Papież: Możemy dziś mówić o arabskiej inwazji. To fakt społeczny

03.03.2016 21:38
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. Alessandro Bianchi / Reuters)

1.Na spotkaniu w Watykanie papież wspomniał o "inwazji arabskiej" w Europie.
2. Europa to jedyny kontynent, który może zjednoczyć świat - ocenił.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Słowa papieża ze spotkania w Domu Świętej Marty w Watykanie, do którego doszło we wtorek, przytoczył dwa dni później dziennik "L'Osservatore Romano".

Europa z matki stała się babcią

- Świat widać lepiej z peryferii niż z centrum - mówił Franciszek około 30 przedstawicielom ruchu Poissons Roses i związanego z nim laboratorium idei Esprit Civique. - Chiny - dodał - mają być może najstarszą, najgłębszą kulturę, ale tylko Europa ma powołanie do uniwersalności i służby.

Nawiązał też do swego wystąpienia w Strasburgu, gdzie porównał Europę do "babci": - Oto matka stała się babcią. Hiszpania i Włochy mają wskaźnik urodzin bliski zera. Francja lepiej daje sobie radę, bo stworzyła politykę prorodzinną, która sprzyja narodzinom.

Zapytany przez swych francuskich rozmówców o to, czy Europa może odmłodnieć i znów stać się matką, odparł: - Być matką to znaczy mieć dzieci.

- Jeśli Europa chce odmłodnieć, musi odnaleźć swoje korzenie kulturowe - oświadczył papież i zauważył, że spośród wszystkich państw zachodnich te ze Starego Kontynentu mają najmocniejsze i najgłębsze korzenie. - Poprzez kolonizację korzenie te dotarły nawet do nowego świata. Lecz zapominając o swej historii Europa osłabia się, a zatem grozi jej to, że stanie się pustym miejscem.

Franciszek: Trwa inwazja arabska. Ale Europa przeżyła wiele inwazji

Również w kontekście Europy Franciszek, cytowany przez watykańską gazetę, stwierdził: - Możemy dziś mówić o arabskiej inwazji. To fakt społeczny.

- Ileż inwazji poznała Europa na przestrzeni swych dziejów, ale zawsze potrafiła przekroczyć samą siebie, iść naprzód, by potem przekonać się, jak rozwinęła się dzięki wymianie kultur - wyjaśnił papież. I dodał: - Czasem zastanawiam się, gdzie można znaleźć następnego Schumana czy Adenauera, tych wielkich założycieli Unii Europejskiej.

Zdaniem papieża polityka mylona jest z "przypadkowymi rozwiązaniami": - Oczywiście, trzeba usiąść do stołu negocjacyjnego, ale tylko wtedy, gdy ma się świadomość, że należy coś stracić, aby wszyscy mogli skorzystać.

Według Franciszka symbolem dobrej globalizacji powinien być wielościan, bo w takiej wizji, jak wyjaśnił, "wszyscy są zjednoczeni, ale każdy naród, każdy kraj zachowuje swą tożsamość, kulturę, bogactwo".

Zdrowy kraj to kraj... laicki

Dodał też, że "każdy kraj powinien być laicki", bo jego zdaniem to coś "zdrowego": - A jeśli jakiś kraj zamyka się przed zdrową koncepcją polityki, staje się więźniem, zakładnikiem ideologicznych kolonizacji, a ideologie są jadem polityki.

Można w jego opinii być zwolennikiem prawicy czy lewicy. - Ale ideologia odbiera wolność. Ideolodzy wywołują we mnie strach - wyznał. Razem z ideologią potępił też kult pieniądza. Wśród zagrożeń wymienił "konsumistyczny narcyzm" i "wszystkie słowa kończące się na -izm".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (174)
Papież: Możemy dziś mówić o arabskiej inwazji. To fakt społeczny
Zaloguj się
 • razb1947

  0

  Za dużo teraz jest ludzi na ziemi, żeby było o połowę mniej wszystkim by się żyło lepiej i atmosfera by była czystrza choćby wszystkie elektrownie i piece były na węgiel.

 • zibi532

  0

  Franek ja Ty będziesz tak szalał to Europa nie nadąży za Tobą == szybkość działania zdumiewająca a co do reszty To masz chłopie rację

 • 270203mk

  0

  Jestem pod wrażeniem mądrości tego człowieka. Obawiam się, że te bezkompromisowe wypowiedzi na różne tzw trudne tematy mogą wpłynąć na jego bezpieczeństwo. BOŻE CHROŃ PAPIEŻA FRANCISZKA!

 • wigd

  0

  "Można w jego opinii być zwolennikiem prawicy czy lewicy. - Ale ideologia odbiera wolność. Ideolodzy wywołują we mnie strach - wyznał."
  To żeś Franciszek odleciał...atakujesz własną religię?

 • andrzej2310

  Oceniono 4 razy 0

  Franciszku, niedługo zostaniesz zdelegalizowany w Pisokracji, bo mówienie o jedności Europy jest dla PIS atakiem na suwerenność Wolski.

 • pkokot1

  Oceniono 3 razy 1

  Nie wiem, jaka trawke pali papiez, ale te wypowiedzi sa tak durne, ze mozna przypuszczac, ze pali cos niebezpiecznego, albo czyta za duzo i czesto ksiazki Kaufmana i Hootona, ktorzy chcieli wymieszac eoropejskie narodowosci z arabami i afrykanczykami. Z taka roznica, ze papiez jest katolikiem, a tych dwoch autorow byli chazarami.

 • typowy_seba2

  0

  Jak to niektorym dlugo potrzeba, zeby przyswoic sobie fakty. Juz nawet do gazeta.pl powoli dociera, ze jednak klamsta nie da sie dlugo uprawiac

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje