Wiemy, na co fundacja Rydzyka dostała 200 tys. zł z MSZ. "Pierwsze tego typu miejsce w Polsce"

02.03.2016 17:56
Projekt kaplicy

Projekt kaplicy (radiomaryja.pl / Agencja Gazeta)

1. W Toruniu powstanie kaplica dla Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny
2. Na ten projekt fundacja o. Rydzyka dostała dofinansowanie z MSZ
3. To część świątyni już zabudowana przez Rydzyka - z datków wiernych
4. Duchowny wydał w tej sprawie oświadczenie - pisze o atakach na fundację

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

200 tys. zł otrzyma fundacja Lux Veritatis z MSZ. O tej sprawie informowaliśmy w środę.

Fundacja ojca Rydzyka z dotacją z MSZ. Wcześniej zmieniono warunki konkursu >>>

Dodano wątek religijny

Ministerstwo dofinansuje projekt Lux Veritatis pod hasłem "By pamięć o nich trwała" w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016".

Organizacje pozarządowe zwracały uwagę, że po tym jak PiS doszedł do władzy, niespodziewanie zmieniono w grudniu warunki konkursu. Jak? W regulaminie dodano, że projekty powinny promować Polskę "w aspekcie 1050. rocznicy Chrztu Polski i w kontekście Światowych Dni Młodzieży 2016" oraz odnosić się do "chrześcijańskiej tożsamości". Była też mowa o solidarności i tolerancji.

Dofinansowanie przyznano 36 projektom. Łączenie dostaną 3,9 mln zł. Najwyższe i największe możliwe - 200 tys. zł - dostała właśnie fundacja o. Rydzyka.

Kaplica w hołdzie Polakom

Na co pójdą te pieniądze? Między innymi o to zapytaliśmy o to MSZ już w środę. Dzień później otrzymaliśmy odpowiedź:

W Toruniu w maju 2016 r. oddana zostanie Kaplica Pamięci, będąca pomnikiem ku czci Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Na jej granitowych ścianach wyrytych zostanie 1059 imion i nazwisk Polaków, którzy ponieśli śmierć za pomoc udzieloną Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Każde z umieszczonych nazwisk zostało gruntownie zweryfikowane, w tym także w oparciu o archiwa izraelskie. Będzie to pierwsze w Polsce tego typu miejsce pamięci. .

Dlaczego dofinansowano ten projekt? Według oceny Komisji jest oryginalny i interesujący - uzasadnia MSZ.

Sama kapilca już jest

Co ciekawe, sama Kaplica Pamięci już powstała w świątyni budowanej przez ojca Rydzyka w Toruniu. We wrześniu 2015 roku odbyła się tam pierwsza msza św. Fundacja nadal jednak zbiera nazwiska osób, które miałyby zostać wyryte na jej ścianach.

Radio Maryja w 2014 roku uzyskało błogosławieństwo papieża dla projektu - o czym informowało na swojej stronie internetowej.Rekomendacja komisji, ale decyzja ministra

Na pytanie, dlaczego nagle zmieniono warunki konkursu, nie uzyskaliśmy z ministerstwa odpowiedzi.

Resort zapewnia natomiast, że dołożył starań, by decyzja o przyznaniu pieniędzy nie była podejmowana jednoosobowo. Przyznaje jednak, że ostateczny głos w sprawie miał jeden z wiceministrów.

Decyzja nie była podejmowana jednoosobowo, lecz kolegialnie, przez Komisję konkursową licząca 22 członków. Każdy wniosek, oprócz niezależnej oceny 2 ekspertów, był referowany i dyskutowany na forum komisji. (...) Komisja przedstawia ranking projektów z rekomendacją do finansowania właściwemu wiceministrowi spraw zagranicznych, który podejmuje ostateczną decyzję - informuje MSZ.

Ojciec Rydzyk odpiera "ataki"

W sprawie dotacji zabrał też głos ojciec Rydzyk. W środę wieczorem wydał specjalne oświadczenie, w którym pisze o atakach "liberalno-lewicowych mediów" na fundację.

- Ostatnio dowiaduję się z mediów mętnego nurtu, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznało Fundacji "Lux Veritatis" 200 tys. zł na projekt: "By pamięć o nich trwała" - czytamy. - Pragnę zaznaczyć, że nawet jeśli Fundacja otrzyma te 200 tys. zł. to jest to najwyżej 1/10 kosztów tej Kaplicy Pamięci o pomordowanych Polakach za pomoc współobywatelom Żydom. Prócz tych prawie 1200 nazwisk ofiar, które zamieścimy w kaplicy pragniemy uwiecznić ponad 40 tys. nazwisk ludzi, których odkryliśmy i udokumentowaliśmy, że pomagali Żydom.

- Fundacja "Lux Veritatis" zbudowała Kaplicę Pamięci bohaterów Polaków - męczenników, których podczas II wojny światowej zabili w Polsce Niemcy za ratowanie Żydów. Nie upamiętniły tych męczenników żadne rządy dotychczas, żadne organizacje. Po prawie sześćdziesięciu siedmiu latach od tamtych czasów podjęliśmy się trudu przygotowania dokumentacji i upamiętnienia tych męczenników. Nad tą dokumentacją pracuje już parę lat kilka osób - wyjaśnia Rydzyk.

Waszczykowski: Byli lepsi

Jak podaje Telewizja Trwam, sprawę skomentował też szef MSZ Witold Waszczykowski: - Ta Fundacja wygrała, bo okazała się lepsza. Konkurs był otwarty dla wszystkich fundacji, które przedstawiały takie projekty. Komisja konkursowa składała się z kilkudziesięciu osób i zdecydowano o wyborze tej fundacji i nie ma tutaj żadnego podtekstu, żadnego drugiego dna i żadnego spłacania zobowiązań.

O fenomenie o. Tadeusza Rydzyka i Radia Maryja przeczytaj w reportażu "W rodzinie ojca mego" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (293)
Zaloguj się
 • jdkonrad

  Oceniono 119 razy 91

  jakim celom społecznym ma służyć ta kaplica?! bo jakoś nie dopatrzyłem się!!
  modlitwa to prywatna sprawa sekty zwanej kościołem katolickim, a pieniądze są świeckie!!

 • chasingcars

  Oceniono 108 razy 84

  "Kaplicę Pamięci bohaterów Polaków, zamordowanych za ratowanie Żydów"?
  Ale jakich Żydów? Chyba Crystusa i Maryję. Bo większego antysemity od Rydzyka to Polska nie widziała i nie miała od dawna.

 • fakiba

  Oceniono 99 razy 67

  Znając muchomora to ta kaplica będzie kosztować kilka milionów , a kasę pozyska z innych ministerstw i kolejnego upadającego SKOK , Bierecki nie odmówi

 • Danuta Śniegowska

  Oceniono 70 razy 58

  kiedyś był sojusz robotniczo-chlopski, teraz mamy sojusz kato-pissowski,
  wydoją z nas każdą złotówkę,
  piss nasze pieniądze bezczelnie zagrabia i rozdaje swoim płatnym wyborcom, którym musi płacić za władzę i koryto1
  nawet emerytom piss zabrał zaplanowaną przez poprzedni rząd kwotę waloryzacji co miesięcznej, co jest kolejnym ich draństwem,
  piss zabrał emerytom, bo wie że wśród wykształconych emerytów (= z reguły z wyższymi emeryturami) nie ma poparcia a w polskich niewykształconych i brzydzących się pracą , stąd biednych głupkach, tak!

 • chi-neng

  Oceniono 58 razy 48

  Ten biznesmen, od rozkradania Ojczyzny, dopasowuje historie Polski, te sakralna, podobnie jak 'Naczelnik' prezydenta i rzadu, w zaleznosci od zapotrzebowan.

  Belzebub torunski - zawsze tylko i wylacznie 'ma na oku' mamone...
  JK -polski Herostrates - tworzy i buduje na potege, nowa historie Polski oparta o mityczne i legendarne zaslugi klanu Kaczynskich.

  Jeden i drugi, przy pomocy marionetek rzadowych i innych, 'doja' te Polske, dokad jeszcze jest co doic...

 • fakiba

  Oceniono 70 razy 46

  Już Rydzyk zapowiada , że koszt kaplicy będzie wyższy niż 200 tysięcy a resztę sfinansuje z innego żródła , to może znaczyć tylko jedno , że wydoi resztę z innego ministerstwa

 • kristofoser

  Oceniono 50 razy 40

  Projekt to coś co ma dopiero powstać. Jeżeli coś istnieje to nie jest to żaden projekt. W tym przypadku to zakamuflowana forma finansowania przez Państwo budowy kościoła Rydzyka.
  Wśród tych "sprawiedliwych" na pierwszym miejscu będzie pewnie JP II. Dał Zydówce szklankę wody, ale dopiero po wojnie, jak już można było.

 • led2007

  Oceniono 49 razy 35

  Kolejna kaplica, świątynia, pomnik... tego Polakom trzeba do życia??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje