Reforma prokuratury wchodzi w życie. Ziobro: PO wybiło zęby tej instytucji, dziś zaczynamy dobrą zmianę

03.03.2016 13:11
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (PRZEMEK WIERZCHOWSKI)

1. 4 marca zaczyna obowiązywać nowa ustawa o prokuraturze
2. Funkcje Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego połączą się
3. Z tej okazji odbyła się dzisiaj wspólna konferencja Szydło i Ziobry

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W piątek wchodzi w życie PiSowska ustawa o prokuraturze. Połączone zostaną funkcje Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, a kadencję zakończy dotychczasowy szef prokuratury Andrzej Seremet. Z tej okazji odbyła się dzisiaj konferencja prasowa, na której Beata Szydło i Zbigniew Ziobro wyjaśniali, dlaczego taka reforma jest potrzebna.

"Tego chcą Polacy"

Zmiany w prokuraturze to część realizacji zobowiązań PiS z kampanii wyborczej. - Ludzie mają poczucie, że wymiar sprawiedliwości nie stoi po stronie tych, którzy są niewinni. W trakcie moich spotkań z Polakami pojawiało się stwierdzenie, ze to przestępcy mają jakieś szczególne przywileje i prawa - mówiła premier Szydło.

Ziobro podkreślał z kolei kwestię odpolitycznienia prokuratury. - Poprzednie rządy "wybiły zęby" tej instytucji. Prokuratura nie może działać tak, jak podczas afery Amber Gold czy wszędzie tam, gdzie pojawiali się politycy PO - rozpoczął minister. - W okresie rządów PiS w latach 2005-2007, kiedy funkcje ministra i prokuratora generalnego były połączone, nastąpił znaczny spadek przestępczości. Blisko o 1/4. Wzrosła wykrywalność afer korupcyjnych - stwierdził Ziobro.

Minister, podając te dane, powołał się na badania niezależnych instytucji. Nie powiedział jednak, o jakie badania dokładnie chodzi.

Zdaniem Ministra Sprawiedliwości, reforma prokuratury oznacza większą transparentność władzy i początek większej odpowiedzialności prokuratorów za podejmowane decyzje.

- Dobre są sytuacje, gdy mamy do czynienia z transparentną decyzją, jawną, jasną, za którą przełożony w stosunku do podwładnych bierze odpowiedzialność. I ta ustawa daje taką ścieżkę - ocenił Ziobro.

Na koniec dodał, że "władza musi być realna, jeśli ma dawać możliwości oddziaływania na rzeczywistość". - Teraz władza będzie władzą działającą pod bardzo ścisłą kontrolą polskiego parlamentu, kontrolą przedstawicieli narodu, którzy zostali wybrani w demokratycznych wyborach (...) realną kontrolą, która może się nawet skończyć wnioskiem o wotum nieufności i odwołaniem prokuratora generalnego - zakończył Ziobro.

Reforma oceniona negatywnie

W styczniu Sejm uchwalił przygotowane przez posłów PiS dwie ustawy reformujące prokuraturę.

Projekty skrytykował w przekazanej Sejmowi opinii obecny prokurator generalny Andrzej Seremet; przeciw połączeniu funkcji MS i PG opowiedziała się też Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratury. Połączenie funkcji MS i PG negatywnie oceniła ponadto I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdo.

Prokuratura została uniezależniona od ministerstwa sprawiedliwości w 2009 r. - prokurator generalny Andrzej Seremet zaczął urzędowanie 1 kwietnia 2010 r. Oddzielenie tych funkcji było realizacją programu wyborczego PO. Rozdział od początku krytykowało PiS, wskazując, że minister za pośrednictwem prokuratury powinien móc wpływać na politykę karną. Przywrócenie połączenia tych funkcji PiS zapowiadało w kampanii wyborczej.

Zobacz też nasze podsumowanie w 10 punktach CO SIĘ ZMIENI W PROKURATURZE?.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (254)
Reforma prokuratury wchodzi w życie. Ziobro: PO wybiło zęby tej instytucji, dziś zaczynamy dobrą zmianę
Zaloguj się
 • petron5

  Oceniono 3 razy -3

  ...........
  oto twarze i wypowiedzi tych, którzy zyczyli Dudzie śmierci:

  tomek.laskus.salon24.pl/700152,wspolnota-gorszego-sortu

 • open123

  Oceniono 1 raz 1

  Czekam na książeczkę z myślami Z. Ziobry, na okładce chcę to zdjęcie ZZ i M. Kamińskiego. Książeczkę kupię albo zrobię własnoręcznie 1 egz.

 • razb1947

  Oceniono 2 razy 0

  Gorszy sort teraz ma pełne gacie bo nie długo przyjdą po nich-za korupcje,układy-np. kwiatkowski -Bury,za rozdawanie sobie naszych budżetowych pieniędzi,za 100 milionów które wydał Komorowski na nieudane referendum a wy go popieraliście -i.t.d.

 • razb1947

  Oceniono 3 razy -1

  B.dobra zmiana że połączono spowrotem funkcje ministra sprawiedliwości z funkcją prokuratora generalnego i skończą się korupcje,układy i.t.d.jakie były za PO i PSL a zacznie się ich rozliczanie i to bardzo dokładne i zabieranie złodziejom majątków i w skarpetkach pójdą

 • borman60

  Oceniono 3 razy 1

  Pan Zbyszek jest zero ,a nawet mniej niż zerooooooo .

 • episkopatszatana777

  Oceniono 2 razy 2

  Nie znam się, i nie potrafię powiedzieć, jak jest lepiej. Na pewno nawet najlepsze narzędzia są bezwartościowe w rękach idiotów. Walka z domniemaną patologią nigdy nie powinna polegać na tworzeniu narzędzi, które potem zostaną przejęte przez idiotów, co jest podstawą mojej krytyki PiS, już niezależnie od kontekstu ideologicznego. Kontrola społeczeństwa zawsze zaczyna się od wykorzystania jakiegoś pretekstu, a nawet, gdyby PiS tworzyli tacy ludzie, jak sami o sobie lubią myśleć, czyli dojrzali, uczciwi, doświadczeni, świadomi obywatele (hehe), zdeterminowani dobrze pojętymi adekwatnie do współczesności wartościami chrześcijańskimi, interpretowanymi jako szacunek dla innych ludzi, to i tak w końcu ktoś po nich przejmie wszystkie stołki i możliwości, jakie z tego wynikają. A ja wiem, kto? Wystarczy, że zarząd Coca-coli.

 • prawdziwykermesz

  Oceniono 2 razy -2

  Ja tam sie bardzo ciesze! Jest szansa ze sciganie i osadzanie przestepcow bedzie dzieki temu skuteczniejsze. Lewaki jak zwykle szczekaja, jeszcze sporo bedaa sie musialy naszczekac, bo to dopiero poczatek zmian jakie nasz rzad zamierza przeprowadzic. Ale wiekszosc glasujacych Polakow tego chciala, wiec mordy w kubel platfusy, kodziarze i komuchy!

 • czemumojloginniedziala

  Oceniono 3 razy 1

  Tak chciało 30% Polaków. A niedługo może im się odwidzieć jak Pan Zero zacznie szaleć.

 • mapi7

  Oceniono 3 razy 1

  JA NIE CHCĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje