Obama przedłużył o rok sankcje przeciwko Rosji

03.03.2016 06:24
Barack Obama i John Kerry

Barack Obama i John Kerry (CARLOS BARRIA/REUTERS)

1. Obama przedłużył rok dekrety prezydenckie z marca 2014
2. Sankcje wprowadzono w zw. z polityką Rosji wobec Ukrainy
3. Zdaniem Waszyngtonu Rosja wciąż ingeruje w sprawy sąsiada

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W komunikacie przekazanym mediom prezydent Barack Obama oświadczył, że zdecydował się na taki krok z powodu kontynuowania przez Rosję działań, które "podważają procesy i instytucje demokratyczne na Ukrainie", a także "zagrażają jej pokojowi, bezpieczeństwu, stabilności, suwerenności i terytorialnej integralności" oraz w dalszym ciągu "stanowią nadzwyczajne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej USA".

Chodzi o przedłużenie o kolejny rok wprowadzonego w marcu 2014 roku, a następnie kilkakrotnie rozszerzanego dekretu, który był podstawą do zastosowania sankcji wobec Rosji przez rząd USA. Obama przedłużył ten dekret już po raz drugi. Gdyby tego nie uczynił, sankcje automatycznie przestałyby obowiązywać 6 marca br.

Amerykańskie sankcje na Kreml

Departament Stanu oraz ministerstwo finansów od marca 2014 roku, po aneksji przez Moskwę ukraińskiego Krymu, nakładały na Rosję kolejne sankcje - począwszy od zakazu wizowego i zamrożenia aktywów, skończywszy na sankcjach gospodarczych. Sankcjami objęto blisko związanych z Kremlem ludzi i instytucje: szereg polityków i wysokiej rangi rosyjskich urzędników oraz rosyjskich przedsiębiorców, największe firmy i banki; a także przywódców i firmy samozwańczych republik Donieckiej i Ługańskiej na wschodzie Ukrainy.

Administracja USA wielokrotnie zapewniała, że rozluźnienie części sankcji będzie możliwe dopiero, jeśli wejdą w życie postanowienia tzw. porozumień z Mińska o zawieszeniu broni na Ukrainie, zawartych w stolicy Białorusi w lutym ub. roku oraz we wrześniu 2014 roku.

A TERAZ ZOBACZ: Czy PiS wywiązał się z obietnic wyborczych? Sprawdziliśmy.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy USA słusznie przedłużyły sankcje nałożone na Rosję?
Zobacz także
Komentarze (134)
Zaloguj się
 • ks.pedofil

  Oceniono 42 razy 16

  Ciekawe jakie kwity na nieinternowanego wspolpracownika bezpieki kaczynskiego ( cala rodzina byla agentami ale chodzi o ostatniego ze zdrajcow Polski jaroslawa ) maja w Moskwie ze tak ochoczo realizuje polityke Puthitlera?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 30 razy 12

  Rodzime Wiadomości w Rosji na pewno wspomną o tej sprawie za parę lat.

 • eclipse23

  Oceniono 15 razy 9

  a nas niszczy i skloca kosciol katolicki

 • szabepio

  Oceniono 24 razy 8

  Cos ci się poj***ło. Embargo na zywnosc wprowadzili sami rosjanie. To nie sankcje ue. Ale w rosji czyli u ciebie jest taka propaganda ze zywnosc droga no zachód nie daje. Jaka pogoda w moskwie?

 • kroliklesny

  Oceniono 21 razy 5

  Rosja ingeruje w sprawy sasiada? A wiatr nad stepem wieje... USA ingeruje w sprawy Rosji wg mnie. A wczesniej Stany ingerowaly w sprawy wielu innych krajow, zglaszajac pretensje do wprowadzania amerykanskiego stylu zycia wobec Chin, Jugoslawii, niszczac stabilizacje w Iraku, Libii, Syrii. Jezeli referendum w Kosowie bylo uznane, nalezy tez uznac referendum na Krymie! Tam zyje 65 % Rosjan, 15% Ukraincow, 10 % Tatarow i kilka innych narodowosci jak np. Grecy. Amerykanie niech sie zajma Ameryka, to swiat sobie bez nich poradzi. A Rosja byla, jest i bedzie niezalezna, bo jest samowystarczalna!

 • chi-neng

  Oceniono 21 razy 5

  Zadziwia mnie ilosc osob na forum nieomalze preferujacych wybuch III WS zamiast konsensusu. No, chyba, ze zle sobie tlumacze niektore komentarze...
  Nie moge tego zrozumiec?

 • salsolo.4

  Oceniono 21 razy 5

  Jakoś dziwnie procent poparcia dla kacapii w sondzie pod tym artykułem jest zbieżny z poparciem dla pislamu w ostatnich wyborach.

 • ks.pedofil

  Oceniono 39 razy 5

  I to jest dobra wiadomosc. Nasi faszysci z pis robia co moga by wspomoc Puthitlera ale nic im nie wychodzi. Amerykanie dokladnie wiedza na co stac dzicz azjatycka zwana rosja wiec sie zabezpieczaja. A teraz inne europejskie kraje, ktore mysla ze moga bezkarnie kolaborowac z faszystami dostaly ostrzezenie. Zawsze moga wybrac handel ze swiatem czy handel tylko z rosja. Zakaz sprzedazy technologii do wydobycia gazu i ropy to jednak dotkliwe obiazenie. Czekamy na upadek botoksowego Puthiltera. Trybunal w Hadze czeka na Zbrodniarza przeciw Ludzkosci.

 • drzejms-buond

  Oceniono 6 razy 4

  Czekam na dzień , w którym ŚWIAT ogłosi sankcje wobec USA !
  Nie jestem w stanie zrozumieć czemu wszyscy im usługują?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje