Generałowie odchodzą z armii. Coraz większy chaos w wojsku pod rządami Macierewicza?

03.03.2016 17:28
Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz

Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

1. Blisko 1/4 generałów opuszcza Dowództwo Gen. Rodzajów Sił Zbrojnych
2. Powód? Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o nowe porządki w MON
3. Dowódcy boją się czystek, jakie zapowiadano w MON

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz potwierdza, że z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gdzie zapadają najważniejsze decyzje w polskiej armii, odchodzi 1/4 dowództwa - pięciu generałów. Odchodzą generałowie w sile wieku m.in. gen. inspektor wojsk lądowych Janusz Bronowicz i szef sztabu dowództwa gen. Ireneusz Bartniak. Obaj urodzeni w latach 60. - doświadczeni, ale i na tyle młodzi, by nadawać się na dowódców.

Dlaczego uciekają? "Oficjalnie nikt nie chce podawać powodów. Jednak z nieoficjalnych rozmów naszego dziennikarza z oficerami wynika, że to reakcja na zmiany zapowiadane przez szefa resortu obrony w dowództwie polskiego wojska. Między innymi chodzi o wypowiedzi Antoniego Macierewicza, że wojskowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1989 rokiem, a także kończyli uczelnie w Związku Radzieckim, kariery w wojsku nie zrobią" - podaje RMF FM.

Jak dodaje radio, innym powodem mogą być zmiany dot. emerytur w wojsku: "Generałowie mogą się obawiać zmian w systemie emerytalnym. Jak usłyszał nasz dziennikarz, początek roku jest najlepszym czasem na odejście".

Odejściem generałów zaniepokojeni są m.in. b. szef MON Bogdan Klich i b. szef BBN gen. Stanisłąw Koziej. PiS nie widzi problemu w tym, że polskie wojsko zostanie kadrowo osłabione. To wygląda na demonstrację- mówi o decyzji generałów szef sejmowej komisji obrony, Michał Jach z PiS.

Chaos w MON

Eksperci oceniają pierwsze sto dni rządów Macierewicza w MON jako czas chaosu. Już nominacja na to stanowisko osoby mającej wizerunek tropiciela spisków i promotora teorii zamachu smoleńskiego przyjęta była przez opinię publiczną z obawą. Jakie zmiany zaszły w MON od czasu przejęcia sterów przez Macierewicza?

Kierownictwo MON doprowadziło do chaosu informacyjnego wokół przetargu na śmigłowce Caracal, zamówione przez poprzedni rząd. Zakup nowych śmigłowców wielozadaniowych to część strategii poprzednich rządów stawiających na nowoczesne wyposażenie armii. Kilka dnia temu Macierewicz stwierdził, że caracale jednak zostaną dostarczone polskiemu wojsku.

W grudniu ludzie Macierewicza z dorobionym kluczem weszli po nocy do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO, co zostało odebrane jako dziwaczna i niezrozumiała dla sojuszników akcja.

Czystki kadrowe w MON

Eksperci m.in. Janusz Zemke zwracają uwagę na trwające w m.in. MON i na uczelniach wojskowych czystki kadrowe. - Nigdy po 1989 nie było takiej skali zmian w polskim MON - powiedział Janusz Zemke w Poranku Radia TOK FM kilka dni temu. - To, co się dzieje w przemyśle zbrojeniowym, musi skończyć się źle. Jeśli kryterium podstawowym jest to, że ktoś prowadził Klub "Gazety Polskiej" w Łomiankach czy gdzie indziej... Taki człowiek ma być w kierownictwie Polskiej Grupy Zbrojeniowe.

Szef MON nie przestaje też promować spiskowych teorii ws. Smoleńska (m.in. o wybuchach), poddając w wątpliwość ustalenia profesjonalnych śledczych, wg których w Smoleńsku doszło do wypadku, nie - zamachu. W poniedziałek w MON ma rozpocząć prace specjalna podkomisja, która "zbada", jak doszło do katastrofy.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Antoni Macierewicz to dobry szef MON?

Zobacz najnowsze wideo

Komentarze (690)
Zaloguj się
 • login-xyz

  Oceniono 199 razy 175

  To nie jest chaos, to nie jest PiS - Prawo i Sprawiedliwosc. To nie jest PRB - Polska Republika Bananowa, to jest PRP - Polska Republika Psychiatryczna a partia rzadzaca to PiS - Psychiczni i Szizofremycy.

 • fakiba

  Oceniono 172 razy 144

  Jak długo jeszcze ten świr Antek będzie szkodził Polsce , i rozwalał wszystko do czego się dotknie

 • chasingcars

  Oceniono 125 razy 113

  Chaos w MON? Potrzebne wsparcie siły wyższej - pora na kolejny przelew dla Rydzyka!

 • amorvertical

  Oceniono 122 razy 108

  A jak ma nie być chaosu w MON kiedy Macierewicz od wielu lat ma chaos we łbie. Bez tabletek on nie funkcjonuje.

 • fakiba

  Oceniono 118 razy 106

  Antek wprowadzi dobrą zmianę w wojsku , kolesi z harcerstwa posiadających legitymację pis jeszcze paru wolnych ma , tydzień przeszkolenia i Duda nominację generalską podpisuje bez szemrania

 • login-xyz

  Oceniono 103 razy 89

  Teraz zatrudnia w miejsce generalow, jakichs rolnikow ze Szczecina. Co tam, swinie zarznac potrafia, wiec doswiadczenie maja. :)

 • jdkonrad

  Oceniono 112 razy 86

  ten schizofrenik jeszcze nic w życiu nie zbudował.. WSI też rozpieprzył i to bez ładu i składu..
  czegóż można było się spodziewać po nim gdy został szefem MONu?!
  gdyby został ministrem finansów - dziś wpier.dalalibyśmy trawę!!
  podziękujmy pieknie nyczowi i kościołowi katolickiemu w Polsce za wypromowanie ludzi takich jak zer0, macierewicz, kaczyński czy waszczyszczykiewicz...
  mam nadzieję, że klechy dostaną od ludu należytą zapłatę.

 • tomtg123

  Oceniono 84 razy 66

  Chyba trzeba będzie ściągnąć Agenta Tomka z emerytury, awansować go i zrobić go np. szefem sztabu polskie armii ? Albo może nie - może lepiej dać agenta Tomka do stadniny w Janowie, a tego nowego prezesa ze stadniny na szefa sztabu ?
  A może ta znajoma Kaczyńskiego, która mu kiedyś pożyczała kasę, zgodzi się zostać
  generałem ? Ileż ciekawych możliwości ma PiS.
  Ot, dylematy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje