Tusk do emigrantów zarobkowych: "Nie przyjeżdżajcie do Europy"

03.03.2016 13:12
Donald Tusk

Donald Tusk (RONALD ZAK/AP)

1. - Nie wierzcie przemytnikom, nie ryzykujcie życia - mówił szef RE
2. Tusk zapowiedział, że Unia będzie blokować tranzyt emigrantów zarobkowych

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Apeluję do wszystkich potencjalnych, nielegalnych migrantów zarobkowych, niezależnie od kraju ich pochodzenia: nie przyjeżdżajcie do Europy, nie wierzcie przemytnikom, nie ryzykujcie życia i pieniędzy - oświadczył Tusk po spotkaniu w Atenach z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem.

- To nic nie da. Grecja i wszystkie inne kraje europejskie przestaną być państwami tranzytowymi - dodał.

Tusk chce współpracy z Grecją

Tusk odwiedził Grecję w ramach podróży po krajach najciężej doświadczonych przez kryzys migracyjny. Jeszcze w czwartek ma się udać do Turcji, skąd ok. 1 mln migrantów przedostało się przez Morze Śródziemne do Grecji w ciągu ostatnich 14 miesięcy. Jak podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej, współpraca z Ankarą w celu opanowania kryzysu jest obecnie "najwyższym priorytetem".

W zawartym w listopadzie 2015 roku porozumieniu z UE Turcja zobowiązała się do skuteczniejszej kontroli swej granicy z Grecją. W zamian Bruksela obiecała Ankarze 3 mld euro, które mają być przeznaczone na poprawę warunków życia 2,5 mln uchodźców z Syrii przebywających obecnie na terytorium Turcji.

Grecja grozi krajom, które nie chcą migrantów

Premier Grecji skrytykował część krajów unijnych za niechęć do uczestniczenia w mechanizmie relokacji uchodźców oraz samowolne zamykanie granic przed migrantami. Zapowiedział, że na zaplanowanym na 7 marca szczycie UE-Turcja zażąda objęcia sankcjami tych krajów unijnych, które nie wprowadzają w życie decyzji podjętych przez Radę Europejską.

Według władz w Atenach w kraju utknęło ponad 25 tys. migrantów chcących kontynuować podróż na północ, a w ciągu marca liczba ta może wzrosnąć do 70 tys. To skutek ograniczeń wprowadzonych najpierw przez Austrię, a następnie przez inne kraje tzw. bałkańskiego szlaku migracyjnego.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (290)
Tusk do emigrantów zarobkowych: "Nie przyjeżdżajcie do Europy"
Zaloguj się
 • jrb11

  Oceniono 3 razy -1

  Panie Tusk - znowu Pan bezmyslnie plecie,
  Zadni emigranci zarobkowi - to ofiary wojny I waszego gangu NATO, ktory rozbil ich kraje
  I bombarduje ich miasta wybijajac ludzi milionami.
  Pana polityka balamucenia ludzi I odwrocenia uwagi od zbrodni jest niemoralna I
  po prostu swinska.
  Chced Pan zamienic prawo ktore stosuje sie do uciekinierow wojennych na prawo
  ekonomiczne I umyc rece.
  Oczywiscie wg Pana - powinno sie topic tych ludzi w Morzu Srodziemnym" prawda ?
  Miej czlowieku odwage zaadresowac problem uczciwie.
  Powiedz ze jestesmy winni tej sytuacji - wykonujac rozkazy ekcepcjonalistow. Pomagamy im rozwalic Europe I trzeba z tym skonczyc.
  To przyczynu a Pan bezmyslnie atakuje skutki waszego postepowania I umywa rece - wlasciwie od zbrodni na skale Adolfa I Jozefa.
  Wstyd !!!! dla calego Polskiego NArodu.

 • 2mimoza

  Oceniono 2 razy 2

  Donald , wystarczy na twoja ryzą mordę spojrzeć i wiadomo, ze ma się do czynienia z zawodowym oszustem...

 • 2mimoza

  Oceniono 2 razy 2

  Ale się wysilił żeby coś pierdnąć !
  Jak zwykle, zresztą.

 • wesoly_piernik

  Oceniono 3 razy 1

  jasne, nie wpuszczajscie zarobkowych, wpuszczajcie tylko smierdzacych, leniwych darmozjadow, ktorym nie chce sie pracowac tylko rozmnazac za pieniadze europejskich podatnikow...

 • jakis_gosc01

  Oceniono 4 razy 4

  Premierek leniwego narodu greckiego, który UE już nie raz uratowała od bankructwa miliardami euro z kieszeni europejskich podatników ma jeszcze czelność żądać jakichś sankcji? Co za bezczelny buc.

 • letalin

  Oceniono 5 razy 3

  Dziś to może sobie Tusk pokrzykiwać. Trzeba było nie obrażać się na tych, którzy obdarzeni lepszym instynktem politycznym i społecznym od dawna mówili o problemie. Zamiast walczyć o dogmaty politycznej poprawności trzeba było robić i wspierać choćby Orbana. Może nawet PO nie uwaliłaby wyborów, gdyby jej wodzowie nie bali się mówić tego co myślą ze strachu przed Makrelą i dobermanami z Brukseli.

 • rikol

  Oceniono 1 raz 1

  Od wszystkich przybyszów powinno być pobierane DNA, to by pozwoliło na jednoznaczną ich identyfikację, wraz z regionem pochodzenia. Wiadomo by było, czy ich dzieci są rzeczywiście ich, czy tylko ukradzione, żeby dostać pozwolenie na pobyt. Liczba dzieci by się też zmniejszyła, bo można w ten sposób zweryfikować wiek.

  Natomiast co się tyczy ochrony granic, to należy patrolować Morze Śródziemne i nie dopuszczać statków i łodzi do europejskich brzegów. To wystarczy.

  Poza tym po kolei wszystkich deportować, nie dawać w europie żadnych pieniedzy ani mieszkania, nic. Do Iraku jużwracają uchodźcy, którym się nie podobało w Szwecji, taki niebezpieczny ten irak.

 • razb1947

  Oceniono 2 razy 2

  Dopiero teraz rudy zareagował a gdzie był w ubiegłym roku -pod spudnicą Merkrl która zapraszała wszystkich imigrantów.

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 1 raz 1

  Niech Tusk weźmie na dywanik Tsiprasa i zaszantażuje go, że nie dostanie pomocy finansowej jak nie zatrzyma napływu imigrantów z Turcji. A jak Merkel chce ich przyjąć to niech przywozi z Turcji samolotami po sprawdzeniu dokumentów i kwalifikacji. Czy to takie trudne ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje