Kaczyński: Projekt opinii Komisji Weneckiej to absurd z punktu widzenia prawa

04.03.2016 08:03
Jarosław Kaczyński w Zambrowie

Jarosław Kaczyński w Zambrowie (MARCIN ONUFRYJUK)

1. Kaczyński wypowiedział się o opinii KW dla Radia Białystok
2. Mówił, że to "absurd prawny" i "błąd naszych sojuszników"
3. Wcześniej projekt opinii wyciekł do mediów

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Komisja Wenecka skompromitowała się przeciekiem opinii. To jest tylko projekt, ale jeśli by go potraktować poważnie, to jest on absurdalny w sensie prawnym - tak Jarosław Kaczyński ocenił prace Komisji w rozmowie z Polskim Radiem Białystok.

I dodał, że KW nie jest ciałem, które ocenia "z punktu widzenia prawa" różnego rodzaju wątpliwości, tylko instytucją o "bardzo wyraźnym nastawieniu politycznym".

Kaczyński powiedział również, że opinie Komisji nie mają charakteru wiążącego, a sprawa jest wykorzystywana przez sojuszników Polski za granicą. - To jest ich poważnym błędem - uczynili z działań Komisji sprawę, która utrudnia rozwiązanie sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego - ocenił prezes PiS. Stwierdził również, że w tym momencie jest to już kwestia "suwerenności Polski:".

Opinia będzie wydana zgodnie z planem

Po wycieku do mediów projektu opinii Komisji Weneckiej na temat zmian w Trybunale Konstytucyjnym, MSZ złożył wniosek do Rady Europy o przesunięcie terminu publikacji dokumentu w ostatecznej formie. Zamiast 12 marca, poproszono o przesunięcie na czerwiec tego roku. Komisja odrzuciła jednak ten wniosek i dokument zostanie wydany zgodnie z planem.

W projekcie, który wyciekł do mediów, Komisja Wenecka w konkluzjach wzywa wszystkie organy władzy w Polsce do pełnego poszanowania i wprowadzenia w życie orzeczeń TK. Stwierdza, że dopóki sytuacja kryzysu konstytucyjnego odnoszącego się do TK pozostaje nierozwiązana i dopóki Trybunał nie może wykonywać pracy w skuteczny sposób, zagrożone są nie tylko rządy prawa, ale także demokracja i prawa człowieka.

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy sądzisz, że polskie władze zastosują się do zaleceń Komisji Weneckiej?

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (825)
Zaloguj się
 • zirke

  Oceniono 288 razy 266

  Kaczyński to absurd z punktu widzenia demokracji i błąd polskich wyborców...

 • vlllv

  Oceniono 243 razy 225

  Jaki "Wyciek"? Czyżby ten projekt był tajny? Świrosław żyje ciągle w czasach stalinizmu, kiedy "ciemny lud" nie miał wiedzieć, co robi waadza.

 • fakiba

  Oceniono 205 razy 189

  Kombinuj kaczorku kombinuj co by tu teraz nakłamać w PE o pisich sukcesach i dobrej zmianie , ale to już po kłamstwach Szydła nie przejdzie , bo raport komisji mówi co innego , i jak zwykle kłamstwo ma krótkie nóżki kaczuszki , i kuper z tyłu

 • ekonomiaglupcze

  Oceniono 197 razy 185

  prosta taktyka pis
  1. najlepszą obroną jest atak
  2. kłamstwo wypowiedziane 1000 razy staje się prawdą,
  3 ciemny lud wszystko kupi

 • jestem_z_pisu

  Oceniono 186 razy 172

  Komisja Wenecka jest po prostu częścią wojny hybrydowej Rosji - podobnie jak KOD, Nowoczesna, Razem, PO, PSL, Korwin, Tusk, Merkel, Unia Europejska, imigranci, cykliści, wegetarianie, resortowe dzieci, szejk z Kataru, banki zachodnie, markety zachodnie - a kto wie czy i nie USA, Majowie, Aztekowie, Eskimosi i nawet Papież, bo ostatnio wygaduje takie rzeczy o ubóstwie czy ideale - państwie świeckim bez kościoła mieszającego się w politykę .. Musi też być hybrydowy

 • chi-neng

  Oceniono 167 razy 149

  Zmiana strategii, jak widze.

  "Najlepsza obrona, jest atak". Podobno...
  Szczegolnie, gdy jest juz coraz blizej wprowadzenia totalnej dyktatury.

 • elrobertos

  Oceniono 147 razy 133

  Absurd to jest to co wy robicie. Ze wszystkimi się chcieliście powadzić, ze wszystkimi. Ludzi, którzy są przeciwni waszej dobrej zmianie, obraziliście, urzędników KE też, Radę Europy też, sędziów TK, KRS, RPO, Niemców, Amerykanów, nawet koniom żeście nie przepuścili, bo niepolskie. Ludzie, czy wy nie widzicie, co się dzieje? Ci szkodnicy powinni mieć obecnie jakieś 2% poparcia. Takiej pychy, takiej ohydnej retoryki, takiego nikczemnego plucia na ludzi nie było, za razem amatorszczyzny kolesiostwa i grandy zwykłej nie było. Won!

 • mantero

  Oceniono 149 razy 133

  Znalazł się autorytet prawniczy. Powiedział co wiedział, prawnik od siedmiu boleści.

 • fakiba

  Oceniono 119 razy 105

  Kaczor robi konsekwentnie to co już jakiś czas temu zapowiedział , pisiory oleją Komisję Wenecką , tylko konsekwencją tego będzie olanie nierządów pisich w całej europie i połowie świata , taka będzie dobra zmiana

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje