Tusk do emigrantów zarobkowych: "Nie przyjeżdżajcie do Europy"

03.03.2016 13:12
Donald Tusk

Donald Tusk (RONALD ZAK/AP)

1. - Nie wierzcie przemytnikom, nie ryzykujcie życia - mówił szef RE
2. Tusk zapowiedział, że Unia będzie blokować tranzyt emigrantów zarobkowych

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Apeluję do wszystkich potencjalnych, nielegalnych migrantów zarobkowych, niezależnie od kraju ich pochodzenia: nie przyjeżdżajcie do Europy, nie wierzcie przemytnikom, nie ryzykujcie życia i pieniędzy - oświadczył Tusk po spotkaniu w Atenach z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem.

- To nic nie da. Grecja i wszystkie inne kraje europejskie przestaną być państwami tranzytowymi - dodał.

Tusk chce współpracy z Grecją

Tusk odwiedził Grecję w ramach podróży po krajach najciężej doświadczonych przez kryzys migracyjny. Jeszcze w czwartek ma się udać do Turcji, skąd ok. 1 mln migrantów przedostało się przez Morze Śródziemne do Grecji w ciągu ostatnich 14 miesięcy. Jak podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej, współpraca z Ankarą w celu opanowania kryzysu jest obecnie "najwyższym priorytetem".

W zawartym w listopadzie 2015 roku porozumieniu z UE Turcja zobowiązała się do skuteczniejszej kontroli swej granicy z Grecją. W zamian Bruksela obiecała Ankarze 3 mld euro, które mają być przeznaczone na poprawę warunków życia 2,5 mln uchodźców z Syrii przebywających obecnie na terytorium Turcji.

Grecja grozi krajom, które nie chcą migrantów

Premier Grecji skrytykował część krajów unijnych za niechęć do uczestniczenia w mechanizmie relokacji uchodźców oraz samowolne zamykanie granic przed migrantami. Zapowiedział, że na zaplanowanym na 7 marca szczycie UE-Turcja zażąda objęcia sankcjami tych krajów unijnych, które nie wprowadzają w życie decyzji podjętych przez Radę Europejską.

Według władz w Atenach w kraju utknęło ponad 25 tys. migrantów chcących kontynuować podróż na północ, a w ciągu marca liczba ta może wzrosnąć do 70 tys. To skutek ograniczeń wprowadzonych najpierw przez Austrię, a następnie przez inne kraje tzw. bałkańskiego szlaku migracyjnego.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (290)
Zaloguj się
 • spluwa-orginal

  Oceniono 56 razy 42

  Panie Tusk ,zeby oni chociaz robixc chcieli . Socjalu im sie zachciewa .

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 33 razy 27

  "nie przyjeżdżajcie do Europy" - wołanie na puszczy. Oczywiście politycy w Brukseli obudzili się z cudownego snu o ekonomicznym potencjale przybyszów dopiero teraz, gdy okazało się, że przybysze jednak nie pobudzą gospodarki i wywołają zamieszki, a niektórych polityków ludzie pozrzucają ze stołków. Gratki za perspektywiczne myślenie.

 • zalobanarodowa

  Oceniono 43 razy 23

  Dlaczego to publikujecie. To mowa nienawiści wobec imigrantów.
  Podobne głosy "pod waszymi tekstami" przecież blokujecie.

 • mojko3099

  Oceniono 33 razy 23

  Dwie trzecie to funkcjonalni analfabeci” - mówi niemiecki ekonomista, prezydent instytutu badań nad gospodarką IFO w Monachium Hans-Werner Sinn w rozmowie z dziennikiem „Die Welt”.
  Nie rozumiem tej gadaniny, że UE dozna klęski, jeśli wprowadzimy kontrole graniczne. Unia istniała przed układem z Schengen, a niektóre kraje i tak w nim nie uczestniczą. To nie oznacza przecież całkowitego zamknięcia granic lecz odzyskanie kontroli nad tym, kogo wpuszczamy do kraju. Jest zasadą, że każdy kraj potrzebuje własnych granic w celu ochrony swoich zasobów naturalnych, infrastruktury, usług publicznych. Każda fabryka jest otoczona ogrodzeniem. Podobnie powinno być z państwami.
  W Afryce jest 1,1 mld ludzi. W Nigerii jest wojna domowa i mieszka tam 170 milionów ludzi. Nie jesteśmy w stanie ich wszystkich przyjąć. Konwencja Genewska przyznaje uchodźcom wojennym ochronę, ale tylko w sąsiednim kraju. Uchodźcy, którzy docierają do Niemiec poprzez bezpieczne kraje trzecie nie mają prawa do azylu i powinni zostać do nich odesłani. Przyjmować każdego, kto przyjeżdża, jest nie tylko sprzeczne z prawem, ale również niehumanitarne. Bo skłania kolejnych do podjęcia niebezpiecznej podróży do Europy. Ci ludzie toną potem na morzu.
  Komu przeszkadza, że wymieniam empiryczne fakty, sam jest sobie winien. Kogoś takiego nazwałbym ideologiem. Mnie płaci się za to, że mówię prawdę. Jest mi obojętne czy to się ludziom podoba, czy nie. Prawdą jest co jest prawdziwe i należy mówić prawdę, inaczej nauka przestaje mieć sens.

 • smok61

  Oceniono 55 razy 23

  Czu można już podziękować Orbanowi za wyprzedzającą politykę, czy nadal jest
  ćwokiem nie pasującym do nowoczesnej europy?

 • thadde

  Oceniono 30 razy 20

  Przecież uchodzcy chcą dostać się Niemiec,gdzie ich Markela zaprasza a nie do jakiejś Europy, która diabli wiedzą gdzie jest....

 • chi-neng

  Oceniono 31 razy 19

  Urzad Migracyjny w Szwecji zazadal dodatkowo wczoraj 30 miliardow na potrzeby zwiazane z migracja.
  Sadze, ze taki sam problem maja wszystkie inne kraje, ktore przyjmowaly i nadal przyjmuja 'drzwiami i oknami' nie konczacy sie nigdy naplyw uchodzcow. Nie tylko Grecja, Turcja, ale i Szwecja, a takze Niemcy, Wlochy, Hiszpania...

  Nie wiem, jakie jest wyjscie z obecnej sytuacji?
  To co sie dzieje, doprowadzi do ruiny nie tylko EU, ale i mase panstw; kazdego z osobna.

  Nie wiem co na to Kraje Arabskie; te ktore 'mieszkaja' w chmurach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje