PO zawiadamia prokuraturę o zatajeniu przez Ziobrę odprawy europosła. Minister: To absurd

05.03.2016 20:25
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (PRZEMEK WIERZCHOWSKI)

1. PO: Jest możliwość, że Ziobro popełnił przestępstwo
2. Miał zataić dochody z odprawy europosła w oświadczeniu majątkowym
3. Poseł Konwiński z PO powiadomił Prokuraturę i CBA

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zbiniew Konwiński, sekretarz Klubu Parlamentarnego PO, złożył wczoraj do Prokuratury i CBA zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Zbigniewa Ziobrę. Zdaniem PO, obecny Minister Sprawiedliwości nie wpisał do oświadczenia majątkowego dochodów z 2015 roku.

Jak informował wczoraj na konferencji prasowej Konwiński, Ziobro (europoseł w latach 2009-2014) miał w styczniu 2015 r. prawo do pobrania odprawy z Parlamentu Europejskiego w wysokości ok. 26 tys. złotych, a wzmianki o tym w jego oświadczeniu za 2015 r. nie ma. Sekretarz KP PO udostępnił dzisiaj treść zawiadomienia na swoim Twitterze.

Odprawa przejściowa

W zawiadomieniu Konwiński napisał, że Ziobro "świadomie zataił" swoje dochody z tytułu odprawy i tym samym "dopuścił się naruszenia art. 233 paragraf 1 kodeksu karnego", czyli popełnił przestępstwo fałszywych zeznań.

Statut europarlamentu stanowi, że każdy poseł, który kończy kadencję i nie przechodzi do parlamentu krajowego lub na inne publiczne stanowisko, ma prawo do odprawy przejściowej.

Wypłata przysługuje nie krócej niż przez 6 miesięcy, ale nie dłużej niż przez 2 lata. Za każdy kolejny rok pracy w PE były deputowany otrzymuje równowartość miesięcznej pensji. Jeśli przepracował całą pięcioletnią kadencję, może dostać ponad 150 tys. złotych. A im dłuższy staż, tym większa odprawa. "Wszystko wskazuje na to, że Ziobro otrzymał tego typu odprawę i ją zataił" - czytamy w zawiadomieniu do Prokuratury i CBA.

"Złożyłem korektę"

Ziobro wydał już oświadczenie, w którym twierdzi, że zarzuty PO są nieprawdziwe i mają charakter pomówienia.

Odprawę w wysokości około 6000 euro miał dostać w styczniu 2015. "Wysokość oszczędności zawierających także tę kwotę podałem w rubryce dotyczącej zasobów pieniężnych w oświadczeniu majątkowym. Złożyłem je w listopadzie 2015 roku" - pisze Ziobro w piśmie cytowanym przez tvn24.pl.

Rubrykę z dochodami z tytułu zatrudnienia pozostawił jednak pustą. "To było moje niedopatrzenie. bo w tym miejscy powinienem uwzględnić kwotę odprawy. Kiedy zwrócono mi na to uwagę natychmiast złożyłem stosowną korektę. Zarzuty PO to absurd" - twierdzi minister.

Konwiński napisał jednak na Twitterze, że po korekcie, o której twierdzi Ziobro, nie ma śladu w jego oświadczeniu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (301)
Zaloguj się
 • zoob2

  Oceniono 193 razy 171

  Bo Nowak oszukał a Zbyszek się pomylił. To takie proste. O co chodzi? Przecież nic się nie stało. Bo to prawo kurna pislamskie. I nie wy nas ale my was. Bo my patrioty a wy zdrajcy. Bo my pojdziemy do spowiedzi a wy do więźnia. Są pytania?

 • faustxyz

  Oceniono 136 razy 126

  Obślizłe zero. Tyle że on jest już ponad prawem od daaawna. Pozostaje nam tylko obserwować jak kraj stacza się do norm putinowskich. Źródło tego syfu nazywa się Kaczyński. Cała ta banda jest nietykalna, bo Kaczenko przekupił prosty, ciemny lud. Rył pod Polską sprytnie - trwale sfaszyzował większość młodych, zainfekował ich wirusem irracjonalnej nienawiści, przy współudziale kleru.
  Teraz sprytnie rzucił ochłapy socjalne i do reszty zatkał twarze ludowi. Tak więc bezpieczny jest każdy cwaniaczek, kombinator, byle był pod parasolem Kaczenki. Może rzucić na pożarcie czasem kombinatora pisowskiego w celu zabełtania we łbach ludu - o jaki prezes srogi, ale prawy i srogi. Chociaż chodzi o sygnał do swoich - ja jestem waszym panem i słuchać mnie tu! Cały pisuar to zlepek tysięcy odmian i miksów Ziobrów, Biereckich, Jurgieli, Sasinów, Jakich, Piotrowiczów, Pawłowiczek, Maliniaków. Lalkarz jest tylko jeden.

 • fakiba

  Oceniono 124 razy 110

  Czy duda już profilaktycznie ułaskawienie podpisał , czy dopiero jutro jak z kolejnego wypadu na narty wróci

 • zoob2

  Oceniono 102 razy 92

  Andrzej B. z zarzutami. Zbyszek Z. z nominacją. Prokuratura nie będzie zamiatać spraw pod dywan i będzie skuteczna..... No kurde, to ją czekam. Czekam na skuteczność. Długo poczekam?

 • jurek4491

  Oceniono 83 razy 77

  Jeżeli to jest prawda to zamiast Zbigniew Ziobro w obiegu publicznym będzie się mówiło Zbigniew Z.
  Daj Boże żeby tak się stało .

 • fakiba

  Oceniono 80 razy 66

  Następny pisowski oszust podatkowy , do pierdla dziada wsadzić w ramach dobrej zmiany i dla przykładu jak "sroga" jest pisia sprawiedliwość

 • acototak

  Oceniono 67 razy 57

  Panie Dudy, jest klient do ułaskawienia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane