Kontrowersyjny pomysł ukraińskiego rządu: urzędnikom nie będzie wolno krytykować władzy

03.03.2016 08:04
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk (GLEB GARANICH/REUTERS)

1. Rada Ministrów Ukrainy zatwierdziła kodeks etyki urzędników
2. Jeden z jego punktów zabrania krytykowania instytucji państwowych
3. Zapis wzbudził na Ukrainie ogromne kontrowersje

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zgodnie z komunikatem urzędniczy kodeks etyki ma służyć odbudowie zaufania społeczeństwa wobec organów władzy. - W rozporządzeniu tym wzięto pod uwagę postępowe doświadczenia i sukcesy krajów członkowskich UE. Podstawą dokumentu jest wprowadzony przez Polskę model przejrzystości działania instytucji państwowych - czytamy.

W rozporządzeniu wymieniono obowiązki urzędnika służby państwowej. Powinien on m.in. służyć państwu i społeczeństwu, zachowywać się z godnością, przestrzegać neutralności politycznej, a zadania zawodowe wykonywać sumiennie.

W swej pracy urzędnik ma bronić interesów państwa, budować jego pozytywny wizerunek, szanować petentów oraz nie dopuszczać do konfliktu interesów osobistych i publicznych. Od osoby zajmującej stanowiska w organach władzy oczekuje się ponadto lojalności.

Czym jest urzędnicza lojalność?

"Lojalność polega na: wstrzymywaniu się przed jakąkolwiek krytyką działalności organów państwowych i ich pracowników" oraz "poprawnym stosunku do kierownictwa instytucji i ich pracowników podczas wykonywania obowiązków zawodowych" - głosi dokument.

To właśnie ten paragraf wywołał największe zainteresowanie ukraińskich mediów. Gazeta internetowa "Ukraińska Prawda" napisała z powołaniem się na urzędników ministerstwa rozwoju gospodarczego, że rozporządzenie opracowano po dymisji szefa tego resortu Aivarasa Abromavicziusa, który oznajmił, że odchodzi, gdyż reformy na Ukrainie są umyślnie blokowane.

"Jak za Stalina i Berii"?

Olena Minicz, szefowa jednego z departamentów w Ministerstwie Gospodarki, skomentowała nowy kodeks etyki na Facebooku. Stwierdziła, że zapisy przyjęto i opracowano zbyt pospiesznie w związku z dymisją Abromavicziusa. "Ten niewielki dokument wpisuje się w najlepsze tradycje czasów komunizmu, a dokładniej czasów Stalina i Berii" - napisała Minicz.

Co ciekawe, nowe zapisy nie wzbudziły zastrzeżeń rzecznika prasowego unijnej delegacji na Ukrainie - Davida Štulika - pisze "Deutsche Welle".

W rozmowie z serwisem Štulik stwierdził, że podobne zapisy są w wielu krajach UE normą. - W żadnej z europejskich służb cywilnych publicznie nie krytykuje się instytucji, w której się pracuje - powiedział Štulik

O prawdziwej twarzy Ukrainy przeczytaj też w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (187)
Zaloguj się
 • rr-ss

  Oceniono 41 razy 27

  może Ukraińcy w końcu zauważą, że zamienili jednych cwaniaków na drugich

 • default_nick

  Oceniono 43 razy 25

  Jarozbaw też już na pewno nad tym pracuje. Tyle że zakaz krytyki będzie dotyczył całego społeczeństwa a nie tylko urzędników.

 • chi-neng

  Oceniono 45 razy 21

  Hahaha...
  To my jestesmy jednak 'lepsi' :).

  U nas obecnych wladz caly kraj nie moze krytykowac, nie tylko urzednicy...
  Kurski nawet spelnia specjalna "misje" w tej sprawie; medialnie, w TVP.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 27 razy 17

  Założę się, że u nas obowiązuje powszechnie niepisana zasada pełnej lojalności wobec pracodawcy. I zapewniam was, że funkcjonuje. Widzieliście może dziennikarza odcinającego się od poglądów redakcji w której pracuje? I to nie obecnie, ale i wcześniej? Po prostu, jeżeli był taki, znikał po cichu. A zresztą, co będę tłumaczył. Są tacy, którzy wiedzą lepiej.

 • chumski

  Oceniono 33 razy 17

  Tylko patrzeć jak Jarosław wrzechmocny wprowadzi to u nas.
  Będziemy mieli pozamiatane.

 • kala.fior

  Oceniono 56 razy 16

  Ale ruske trolle sie rozpasaly, a pomysl nie jest wcale taki kontrowersyjny, jest to dosyc standardwy punkt kodeksu sluzby cywilnej :

  Kodeks etyki korpusu służby cywilnej
  "Zasada lojalności - lojalność wobec Rzeczypospolitej Polskiej, lojalne i rzetelne realizowanie programu Rządu, lojalność wobec urzędu, powściągliwość w publicznym wypowiadaniu poglądów na temat urzędów administracji rządowej."

  Ta " powściągliwość " w praktyce jest zakazem krytyki.

  UK
  ensure you have Ministerial authorisation for any contact with the media

  Francja
  L'obligation de réserve

  Il s'agit d'une invention prétorienne (CE, 1935, Bouzanquet) encadrant la liberté d'expression des fonctionnaires en dehors du service : elle exige une retenue plus ou moins absolue selon la fonction exercée, dans l'expression d'opinion au sujet de l'administration. Ainsi, avait manqué au devoir de réserve, une chargée de mission auprès du préfet de Belfort qui avait dénoncé vertement la suppression du ministère des droits de la femme.

  L'obligation tend à être intense pour les emplois fonctionnels dans la fonction publique territoriale et les emplois à discrétion du gouvernement (comme les préfets) ainsi que les fonctionnaires « en uniforme ». Elle est beaucoup plus lâche pour les représentants syndicaux (CE, 1956, Bodaert).

 • felicjan.dulski

  Oceniono 22 razy 14

  Każdy mądry życiowo wie, że nie tylko w rządzie, zarządzie, kierownictwie, ale także w rodzinie, towarzystwie, koleżeństwie, zespole najważniejsza jest lojalność i zaangażowanie. Cóż po fachowcu, który zdradzi i to zdradzi boleśnie, bo wie jak wyrządzić jak najwięcej szkód? Oczywiście można "se zatrudnić" Jarucką.

 • fakiba

  Oceniono 34 razy 14

  Tam też mają dobrą zmianę , tfu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje