Startuje podkomisja smoleńska Macierewicza. Początek prac już w poniedziałek

03.03.2016 12:05
Smoleńsk, wrak prezydenckiego samolotu TU 154

Smoleńsk, wrak prezydenckiego samolotu TU 154 (FILIP KLIMASZEWSKI)

1. Pierwsze posiedzenie podkomisji smoleńskiej zaplanowano na poniedziałek
2. Zapowiedziano także zmiany w składzie tego gremium
3. Komisja zacznie prace od analizy dotychczasowych ustaleń

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak poinformował pierwszy wiceprzewodniczący podkomisji dr Kazimierz Nowaczyk, pierwsze posiedzenie podkomisji, którą MON powołało do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, rozpocznie się w poniedziałek. Nastąpią też zmiany w składzie tego gremium. Bliższych szczegółów Nowaczyk jednak nie podał.

Zapowiedział, że podkomisja zwróci się do prowadzącej śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej prokuratury wojskowej o "udostępnienie i wymianę dokumentów".

- Posiedzenie komisji będzie trwało cały przyszły tydzień. (...) Rozpocznie się od poniedziałku i komisja będzie mogła przystąpić już do pracy pełną parą - powiedział Nowaczyk. W poniedziałek członkowie mają się spotkać z szefem MON i odebrać nominacje. Tego dnia - jak mówił Nowaczyk - mają być też załatwiane sprawy organizacyjne, np. kwestie dostępu do materiałów. Jego zdaniem chodzi o "tysiące stron".

- To wszystko należy przejrzeć, posegregować i wówczas już w zespołach zajmujących się określoną tematyką będzie robione podsumowanie materiałów, jakie są do dyspozycji. Dopiero wówczas może rozpocząć się praca merytoryczna- powiedział Nowaczyk.

Dodał, że chodzi o materiały z kolejnych konferencji smoleńskich, z prac parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, którego szefem był Macierewicz, a także z tzw. komisji Millera, czyli KBWLLP, która w latach 2010-11 badała katastrofę smoleńską pod przewodnictwem ówczesnego szefa MSWiA Jerzego Millera.

Macierewicz: podstawowe fakty zostały ukryte

Na początku lutego, przy okazji powołania podkomisji, szef MON Antoni Macierewicz mówił, że w przeszłości "zostały ukryte podstawowe fakty i informacje, które w sposób zasadniczy zmieniają ogląd wydarzeń". Wśród nich wymienił zniszczenie ponad 400 kart informacji i meldunków, jakie zostały dostarczone 10 kwietnia 2010 r. do Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Wiceprzewodniczący Nowaczyk zapowiedział, że w pierwszym tygodniu członkowie podkomisji będą spotykać się rano i pracować "tak długo, jak to będzie niezbędne". - Są osoby, które przylatują ze Stanów Zjednoczonych i ten czas należy wykorzystać w sposób maksymalny - wyjaśnił.

Poinformował też, że podkomisja będzie miała osobę wyznaczoną do kontaktów z mediami. Dodał jednak, że nie jest przesądzone, kto nią będzie. - Będziemy starali się uruchomić jak najszybciej stronę internetową, gdzie wszystkie niezbędne [dla opinii publicznej - przyp. red.] informacje będą się pojawiały - zapowiedział wiceszef podkomisji.

Ustalenia Millera kontra ustalenia Macierewicza

Komisja Millera ustaliła, że przyczyną katastrofy smoleńskiej było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, czego konsekwencją było zderzenie samolotu z drzewami, prowadzące do stopniowego niszczenia konstrukcji Tu-154M. Członkowie komisji podkreślali, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu. Ponadto w raporcie wskazano m.in. na błędy rosyjskich kontrolerów z lotniska w Smoleńsku.

Z kolei ostatni, opublikowany w kwietniu 2015 r. raport kierowanego przez Macierewicza zespołu parlamentarnego, zawierał tezę, że prawdopodobną przyczyną katastrofy była seria wybuchów m.in. na lewym skrzydle, w kadłubie i prezydenckiej salonce.

Jak katastrofa w Smoleńsku zmieniła Polskę? Przeczytaj w wywiadach Teresy Torańskiej >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy nowa, powołana przez Macierewicza komisja rzetelnie wyjaśni przyczyny katastrofy smoleńskiej?
Zobacz także
Komentarze (271)
Startuje podkomisja smoleńska Macierewicza. Początek prac już w poniedziałek
Zaloguj się
 • almagus

  0

  Polskę przybiją do krzyża i będzie w kapliczce jej nisza.

  Z tragicznym lotem do Smoleńska.
  Wiąże się następna klęska.
  Być może obraz jest taki.
  Ekspertyzy za haki!
  Z otumanionym Polakiem.
  Rozmowa braci hakiem.
  Jak ci eksperci z szantażem.
  Służba Polsce blamażem.
  Na zgubę płacimy własną.
  Czyżbyśmy z główką zbyt ciasną?

  2013-09-19 almagus

 • supertlumacz

  0

  To musiały być piękne czasy, te lata spędzone KOR.

  Antoś z Adasiem grypsowali aby ich SB nie nakryło. Mówili skrótami zrozumiałymi tylko dla nich.

  Przy powitaniu Antoś mówił krótko: I Maryja...
  A Adaś odpowiadał : Zawsze dziewica

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 1 raz 1

  Tak brnij Antku w te absurdy,im dalej,tym prędzej pana nie będzie w tym rządzie...i tego rządu nierządu pozbędziemy się prędko.

 • 1general

  Oceniono 1 raz 1

  Na początek proponuję ,kontrolerzy z wieży w Smoleńsku potem Putin i Tusk.A gdyby czasem nie chcieli przybyć to wysłać po nich w-e ministra MON Bartosza Kownackiego.On taki grożny i wygadany ,szybko ich zdybie.A po wszystkim audyt specjalistki od audytów Beaty Kempy .

 • maxim38

  Oceniono 2 razy 2

  Ło losie...Znowu?Czas wielkiej smuty zaczyna być jeszcze większą smutą.Smutne to jak kaczor i jego kaczątka(nie mylić z dziećmi mimo,że tak się zachowują) znowu próbuje przeforsować swoją teorię spisku.

 • zygosz

  Oceniono 3 razy 1

  Wspaniały !

  Panie Macierewicz tak dalej iść należy.
  Teraz gremium trotylowej mocno bije sie
  w głowę,w snam ma rożne widzenia ,a
  przyszłość swą widzi juz w murach więzienia.
  Czas zegar zatrzyma i bedzie biła ciagle ta sama godzina .

 • starczypl

  Oceniono 3 razy 3

  Ruszamy! - kierunek Tworki...

 • pokon

  Oceniono 4 razy 4

  Baran niech do spółki z kaczorem zapłaci ze działalność tej ,,podkomisji" a nie z naszych podatków będzie nabijał kasę ,, niby expertom" od wszystkiego. Czy nie ma na tego oszołoma siły? DO us..nej śmierci będą jechać Smoleńskiem?

 • korcia2000

  Oceniono 4 razy 4

  Nie może niczego wyjaśnić zespół, który z góry zakłada efekt swego działania i kieruje się fanatycznymi przekonaniami a nie zdrowym rozsądkiem a poza tym w swym składzie nie ma ani jednego fachowca od katastrof lotniczych. Fachowcy wypowiedzieli się zresztą dużo wcześniej. To taka politychna ciuciu-babka za ciężkie pieniądze podatników!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje