Startuje podkomisja smoleńska Macierewicza. Początek prac już w poniedziałek

03.03.2016 12:05
Smoleńsk, wrak prezydenckiego samolotu TU 154

Smoleńsk, wrak prezydenckiego samolotu TU 154 (FILIP KLIMASZEWSKI)

1. Pierwsze posiedzenie podkomisji smoleńskiej zaplanowano na poniedziałek
2. Zapowiedziano także zmiany w składzie tego gremium
3. Komisja zacznie prace od analizy dotychczasowych ustaleń

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak poinformował pierwszy wiceprzewodniczący podkomisji dr Kazimierz Nowaczyk, pierwsze posiedzenie podkomisji, którą MON powołało do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, rozpocznie się w poniedziałek. Nastąpią też zmiany w składzie tego gremium. Bliższych szczegółów Nowaczyk jednak nie podał.

Zapowiedział, że podkomisja zwróci się do prowadzącej śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej prokuratury wojskowej o "udostępnienie i wymianę dokumentów".

- Posiedzenie komisji będzie trwało cały przyszły tydzień. (...) Rozpocznie się od poniedziałku i komisja będzie mogła przystąpić już do pracy pełną parą - powiedział Nowaczyk. W poniedziałek członkowie mają się spotkać z szefem MON i odebrać nominacje. Tego dnia - jak mówił Nowaczyk - mają być też załatwiane sprawy organizacyjne, np. kwestie dostępu do materiałów. Jego zdaniem chodzi o "tysiące stron".

- To wszystko należy przejrzeć, posegregować i wówczas już w zespołach zajmujących się określoną tematyką będzie robione podsumowanie materiałów, jakie są do dyspozycji. Dopiero wówczas może rozpocząć się praca merytoryczna- powiedział Nowaczyk.

Dodał, że chodzi o materiały z kolejnych konferencji smoleńskich, z prac parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, którego szefem był Macierewicz, a także z tzw. komisji Millera, czyli KBWLLP, która w latach 2010-11 badała katastrofę smoleńską pod przewodnictwem ówczesnego szefa MSWiA Jerzego Millera.

Macierewicz: podstawowe fakty zostały ukryte

Na początku lutego, przy okazji powołania podkomisji, szef MON Antoni Macierewicz mówił, że w przeszłości "zostały ukryte podstawowe fakty i informacje, które w sposób zasadniczy zmieniają ogląd wydarzeń". Wśród nich wymienił zniszczenie ponad 400 kart informacji i meldunków, jakie zostały dostarczone 10 kwietnia 2010 r. do Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Wiceprzewodniczący Nowaczyk zapowiedział, że w pierwszym tygodniu członkowie podkomisji będą spotykać się rano i pracować "tak długo, jak to będzie niezbędne". - Są osoby, które przylatują ze Stanów Zjednoczonych i ten czas należy wykorzystać w sposób maksymalny - wyjaśnił.

Poinformował też, że podkomisja będzie miała osobę wyznaczoną do kontaktów z mediami. Dodał jednak, że nie jest przesądzone, kto nią będzie. - Będziemy starali się uruchomić jak najszybciej stronę internetową, gdzie wszystkie niezbędne [dla opinii publicznej - przyp. red.] informacje będą się pojawiały - zapowiedział wiceszef podkomisji.

Ustalenia Millera kontra ustalenia Macierewicza

Komisja Millera ustaliła, że przyczyną katastrofy smoleńskiej było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, czego konsekwencją było zderzenie samolotu z drzewami, prowadzące do stopniowego niszczenia konstrukcji Tu-154M. Członkowie komisji podkreślali, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu. Ponadto w raporcie wskazano m.in. na błędy rosyjskich kontrolerów z lotniska w Smoleńsku.

Z kolei ostatni, opublikowany w kwietniu 2015 r. raport kierowanego przez Macierewicza zespołu parlamentarnego, zawierał tezę, że prawdopodobną przyczyną katastrofy była seria wybuchów m.in. na lewym skrzydle, w kadłubie i prezydenckiej salonce.

Jak katastrofa w Smoleńsku zmieniła Polskę? Przeczytaj w wywiadach Teresy Torańskiej >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy nowa, powołana przez Macierewicza komisja rzetelnie wyjaśni przyczyny katastrofy smoleńskiej?
Zobacz także
Komentarze (271)
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 77 razy 67

  - Splacanie dlugow wdziecznosci za wiernosc i glosy wyborcze; 'tuczenie' Kosciola', przyjaciocil i innych, "dobre wymiany i zmiany" kadr
  - Budowanie nowej historii Polski opartej na mitach i legandach o klanie Kaczynskich
  - Rujnowanie praworzadnosci
  - Rujnowanie gospodarki
  - Rujnowanie pozycji Polski w swiecie
  - Pierwszy dzien 'wiosny' obledu smolenskiego
  - Zagubienie workow 'cacanek-obiecanek' kampanijnych na czas nieokreslony:).

  Ww: Plan 'noworzadnych':)

 • leszek.30

  Oceniono 67 razy 61

  Krótko o Macierewiczu, Kaczyński i "ekspertach" ich komisji....

  "" Kłamanie jest dla psychopaty jak oddychanie. Przyłapani na kłamstwie tworzą nowe kłamstwa, nie dbając, czy zostaną na tym nakryci. Jak stwierdza Hare:

  „Kłamanie, oszukiwanie i manipulacja to wrodzone zdolności psychopatów… Przyłapani na kłamstwie i postawieni w obliczy prawdy, rzadko są zmieszani czy zakłopotani – po prostu zmieniają swoją historyjkę albo przystępują do przekręcania faktów, tak aby okazały się zgodne z kłamstwem. W efekcie mamy serię sprzecznych stwierdzeń i kompletnie ogłupiałego słuchacza” [Hare]. ""

 • pysio62

  Oceniono 61 razy 57

  Potrzebna jesdt komisja, ale lekarska ktora zbada poczytalnosc Macierewicza, i tych wszystkich, ktorzy opowiadaja bajki o zamachu w Smolensku.

 • widziane_z_ryczki

  Oceniono 54 razy 50

  Dobra zmiana znika w smoleńskiej mgle. Pisiory zajmują się tym czym najbardziej lubią. Gratuluję ich wyborcom dobrego wyboru. Alleluja i do tyłu!

 • fakiba

  Oceniono 48 razy 46

  Czy będzie w pobliżu lekarz i sanitariusze z kaftanami , bo takie zabezpieczenie wydaje się niezbędne przy takim nagromadzeniu w jednym miejscu chorych cymbałów

 • cezar85

  Oceniono 43 razy 43

  u kiszczaka nie znaleźli teczki potwierdzającej zamach?

  o przepraszam, ta znajduje się w willi na żoliborzu

 • zabobonny.bokononista

  Oceniono 44 razy 38

  Oni tam powinni pracować pod zwierzchnictwem PFRON, nie MON.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje