Papież: Możemy dziś mówić o arabskiej inwazji. To fakt społeczny

03.03.2016 21:38
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. Alessandro Bianchi / Reuters)

1.Na spotkaniu w Watykanie papież wspomniał o "inwazji arabskiej" w Europie.
2. Europa to jedyny kontynent, który może zjednoczyć świat - ocenił.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Słowa papieża ze spotkania w Domu Świętej Marty w Watykanie, do którego doszło we wtorek, przytoczył dwa dni później dziennik "L'Osservatore Romano".

Europa z matki stała się babcią

- Świat widać lepiej z peryferii niż z centrum - mówił Franciszek około 30 przedstawicielom ruchu Poissons Roses i związanego z nim laboratorium idei Esprit Civique. - Chiny - dodał - mają być może najstarszą, najgłębszą kulturę, ale tylko Europa ma powołanie do uniwersalności i służby.

Nawiązał też do swego wystąpienia w Strasburgu, gdzie porównał Europę do "babci": - Oto matka stała się babcią. Hiszpania i Włochy mają wskaźnik urodzin bliski zera. Francja lepiej daje sobie radę, bo stworzyła politykę prorodzinną, która sprzyja narodzinom.

Zapytany przez swych francuskich rozmówców o to, czy Europa może odmłodnieć i znów stać się matką, odparł: - Być matką to znaczy mieć dzieci.

- Jeśli Europa chce odmłodnieć, musi odnaleźć swoje korzenie kulturowe - oświadczył papież i zauważył, że spośród wszystkich państw zachodnich te ze Starego Kontynentu mają najmocniejsze i najgłębsze korzenie. - Poprzez kolonizację korzenie te dotarły nawet do nowego świata. Lecz zapominając o swej historii Europa osłabia się, a zatem grozi jej to, że stanie się pustym miejscem.

Franciszek: Trwa inwazja arabska. Ale Europa przeżyła wiele inwazji

Również w kontekście Europy Franciszek, cytowany przez watykańską gazetę, stwierdził: - Możemy dziś mówić o arabskiej inwazji. To fakt społeczny.

- Ileż inwazji poznała Europa na przestrzeni swych dziejów, ale zawsze potrafiła przekroczyć samą siebie, iść naprzód, by potem przekonać się, jak rozwinęła się dzięki wymianie kultur - wyjaśnił papież. I dodał: - Czasem zastanawiam się, gdzie można znaleźć następnego Schumana czy Adenauera, tych wielkich założycieli Unii Europejskiej.

Zdaniem papieża polityka mylona jest z "przypadkowymi rozwiązaniami": - Oczywiście, trzeba usiąść do stołu negocjacyjnego, ale tylko wtedy, gdy ma się świadomość, że należy coś stracić, aby wszyscy mogli skorzystać.

Według Franciszka symbolem dobrej globalizacji powinien być wielościan, bo w takiej wizji, jak wyjaśnił, "wszyscy są zjednoczeni, ale każdy naród, każdy kraj zachowuje swą tożsamość, kulturę, bogactwo".

Zdrowy kraj to kraj... laicki

Dodał też, że "każdy kraj powinien być laicki", bo jego zdaniem to coś "zdrowego": - A jeśli jakiś kraj zamyka się przed zdrową koncepcją polityki, staje się więźniem, zakładnikiem ideologicznych kolonizacji, a ideologie są jadem polityki.

Można w jego opinii być zwolennikiem prawicy czy lewicy. - Ale ideologia odbiera wolność. Ideolodzy wywołują we mnie strach - wyznał. Razem z ideologią potępił też kult pieniądza. Wśród zagrożeń wymienił "konsumistyczny narcyzm" i "wszystkie słowa kończące się na -izm".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (174)
Zaloguj się
 • emeni

  Oceniono 34 razy 30

  Nie uważam, żeby receptą dla starzejącej się UE był demograficzny wyścig. Raz, że Afryki nikt nie pokona, bo tam panuje wręcz dzika eksplozja urodzeń przybierająca cały czas na sile a dwa, że dążenie do przeludnienia na zdegenerowanej, wyeksploatowanej Ziemi jest bezsensowne.
  Raczej odwrotnie. Powinno się dążyć do zahamowania rozrodczości w Afryce.
  A UE powinna czerpać więcej z wzorów japońskich i iść na całego w automatyzacje i robotyzacje, zmniejszać zapotrzebowanie na tanią siłę roboczą, zamiast ściągać analfabetów.

 • chasingcars

  Oceniono 74 razy 28

  Papież Franciszek ma rację. PISizm, Kaczynizm, Rydzykalizm czy Ziobronizm to przecież samo zło.

 • amorvertical

  Oceniono 37 razy 27

  Franciszek uparł się, żeby w każdej wypowiedzi mówić o Polsce i o naszych klechach. Musieli nieźle zaleźć mu za skórę.

 • krysios

  Oceniono 26 razy 20

  Mówię, że w naszej kulturze nie ma miejsca dla muezinów, dla meczetów, dla rzekomych abstynentów, dla upokarzających czadorów, dla poniżających burek. A gdyby było takie miejsce, i tak bym go im odmówiła. Bo danie go im, oznaczałoby wyrzeczenie się naszej tożsamości, wykreślenie naszych osiągnięć. Byłoby pluciem na wolność, którą zdobyliśmy, cywilizację, którą zbudowaliśmy, dobrobyt, który udało nam się osiągnąć. Byłoby to sprzedawanie mojej ojczyzny. więcej
  Oriana Fallaci – Wściekłość i duma

 • zxzxz39

  Oceniono 23 razy 15

  Przyznam,że papież zadziwia mnie w bardzo pozytywnym sensie. Stwierdzenie,że "państwa powinny być laickie", świadczy, że ten mądry człowiek dostrzega, że religie od zawsze są przyczyną wojen, rzezi i niesprawiedliwości lub są pretekstem do ich wywoływania..Ma również odwagę powiedzieć głośno tę prawdę..Obawiam się, że średniowieczna struktura, której przewodzi nie będzie zbyt długo tolerować go na tym stanowisku, narusza jej wielowiekowe przywileje.Smutne jest również to,że nasz kraj jest "jądrem tej ciemności".

 • kinio101

  Oceniono 22 razy 12

  Obudził się nagle? jeszcze niedawno wzywał każdą parafię do przyjmowania tych "gości".

 • Karol M001

  Oceniono 25 razy 11

  " Ileż inwazji poznała Europa na przestrzeni swych dziejów, ale zawsze potrafiła przekroczyć samą siebie, iść naprzód, by potem przekonać się, jak rozwinęła się dzięki wymianie kultur - wyjaśnił papież." No świetnie - tylko za kazdym razem inwazja równała się wojnie. Moze by tak pójść po rozum do głowy i zapobiec wojnie zanim zostanie wywołana przez inwazję. Czyli spróbujmy powstrzymac inwazje. Tamtym ludziom trzeba pomóc - ale metoda narzucona przez Angele jest jedną z gorszych mozliwosci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje