zwrócono mi na to uwagę natychmiast złożyłem stosowną korektę. Zarzuty PO to absurd" - twierdzi minister.

Konwiński napisał jednak na Twitterze, że po korekcie, o której twierdzi Ziobro, nie ma śladu w jego oświadczeniu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Zbigniew Ziobro Będą kary za "polskie obozy śmierci". Ziobro: Polacy regularnie pomawiani, nawet w Niemczech
Komentarze (302)
PO zawiadamia prokuraturę o zatajeniu przez Ziobrę odprawy europosła. Minister: To absurd
Zaloguj się
 • wflisiak

  0

  To nie złoty zegarek Nowaka, to przestępstwo w czystej postaci !!!

 • Błażej Marciniak

  0

  odprawę dostał w styczniu 2015 a korektę złożył w grudniu 2015. Nigdy by jej nie złożył, gdyby nie obawiał się. że opozycja to wyciągnie,

 • krzysiek2608

  0

  no to idę do sądu jutro i zobaczymy ty chamie kto jest gorszym sortem 50 baniek euro zapłacisz obaczymy czy masz

 • malus.irena

  Oceniono 3 razy 3

  W pisdzielstwie to same drobne złodziejaszki vide maliniak zwany rezydentem.O 300 zł diety walczyli jak lwy chociaż kłamali jak najęci. Niech ich piekło pochłonie bo tam ich miejsce.

 • fluktu710owac

  Oceniono 1 raz 1

  klesce: Nie moge udawac, ze nic sie nie stalo

 • guru133

  Oceniono 3 razy 3

  Leszcz, który łże jak bura suka!!! Całe Zero, cały Gwóźdź!

 • jkal

  Oceniono 1 raz 1

  go Wojtunika naPiSali? To dobrze!

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 9 razy 9

  ..a miał być czysty jak łza,bo Prok.Gen. i Min.Spr.,powinien być ja żona Cezara,ale czy jest żoną,,NIE,jest tylko mężem kobiety.

 • 2mimoza

  Oceniono 6 razy -4

  Instrukcja Katarzyny II jak pokonać Polskę

  „Trzeba … rozłożyć ten naród od wewnątrz, zabić jego moralność… Jeśli nie da się uczynić zeń trupa, należy przynajmniej sprawić, żeby był jako chory ropiejący i gnijący w łożu…” – wzywała Katarzyna II.
  Instrukcja Carycy Katarzyny (1729- 1796):

  „Istnieją różne narody, a raczej różne narody mają różnego ducha. Jedne można podbić i przesiedlić w celu zagarnięcia ich ziem, a świat nie podniesie wrzasku – to małe narody, plemiona.
  Z innych można uczynić małym wysiłkiem niewolników i będą chętnie lizali rękę Pana – to narody o podłej duszy.... w wielkich obszarach Azji roztopią się bez śladu.
  Z trzecimi wreszcie nie można zrobić ani tego, ani tego, przynajmniej nie od razu – to Polacy. Nie można zaanektować ich państwa, bo trzeba byłoby się dzielić z Prusami, Austrią, Turcją i Bóg wie jeszcze z kim; ... nie można tego zrobić od ręki, gdyż są to znakomici żołnierze, a cały naród gdy otwarcie zagrożony, przypomina wściekłego wilka w nagonce.
  Zbyt dużo by to kosztowało, należy więc zdemoralizować ich do szpiku kości.
  Trzeba … rozłożyć ten naród od wewnątrz, zabić jego moralność…
  Jeśli nie da się uczynić zeń trupa, należy przynajmniej sprawić, żeby był jako chory ropiejący i gnijący w łożu…
  Trzeba nauczyć brata donoszenia na brata, a syna skakania do gardła ojcu.
  Trzeba ich skłócić tak, aby się podzielili i szarpali, zawsze gdzieś szukając arbitra.
  Trzeba ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha, doprowadzić do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek oprócz mamony i pajdy chleba.
  Będą Oni walczyć bardzo długo , ale przyjdzie czas gdy sami sprzedadzą swój kraj, sprzedadzą go jak najgorszą dziwkę.
  My rozpoczniemy ten proces Panin! Korupcją „milczących psów”, którzy będą nimi rządzić. Bogactwem i głodem, które biednych podjudzą przeciw możnym, tych drugich zaś napełnią takim strachem i podłością, że uczynią wszystko dla zachowania swego bogactwa. Zepsujemy ich kultem prywaty, złodziejstwa, rozpusty, wszelaką demoralizacją i wiodącym ku niej alkoholem.
  Stworzymy tam nową oligarchię, która będzie okradać własny naród nie tylko z godności i siły, lecz po prostu ze wszystkiego, głosząc przy tym, że wszystko co czyni, czyni dla dobra ojczyzny i obywateli.
  Zadanie to jest wielkie Panin, lecz i efekty będą wielkie.
  Polska zniknie w samych Polakach!
  Wtedy właśnie, gdy będzie wydawało się im, że mają wolność.
  Ale ja tego nie doczekam Panin, zaczniemy jednak ten proces”.

  Plan ten realizuje PO+N.pl+PSL - zaKODowani w Korpusie Obrony Darmozjadów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje