PO: Od tej chwili polityk może decydować o stawianiu zarzutów i upublicznianiu informacji ze śledztw

04.03.2016 06:46
Konferencja ministra Ziobry na sto dni rządu

Konferencja ministra Ziobry na sto dni rządu (Sławomir Kamiński/AG)

1. Od dziś Z. Ziobro jest ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym
2. PO ostrzega: Od tej chwili polityk może decydować o stawianiu zarzutów
3. "Połączenie dwóch funkcji jest groźne dla obywateli"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Na konferencji prasowej zorganizowanej w nocy z czwartku na piątek, w momencie wejścia w życie nowych przepisów, posłowie Platformy Obywatelskiej przestrzegali przed ich konsekwencjami.

Według Borysa Budki jeden człowiek będzie mieć "wręcz nieograniczoną władzę w zakresie prowadzonych postępowań" a Ministerstwo Sprawiedliwości staje się "najpotężniejszym ministerstwem w naszym kraju".

- To kolejna zła zmiana, która prowadzi do tego, że po raz wtóry w historii w rękach Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości zostanie skupiona bardzo duża władza z bardzo dużym oddziaływaniem na obywateli - mówił.

"Polityk będzie mógł decydować o tym, czy postawić zarzuty"

Jak podkreślił poseł Arkadiusz Myrcha (PO) od dzisiaj minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro będzie mógł wydawać wiążące polecenia procesowe wszystkim prokuratorom na terenie całego kraju. - Oznacza to, że polityk będzie mógł decydować o tym, czy postawić zarzuty, bądź też umorzyć już toczące się postępowanie w stosunku do każdego obywatela w tym kraju - zaznaczył Myrcha. - Z doświadczenia wiemy, że minister Ziobro podejmuje nieodpowiedzialne i szkodliwe decyzje - dodał.

Ziobro będzie mógł kolegom ujawniać informacje ze śledztw

Myrcha zaznaczył ponadto, że "minister Ziobro będzie miał też prawo do ujawniania wszystkim osobom, w tym także kolegom partyjnym, a także przekazywania do publicznej wiadomości, wszelkich informacji na temat toczących się postępowań karnych".

Według niego będzie się to mogło odbywać bez zgody osoby prowadzącej dane postępowanie. - Istnieje zatem realne zagrożenie, że będziemy świadkami bądź to publicznego linczu w stosunku do osoby, co do której toczy się dopiero postępowanie, bądź też licznych przecieków w prokuraturze - podkreślił poseł PO.

Za "niezwykle groźne" uznał także wprowadzenie bezkarności prokuratorów "działających w interesie społecznym". Jak podkreślił Myrcha, nie wiadomo, co się kryje "pod tym ogólnikowym stwierdzeniem". - Minister Ziobro będzie mógł decydować o karności bądź bezkarności poszczególnych prokuratorów - mówił. Według niego stanowi to "całkowite zaprzeczenie niezależności tej ważnej instytucji".

Ziobro już musiał przepraszać za swoją działalność

Budka mówił, że w latach 2005-2007 - gdy Zbigniew Ziobro był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego - "praca Ministerstwa Sprawiedliwości ogniskowała się wokół gromadzenia akt spraw karnych, przeglądania spraw, decydowania o tym, kiedy komu będą stawiane zarzuty, upubliczniania informacji ze śledztw". - Pamiętamy doskonale, że ówczesny minister sprawiedliwości prawomocnymi wyrokami sądowymi został zmuszony do przepraszania osób, którym życie zrujnował, lub na trwale je skrzywdził - mówił.

Poseł Budka nawiązał do sprawy oskarżeń, które Ziobro jako ówczesny minister sprawiedliwości i prokurator generalny wysuwał pod adresem dra Mirosława Garlickiego ze szpitala MSWiA w 2007 roku, za co zresztą musiał przeprosić.

"Ja, Zbigniew Ziobro przepraszam Pana dr Mirosława Garlickiego za wypowiedzenie pod jego adresem słów - już nikt nigdy przez tego Pana życia pozbawiony nie będzie - które naruszyły cześć Pana dr Mirosława Garlickiego" - brzmiała treść przeprosin.

"Na czele prokuratury staje osoba, która nigdy nie prowadziła postępowania"

- Źle się dzieje, gdy na czele prokuratury staje osoba, która nigdy w życiu nie prowadziła żadnego postępowania karnego, która edukację zakończyła na etapie zdanego egzaminu prokuratorskiego, ale nigdy zawodu prokuratora nie wykonywała - dodał Budka.

Jak mówił, już od dzisiaj z gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości w całą Polskę będą mogły płynąć polecenia dotyczące konkretnych spraw i działalności operacyjnej.

Dziś wchodzi w życie reforma polegająca m.in. na połączeniu funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Kadencję zakończył dotychczasowy szef prokuratury Andrzej Seremet, zaś jego następcą zostanie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (100)
PO: Od tej chwili polityk może decydować o stawianiu zarzutów i upublicznianiu informacji ze śledztw
Zaloguj się
 • almagus

  Oceniono 1 raz 1

  Internetowy, rządowy program antywirusowy.

  Nic tak nie wyczyści komputera.
  Jak służby pana Zbyszka dwa zera.
  Znanych programów wzrosła opłata.
  Ochrona od Zbyszka na cztery lata.
  Zwrot kosztów wskutek turbulencji.
  Kiedy nie dotrwa do końca kadencji.
  Nadzieją na Zbynia są tęgie głowy.
  Powinni podać program antywirusowy.
  Na ten rządowy!
  „Dobra zmiana!”
  Oczekiwana!

  2016-03-04 almagus

 • maracana2010

  0

  Ilu ludzi zdąży zniszczyć minister zero ?

 • Piwo Jasne

  Oceniono 1 raz 1

  Czas żeby został jeszcze naczelnikiem i zarazem klawiszem więzienia jakim stanie się niebawem Polska.

 • 1pirat2

  Oceniono 2 razy 2

  Jest tylko nadzieja, że ta działalność Ziobry, przyczyni sie pośrednio do szybszego upadku PIS-u i Prezesa.

 • romek4805

  Oceniono 2 razy 2

  Będzie 2005_2007 rok bis tyko bardziej radykalny kto podniesie głos będzie przez Ziobro i Kamińskiego niszczony w zarodku a gdy by coś <to lekceważąco tak jak zrobiono z pewnym profesorem a na koniec gdy go zniszczono zabrano mu godność Ziobro wspaniałomyślnie powie przepraszam pomyliłem się a powie to z fałszywym uśmiechem jakby chciał dodać i tak g,,,omi zrobicie bo jestem pan,!!!,

 • marce1977

  Oceniono 2 razy 2

  Ależ Zbyszek będzie miał teraz papierków do podpisu. A do tego armię ludzi którzy w pierwszej kolejności sprawdzą na kogo obywatel głosował i kogo popiera - jak na PiS to na kupkę "niewinni" jak na PO to "do skazania", a pozostali "do dalszego rozpoznania". A sądy będą tylko orzekać wyroki jakie Zbyszek lub doradcy dopiszą obok nazwiska. W myśl zasady - dajcie człowieka a paragraf się znajdzie.

 • doni72

  Oceniono 3 razy 3

  Przez tych s.....now moze przyjsc czas ze bedziemy zmuszeni ubiegac sie o azyl polityczny,a moze i religijny.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 2 razy 0

  Od dziś Z. Ziobro jest ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym
  Przedtem ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym byli:
  Aleksander Bentkowski
  Wiesław Chrzanowski
  Zbigniew Dyka
  Jan Piątkowski
  Włodzimierz Cimoszewicz
  Jerzy Jaskiernia
  Leszek Kubicki
  Hanna Suchocka
  Lech Kaczyński
  Stanisław Iwanicki
  Barbara Piwnik
  Marek Sadowski
  Andrzej Kalwas
  Zbigniew Ćwiąkalski
  Andrzej Czuma
  Krzysztof Kwiatkowski

  No i?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje