Kukiz chce, by IPN zbadał przeszłość niektórych Wyklętych. "Jeśli jest prawdą, że mordowano kobiety i dzieci..."

Paweł Kukiz

Paweł Kukiz (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta .)

1. Czy Żołnierze Wyklęci dopuszczali się zbrodni? Kukiz chce, by zbadał to IPN
2. Poseł pyta m.in. o przeszłość Romulada Rajsa "Burego"
3. Oddziały "Burego" dopuszczały się ludobójstwa - stwierdził już wcześniej IPN

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Część posłów Kukiz'15 w ubiegłą sobotę wzięła udział w I Hajnowskim Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W jego trakcie oddano cześć m.in. Romualdowi Rajsowi "Buremu".

"Jeśli to prawda, powinniśmy się wyspowiadać"

"Jeśli zamykano ludzi, by ich żywcem spalić, jeśli mordowano kobiety i dzieci... (...) Myślę, że IPN powinien dokładnie zbadać postaci niektórych Wyklętych", napisał na Facebooku Paweł Kukiz. I dodał: Jeśli to prawda, to natychmiast powinniśmy sami przed sobą się wyspowiadać. Aby ocalić sumienie i dobre imię Bohaterów, którzy walczyli o Polskę zgodnie z honorem Żołnierza Polskiego".

Zdaję sobie sprawę z tego, że pod tym postem za chwilę zacznie się komentarzowa jatka, ale...Jeśli to, co w linku jest...

Posted by Paweł Kukiz on 3 marca 2016


Ludobójstwo na Podlasiu

Spostrzeżenie Pawła Kukiza nie jest niczym nowym. Historycy od dawna dowodzą, że antykomunistyczne podziemie było bardzo zróżnicowane, a obok bohaterskich żołnierzy nie brakowało też bandytów czy radykalnych narodowców, walczących o Polskę czystą etnicznie i katolicką. Po zbadaniu sprawy "Burego", IPN w 2005 roku stwierdził, że "zabójstw furmanów i pacyfikacji wsi w styczniu lutym 1946 r. nie można utożsamiać z walką o niepodległy byt państwa, gdyż nosi znamiona ludobójstwa".

Oddział dowodzony przez Rajsa pozbawił życia - przez rozstrzelanie i spalenie - 79 cywilnych mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski.

Przeczytaj więcej o śledztwie IPN >>>

Zeznania świadków zawarte w aktach sprawy przerażają opisem okrucieństwa. Mieszkańcy wsi Zaleszany zostali wezwani "na zebranie". Zginęli wszyscy, którzy się na nie stawili. Nie wszyscy przyszli, bo - jak czytamy - jedni "nie mieli w czym, byli biedni, nie mieli nawet butów". Inna rodzina zginęła, bo matka nie chciała zostawić dzieci bez opieki. "Spaleniu uległa córka Bazyla i Tatiany Leończuków - nieochrzczone, 7-dniowe dziecko, gdyż matka zostawiła je w domu, będąc przekonana, iż niezwłocznie wróci z zebrania" - to kolejna rodzina. I następna: "Podczas ucieczki ze swojego płonącego domu został zastrzelony Grzegorz Leończuk wraz z dwójką małych dzieci: Konstantym w wieku 3 lat i 6-miesięcznym Sergiuszem".

IPN: "Impulsywny" dowódca

Tak było też z kolejnymi wsiami. 1 lutego 1946 r. Rajs przydzielił dowódcom zadania zniszczenia po jednej ze wsi: Zanie, Szpaki, Końcowizna. Z wiosek zabierano furmanów, którzy mieli wozić wojskowych, a innych rozstrzeliwano i palono. Ale i furmanów rozstrzelano, gdy przestali być potrzebni.

Dlaczego ludzie Rajsa mordowali ludność cywilną? Z zeznań przedstawionych przez IPN wynika wprost - mieszkańcy wsi byli nieprzychylnie ustosunkowani do jego oddziału, a dodatkowo byli narodowości białoruskiej.

W podsumowaniu Instytut informuje, że nie bez znaczenia była "impulsywność" dowódcy.

Hajnowski marsz

I Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych został zorganizowany przez Obóz Narodowo-Radykalny w Białymstoku, Narodową Hajnówkę oraz Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny "Inki".

Według organizatorów, miał mu patronować Andrzej Duda, jednak po przedostaniu się tej informacji do mediów, kancelaria prezydenta poinformowała, że odmówiono takiego patronatu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (542)
Kukiz chce, by IPN zbadał przeszłość niektórych Wyklętych. "Jeśli jest prawdą, że mordowano kobiety i dzieci..."
Zaloguj się
 • stachkaz47

  0

  Czyżby Pan Jezus z Ojcem Swoim zapisali się do PiSu i wg ich norm będą sądzić żywych i umarłych???Czy żołnierz poległy pod Lenino pójdzie do PIEKŁA a
  żołnierz poległy pod Monte Casino do NIEBA.??
  PYTANIE KIERUJĘ DO KLECHÓW z pogrzebu Łupaszki???

 • zoil44elwer

  Oceniono 1 raz 1

  W/g IPN winna zbrodni ludobójstwa była tzw "impulsywność" Burego!? Nic to,premier J Buzek AWS i przewodniczący PE oddawał hołdy śp Buremu:Europejczyk to przecież!

 • jkal

  Oceniono 3 razy -1

  a działalności band nkwdowsko- żydowskich i ubeckich już NIE?

 • 123waz

  Oceniono 4 razy -2

  cokolwiek powie Kukiz i w jaki sposób przestało juz to interesować ludzi, Kukiz olazał się głupim kacykiem PISu, ale nietylko, okazał się sam osobiście takimidiota , ze trudno z nim dyskutowac o czymkilwiek. Facet , który pisze na facebooku " jak ja was wszystkich ku... nienawidzę " pokazuja, że to jedyna prawda Kukiza

 • czechy11

  Oceniono 4 razy 0

  Dla jdnychci żołnierze byli wyklęci dla innych przeklęci. Wiem jedno ni kwalifikujące na zadnych bohaterów ani ludzi ktorych trzeba jakoś szczególnie upamiętniać. Aby byc bohaterem to trzeba byc wzorcempozytywnym a nie mieszanina watpliwości. Tyle ze PiSowscy zakłamańcy są w wstanie wybielić kazdego kto pasuje do ich zacofanego wzorca polskosci.

 • czechy11

  Oceniono 2 razy -2

  Kukizowi naczelnemu hejterowi w RP wraca rozum?

 • korcia2000

  Oceniono 3 razy 1

  Cóż? Jaka partia tacy bohaterowie. Kult bandytów obok prawdziwych bohaterów to specjalność PiS-u.

 • 2-julita

  Oceniono 3 razy -1

  czy my Polacy zajmiemy się tym co się wokół nas faktycznie dziej ????????????
  co nam zagraża i kto nas obroni ?????????
  jaka przyszłości czeka nasze dzieci ???????????????????
  przestańmy się grzebać w naszej przeszłości i dajmy umarłym w spokoju leżeć
  tego co się stało już nikt nie odwróci
  wszystkich rozliczy Bóg

 • dzielanski

  Oceniono 1 raz -1

  Facet na chwilę wyrwał się ze świata "Kucyków pony" (albo "Czterech pancernych i psa"), gdzie nasi są zawsze dobrzy, i doznał dysonansu poznawczego. Jak to się skończy? Niestety - za dwa-trzy dni pan Kukiz wróci do krainy dobrych kucyków.
  Można by postulować zwiększenia liczby godzin historii w szkołach, ale wątpię, żeby pozwoliło to na wyrywanie tego rodzaju ludzi z Nibylandii, w której żyją. Niestety, naukę historii - jako przedmiotu szkolnego - buduje się wokół pewnych mitów. Autorom programów szkolnych w większości państw (albo we wszystkich państwach) w żadnym razie nie zależy na wychowaniu samodzielnie człowieka samodzielnie potrafiącego dociekać prawdy historycznej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje