Reforma prokuratury wchodzi w życie. Ziobro: PO wybiło zęby tej instytucji, dziś zaczynamy dobrą zmianę

03.03.2016 13:11
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (PRZEMEK WIERZCHOWSKI)

1. 4 marca zaczyna obowiązywać nowa ustawa o prokuraturze
2. Funkcje Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego połączą się
3. Z tej okazji odbyła się dzisiaj wspólna konferencja Szydło i Ziobry

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W piątek wchodzi w życie PiSowska ustawa o prokuraturze. Połączone zostaną funkcje Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, a kadencję zakończy dotychczasowy szef prokuratury Andrzej Seremet. Z tej okazji odbyła się dzisiaj konferencja prasowa, na której Beata Szydło i Zbigniew Ziobro wyjaśniali, dlaczego taka reforma jest potrzebna.

"Tego chcą Polacy"

Zmiany w prokuraturze to część realizacji zobowiązań PiS z kampanii wyborczej. - Ludzie mają poczucie, że wymiar sprawiedliwości nie stoi po stronie tych, którzy są niewinni. W trakcie moich spotkań z Polakami pojawiało się stwierdzenie, ze to przestępcy mają jakieś szczególne przywileje i prawa - mówiła premier Szydło.

Ziobro podkreślał z kolei kwestię odpolitycznienia prokuratury. - Poprzednie rządy "wybiły zęby" tej instytucji. Prokuratura nie może działać tak, jak podczas afery Amber Gold czy wszędzie tam, gdzie pojawiali się politycy PO - rozpoczął minister. - W okresie rządów PiS w latach 2005-2007, kiedy funkcje ministra i prokuratora generalnego były połączone, nastąpił znaczny spadek przestępczości. Blisko o 1/4. Wzrosła wykrywalność afer korupcyjnych - stwierdził Ziobro.

Minister, podając te dane, powołał się na badania niezależnych instytucji. Nie powiedział jednak, o jakie badania dokładnie chodzi.

Zdaniem Ministra Sprawiedliwości, reforma prokuratury oznacza większą transparentność władzy i początek większej odpowiedzialności prokuratorów za podejmowane decyzje.

- Dobre są sytuacje, gdy mamy do czynienia z transparentną decyzją, jawną, jasną, za którą przełożony w stosunku do podwładnych bierze odpowiedzialność. I ta ustawa daje taką ścieżkę - ocenił Ziobro.

Na koniec dodał, że "władza musi być realna, jeśli ma dawać możliwości oddziaływania na rzeczywistość". - Teraz władza będzie władzą działającą pod bardzo ścisłą kontrolą polskiego parlamentu, kontrolą przedstawicieli narodu, którzy zostali wybrani w demokratycznych wyborach (...) realną kontrolą, która może się nawet skończyć wnioskiem o wotum nieufności i odwołaniem prokuratora generalnego - zakończył Ziobro.

Reforma oceniona negatywnie

W styczniu Sejm uchwalił przygotowane przez posłów PiS dwie ustawy reformujące prokuraturę.

Projekty skrytykował w przekazanej Sejmowi opinii obecny prokurator generalny Andrzej Seremet; przeciw połączeniu funkcji MS i PG opowiedziała się też Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratury. Połączenie funkcji MS i PG negatywnie oceniła ponadto I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdo.

Prokuratura została uniezależniona od ministerstwa sprawiedliwości w 2009 r. - prokurator generalny Andrzej Seremet zaczął urzędowanie 1 kwietnia 2010 r. Oddzielenie tych funkcji było realizacją programu wyborczego PO. Rozdział od początku krytykowało PiS, wskazując, że minister za pośrednictwem prokuratury powinien móc wpływać na politykę karną. Przywrócenie połączenia tych funkcji PiS zapowiadało w kampanii wyborczej.

Zobacz też nasze podsumowanie w 10 punktach CO SIĘ ZMIENI W PROKURATURZE?.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (254)
Zaloguj się
 • 1pirat2

  Oceniono 87 razy 71

  Troche ten świat jest pokręcony, Ziobro, który za swoje sprawki powinien sam siedzieć, będzie wsadzał innych.

 • mallana

  Oceniono 66 razy 60

  Panie Zbyszku, nic się nie zmieniło i nie zmieni. Dalej jest pan zerem.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 57 razy 49

  A w poprzedniej kadencji wystarczyło ruszyć dupę na pewne głosowanie....

 • leszek.30

  Oceniono 63 razy 49

  Są nas miliony.. To my możemy powybijać zęby tym szczurom z PiS-komuny...!
  Pamiętajmy o demonstracji KOD 12 Marca ..!!!

 • kocurxtr

  Oceniono 48 razy 46

  ogłoście jeszcze stan wojenny i internujcie Jarozbawa, żeby mógł sobie do CV w końcu wpisać..

 • jerzykkur38

  Oceniono 40 razy 38

  Nie chce się wierzyć,że PIS oddaje w ręce Ziobry,władzę absolutną.Ten rycerz bez zmazy i skazy,spowodował wielkie problemy z polską transplantologią.Normy etyczne i moralne,tego wybrańca bogów,przejawiały się w jego zachowaniu i działaniu,przeciw vice premierowi,własnego rządu,panu Lepperowi,chodząc za nim ,z magnetofonem w gaciach,podsłuchując i nagrywając jego rozmowy.Ta kontrowersyjna kandydatura ,na stanowisko prokuratora generalnego oraz ministra sprawiedliwości,podczas kampanii wyborczej do Parlamentu,była skutecznie zatajana.

 • y.woodoo

  Oceniono 40 razy 34

  Strach padl na:
  - zlodziei batonikow za 99gr.,
  - tych ktorzy mowia otwarcie co mysla o sekcie, kaczym gownie, smolensku itd'
  - na zwyklych ludzi ktorzy hooi wiedza o co chodzi.

  Szampana moga otwierac PiSdy i ich pobratyncy.

 • ador43

  Oceniono 40 razy 34

  Trzeba bedzie uwazac bo morderca Ziobro (zabicie Blid)ma teraz do pomocy innego zbrodniarza ;Piotrowicz,razem beda dbali o to zeby " nikt wiecej przez tego pana nie zostal usmiercony".

 • fakiba

  Oceniono 48 razy 32

  Ziobro tyle sobie uzbiera jak zarządca prokuratury , że na parę długich lat odsiadki starczy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje